اسناد ویکی لیکس عامل ارسال دعوتنامه احمدی نژاد برای پادشاه اردن

 
اسناد ویکی لیکس عامل ارسال دعوتنامه احمدی نژاد برای پادشاه اردن

روزنامه القدس العربی در شماره امروز خود نوشت اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا که توسط سایت ویکی لیکس فاش شدند عامل نزدیکی ناگهانی ایران و اردن شد.

بر اساس این اسناد، اردن به شدت با اقدام نظامی علیه ایران مخالفت کرده و اظهار داشته که چنین اقدامی منجر به افزایش پیچیدگی ها و گره های منطقه خواهد شد.

این اسناد نشان داد که اردن برخلاف دیگر کشورهای عربی و در راس آنها مصر و عربستان خواهان حمله نظامی به ایران نیست.

بر اساس اسناد فاش شده در سایت ویکی لیکس، کشورهای مصر، عربستان سعودی، امارات، بحرین و قطر مخالفتی با گزینه حمله نظامی به ایران توسط آمریکا نداشتند.

به نوشته این روزنامه، همین تفاوت در مواضع اردن و دیگر کشورهای عربی باعث شد تا ایران هم از فرصت استفاده کند و به سرعت واکنش نشان دهد و رحیم مشایی رئیس دفتر رییس جمهور را در قالب فرستاده ارشد رهسپار امان کند. وی بالاترین مقام ایرانی است که در چند سال اخیر از اردن دیدار می کند.

مشایی به گرمی در دفتر عبدالله دوم مورد استقبال قرار گرفت و مذاکرات رسمی نیز میان دو طرف برنامه ریزی شد اما نکته غیرقابل انتظار واکنش مثبت پادشاه اردن در این دیدار بود.

البته نکته مهم تر نیز دعوتنامه ای رسمی بود که رحیم مشایی از طرف احمدی نژاد به عبدالله دوم برای سفر به تهران ارائه کرد.

این برای نخستین بار در دولت های نهم و دهم است که رییس جمهور ایران از پادشاه اردن برای سفر به تهران دعوت می کند و این در حالی است که اختلافات سیاسی ریشه ای و روابطه به شدت سرد میان دو طرف حاکم است.

اردن نیز به این اقدام ایران با نگاهی مثبت واکنش نشان داد. خبرگزاری رسمی اردن (پترا) گزارش داد که پادشاه این کشور از برگزاری نشست دو جانبه اردن و ایران در آینده ای نزدیک در تهران یا امان استقبال کرد. این یعنی اینکه وی به طور ضمنی، دعوت احمدی نژاد را پذیرفته و آمادگی خود را برای ارسال دعوتنامه مشابهی برای رئیس جمهور ایران اعلام کرده است.

اگر سایت ویکی لیکس اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا را فاش نمی کرد بعید بود این عجله و سرعت ایران برای از سرگیری ارتباط با اردن   اتفاق بیفتد. اسنادی که از دیدار و مذاکرات پشت درهای بسته مقامات امان و واشنگتن حکایت می کرد.

ایران تلاش می کند با افزایش ارتباطات با اردن، روابط با این هم پیمان مهم آمریکا در منطقه را از وضعیت نامطلوب فعلی خارج کند. روابطی که پیش از این، پس از هشدار عبدالله دوم درباره شکل گیری هلال شیعی در منطقه به شدت به سردی گرایید.

گفتنی است اردن یکی از دو کشور عربی است که هم اکنون روابط کامل دیپلماتیک با اسراییل دارد.
پادشاه اردن پیش از این به دعوت سیدمحمد خاتمی رییس جمهور وقت ایران به تهران سفر کرده بود.

پس از وقوع انقلاب اسلامی در سال 57 تاکنون در مقاطع مختلف به دلیل روابط نزدیک ملک حسین پادشاه سابق اردن با محمدرضا پهلوی، برقراری روابط میان اردن و اسراییل و حمایت رسمی و علنی اردن از صدام در حمله نظامی علیه ایران روابط تهران- امان در اکثر اوقات روابطی در سکوت بوده است.

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
جمهوری اسهالی که نه مشروعیت داره و نه دوستی و میره از جیب ملت دست به دامن قبایل وحشی افریقایی میشه که بگه ما هم روابط خارجی داریم معلومه که اگه حس کنه کشوری اونهم عربی شاید باهاش دوسته فوری میره قربون صدقه اش بره. یعنی برای دولتی که خودش عربیه ، یه کشور عربی مهمتر از کشور برادر چین نخواهد بود. جمهوری اسلامی فقط و فقط به زور تجاوز بسیجی ها به ناموس ایرانی ها برپاست همین. حالا هی بره به دنیا باج بده
سه‌شنبه 23 آذر 1389

svenskpojke - سوئد - یمتلند
با چه قدر پول فرستادند او را
سه‌شنبه 23 آذر 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
احمدی نژاد که می گفت همه این اسناد درباره ایران دروغ است حالا چطور فقط این سند عمان درباره ایران درست از آب درامده .
سه‌شنبه 23 آذر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
بلاخره اسنادویکی لیکس به شکل توسط رژیم غاصب تایید شد!
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.