اینهم شاهکار!سازمان سنجش درکنکور دکتری

 
اینهم شاهکار!سازمان سنجش درکنکور دکتری

آینده نیوز : بالاخره پس از ماه‌ها انتظار «مواد امتحانی» آزمون دکترای تخصصی رشته‌های مختلف تحصیلی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد، تا داوطلبانی که پیش از این با خبر برگزاری متمرکز این آزمون شگفت‌زده شده بودند، با دیدن مواد اعلام شده شوکه شوند. مواد امتحانی بی‌ربط، غیرتخصصی و عدم اعلام منابع امتحانی تمامی داوطلبان دکترای داخل را شگفت‌زده کرده است.

به گزارش فرارو؛ پیش از این وزارت علوم اعلام کرده بود بنا دارد آزمون دکترا را به صورت نیمه متمرکز برگزار کند. طبق اعلام قبلی در شیوه جدید، آزمون کتبی و آزمون زبان به صورت یک‌پارچه توسط وزارت علوم برگزار می‌گردد و ضمن لحاظ شدن سوابق تحصیلی وپژوهشی داوطلبان، کسانی که قادر به کسب نمره کافی گردند از سوی این وزارت‌خانه برای شرکت در آزمون شفاهی معرفی می‌گردند.

اگرچه پیش از این علی عباس‌پور، رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود آیین‌نامه جدید آزمون دکترا باید به نظر اعضای این کمیسیون برسد، اینک این آیین‌نامه در شرایطی اعلام شده است که مشخص نیست آیا نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این‌باره لحاظ شده است یا خیر؟

آن‌گونه که در اطلاعیه سازمان سنجش آمده است آزمون هر رشته تحصیلی مشتمل بر 5 ماده تحصیلی خواهد بود. 3 ماده، مربوط به رشته تخصصی و دو ماده آن عمومی و دربردارنده آزمون زبان و استعداد تحصیلی می‌باشد. به نوشته سایت سازمان سنجش آزمون زبان انگلیسی در سطح آزمون تافل، تولیمو، آیلتس و شامل سه بخش دستور زبان، واژگان و درک مطلب می‌باشد.
 
هم‌چنین آزمون استعداد تحصیلی که به صورت جداگانه برای گروه‌های آموزشی ‌نه‌گانه جداگانه طراحی می‌شود، شامل بخش‌های درک مطلب، کمیتی، تحلیلی و منطقی، تجسمی (برای رشته‌های فنی و مهندسی) می‌باشد و به زودی نمونه‌ای از سوالات در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت. 

بسیاری باور داشتند که شیوه قدیمی گزینش دانشجو، عموما دانشجویانی را قادر به ورود به دوره دکترا می‌نمود که سابقا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شاگرد اساتید برگزارکننده آزمون می‌بودند. این امر هم نه به خاطر جانب‌داری اساتید، که حاصل آشنایی بهتر این دانشجویان با نقطه‌نظرات و مشرب فکری اساتید می‌بود. اما با اتفاقی که اکنون افتاده است باید در امکان ورود داوطلبان زبده هر رشته‌ و دانشگاهی به مقطع دکترا تردید کرد و امر را به بخت واگذار کرد.

اما نگاهی به اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور نشان می‌دهد این سازمان هیچ‌گونه مشورتی باافراد متخصص در این زمینه نکرده است و تنها بر اساس یک اطلاع کلی از رشته‌های امتحانی اقدام به تنظیم مواد امتحانی کرده است، به گونه‌ای که در بعضی رشته‌ها تنوع مواد امتحانی به مراتب از آزمون کارشناسی ارشد کمتر است!

