مرمت برج کج پیزا در ایتالیا با لیزر و سرنگ

 
مرمت برج کج پیزا در ایتالیا با لیزر و سرنگ

پروژه مرمت برج کج پیزا که هشت سال طول کشیده، نزدیک اتمام است. این برج ۸۳۷ سال قدمت دارد.

گروهی متشکل از ۱۰ کارشناس مرمت آثار تاریخی، با استفاده لیزر، قلم و سرنگ سنگ های این بنا را که تعدادشان به ۲۴ هزار و ۴۲۴ قطعه می رسد، پاکسازی می کنند. برج کج پیزا در ایتالیا ۵۶ متر طول دارد.

"آنتون شاتر"، سرپرست گروه کارشناسان مرمت، گفت که سنگ های این بنا در وضعیت اسف باری بودند که دلیل عمده آن آلودگی هواست، هرچند جهانگردان و پرندگان نیز در این میان نقش داشتند.

آقای شاتر گفت:‌ نمک های دریایی که همراه باد می آید (با توجه به این که برج پیزا تنها ۱۲ کیلومتر با دریای مدیترانه فاصله دارد) و آب ناشی از باران که در قسمت های خاص این بنا جمع می شود،‌ بیشترین خسارت را به برج پیزا وارد آورده اند.

سنگهای به کار رفته در این برج که رنگش مایل به زرد متمایز است،‌ از معادن "سن جولیانو" که از بالای برج دیده می شود، استخراج شده اند.

بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱ از میزان کج بودن برج به اندازه ۴۵ سانتیمتر، نسبت به حالت عمودی، کاسته شد و پس از آن دوباره به روی بازدیدکنندگان باز شد. عکس سمت چپ این برج را در سال ۱۹۹۲ نشان می دهد و عکس سمت راست مربوط به دسامبر ۲۰۱۰ است.

در سال ۱۹۸۷، نهاد فرهنگی سازمان ملل، یونسکو، برج پیزا را به عنوان میراث جهانی ثبت کرد. حدود یک میلیون نفر در سال از این مکان بازدید می کنند و درآمد حاصل از فروش بلیت مبلغ مورد نیاز برای پاکسازی برج (بیش از ۹ میلیون دلار) را تامین کرده است.

قرار است این داربست ها که تدریجا و با پیشرفت پروژه به طبقات بالاتر برده شده است،‌ با تکمیل پروژه در ماه فوریه برچیده شود.

pandora - آلمان - کلن
تا پایینش رفتم ولی نشد توش برم!
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
ایتالیا ی زیبا که اینروز ها پر از خبر و جنجالیست!!!
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

bidin - ایران - ارومیه
غربیها کجان و مسلمونها کجا!!!! اینو ببینید:. https://www.youtube.com/watch?v=Df8LOL48Sgsfeature=player_embedded#!
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
انگار که پیمانکارهای شهرداری اونجا هم اهل بخوربخورند.10 میلیون دلار برای مرمتش؟چه خبره؟کنترات میدادن به چهارتاافغانی کلا5 میلیون تومنم نمیشد.برج میلادو ایرانیاهمینجوری با 500میلیون ساختن دیگه.حالا کی بریزه روسرملت خدا میدونه.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

azin_nanaz1 - سوئد - یوتبوری
ما هم توی ایران تخت جمشید داریم که به همت اخوند ها الان در تاریکی به خواب رفته...هیچ حرف یا توهینی نمیشه گفت. فقط میگم متاسفم ازصمیم قلب :(
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

tiger.man - نروژ - برگن
به دوستان پیشنهاد میکنم به اسپانیا وکوردوبا بروند وکاخ الحمراء رامشاهده کنند. از ان طرف قضیه ادم دلش به حال مردمی که به عنوان عمله وکارگر چنین بناهایی را ساخنند می سوزه، خدا میدونه در طول تاریخ طبقات پایین اجتماعی چی کشیدند تا چنین بناهایی بنا بشن.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.