غرق شدن قایق حامل پناهجویان ایرانی در آب‌های استرالیا


غرق شدن قایق حامل پناهجویان ایرانی در آب‌های استرالیا

قایق چوبی حامل پناهجویان به جزیره کریسمس در آب‌های استرالیا

در حالی که خبرگزاری‌ها روز چهارشنبه از غرق شدن یک قایق چوبی حامل ده‌ها پناهجو در آب‌های استرالیا خبر داده‌اند، روزنامه‌های استرالیایی می‌نویسند که پناهجویان ایرانی نیز در این قایق حضور داشتند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که یک قایق چوبی شش تا ۹ متری با کابین‌هایی که توسط پارچه و پلاستیک پوشیده شده و حامل ده‌ها پناهجو بود در ساعات اولیه روز چهارشنبه، ۲۴ آذر به دلیل نامساعد بودن هوا و متلاطم بودن اقیانوس، به صخره‌های ساحلی جزیره کریسمس، متعلق به استرالیا، برخورد کرده و غرق شده است که در اثر این حادثه دستکم ۲۷ نفر کشته شده‌اند.

مقامات جزیره اعلام کرده‌اند که موفق به نجات ۴۱ نفر شده‌اند و افزوده‌اند که امکان دارد تعداد کشته‌شدگان افزایش یابد.

روزنامه استرالیایی «سیدنی مورنینگ هرالد» به نقل از یکی از اعضای شورای جزیره کریسمس نوشته است که به نظر می‌رسد اکثر پناهجویان این قایق چوبی که زن و کودک نیز در میان آن‌ها حضور داشت، از خاورمیانه بودند و یک پزشک نیز در گزارش کوتاه خود به موسسه پناهندگی جزیره تأیید کرده است که اکثر نجات یافتگان این سانحه ایرانی و عراقی هستند.

این عضو شورای جزیره کریسمس به خبرگزاری رویترز گفته است: «وحشتناک بود. من یک نفر را دیدم که در مقابل من در حال مردن است و برای نجات آن‌ها هیچ کاری نمی‌توانستیم بکنیم... کودکان شاید سه یا چهار ساله خود را به تکه‌های چوب چسبانده بودند و کمک می‌خواستند... ما جلیقه نجات به سمتشان پرتاب کردیم اما بسیاری از آن‌ها نمی‌توانستند چند متر شنا کنند و به آن‌ها برسند.»

این روزنامه افزوده است که قرار است اجساد به شهر «پرت» در جنوب غرب استرالیا فرستاده شوند.

به گفته حاضرین در محل، ساکنین جزیره نیز برای نجات دادن افراد شناور در آب، بر روی صخره‌ها جمع شده بودند و جلیقه نجات و طناب به داخل آب پرتاب می‌کردند، با این وجود به دلیل وضعیت نامساعد آب اقیانوس، عملیات نجات به کندی صورت گرفته است.

یک شاهد عینی به آسوشیتدپرس گفته است کشتی‌های گمرک دریایی در بخش دیگری از جزیره که دریا آرامتر بود در حال نجات یک قایق دیگر حامل پناهجویان بودند و به همین دلیل با تأخیر در محل حادثه حضور پیدا کرده است.

یکی از شاهدین عینی به شبکه خبری اسکای گفته است که امواج «چهار متری» افراد را به صخره‌های تیز این جزیره می‌کوبید.

به نوشته آسوشیتد پرس یک تیم پزشکی استرالیایی برای رسیدگی به وضع مجروحین، عازم این جزیره که در ۲۶۰۰ کیلومتری شمال غرب استرالیا و ۳۶۰ کیلومتری جنوب اندونزی در اقیانوس هند قرار دارد، شده است. این خبرگزاری همچنین افزوده است که حال سه نفر از مجروحین وخیم گزارش شده است.

همچنین گروه نجات کماکان در حال جستجو برای یافتن افراد مفقودین این سانحه هستند.