در رشته ادبیات فارسی که در گروه تخصصی زبان گنجانده شده، نظم، نثر و فنون ادبی به عنوان سه ماده امتحانی تخصصی عنوان شده است و عربی به عنوان زبان خارجی مورد امتحان قرار می‌گیرد. البته هر دانشجوی دوره کارشناسی ادبیات می‌داند عناوین دروس این رشته یا راجع به نظم است، یا نثر و یا فنون ادبی. در حالی که طیف گسترده‌ای از متون ادبی و علمی درباره نظم، نثر، فنون ادبی و زبان عربی وجود دارد که مشخص نیست کدام یک از این متون به عنوان منبع امتحان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در گروه‌رشته‌های حقوق که با قریب 10 گرایش تخصصی موجود در ایران، پس از علوم تربیتی پرگرایش‌ترین رشته تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد به شمار می‌رود نیز تنها به سه ماده تخصصی امتحانی اکتفا شده است: حقوق مدنی و تجارت، حقوق جزای عمومی واختصاصی و حقوق بین‌الملل عمومی و خصوصی! 

به عبارت دقیق‌تر دروس تخصصی گرایش حقوق عمومی هیچ جایی در آزمون دکترا ندارند و دانش‌جویانی که به صورت تخصصی حقوق عمومی خوانده اند و قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترای این رشته را دارند برای اثبات صلاحیت خود باید دروس دیگر گرایش‌ها را امتحان بدهند!

البته دانش‌جویان گرایش حقوق خصوصی، حقوق بین‌الملل و حقوق جزا نیز اگرچه از وجود یک ماده امتحانی مرتبط در رشته تخصصی خود بهره می‌برند، اما دو ماده دیگر کاملا بی‌ربط به دروس آن‌هاست. این امر منحصر به رشته حقوق نیست و برای رشته‌های عمران و آمار و شماری دیگر از رشته‌ها نیز تکرار شده است.

ظاهراً مسئولین امر تازه پس از اعلام نیمه‌متمرکز بودن آزمون دکترا متوجه شدند که چه کار عظیمی در پیش رو دارند و برای چه حجمی از دروس باید اقدام به طراحی سوال و برگزاری آزمون نمایند. نتیجه ناتوانی از انجام آن پروژه سبب شده تا مسئولان سازمان سنجش به یک شیوه فاجعه‌‌بار و تمسخرآمیز مواد امتحانی مقطع دکترا را اعلام نموده اند!

نظرات کاربران سایت آینده نیوز و فرارو در مورد این مطلب :

*خوب بیان بگن هرکی دو تا مدرک کارشناسی ارشد بگیره یه دونه دکترا اشانتیون میدیم این مسخره بازی ها دیگه چیه

*من ترم اخر ارشد طراحی کاربردی هستم .سیالات فقط تو دوره لیسانس اونم ترم 3و 4 بود الان 5 ساله که سیالات نخوندم یعنتی چی....تازه این همه گرایش فقط یه دونه درس دینامیک...یه چیز دیگه هم هست ...نوشته ریاضی ننوشته چه مبحث هایی..ریاضی خودش 6 7 تا مبحث داره... واقعا دست گلشون درد نکنه....

*جالب است در گرایش شیمی الی لازم نیست کوچکترین چیزی درباره شیمی الی بدانیم وجاش درروس ترم 1 کارشناسی باید خوانده شودنمیدونم کدوم رییس احمقی دانشگاهی قبول داره کسی رو بعنوان دکتری شیمی آلی بپذیردکه نا تنها هیچی از درس تخصصی رشته اش نمیداند بلکه حتی مهم نیست که نوار قلبی را ازطیف NMRتشخیص بدهد یا نه

*اونا هر کاری که دلشون بخواد میکنن و ما هم هیچ کاری از دستمون بر نمیآد! به خدا دیگه خسته شدم از این همه درماندگی! آخه یکی نیست بگه آزمون استعداد تحصیلی اصلا تعریفش چیه و کی باید گرفته بشه؟ الان وقت گرفتن آزمون استعداده؟به قرآن مضحکه میشیم تو دنیا!
درس های رشته روانشناسی که دیگه شاهکار بود! فکر کنم گشتن ببینن کدوم درسا کمتر متاثر از نظریات فروید و امثالهم است اونارو گذاشتن!

