روسیه ایران را قدرتمندترین کشور منطقه می داند


روسیه ایران را قدرتمندترین کشور منطقه می داند

خشایار مهیم - بی بی سی

مارگلف می گوید رهبران ایران باید مطابق قواعد جامعه بین المللی عمل کنند

روسیه ایران را قدرتمندترین کشور منطقه می داند و خواستار رفتار رهبران آن بر اساس قواعد جامعه بین المللی است.

میخائیل مارگلف، رئیس کمیسیون روابط خارجی شورای فدراسیون روسیه می گوید روابط تهران و مسکو در حال حاضر از ثبات برخوردار است ولی تعامل با همسایه جنوبی کشورش را مشکل می داند.

ایران و روسیه در ماه های گذشته روابط پرتنشی را پشت سر گذاشته اند.

همراهی روسیه با آمریکا و سایر کشورهای غربی در رای به تشدید تحریم های ایران در شورای امنیت و لغو قرارداد فروش سامانه دفاع ضدهوایی اس-۳۰۰ به این کشور از مشکلات اصلی در روابط دو کشور بوده اند.

روسای جمهوری روسیه و ایران ماه گذشته در حاشیه اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر در باکو دیدار کردند. دیداری که به گفته مقام های روسیه با گفت و گوی صریح دو طرف و مطرح شدن مسائل ناخوشایند همراه بود.

آقای مارگلف در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت روسیه فقط به خاطر منافع ملی خود با آمریکا در تشدید تحریم های بین المللی ایران همراهی کرده است.

شورای فدراسیون روسیه، مجلس اعلای پارلمان روسیه است و از جایگاهی مشابه با مجلس سنا در ایالات متحده برخوردار است.

متن مصاحبه میخائیل مارگلف با بی بی سی فارسی را در زیر می خوانید:

آقای مارگلف، موقعیت بین المللی ایران را در شرایط کنونی چطور می بینید؟

به گفته منابع روسی احمدی نژاد و مدودف در دیدار ماه نوامبر با صراحت و همراه با بیان موارد ناخوشایند گفت و گو کردند

"در نتیجه عملیات نظامی در عراق و سرنگونی صدام حسین، ایران به قوی ترین کشور منطقه تبدیل شد. ایران طوری رفتار می کند که نشان می دهد از نقش جدید خود در منطقه و موقعیت راهبردی خود مطلع است. ایران یک بازیگر مهم در منطقه و یک بازیگر مهم در سیاست داخلی عراق، لبنان، سوریه و دیگر کشورهای همجوار است.

فکر می کنم دولت پیشین آمریکا تبعات حمله به عراق و نقش آن در افزایش نفوذ منطقه ای ایران را درست ارزیابی نکرده بود. امروز ما شاهد نتیجه کمبود درایت (در دولت قبلی آمریکا) هستیم."

آیا موقعیت جدید ایران، روسیه را نگران کرده است؟

"ایران همسایه ماست. البته کار کردن با آن همیشه آسان نیست. ما امروز روابط با ثباتی با این کشور داریم. البته فکر کنم روابط دو کشور جای پیشرفت بیشتری دارد. فکر می کنم رهبران ایران و حکومت این کشور باید بر اساس قواعد جوامع بین المللی عمل کنند و در تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی با شفافیت بیشتری عمل کنند."

در یک سال گذشته شاهد تغییر رفتار روسیه در قبال ایران بوده ایم.

"از چه نظر؟"

نزدیک شدن روسیه به آمریکا و افزایش تحریم های ایران.

"روسیه به روسیه نزدیک تر می شود نه کشورهای دیگر. ما از منافع کشورهای دیگر دفاع نمی کنیم. اولویت اصلی ما، برقراری روابط دوستانه یا حداقل خنثی در مناطق همجوار مرزهایمان است. این به ما امکان می دهد در جهت مدرن سازی روسیه حرکت کنیم.

ما با دولت قبلی آمریکا در رابطه با ابزار مورد نظر آنها برای مواجهه با حکومت ایران اختلاف داشتیم. ما بر این باوریم که روابط سیاسی با کشورهای شرقی مانند بازی شطرنج است و نه فوتبال آمریکایی. امروز هم همان موضع را داریم."

توافقنامه فروش سیستم پدافندی اس-۳۰۰ چرا لغو شد؟

"فقدان شفافیت، فقدان اعتماد، عدم اطمینان به کاربرد درست و صلح آمیز این تسلیحات علت لغو معامله بود."