جزیره کریسمس، یک جزیره دورافتاده و مقصد نخست بسیاری از پناهجویان غیر قانونی ایرانی، عراقی و افغانی است که قصد پناهنده شدن به استرالیا را دارند. این پناهجویان غیرقانونی پیش از ورود به استرالیا به بازداشتگاه جزیره کریسمس فرستاده می‌شوند تا پرونده پناهندگی آنان مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد.
خانه به دوش - سوئد - استکهلم
واقعا دردناک و تاسف آوره که این رانده شده ها با سختی و مشقت خودشان را تا این حد برسانند و بعد طعمه طبیعت شوند,, صبوری برای بازمانده گان و لعنت بر هر رژیمی که ملت خودش را به چنین روزی گرفتار کند,, بعد سومالیایی سیاه پوست براحتی وارد سوئد و در اسرع ترین وقت اقامت را میگیرند و از مدتی به گروه تروریستی الشباب ملحق و دستگیر میشوند.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
باز هم صحنه هایی تراژدی از زبون شدن فرزندان نگون بخت ایران.بیچاره ها یی که به آرزوی یک زندگی کمی بهتر جانشان را از دست دادند.ایرانی افغانی یا عراقی هنوز هم باید قربانی اثرات ظلم رژیمهای ضدبشری طالبان.بعث و جمهوری نا انسانی ملایان بشوند
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
دقت کنید, ساکنین جزیره برای نجات دادن افراد شناور در اب, بر روی صخره ها جمع شده بودند و جلیقه نجات و طناب به داخل اب پرت میکردند. در صورتی که اینها خارجی بودن ولی انها برای کمک اقدام کردند. ولی در ایران و در تهران ادم را که با چاقو زخمی شده و تقاضای کمک میکنه همه نگاهش میکنیم. میدانید چرا? بخاطر اینکه انها مسلمان نیستند و به قول مسلمانها انها کافر خدا نشناس هستند ولی ایرانیها مسلمان خدا شناس.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

sara_k - یران - یران
وای اخه این خارج چی دارد که بخاطرش حاضر ن خودشان به اب و اتش بزنند فقط بخاطر اینکه بعد از چند سال برگردن واسه چهار تا فامیل بدبخت پوز بدن والا دیگه فرنگ درش بسته شد به هیچ کسی اقامت ,,,, ضمنا اگر کسی زرنگه تو کشور خودش بماند--- ایران
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

kardo.p - کانادا - تورنتو
چه تاسف بار.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
سالیان متمادی است که ملت در بند ایران وهمچنین مردم سایر کشور های اسلام پناه برای بدست اوردن یک لقمه نان بی درد سر و بدون حضور سربازان خفیه خود را باصطلاح باب و اتش میزنند . و کمتر زمانی است که چنین گزارشات دلخراشی را مرد جهان شاهد نباشند . سالیان متمادی قاچاقچیان ترک بسیاری از جوانان وطن ما را ضمن سر کیسه نمودن گاها در وسط دریا با ترفند های مختلف تسلیم امواج سهمگین دریا مینمودند. چه بسیار جوانانی که در جنگل های یوگسلاوی و رومانی و یا کشور های چک حان خودشان را از دست دادند . عمق فاجعه زیادتر از این حرف هاست . اقا . عزیز . نازنین
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

manenarenji - المان - اسن
الهی بمیرم واسه مردم بدبختمون که اینجوری دارن همه جا هلاک میشن.الهی سرنگون بشی خامنه ای لجن که باعث این همه بدبختی شدی.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

high class - کانادا - ونکوور
کاش حداقل کودکان نجات پیدا میکردند.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