*سلام
من هم روانشناسی هستم و منابع اعلام شده فقط برای بچه های گرایش سنجش و اندازه گیری خوبه که هر ستا درس اعلام شده جزو متبع اصلی ارشدشون بوده و باقی بچه های عمومی و بالینی باید منابع کاملا جدید و بی ربط رو بخونن که بعدا هم به دردشون نمیخوره و با این وصف احتمالا بالاترین رتبه ها رم بچه های سنجش میارن و ... الی آخر!!!
کار کارشماسی شون همه رو کشته!!!!!!!!!!

*خداشاهده که بهت زده شدم..
من بقیه رشته هارو نمیدونم اما برای رشته الهیات اومدن برای 5گرایش الهیات 1 سرفصل معرفی کردن!و تو این سرفصل ها فقط 1عنوان تخصصیه!!
وهمون 1عنوان هم منبع نداره!! اون کسی که طراحی کرذه انقدر غیر کارشناس بوده که فقط نوشته تفسیر!! تفسیر یعنی چی؟؟روش های تفسیر؟؟تاریخ تفسیر و مفسران؟؟ مناهج تفسیری؟؟ یا اگه منظورش مفاهیم تفسیریه کدوم سوره ها؟؟ کل قرآن؟؟؟ از کدام تفاسیر؟؟
سر فصل کلام برای 5 گرایش الهیات معرفی شده و برای گرایش فلسفه و کلام معرفی نشده!! در حالیکه دانشجوی فرضا علوم قرآن و حدیث حتی 1واحد کلام هم نخونده!! وتاره از چه منبعی؟؟؟!
lاینا که میخواستن اینجوری کنن دیگه چرا ملتو انقد معطل کردن؟؟
1دانشجوی ترم 1 بهتر از این سرفصل میچینه...

*من نمی دونم اونور دنیا از رو سوابق می تونن تشخیص بدن که اینور دنیا صلاحیت دکترا را دارند ولی این ها هنوز هم که هنوز هست باید کنکور برگزار کنند. معلوم هست که از ایران میروم. همون وقتی که واسه کنکور دکتری بذاری اگه بشینم زبان بخونم به راحتی جذب بهترین دانشگاه های دنیا می شوم.

*من فارق التحصیل کارشناسی ارشد میکروبیولوژی هستم . طبق این طرح باید کل گرایش ها ی زیست شناسی رو امتحان بدم که ازش سر در نمیارم مثل گیاه شناسی . زیست­ شناسی جانوری و.... .جالب این جاست که میکروبیولوژی که من خوندم توی مواد امتحانی نیست !!!!!!!!!!!!!!!1


*دروس ازمون دکترای برق - مخابرات دانشگاه فردوسی مشهد در سالهای 84-88:
مدار-ریاضی مهندسی و مخابرات از لیسانس
یک درس از ارشد

اخه مدار و ریاضی که سال دوم لیسانس گذروندیم چه ربطی داشت.

*اصولا سازمان سنجش غیر از آزمون سراسری که میلیون ها چشم اون رو زیر نظر داره در بقیه آزمون ها کاملا نوسانی عمل میکنه یعنی هردو سه سال یکدفعه تغییرات عجیبی در مواد امتحانی میده

*خیلی مسخره است در رشته حقوق، گرایش های مثل حقوق محیط زیست، اصلا ذکر نشده است. و برای حقوق عمومی دروس مدنی و تجارت و اداری آورده شده که واقعا مضحک است.

