سنگال سفیر خود در ایران را در ارتباط با کشف محموله سلاح فراخواند


سنگال سفیر خود در ایران را در ارتباط با کشف محموله سلاح فراخواند

کشف این سلاح ها که گفته شد از ایران آمده باعث تنش در روابط ایران با چند کشور آفریقایی شد

سنگال می گوید از توضیحات ایران درباره ضبط یک محموله سلاح در نیجریه ناراضی است، و به همین دلیل سفیر خود در تهران را فراخوانده است.

نیجریه در ماه اکتبر 13 کانتینر حاوی سلاح را در بندر لاگوس کشف کرده و گفته بود که از ایران آمده است.

کشف این محموله که با برچسب مصالح ساختمانی صادر شده بود، باعث تنش میان ایران و شماری از کشورهای آفریقایی شده است. از جمله گامبیا در همسایگی سنگال کلیه روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

اقدام تازه از سوی سنگال در حالی انجام می شود که منوچهر متکی وزیر خارجه ایران که روز دوشنبه درحال دیدار از این کشور بود به دستور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران از این سمت برکنار شد.

سفر آقای متکی به سنگال از جمله برای توضیح درباره محموله سلاح کشف شده انجام شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز در بیانیه وزارت خارجه سنگال آمده است: "با توجه به اصل نیاز به صلح و امنیت که باید معیار اصلی در روابط میان کشورها باشد، و نارضایتی از توضیحات طرف ایرانی در این ماجرا، سنگال تصمیم گرفته است که سفیر خود در ایران را از امروز برای مشاوره فراخواند."

بنابه گزارش ها ضبط آن محموله سلاح باعث شد که دو شهروند ایرانی در سفارت این کشور در آبیجا، پایتخت نیجریه، پناه بگیرند.

دیپلمات ها و منابع امنیتی که از آنها نام برده نشد در گفتگو با خبرگزاری رویترز این دو ایرانی را اعضای گروه قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران ایران، توصیف کرده اند.

علت صدور این محموله سلاح تاکنون روشن نشده است.

گامبیا که مقصد بعدی این محموله بود کلیه روابط خود با ایران را قطع کرده است. این درحالی است که کشور کوچک گامبیا در چند مورد میزبان محمود احمدی نژاد بوده و روابط اقتصادی، کشاورزی و امنیتی با ایران داشت.

نیجریه یک شهروند ایرانی به نام عظیم آقاجانی را به تلاش برای وارد کردن سلاح های ممنوعه با هدف ارسال آنها به گامبیا متهم کرده است.

تحلیلگران در سنگال گفته اند که شاید مقصد این سلاح ها منطقه ناآرام کازامانس در جنوب سنگال بوده باشد، جایی که شورشیان در آن از 1983 علیه دولت مرکزی طغیان کرده اند.

محموله سلاح کشف شده حاوی راکت های ۱۰۷ میلیمتری، گلوله تفنگ و تسلیحات دیگر بود.

مقامات نیجریه اواخر آبان ماه هم از کشف یک محموله ۱۳۰ کیلوگرمی هروئین خبر داده بودند که از ایران می آمد و مقصد نهایی آن اروپا بود.

afshin7174 - ایران - تهران
خواهشا در مورد تظاهرات دانشجویی در لندن و رفتار بد پلیس با آنها در سایتتان مطلب بگذارید.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

romano - ایران - تهران
دیگه مونده تو قطب پنگونا ..نن رو سر اینها. هه‌هه اینجوری می خوان بمونن؟
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

love-iran - ایران - مشهد
به درک یک ظوری حرف میزنن انگار جزو کشورهای اروپایی هستن و اقتصاد ایران به اونها وابسته هست برو بابا جمع کنید بدبخت ها من جای ایران بودم اصلا با کشورهای افریقایی رابطه نداشتم خاک تو سرا مرگ بر اخوند مرگ بر امریکا راستی از تضاهرات لندن بیشتر بگید و انتحاری سوئد
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

svenskpojke - سوئد - یمتلند
خیلی سیاست خارجی ایران قوی است مگه نه؟.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

amirpersia - سوئد - استکهلم
afshin7174 - ایران - تهران . دوست عزیز, بهتر نیست اول یه نگاه به رفتار وحشیانه ی پلیس نظام مقدس ما ب ج.ا کنیم که چطور جوونهای ما رو پرپر کردن و با ادعای مسلمونی با ماشین از روشون رد شدن?! پارسال همین موقع ها بودا!. کم حافظگی /فرا فکنی و عیب جویی از دیگران قبل از دیدن عیب خود سنت مردم ما شده ظاهرا. رفتار ناپسند در همه جای دنیا نکوهش میشه و لی بعضی ها مثل دولت فرمایشی کشور ما دیگه شورش رو در اوردن .. به حدی که داد همه ی دنیا در اومد!. لطف کنید به یاد بیارید!.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.