Felfel GHermez - جمهوری چک - پراگ
وای که چقدر غرق شدن در دریا فجیعه بنده خداها چی کشیدن الهی بمیرم
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

pashmakjon - امریکا - المو
خدا لعنتت بکنه خمینی که تو باعث تمام اینها هستی‌ اگر ما کشور با پدر مادری داشتیم که اینهمه آواره نداشتیم ،،،،،توف به روح کثیفت.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

kardo.p - کانادا - تورنتو
bache shapoor - سوئد - یوسدال .کاملاباهاتون موافقم.گل گفتی.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
خانه به دوش - سوئد - استکهلم . یکی از دلایلی که هنگام اقامتم در سوئد از ان نفرت داشتم همین سومالیها بود که به سوئد گند زده اند چون سوئدیها را کافر می دانند هر تقلبی را مجازمی دانند عقب مانده ترین خل و چلهای اسلامی هر کدام بچه پس می اندازند مثل موش و جرم و جنایت در جوانانشان در اوج و اکثرا طرفدار گروه تروریستی ال شباب...انوقت ایرانیان چنین اواره.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
اتفاقا سوئدی هام از اقامت ووجود تو وامثال تو پناهنده توو سوئد متنفرن .شنیدی میگن مهمون از مهمون بدش میاد صابخونه از جفتشون?
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

freedom-is-not-free doom - ایران - تهران
sara_k - یران - یران . خیلی وقته که کاری به نظرات چندش آور امثال تو ندارم..همیشه جواب رو با منطق و حساب کتاب میدم ولی در مورد تو لازم دیدم بهت بگم که اون افکار خاله زنکی و تهوع آورت رو خواهشا به خورد ما نده.. اینکارو میتونی حین پاک کردن سبزی تو جمع همسایه ها انجام بدی..تو ایران اسلامی! خریدارش بیشتره!!
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس خانه به دوش - سوئد - استکهلم . من با راحتی پناهنده شدشان خورده نمیگیرم چون وضع دولت وکشورشان صد برابر خرابتر از ایران هست. ولی طرفتاریشان از دولت ایران ومخصوصا از این افت الله های اسهالی و کافر دانستن ان کشورهائی که ازنابودی نسلشان جلوگیری کرده است .کفر مرا دراورده است.مخصوصا وقتی این انتری نژاد انتخاب شده بوداین سومالیها چه خوشحالی میکردند.من حتی فکر. میکنم که جاسوسان جمهوری اسهالی هم باشند.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

afshin7174 - ایران - تهران
بیشتر دوستانی که از ایران خارج میشن نه مشکل سیاسی دارند و نه گشنگی بهشون فشار اورده. بهانشون هم آزادی هست که ما تو اروپا و آمریکا چیزی ندیدیم. من واقعا نمیفهمم بر فرض هم اگر مشکلی باشه با فرار کردن از مشکل چیزی حل نمیشه. ولی فکر کنم بیشتر مشکلات همون حرفهای خاله زنکی باشه که freedom-is-not-free doom - ایران - تهران بهش اشاره کرد. ما که جامون راحته
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

mehran_khoramdin - ایران - تهران
لعنت بر این جمهوری اسلامی آدم رو به همه کاری وا میداره بواسه فرار .
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف . . تو به پول خونی که از ملا می گیری بپرداز فضولی موقوف اسلامی رژیمی...در ضمن دیگر در سوئ نیستم تیر زاده
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
1k adame sadegh - کانادا - تورنتو . هم میهن اتفاقا نه تنها سومالیها بلکه تعداد زیادی از پاکستانیها بوسنیها فلسطینیها افریقائیها هم طرفدار صد در صد خمینی کثیف و نوچه اش خامنه ای و سگ هارش عنتری نژاد هستند و متاسفانه ژستهای سیاسی و حماقت و روابط تجاری کشورهای اروپائی با کشورهای ثروتمند اسلامی باعث شده مثل مور و ملخ به کشورهای اروپائی ریخته من با اینکه سوئد نیستم اخبار انجا را در نت تعقیب می کنم بعد از عملیات انتحاری در استکهلم در رورنامه ها نقل شده پلیس مخفی سوئد 200 تندروی اسلامی را شناسائی کرده ولی باز در سوئد تمرگیده وکسی کاری با انها ندارد جوابی هست??????
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

mzeea - ایران - کرج
با وقاحت تمام اخبار ساعت 14 ایران روز 25 آذر اعلام کرد که مسافران عراقی و مالزیایی بودند
جمعه 26 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.