علیخانی نماینده قزوین در مجلس : دنیا به‌خاطر رفتاری که با وزیر خود می‌کنیم، به ما می‌خندد


علیخانی نماینده قزوین در مجلس :
دنیا به‌خاطر رفتاری که با وزیر خود می‌کنیم، به ما می‌خندد

در حالی که بازار شگفت‌زدگی از برکناری منوچهر متکی داغ است، اکثر نمایندگان مجلس بر این باورند که متکی به روش مناسبی از کار برکنار نشده است. قدرت‌الله علیخانی، نماینده اصلاح‌طلب مردم قزوین نیز از این دسته است. 

برکناری منوچهر متکی تبدیل به بمب خبری آخرین ساعات کاری روز دوشنبه شد. شگفت‌زدگی اکثر نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، وجه مشخص این خبر بود. محمد‌اسماعیل کوثری در نخستین دقایق انتشار این خبر، در گفتگو با فرارو سخن از کذب و شایعه بودن آن راند. پس از آن حشمت‌الله فلاحت‌پیشه شیوه برکناری متکی را نادرست دانست. علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم گفت: از شنیدن این خبر شگفت‌زده شدم.

اما قدرت‌الله علیخانی درخصوص برکناری ناگهانی منوچهر متکی گفت: «در همان زمانی که آقای بقایی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور انتخاب شد، عرض کردم که پیمانه آقای متکی پر شده و کارش تمام است. اما مسائلی پیش آمد که آقای متکی ماندگار شد، اما همان موقع تحلیلم این بود که رئیس جمهور ایشان را نمی‌خواهد».

وی با بیان این که متکی با «بدترین شیوه» برکنار شد، ادامه داد: «ایشان در سفر آفریقایی و در حال مذاکره با همتای آفریقایی خود بوده است. حق این بود که اگر قصد برکناری وجود داشت، پس از بازگشت وی از سفر صورت می‌گرفت. نتیجه چنین کاری این است که دنیا به خاطر رفتاری که با وزیر خود می‌کنیم به ما می‌خندد. کشورها برای کار خود بیش از این حساب و کتاب دارند».

نماینده مردم قزوین با تجلیل از شخصیت سرپرست منصوب برای وزارت خارجه ادامه داد: «ایشان انسان با شخصیت و ریشه‌داری هستند و حضور ایشان بر شان وزارت خارجه می‌افزاید، اما روش برکناری آقای متکی روش بد و ناپسندی است. من با این که چندان با آقای متکی نزدیک نیستم و تنها به عضو کمیسیون امنیت ملی با ایشان آشنایی دارم، اما می‌دانم ایشان برای انجام وظیفه خود شبانه‌روز در سفر بود. دست کم برای قدردانی از وظیفه‌شناسی ایشان باید صبر می‌شد تا جابجایی پس از بازگشت ایشان از سفر صورت می‌گرفت».

وی درباره احتمال معرفی علی اکبر صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه به مجلس گفت: «من فکر نمی‌کنم بهتر از آقای صالحی کسی بخت انتخاب وزارت داشته باشد. مطمئناً مجلس باید به وزیر پیشنهادی رای دهد و صالحی چهره‌ای است که توان رای‌آوری در این پست را خواهد داشت. اما معرفی چهره‌هایی نظیر آقای بقایی ذره‌ای احتمال ندارد و ایشان هیچ زمینه‌ای در مجلس ندارند. اگر دولت بخواهد اقدام ناپسند خود در نحوه برکناری متکی را جبران کند، باید آقای صالحی را به عنوان وزیر امور خارجه معرفی کند».

احمد توکلی : برکناری متکی، این پیام را برای کشورهای خارجی در بر دارد که ثبات ناشی از عقلانیت در کشور حاکم نیست

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شیوه برکناری متکی در حالی که وی در سفر خارجی بوده است، گفت: این اقدامات موجب سخیف شدن جایگاه وزارت امور خارجه و به‌خطر افتادن امنیت شغلی مدیران ارشد می‌شود. 

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و نماینده تهران با اشاره به خبر برکناری متکی وزیر امورخارجه کشور در حالی که وی در سفر سنگال به‌سر می‌برد، گفت: برکناری وزیر امورخارجه بر اساس قانون از اختیارات قانونی رئیس‌جمهوری است و آقای احمدی‌نژاد به صورت قانونی حق داشته است این اقدام را انجام دهد.

وی با بیان اینکه انتقاد به شیوه برکناری وزیر امورخارجه است، گفت: شاید آقای احمدی‌نژاد دلایلی برای برکناری متکی داشته باشد و اگر پای درد دلش بنشینیم این دلایل بسیار باشد اما نحوه برخورد ایشان و شیوه برکناری وی نادرست است و اتفاقی که در این زمینه افتاده، اتفاقی بسیار نامیمون است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: نحوه برخورد آقای احمدی‌نژاد در گذشته نیز تکرار شده است و به تذکراتی در این زمینه به ایشان داده شده توجهی ندارد.