*در دوره دکترا مطالب کاملا تخصصی بوده و دانشجو باید قبل از ورود به دوره موضوع مورد علاقه خود و به تبع آن استاد متخصص در این زمینه را انتخاب نموده و سپس موافقت استاد مربوطه را به آن رشته جلب نموده و در طی دوره نیز فعالیت پژوهشی خود را با آن استاد انجام دهد.فرض کنیم با شکل دادن کنکوری جدید و سرازیر کردن حجم زیادی از اطلاعات در ذهن داوطلب و با کاهش نقش استاد در انتخاب دانشجو فرصت ورورد هر دانشجویی را به هر دانشگاهی دادیم، ایا با ورود دانشجو به دانشگاه و عدم توافق نظری بین استاد و دانشجو اهدافی که ما از دوره دکترا داریم محقق می شود؟ آیا وقتی کشورهای پیشرفته بدنبال و حتی خود ما در مقطع لیسانس بدنبال حذف کنکور هستیم باید در مقطع دکترا با آن اهمیتی که دارد اینگونه عمل کنیم. فرض کنید امروز وزارت بواسطه قدرتی که دارد دانشجویی را به زور به دانشگاه تحمیل کند، آیا بعد از قبولی نیز می تواند این روال را ادامه دهد؟ مگر اینکه بگوییم مهم نیست دانشجو بالاخره مدرک خود را میگیرد. واقعا انگار داریم به سمتی میرویم که مدرک دکترا کاغذ پاره ای باشد که . . .

*خدایی سازمان سنجش بین بقیه سازمان ها و نهاد ها از همه بهتره البته این رو بگم که شاید این خوبی به خاطر این به چشم میاد که بقیه سازمان ها و نهاد ها کارشون خیلی افتضاحه واسه همین سنجش که کارش یکم سیستماتیک هست و از روی اجبار باید از روی نظم کار ها رو پیش ببره از بقیه بهتر به نظر میاد

*رشته زیست شناسی با گرایشهای گوناگون رو ببینید واقعا شاهکاره زیست گیاهی برای دکتری زیست شناسی میکروبیولوژی!!!!!!!!!!!!!!!!

*رشته های فنی و مهندسی هم بخصوص مکانیک هم دروس خیلی بد و نامناسب انتخاب شدن. بماند که جزئیات هم مشخص نشده

*من از فارغ التحصیلان ارشد رشته مکانیک گرایش تبدیل انرژی هستم. مواد امتحانی که اعلام شده به صورت زیر است:
زبان،ریاضی،استعداد تحصیلی،دینامیک،سیالات
اولا سطحی برای سولات مشخص نشده چون درس سیالات و ریاضی در مقطع کارشناسی و ارشد مباحث جداگانه ای دارد. ثانیا دانشگاه ها آزمون زبان داخلی (آزمون های زبان دانشگاه که نمره 60 به بالا شرط شرکت در آزمون های دکتری است)را برای چی دارن برگزار میکنن و هزینه ازدانشجویان میگیرند( آزمون زبان تبریز 15000تومن). ثالثا مگه ما می خواهیم دوباره آزمون ارشد بدیم که این درسارو اعلام کردن. مساله دیگر اینجاست که یک دانشجویی که حداقل 6 سال زحمت کشیده و فوق لیسانس گرفته باید مواد امتحانیش، استعداد تحصیلی باشه!! واقعا مسخره است. این مسوولا اون دنیا چه جوابی دارن بدن؟

*مثل یارانه به هر ایرانی یه دکترا از نوع ... بدهند و این همه هزینه و دردسر درست نکنند!!

*بس ملت دوست دارن لقب بگیرند"دکتر"!
بابااینهایی که شدن"دکتر"چه دسته گلی زدن که شمامیخواهیدبزنین؟
این سازمان سنجش وانقدراذیت نکنید..

*در رشته فلسفه تربیت تمام مواد امتحانی عوض شده است. بیش از نیمی از دروس امتحانی نه در دوره ارشد و نه در دوره دکترا وجود ندارد. جالب است که با اینکه عنوان رشته دارای واژه دکتراست و در این دوره حدود نیمی از دروس فلسفی است حتی یک ماده امتحانی از فلسفه وجود ندارد

*ما که اعتقاد داریم این آزمون بیشتر صوری خواهد بود تا...

*دانشگاههای جهان به کجا میروند و دانشگاههای ما به کجا . واقعاً جای تاسف دارد .