عاقبت گفت و گوهای هسته ای با ایران را چگونه می بینید؟

"سیاستمداران ایرانی عاقل و با تجربه هستند. آنها با قواعد بازار آشنا هستند. فکر می کنم، دیر یا زود شاهد این خواهیم بود که رهبران ایران در مذاکراتشان با جامعه جهانی واقع گراتر خواهند شد. در غیر این صورت تحریم ها که واقعا به ایران فشار آورده اند، ادامه خواهند یافت و این کشور را ضعیف تر خواهد کرد. فکر نمی کنم، این به صلاح حکومت ایران باشد."

sepher - استرالیا - سیدنی
وقتی از قدرت حرف میزنیم باید تعریف دقیقی از قدرت داشته باشیم! قدرت مالی, عربستان با 187 میلیارد دلار درامد سالانه وایران با 57 میلیارد دلار درامد سالانه! قدرت جمعیتی( بازار مصرف): پاکستان با 157 میلیون جمعیت گرسنه وبیسواد و ایران با56میلیون! اعراب منطقه در حدود 250 میلیون!. قدرت نظامی: توان کم حجم شلیک چند موشک, وملتی بی دفاع, نیروی نظامی فرسوده و نبود لجستیک و پشتیبانی! البته ایران ذخایر نفتی بسیاری دارد که اتلاف شده و به یغما میرود اما ایا ارتش ایران با همسایه شمالی روسیه و همسایه جنوبی امریکا و متحدانش برابراست? .
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

afshin7174 - ایران - تهران
لطفا روسها برای ما قاعده تعیین نکنند
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
اگر روسیه این را نگوید که بگوید??شما از زمان تزار تاکنون چه کرده اید جز تسخیر قسمتی از ایران بعد هم با انقلاب کمونیستی کوفتی یکی از بزرگترین قتل عامهای تاریخ را رقم زدید و با ایجاد حزب توده ابتدا در فکر جداسازی اذربایجان و سپس تولید خیانتکاران داخلی و اکنون هم با چاپیدن ثروت ایران حق حاکمیت بر دریای مازندران را به صفر رسانیدن...بس کنید.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

habibollah - ایران - تهران
چی شده بازم مایه پایه ته کشید؟. بفکرکشورخودتون باشید که آمریکا باسیاستش زدتیکه تیکه تون کرد احمقا. روسیه کثیف.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
میخائیل مارپیچ زمین گلفی ,,شما هم پول خوبی از خران رژیم آخوندی به جیب زده ای که با چنین شاخ و برگی تزیینش میکنی, . رژیم ایران به ضعیف ترین کشور منطقه تبدیل شده. ایران طوری رفتار می کند که نشان می دهد از نقش جدید خود در منطقه و موقعیت راهبردی خود مطلع است.ولی اینطور نیست.رژیم ایران یک جنایتکار مهم در منطقه و یک متجاوز مهم در خرابکاری داخلی خود ایران. عراق، لبنان،فلسطین و دیگر کشورهای همجوار است.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

delmorde - سوئد - یوتوبوری
روسیه هزارکوزه میسازه یکیش دسته نداره. این روسهای نامرد این مزخرفات را می گویند که زیر بغل اخوندهای دزد ابله وطن فروش هندونه بزارند. هذیون گفته بابا توجه به حرفهای این روسهای بیشرف نکنید. مثل سگ از امریکا میترسند حیاتشان دست امریکاست. این را تاریخ چندساله اخیر ثابت کرده.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
این موشک اس 300 که پیش با وفاست . وبدون موشک اس 300 کسی نمیتونه فدرت منطقه بشود . موشک اس 300 باوفا تو چشم دشمنان اسلام . تا دیر نشده بگو امین . والا اگر نگوئی لال میمیری
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

omid var - کانادا - تورنتو
bawafa1385 - المان - هامبورگ // میشه لطفا به فارسی ترجمه کنی? برام روش نیست امین برای چه باید بگم لطفا منو از نگرانی درار.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

tanhaee - ایران - اصفهان
گند تر از آدم روس وجود نداره
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

alexxx - اتریش - وین
این صحبت ربطی به حقیقت نداره. این شیره ایست به ریش ملایان. روسه پیر سیاست محافظه کارانه به خرج میده. اینها رو میخواد از دست نده هنوز کار داره با اینا.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
omidvar کانادا تورنتو . اولا بر شما بر ادر دینی واجب است یک مقدار الفاظ و القاب الهی را که خداوند تبارک وتعالی با ان اشنائی دارد . شما هم اشنا بشوید . چون خداوند جلیل القدر ما برای رفتن به بهشت قوانینی وضع کرده از جمله دانستن زبان عربی . چون خود خدا ی ما هم عرب است . پس واجب است در این شب جمعه اول دو رکعت نماز بخوانی بعد وضو بگیری و انگاه زیر منبر بنشنی و تا خداوند شما را ارشاد نماید . واسلام علیکم و رحمته الله اجمعین اگر ارشاد نشدید ان دیگر مشکل شماست که بی وفا تشریف دارید
جمعه 26 آذر 1389

1983 - ایران - تهران
چطور شده که این روسها باز هم فیلشون یاد ایران کرد باز چه قرارداد ننگین دیگری این دولتمردان بی خاصیت ما باید امضا کنند بودجه کم آوردید یا خاک یا آب
شنبه 27 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.