توکلی با تاکید بر اینکه وزیر امورخارجه در بین وزرا شان ویژه‌ای دارند و تغییر ایشان باید با دلیل محکمی انجام شود و خیلی سریع نیز نباشد، اظهار داشت: من قضاوتی بر روی زود یا دیر بودن این تغییر ندارم اما وقتی قرار است یک مدیر باسابقه تغییر کند باید شان وی حفظ شود چرا که بر اساس عرف اگر شان مدیران حفظ نشود نشان می‌دهد که اشکالی در کار وجود داشته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این شیوه کار را موجب بروز یاس در میان در میان مدیران خواند و افزود: این مسائل موجب می‌شود دیگر افراد قدرتمند و صاحب صلاحیت نیز مسئولیت نپذیرند.

توکلی گفت: این‌گونه رفتار امنیت شغلی مدیران سطح بالا را کاهش می‌دهد.

وی در بیان بازتاب بین‌المللی برکناری متکی با شیوه اخیر گفت: این اقدام این پیام را برای کشورهای خارجی در بر دارد که ثبات ناشی از عقلانیت در کشور حاکم نیست و اراده یک فرد است که حاکمیت می‌کند و هر وقت هر کاری بخواهد می‌کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: وقتی آقای صالحی یا فرد دیگری به‌جای متکی انتخاب شود در گفت‌وگوهای بین‌المللی نگاه کشورهای خارجی این‌گونه است که این فرد ممکن است امروز باشد و فردا نباشد.

توکلی با انتقاد از اینکه این اقدام در زمان بسیار بدی انجام شد افزود: رئیس‌جمهور زمانی اقدام به برکناری متکی کرده است که وی به عنوان پیغام بر رئیس‌جمهور به کشور سنگال رفته است و این بدان معناست که رئیس‌جمهور برای فردی که پیام خودش را به کشور دیگری برده است احترام قائل نیست و حتی این احترام قائل نبوده است که بگذارم این فرد پس از انجام ماموریتش برگردد و بعد وی را عزل کنم.

وی گفت: این اقدامات جایگاه وزیر امورخارجه را سخیف می‌کند چرا که به تعریف عقلا، وزارت امورخارجه نماینده جمهوری اسلامی در خارج از کشور است.

نماینده مردم تهران با ابراز تاسف از این شیوه برخورد گفت: گرچه ممکن است انتقاداتی به وزیرامورخارجه وجود داشته باشد ولی نباید با این شیوه وی را برکنار کرد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: این شیوه برکناری وزرا کاهش منزلت مدیران و احساس ناامنی در میان مدیران ارشد را به‌دنبال دارد.

توکلی گفت: این اقدام همچنین این پیام را به خارج از کشور می‌دهد که وزیرخارجه ما که اکنون با شما گفت‌وگو می‌کند آدم بی‌ثباتی است.

وی تاکید کرد: قضاوت کشورها مبنی‌بر بی‌ثباتی دستگاه امور خارجه برای جمهوری اسلامی و هر کشور دیگری بد و نامناسب است.

siya48 - آلمان - کلن
خب میخاییل گورباچف هم در سفر بود که در غیبتش کودتا شد.....
سه‌شنبه 23 آذر 1389

ufo - دانمارک - وایله
اخر با این مغز گنجگی رئیس جمهور که با یک مهتابی گرد دور سرش است توفع بیشتری نیست.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
دنیا که خیلی وقته که به شما می خندد. مشکل اینجاست که ما ایرونی ها نمیدونیم بهتون بخندیم یا به حال کشورمون گریه کنیم
سه‌شنبه 23 آذر 1389

majid63 - فرانسه - پاریس
اصلآ اینحوری نیست از جقه های اینها هیچوقت غافل نشید ! فردا می خواهد رئیس حمهور بشه.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

sharmant - ایران - تهران
ناراحت نباشید شماها که از این رئیس جمهور بیسواد حمایت باید منتظر روزی باشید که به روش احمقانه کشور را به اتش و خون میکشه
سه‌شنبه 23 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
سنگ را خودتان ته چاه حماقت جمکران انداختید. این هم نتیجه اش. چرا آه وناله میکنید.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

mehrabooon - ایران - تهران
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن.ای گفتی دمت گرم.اینها یک ماموریت بزرگ دارن اونم به گند کشیدن ایرانه.کارهاشون رو نگاه کنید کدام بچه 10ساله کارهای اینهارو میکنه.حرفهای زشت اینهارو میزنه.پول و سرمایه این کشوررو به باد میده.خانم براشون میاره.دریای مازندران رو میبخشه.تولیدات داخلی رو ورشکست میکنه با قیمت پایین نگهداشتن ارز.و.. و...بی پدر مادرها..
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

بابک - ایران - سبزوار
هرچند احمدی نِاد یک کره خر بیش نیست ولی کار درستی نکرد.
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.