انتقاد رسانه های ایران از نحوه برکناری متکی


انتقاد رسانه های ایران از نحوه برکناری متکی

برکناری متکی واکنش گسترده رسانه های داخلی را به دنبال داشته است

رسانه های داخلی ایران برکناری منوچهر متکی را مورد بررسی قرار داده و برخی از آنها، عملکرد محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در این زمینه را مورد انتقاد قرار داده اند.

سایت شبکه خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون دولتی ایران، بعد از ظهر روز گذشته در خبری با عنوان "با حکم رئیس جمهور، صالحی سرپرست وزارت خارجه شد، متکی رفت" متن حکم آقای احمدی نژاد در انتصاب علی اکبر صالحی به عنوان سرپرست وزارت خارجه را همراه با حکم مربوط به برکناری منوچهر متکی چاپ کرده است.

شبکه خبر به دنبال این دو متن، نوشته است که "این برکناری در حالی است که منوچهر متکی به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم اکنون به منظور ابلاغ پیام احمدی نژاد به رئیس جمهوری سنگال در این کشور به سر می برد."

این سایت همچنین نظرات تعدادی از خوانندگان خود را نیز درج کرده که عموما نحوه تغییرات در وزارت خارجه را مورد انتقاد قرار داده و حتی احتمال "لج و لجبازی" را مطرح کرده اند.

به نقل از یکی از این نظردهندگان آمده است: "من به عنوان یکی از کسانی که طرفدار آقای احمدی نژاد بودم، از این رفتارهای ایشان احساس خجالت می کنم و به شدت پشیمانم."

همزمان، بیشتر روزنامه های تهران در روز سه شنبه مهمترین عنوان خبری خود را به برکناری ناگهانی منوچهر متکی اختصاص داده و در این مورد اظهار نظر کرده اند.

از جمله، روزنامه خبر نزدیک به اصولگرایان نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس، در عنوان خبری خود نوشته است "تصمیم ناگهانی رئیس جمهور برای برکناری متکی؛ زلزله در وزارت خارجه" و روزنامه آفتاب یزد، از نشریه های اصلاح طلب، خبر عزل آقای متکی را با عنوان "متکی در سنگال، برکناری در تهران" منتشر کرده است.

روزنامه جهان صنعت، برکناری منوچهر متکی را تحولی در گرایش سیاسی کابینه محمود احمدی نژاد دانسته و خبر آن را با عنوان "آخرین بازمانده راست سنتی در کابینه برکنار شد" انتشار داده در حالیکه روزنامه قدس، از روزنامه های محافظه کار، این عنوان را انتخاب کرده است: "رئیس جمهور به اختلاف با وزیر خارجه پایان داد."

به نوشته روزنامه خراسان، تصمیم محمود احمدی نژاد در انتصاب چند تن از نزدیکان خود به عنوان مشاور در امور خارجی، نشانه پایان کار منوچهر متکی بود و افزوده است که انتخاب جانشین او نشان خواهد داد که دولت دهم در نظر دارد افراد وابسته به "راست سنتی" را از کابینه خارج کند.

انتقاد کیهان از برکناری وزیر خارجه

به گفته مدیر کیهان نحوه عزل متکی ممکن است باعث این تصور شود که رئیس جمهوری "تاب کمترین انتقاد به رئیس دفتر خویش را ندارند"

روزنامه کیهان نیز با درج مطلبی به قلم حسین شریعتمداری، مدیر این روزنامه، به انتقاد از نحوه برکناری منوچهر متکی پرداخته است.

نویسنده مطلب با یادآوری اینکه عزل و نصب وزیران از جمله اختیارات رئیس جمهوری در قانون اساسی است، ضمن تاکید بر قانونی بودن تغییرات اخیر در وزارت خارجه، نوشته است: "اما در قانون اساسی نیامده که رئیس جمهوری مکلف است وزیر امور خارجه کابینه خود را دقیقا هنگامی که به ماموریت رسمی در یک سفر خارجی به سر می برد، از وزارت برکنار کند! و یا در هیج رساله ای به رئیس جمهور محترم توصیه نشده است که مثلا مستحب است وزیر امور خارجه در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی عزل شود و تاخیر در برکناری او تا پایان تاسوعا و عاشورا، کراهت داشته و خلاف احتیاط است."

آقای شریعتمداری در ادامه می نویسد که در عرف شناخته شده سیاسی، عزل یک وزیر در حال ماموریت، به خصوص عزل وزیر خارجه در ماموریت خارج، "علاوه بر اینکه نشانه بروز ناگهانی اخلال در سیاست خارجی یک کشور تلقی می شود، اهانت آشکار به شخصیت وزیر است."

نویسنده این مطلب گفته است که علت برکناری آقای متکی نمی تواند تازه و جدید بوده و طی چند روز اخیر پدید آمده باشد و افزوده است که "برکناری شتابزده ایشان بی آنکه علتی در روزهای اخیر داشته باشد، قابل توجیه و تفسیر نیست."