*دقیقا موافقم. مثلا در رشته برق 3 تخصصی که امتحان گرفته میشه در سطح دانشجویان سال سوم لیسانس برقه. شان دکتری زیر سوال میره با این نحوه امتحان. مسخرست.

 

*اینها اول یه چیزایی گفتن ولی الان بد توش موندن

*بطور مثال برای رشته مکانیک در تمامی گرایشهای طراحی، ساخت و تولید و سیالات سه مورد امتحانی تخصصی گذاشته اند، ریاضی، دینامیک و مکانیک سیالات که عناوین بسیار بسیار کلی است. معلومه که با عجله خواستند فقط کاری کرده باشند...

*منابع رشته روانشناسی فاجعه است و داوطلبین گرایش های عمومی و بالینی باید درس هایی را مطالعه کنند که تاکنون منبع آزمون دکترا و حتی کارشناسی ارشد این گرایش ها در هیچ دانشگاهی نبوده است: روانشناسی تربیتی و روان سنجی!!!!!!
مدیران گروه دانشگاه های مطرح، اعلام بی خبری کرده اند و تنها حاج آقا شریعتی رییس دانشگاه علامه و دوستانش در این خصوص موثر بوده اند

*کل گرایش های علوم تربیتی به علاوه روان شناسی تربیتی و روان شناسی کودکان استثنایی را گذاشتند در یک مجموعه و باید 3 درس روان شناسی رشد، روان شناسی تربیتی و آمار امتحان بدهند، این به این معنا است که اگر کسی بخواهد مثلا فلسفه تعلیم و تربیت امتحان بده باید دروس روان شناسی را اولین بار در عمر خود امتحان بده و قبول بشه. در این حالت عملاً بچه های روان شناسی رشته های علوم تربیتی قبول می شن و بچه های علوم تربیتی هیچی دیگه.

*با سپاس از توجه‌تان به این موضوع مهم
بسیاری از دانشگاه‌ها شیوة‌ آزمون وزارت علوم را قبول ندارند و فقط به خاطر اینکه زور وزارت علوم بیشتر است،‌ سکوت می‌کنند.
در این باره ارجاع می‌دهم به سایت های دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس که با وجود اعلام وزارت علوم مبنی بر اینکه آزمون زبان را برگزار میکند ولیکن دانشگاه‌ها هم برای خودشان آزمون زبان برگزار میکنند. آخرینش: دانشگاه تهران دوم دی‌ماه خواهد بود
https://ffll.ut.ac.ir/Roidad_User.asp?rowID_Roidad=19
https://www.modares.ac.ir/page/systems/index/edu

*خیلی هم خوبه...همینکه باعث میشه دیگه بعضی اساتید نتونند با باندبازی سوگلیهایشان را ببرن دکتری خوبه..

*جوک سال: منابع آزمون دکترای شیمی
شیمی عمومی یک
شیمی عمومی دو
دانش آموز سال آخر دبیرستان از این آزمون سربلند بیرون میاد.

*یه نگاهی هم به درس های رشته کامپیوتر بندازید. واقعاً خنده داره!
من بیچاره باید سر پیری بشینم دوباره مدار منطقی از ترم دوم کارشناسی بخونم.

*با سلام
در همه رشته ها قرار بود یک درس لیسانس و دو درس فوق لیسانس باشه ولی الان معلوم نیست کدوم درسها ی اعلام شده در جد لیسانس و کدوم در حد فوق قراره بیاد 

*چرا مجموعه زیست شناسی را نمی گویید که مثلا دانشجوی بیوسیستماتیک جانوری باید زیست گیاهی را برای امتحان بخواند چون ضریب 1 دارد.

