درمان موفقیت‌آمیز ایدز در برلین

درمان موفقیت‌آمیز ایدز در برلین

خبر آنلاین : پزشکان آلمانی مردی مبتلا به سرطان خون و ویروس اچ.آی.وی را با سلول‌های بنیادی ویژه‌ای درمان کردند که به نظر می‌رسد نسبت به اچ.آی.وی مقاومند. پزشکان مدعی هستند که هیچ اثری از اچ.آی.وی در بدن او نیست!

بیماری ایدز چندین دهه می‌شود که انسان را گرفتار خود کرده است. تلاش‌های فراوان اما بی‌نتیجه برای درمان این بیماری، ایدز را به بن‌بستی در پزشکی تبدیل کرده؛ اما این هفته در برلین،‌ داستان تازه‌ای در جریان است که شاید امید تازه‌ای برای درمان این بیماری ترسناک باشد.

به گزارش پاپ‌ساینس، پزشکان برلین مردی آلوده به ویروس اچ.آی.وی و مبتلا به سرطان خون را با پیوند سلول‌های بنیادی درمان کرده‌اند. این یافته غیرمنتظره،‌ درهای جدیدی را برای مطالعه بیشتر در درمان ایدز گشوده و البته خوش‌بینی فراوانی را به همراه آورده است.

این مرد که با عنوان بیمار برلین شناخته می شود، یک شهروند آمریکایی ساکن در برلین است که در سال 2007/ 1386 برای درمان سرطان خون،‌ پیوند سلول‌های بنیادی دریافت کرد. قبل از این پیوند،‌ تحت شیمی‌درمانی و پرتوافکنی، بسیاری از سلول‌های سیستم ایمنی بدنش از بین رفته بود. همچنین برای این که بدنش سلول‌های بنیادی پیوندی را پس نزند،‌ به او داروهای سرکوب سیستم ایمنی هم داده شد.

اما این سلول‌های بنیادی، تفاوتی عمده با سایر سلول‌های بنیادی داشتند. یک جهش ژنی که تنها در یک درصد قفقاز‌های شمال و غرب اروپا دیده شده است، باعث می‌شود که سلول‌های CD4  فاقد گیرنده CCR5 باشند. به گفته محققین، وجود این گیرنده برای آلوده شدن سلول‌های CD4  سیستم ایمنی به ویروس اچ.آی.وی ضروری است. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که این جهش ژنی را در سلول‌های بدن خود دارند، کم و بیش در برابر ابتلا به ایدز مقاومند.

حالا این سلول‌های بنیادی ضد اچ.آی.وی به بدن بیمار برلین راه یافته و در آن‌جا تکثیر شده‌اند. در همان زمان پیوند، سلول‌های   CD4 میزبان که در شیمی‌درمانی یا پرتوافکنی نابود نشده بودند،‌ کاملا ناپدید شدند. بعد از گذشت 38 ماه، پزشکان نمی‌توانستند اثری از آلودگی به اچ.آی.وی در بدن این فرد پیدا کنند. به عبارت دیگر، همه آزمایش‌ها حاکی از آن بودند که او درمان شده است.

این فرد درمان شده و درمان او امید تازه‌ای را به وجود آورده است. به علاوه به احتمال زیاد راه‌های تازه‌ای را برای جلوگیری از گسترش ایدز در بدن مبتلایان به این بیماری به دنبال خواهد داشت. حالا می‌توان گفت شاید در آینده نزدیک به کمک ژن‌درمانی یا پیوند سلول‌های بنیادی بتوان ایدز را درمان کرد،‌ مهم‌تر از همه این که بیماری ایدز دیگر لقب غیرقابل درمان را با خود نمی‌کشد.

alexxx - اتریش - وین
این رو میشه شاهکار پزشکی در عصر حاضر نامید. واقعا چه ناامیدانی دوباره درهای امید به رویشان باز میشود. حالا اقایون بگن غربیها کافرن و کفار روی بهشت را نمیبینن. عقل سالم قضاوت کنه, خود خدا این کافران رو ترجیح نمیده به اون مومنای کلاش و کپکهای عمامه بسر?
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
معجزه به این میگوید.نه شق القمر نمودن
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
از این به بعد آقایون طلبه با خیالی راحت به درون بشکه میروند
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
خودم چهار سال پیش که ایران بودم از تلوزیون ایران شنیدم که دکترهای ایرانی موفق به درمان ایدز شده اند ولی فعلا درمانش رو نشون نمیدن تا اول به ثبت برسونن. الان چهار سال گذشته و هنوز خبری از درمان ایدز توسط ایرانی ها نیست. این تلوزیون میلی چقدر دروغ تحویل مردم بیچاره میده
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.