مدیر کیهان در ادامه مطلب خود، ضمن طرح این سئوال که چه مساله جدیدی روی داده که رئیس جمهوری درنگ یک روزه و یا حتی چند ساعته برای عزل وزیر خارجه را نیز جایز ندانسته، یاد آور می شود که چند ماه قبل، آقای احمدی نژاد چند تن از نزدیکان خود، از جمله اسفندیار رحیم مشائی را به عنوان نماینده ویژه خود در امور مناطق مختلف جهان تعیین کرد که با اعتراض آقای متکی مواجه شد و با تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر اجتناب از موازی کاری در سیاست خارجی، سمت های این افراد به "مشاور" رئیس جمهوری تغییر یافت.

به گفته آقای شریعتمداری، ممکن است ماموریت آقای مشایی با اعتراض منوچهر متکی مواجه شده و به برکناری وزیر خارجه انجامیده باشد و یا علت دیگری در میان بوده باشد، و می افزاید: "در هر دو حالت، شایسته تر آن بود که ریاست محترم جمهوری لااقل تا بازگشت آقای متکی از ماموریت خارج کشور، صدور حکم عزل ایشان را به تاخیر می انداختند تا خدای ناخواسته تصور نشود که رئیس جمهور محترم تاب کمترین انتقاد به رئیس دفتر خود را ندارند."

parviz1 - انگلستان - کترینگ
حالا این متکی که هرچی دانشجوی کلنگی از هند بود با فک و فامیلاش که تو وزارت کشور تپونده بود تکلیفشون چی میشه!!!! همین روزاست که کلی پناهنده سیاسی از وزارت کشور ایران از اروپا و ....درخواست پناهندگی کنند.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

بی خیال - ایران - کرمان
. ارزش‏ها و آداب معاشرت با مردم . نهج البلاغة 475 38 - .... ص : 475. حکمت-38. وَ قَالَ ع لِابْنِهِ الْحَسَنِ ع یَا بُنَیَّ إِیَّاکَ وَ مُصَادَقَةَ الْأَحْمَقِ فَإِنَّهُ یُرِیدُ أَنْ یَنْفَعَکَ فَیَضُرَّکَ وَ إِیَّاکَ وَ مُصَادَقَةَ الْبَخِیلِ فَإِنَّهُ یَقْعُدُ عَنْکَ أَحْوَجَ مَا تَکُونُ إِلَیْهِ وَ إِیَّاکَ وَ مُصَادَقَةَ الْفَاجِرِ فَإِنَّهُ یَبِیعُکَ بِالتَّافِهِ وَ إِیَّاکَ وَ مُصَادَقَةَ الْکَذَّابِ فَإِنَّهُ کَالسَّرَابِ یُقَرِّبُ عَلَیْکَ الْبَعِیدَ وَ یُبَعِّدُ عَلَیْکَ الْقَرِیب. 1- پسرم! از دوستى با احمق بپرهیز، چرا که مى‏خواهد به تو نفعى رساند امّا دچار زیانت مى‏کند. 2- از دوستى با بخیل بپرهیز، زیرا آنچه را که سخت به آن نیاز دارى از تو دریغ مى‏دارد. 3- و از دوستى با بدکار بپرهیز، که با اندک بهایى تو را مى‏فروشد. 4- و از دوستى با دروغگو بپرهیز، که او به سراب ماند: دور را به تو نزدیک، و نزدیک را دور مى‏نمایاند.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

عرفان کریمی - ایران - تبریز
ما زیاران چشم یاری داشتیم
سه‌شنبه 23 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
بی خیال-ایران-کرمان. درود بر تو دوست عزیز. یک سئوال داشتم! میخواستم بدانم ایا کتاب امثال(مثلها) از حضرت سلیمان را خوانده اید یا نه? اگر نخوانده اید اگر مقدور هست تهیه کنید و بخوانید و اگر خوانده اید پس چرا گفتار پیامبری که هزاران سال قبل از علی بوده به نام نهج البلاغه مینویسی? نهج البلاغه فقط ترجمه این کتاب و گفتار پیامبران قبل از اسلام است که به زبان عربی ترجمه شده. موفق و شاد باشید.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

shayan2uk - انگلیس - هال
بی خیال - ایران - کرمان . بی خیال بابا این اراجیف ..رو بخورد ما نده , برو جلوی حوضه عملیه قم یه دکه رمالی و دعا خونی بزن حتما کارت میگیره بی خیال....
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
bache shapoor - سوئد - یوسدال درود برشما , اگر اینچنین است که گفتید. پس نهج الکلاغه است.نه بلاغه. مرسی از اطلاع رسانیتان.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

بی خیال - ایران - کرمان
با تشکر از bache shapoor - سوئد - یوسدال. متاسفانه من این کتاب رو نخواندم. اما اگر شما سایتی رو معرفی کنید تا بتونم این کتاب رو دانلود کنم ممنون میشم.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.