درمان زخم های بهبود نیافته توسط سلول های بنیادی

 
درمان زخم های بهبود نیافته توسط سلول های بنیادی

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک گفت: استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان زخم‌های بهبود نیافته یا مزمن مثل زخم پای دیابتی‌ها در دست بررسی است که نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

دکتر محمد علی نیلفروش‌زاده در گفتگو باخبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت: طرح پژوهشی زخم بهبود نیافته یا مزمن از سال 87 آغاز شد که با کمک روش TCA که یک ماده اسیدی برای کلوژن سازی است، سه دسته از بیماران را تحت درمان قرار دادیم.

 وی بیان داشت: کاربرد سلول‌های بنیادی برای در مان تاسی سر از دیگر طرح تحقیقاتی این مرکز است که مطالعات حیوانی این طرح روی موش درحالی نتیجه بخش بوده است که در مطالعات انسانی آن روی سه بیمار به نتایج قابل قبولی دست نیافتیم. رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک خاطرنشان کرد: در این طرح پژوهشی که از سال گذشته در دست بررسی است، به دنبال کشت سلول مو زنده با استفاده از سلول‌های بنیادی هستیم که یک روش نوین و تازه‌ای برای درمان تاسی سر است. نیلفروش‌زاده ادامه داد: طرح کشت فولیکول مو زنده با استفاده از سلول‌های بنیادی با همکاری متخصصین ارتوپد، فوق تخصص عروق ، غدد عفونی و متخصصین پوست در مرکز تحقیقات پوست و سالک در حال انجام است.

 رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک تصریح کرد: کارهای تحقیقاتی این مرکز بر روی سلول های بنیادی را از حدود سال ۸۴ آغاز کردیم که برای نخستین بار از سلول‌های فیبرولاست برای جوان سازی پوست استفاده شده و کاربرد این سلول‌ها به همراه کراتینوسیت‌ها برای سالک و جای جوش‌های از دیگر برنامه‌های تحقیقاتی این مرکز است. وی با اشاره به اینکه تاکنون توانستیم سوختگی‌ها را با استفاده از فیبروپلاست‌ها درمان کنیم ، ادامه داد: هم اکنون طرح پژوهشی کاربرد ملانوسیت‌ها در درمان بیماری لک و پیس در دست بررسی است. وی در این زمینه گفت: اشعه فرابنفش خورشید نقش اصلی را در بروز سرطان پوست ایجاد می‌کند که صرفا با آگاه سازی مردم نسبت به این مسئله می‌توان از روند بالایی این بیماری کاست.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.