تغییر الگوی گسترش ایدز در ایران نگران کننده است


تغییر الگوی گسترش ایدز در ایران نگران کننده است

روبان قرمز نماد اچ آی وی/ایدز

بی بی سی :عباس صداقت، رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت ایران می گوید:"تغییر الگوی گسترش ایدز در ایران نگران کننده است."

وی در همایش نشست مدیران گروه تخصصی بیماران و کارشناسان ایدز نسبت به رسیدن موج سوم انتقال ایدز (انتقال از طریق روابط جنسی) هشدار داد و گفت : "اگر تا پنج سال آینده مداخلات در این زمینه صورت نگیرد، باید منتظر رسیدن موج سوم انتقال باشیم."

آقای صداقت با تاکید بر اینکه برنامه کاهش آسیب با آموزش و همگانی و اطلاع رسانی بسیار تاثیر گذار است، افزود: "برنامه سوم استراتژیک کنترل ایدز از سال ۱۳۹۰(سال آینده) به صورت رسمی در کشور اجرایی می شود."

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت با اشار به نقش مهم رسانه ها در آگاه سازی جامعه از رسانه های ایران خواست تا با برنامه و هدف مشخص وزارت بهداشت را در کنترل ایدز از طریق اطلاع رسانی یاری کنند.

وی از وزرات آموزش و پرورش نیز خواست تا حساس تر در این حوزه اقدام کنند.

آقای صداقت به آموزش "مهارت نه گفتن به مسائل غیر اخلاقی و غیر فرهنگی "در میان نوجوانان و جوانان نیز اشاره کرد و مدرسه را بهترین محل برای این آموزش ها دانست.

آقای صداقت پیشتر نیز شیوع استفاده از داروهای روان گردان و جوانی جمعیت کشور را در گسترش ایدز موثر دانسته و گفته بود استفاده این داروها بخصوص در جوانان و نوجوانان میل کاذب جنسی ایجاد می کند که موجب افزایش رفتارهای پرخطر دراین باره می شود.

بر اساس آخرین آمار موجود از سال ۶۵ تا اول مهر ماه امسال ۱۳ هزار و ۷۰۲ نفر فرد مبتلا به HIV در ایران شناسایی شده است.

بیماری ایدز نخستین بار در سال ۱۳۶۵ با مبتلا شدن یک کودک هموفیلی از طریق فرآورده خونی در ایران مشاهده و اواسط دهه ۷۰ نیز وزارت بهداشت متوجه شیوع این بیماری از طریق مصرف‌کنندگان تزریقی شد.

alexxx - اتریش - وین
هدیه بزرگ دنیای مطرقی. دست و پجنه مسئولانش درد نکنه.!!!! زیر گل.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

sharmant - ایران - تهران
این یارو که رئیس اداره کنترل ایدز اداره بهداشت ایران هستش هنوز مدرک دکتراش حاضر نشده برای همین گفته از اول سال 1390 برنامه استراتژیکش را شروع میکنه تا اون موقع هم مدرک دکتراش رو هم را براش حاضر میکنند.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.