دیدار از پناهگاه اسناد ویکی‌لیکس در سوئد


دیدار از پناهگاه اسناد ویکی‌لیکس در سوئد

ورود به یک پناهگاه اتمی قدیمی در استکهلم ، جایی که اسرار ویکی‌لیکس را در خود نگاه می‌دارد شبیه گذار به دنیایی دیگر است؛ ‌دنیایی خیالی که در میانه راه کره زمین و دنیای مجازی قرار دارد.

ورودی این پناهگاه در خیابان هیچ نشانی ندارد. تنها دری ‌است که روی تخته سنگی نصب شده است.

اگر زنگ در را بزنید و به داخل دعوت شوید، با درهای شیشه‌ای تو در تویی مواجه می‌شوید که با نور ملایمی روشن شده‌اند و دنیایی شبیه دنیای جیمز باند را تداعی می‌کنند.

این درها که دارای امنیت بالایی هستند، تنها هنگامی باز می‌شوند که در قبلی، پشت سر شما بسته شده باشد و برای عبور از تک تک آنها اجازه عبور خاصی نیاز است تا قدم به قدم سفر شما به داخل کنترل شود.

با این وجود، گلدان‌ها و چشمه‌هایی با آب روان نیز به چشم می‌خورد، افرادی در اتاق کنترل، از طریق کامپیوترهایشان، اوضاع را زیر نظر دارند.

در این مکان و در میان این دیوارهای ساخته شده از صخره‌های لخت و در زیر خانه‌های چوبی شهر استکهلم، سرورهای یک مرکز اطلاعاتی قرار دارند.

پناهگاه ویکی‎لیکس در سوئد، جایی است که با نور پردازی ملایم خود شبیه دنیای داستانهای جیمز باند شده است

در داخلی‌ترین قسمت، چندین ردیف سرور کامپیوتر وجود دارد که روی یکی از آنها فایل‌های مربوط به سایت "ویکی‌لیکس" نگهداری می‌شود.

فایل‌هایی که اگر چه تا کنون تنها قسمت کوچکی ‌از آنها به صورت عمومی منتشر شده، اما همین میزان اندک نیز شرمساری شدید سیاستمداران را به دنبال داشته است، سیاستمدارانی که روزگاری، بی‌ملاحظ‌ه چیزهایی به دیپلمات‌های آمریکایی گفتند و هرگز نگران انتشار عمومی آن نبودند.

این مرکز اطلاعاتی متعلق به شرکتی به نام "بانهوف" است. یان کارلونگ، بنیانگذار این شرکت امکان این دیدار را برای بی بی سی فراهم آورد.

آقای کارلونگ در سال ۲۰۰۷ یک پناهگاه بازمانده از دوران جنگ سرد را در اختیار گرفت و با استفاده از دینامیت، ۴ هزار مترمکعب دیگر از صخره‌های اطراف آن را نیز هموار کرد تا فضای کافی برای نصب تجهیزاتش را فراهم کند.

این مرکز امنیت فوق‌العاده‌ای دارد و برای ثابت نگاه داشتن درجه حرارت خود، ‌آن هم در سرمای طاقت‌فرسای سوئد از توربین های زیردریایی‌ها استفاده می کند.

خدمات پستی

تنها قسمت کوچکی از فایل‌های ویکی‌لیکس منتشر شده است

امنیت اطلاعات را دزدی به شکل فیزیکی، آن هم توسط دزدهای مسلح تهدید نمی‌کند، چون این کار برای دزدان بسیار سخت خواهد بود. تهدید اصلی، حملات سایبری ‌است.

آقای کارلونگ می‌گوید آنها ترافیک ورودی و خروجی به این مرکز اطلاعاتی را زیر نظر دارند. او می‌گوید برایش دشوار است که تصور کند کسانی به این کار دست نزنند، ‌به همین دلیل مسئولان این مرکز یک کانال جداگانه اطلاعاتی به ویکی‌لیکس اختصاص داده‌اند.

اما آیا او به این دلیل که تاسیساتش چنین اطلاعاتی را ذخیره کرده، از این واهمه ندارد که مورد خشم ایالات متحده قرار بگیرد؟

او می‌گوید: ‌"وظیفه ما این است که این سرویس را سرپا نگه ‌داریم. ما در سوئد زندگی می‌کنم و چنین خدماتی در سوئد قانونی است، به همین دلیل نیز ما جانب مشتری ‌خود یعنی ویکی لیکس را می‌گیریم. ما باید تمام تلاشمان برای سرپا نگاه‌داشتن این خدمات به کار ببریم. من به آزادی بیان اعتقاد دارم."

او می‌گوید مرکز اطلاعاتی او شبیه یک مرکز خدمات پستی‌ است. شما هرگز پستچی را برای محتوای نامه ملامت نمی کنید و از سوی دیگر اگر مسئول تحویل یک بسته پستی باشید هرگز آن را خودتان باز نمی‌کنید. این کاری ‌است که سرورهای این مرکز اطلاعاتی انجام می‌دهند.

او عقیده دارد: ‌"‌ما باید تا زمانی که ویکی‌لیکس از قانون تخطی نکرده، به آنها کمک کنیم که از این خدمات استفاده کنند. این اصل مهم‌ترین چیزی ‌است که برای آن باید ایستادگی کرد."

استفن اوانز - بی بی سی، ‌استکهلم

dkdk - دانمارک - اسلیس
دمت گرم که به مشتریت نامردی نمیکنی.دولت بیوجدان سوئد هیچ شکایتی از تجاوز صاحب ویکی لیکس دریافت نکرده بود اما تا اسناد محرمانه رو شد و امریکا بخشم امد به نوکرش سوئد گفت از هر حیله ای استفاده کن تا افشا گر اسناد را گیر بندازی.تف بشرف امریکا سوئد و سیاستمداران کثیف.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

tiger.man - نروژ - برگن
سیاست همینه، چه ازنوع دینیش وچه از نوع لائیک
سه‌شنبه 23 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.