*با سلام تا جایی که می‌دانم بین این همه خبرگزاری و روزنامه و ....شما تنها کسی هستید که به این مسئله فاجعه بار پرداخته اید از این بابت دستتان درد نکنه . اما یک نکته اساسی اینکه فلسفه دوره دکتری تخصص در حد اجتهاد در یک رشته علمی است، آقایان به جای درک چنین مطلبی و اعمال آن در آزمونها قبله را گم کرده و به منزل اول بازگشته اند . مثلا در رشته تاریخ در دوره فوق لیسانس حداقل گرایشهای 1- تاریخ ایران باستان 2- ایران دوره اسلامی 3- تاریخ اسلام و کشورهای اسلامی 4- تاریخ جهان و 5- تاریخ خلیج فارس 6- تاریخ تشیع 7- تاریخ قفقاز و آسیای میانه و....وجود دارد حلا یک داوطلب برای پذیرفته شدن در دوره دکتری دوره ایران اسلامی می‌بایست در تمام زمینه‌های ایران اسلامی ، تاریخ باستان جهان ، تاریخ اسلام، تاریخ ایران اسلامی و ... در حد پاسخگویی به سوالات دکتری مطالعه داشته باشد آخر کدام آدم سالمی می تواند این همه خر خانی کند و..... البتهخرجی ندارد که آقایان بعد از چند سال می فهمند که اشتباه کرده اند و یک بار دیگر تصمیم به تغییر رویه می گیرند و کمیته ای تشکیل می دهند و پس از کلی کار کارشناسی دقیق یکباره از طرح جدید آزمون دکتری پرده برداری می کنند و ... یک داوطلب بدبخت دکتری

*به خدا امسال خیلی ما سردرگم شدیم،این رسمش نبود

*در مجموعه زیست شناسی جهت قبولی در رشته های بیوشیمی و بیوفیزیک هیچ نیازی به خواندن و امتحان دادن دروس بیوشیمی و بیوفیزیک نیست بلکه داوطلبان باید زیست گیاهی و جانوری بخوانند و آزمون بدهند . چه شود!!!!!!!!!!!! تصور کنید که فردی بدون اطلاعات از این دروس بعدا مدرس همین دروس شود خوش به حال دانشجوهاش!!!!!!!!!!

*آخه ادم دردشو به کی بگه توی امتحان دکترای شیمی از درس های شیمی عمومی 1و2 سوال میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

*با عرض سلام متاسفانه در مجموعه علوم تربیتی که در آن رشته های تخصصی در دوره کارشناسی ارشد وجود دارد در این آزمون جدید بدون در نظر گرفتن دروس اصلی و پایه درس هایی برای آزمون دکتری اعلام شده است که برای برخی از رشته های تحصیلی مانند تاریخ و فلسفه تعلیم و تربیت هم خوانی ندارند باید آقایان فکری به حال این آزمون بکنند و با درایت و برناه ی بهتری در فکر اجرا باشند

سبز کم رنگ - امریکا - امریکا
همه شما باید عقلتون رو از دست داده باشید که بدنبال دکترا توی ایران باشید. با اینهمه مسخره بازی ادم مگه مغز خر خورده که ایران دکترا بخونه که حتی تاپ ترین دانشگاهش جزء 500 دانشگاه برتر دنیا نیست.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
شماره ای که واستون میزارم ..............رابط نماینده(مخفی)بخش ازمون سازمانه سنجشه که یکی از دوستانم سال قبل6میلیون داده بود تا سوالات تخصصی ریاضی برای خواهرش از این اقاخریده بود.شنیدم امسال تو بخشه ازمونه کارشناسی ارشد فعالیت داره.خودم ندیدم ولی گفته بود مجموعه خودشون تو کنکور 89 مجموعا به 190 نفر سوالات رشته ریاضی رو فروخته بود.قیمتهاشم متفاوت بوده از 3میلیون تومان بوده تا 18میلیون.اینم وضعیت کنکور این مملکت.بدبخت اونایی که وقت میزارن ودلشون خوشه
----------------------
کاربر گرامی
لطفا از درج شماره تلفن و یا ایمیل در بخش نظرات خودداری فرمائید.
با تشکر
جمعه 26 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.