متکی از وزارت امور خارجه ایران برکنار شد


متکی از وزارت امور خارجه ایران برکنار شد

آقای متکی که در سفر خارجی به سر می برد از سمتش کنار گذاشته شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، منوچهر متکی وزیر امور خارجه خود را برکنار کرده است.

آقای احمدی نژاد در نامه ای از "زحمات" آقای متکی "تشکر و قدردانی کرده" و طی حکم دیگری علی اکبر صالحی را به عنوان سرپرست وزارت خارجه معرفی کرده است.

آقای متکی به هنگام اعلام این حکم، در سفر خارج بوده است و روز گذشته در داکار با مقامات سنگال دیدار داشته است.

آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.

منوچهر متکی با روی کار آمدن آقای احمدی نژاد در سال 1384، به عنوان وزیر خارجه ایران معرفی شد.

هنوز گزارشی در باره علت برکناری آقای متکی توسط آقای احمدی نژاد منتشر نشده است اما به نظر می رسد که این اقدام ریشه در اختلافات بین آن دو بر سر اجرای سیاست خارجی داشته باشد.

به گفته ناظران، این اختلافات در ماههای اخیر و با اقدام آقای احمدی نژاد در تعیین سفرا و نمایندگان ویژه برای برخی از نقاط جهان ارتباط دارد.

در اواخر مرداد ماه و اوایل شهریور سال جاری، آقای احمدی نژاد از تعیین نمایندگان ویژه خود برای چند نقطه مهم دنیا خبر داد که این انتصابها با مخالفت وزیر خارجه ایران روبرو شد.

گفته می شود که آقای متکی و حامیان وی این اقدام را دخالت در وظایف وزارت امور خارجه و تشکیل ارگانهای موازی می دانند.

این اقدام در نهایت با دخالت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برطرف شد و در نهایت روز چهارشنبه، 24 شهریور (15 سپتامبر)، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران گزارش کرد که آقای احمدی نژاد با صدور احکامی، شش نفر را به عنوان "مشاورین رئیس جمهوری در امور خاورمیانه، آمریکای لاتین، دریای خزر، آسیا و افغانستان و آفریقا" منصوب کرده است.

براساس این گزارش، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور خاورمیانه، حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آسیا، شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آفریقا، محمد عباسی، وزیر تعاون، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آمریکای لاتین، ابوالفضل ظهره وند به سمت مشاور رئیس جمهور در امور افغانستان و محمد مهدی آخوندزاده به سمت مشاور رئیس جمهور در امور دریای خزر منصوب شده اند.

این افراد ابتدا به عنوان نمایندگان ویژه آقای احمدی نژاد معرفی شده بودند.

در دولت دهم (دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد) آقای متکی تنها نامزد پیشنهادی او برای تصدی وزارتخانه ای بود که در کل چهار سال دولت نهم وزیر آن وزارتخانه بود.

آقای متکی پیش از انتخابش به عنوان وزیر امور خارجه در دولت نهم، سفیر ایران در توکیو و آنکارا، معاون حقوقی و سپس معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه بوده است.

او که 57 سال دارد، پس از انقلاب اسلامی ایران (1357)، به عنوان نماینده وارد مجلس اول شد. پس از آن، به وزارت خارجه رفت و ابتدا در سال 64 سفیر ایران در ترکیه شد. او در سال 68 به ایران برگشت و ابتدا معاون امور بین‌الملل و سپس معاون حقوقی وزارت خارجه شد. در سال 1373 به سفارت ایران در ژاپن رفت و از سال 78 مشاور وزیر خارجه ایران شد.

آقای متکی سال 1383 دوباره به مجلس شورای اسلامی بازگشت و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم شد.

در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، منوچهر متکی ریاست ستاد انتخاباتی علی لاریجانی را به عهده داشت. اما پس از پیروزی محمود احمدی‌نژاد، به وزارت خارجه رفت و تا امروز که از سمتش برکنار شد، تنها وزیر کابینه آقای احمدی‌نژاد بود که پنج سال و چهار ماه در سمتش دوام آورد.

feminism - انگلستان - لندن
از زبان منوچهر به محمود : اقوال پر از مکر و فسون تو چه شد --- الطاف ز حد و عد برون تو چه شد )( با انهمه وعده ها که بر من دادی --- غاز تو چه شد بوقلمون تو چه شد .
دوشنبه 22 آذر 1389

Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو
مطمئن باشید که این جنایتکار و تروریست هم بعد از کنار گذاشته شدن از سمت خود و پایان دوران خدمتی خود به کعبه آمال سران رژِیم و پدر خوانده تاریخی آخوندها یعنی انگلیس میرود و رحل اقامت می افکند. سزای مادر این ملک انگلیس دهد!!
دوشنبه 22 آذر 1389

YAS ABI - بلژیک - بروکسل
دکتر صالحی فردی باسواد و باکلاس و خوش تیپ است و مورد احترام جوامع علمی. به اکیپ اقای احمدی نژاد نمیخورد. امیدوارم وجهه ایران را خوب کند. مسلط به سیاست خارجی وزبان های انگلیسی و عربی است.
دوشنبه 22 آذر 1389

مهرداد2538 - ایران - تهران
آقا محمود گردنش درد می کرده, دکتر بهش گفته دیگه از متکا استفاده نکن.
دوشنبه 22 آذر 1389

YAS ABI - بلژیک - بروکسل
رفتن متکی غریب نیست. رئیسش تنوع طلب است و حرف حرف خودش.
دوشنبه 22 آذر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
از کاغذ توالتی که هر دوطرفش مصرف شده باشد چه انتظاری میشود داشت?
دوشنبه 22 آذر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
منوچ همون افریقا به یه کشور پناهنده شو البته اگه با این گند کاریهای حکومتت که اونجا کرده یه جای بهت بدن!!!! و گرنه بری تهران مموتی دوباره گوشت رو میگیره. قابل توجه نوچه ها و بیسجی ها این حکومت گندیده با شما ها هم همین رفتار رو خواهد کرد .
دوشنبه 22 آذر 1389

tanhaee - ایران - اصفهان
بره به درک
دوشنبه 22 آذر 1389

last minute - ایران - تهران
وزیر امور خارجه اعراب .مدافع حقوق روسیه. دوستی دلسوز برای چین. و دشمن بزرگ ایران. ایرانیان هرگز تو را فراموش نخواهند کرد
دوشنبه 22 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
این دماغ خرطومی مهره شطرنج علی لاریجانی بود, و مموتی خواست مزاحم کمتر شود, و مشغول باند بازی اطرافیان وافراطیونی همچون خودش باشد.
دوشنبه 22 آذر 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
بی عرضه ترین و بی بخارترین وزیر تاریخ ایران.
دوشنبه 22 آذر 1389

louisette - فرانسه - مارسی
البته این مناصب برای هیچکس پایدار نیست ولی شیوه برکناری آقای متکی غیر قابل قبول است.ایشان خدمتگذار این نظام است وپست های مهمی داشتند ولی ایشان هم به کشور دیگری پناهنده خواهند شد.
دوشنبه 22 آذر 1389

شایان گوتنبرگ - سوئد - شایان گوتنبرگ
بری دیگه بر نگردی..
دوشنبه 22 آذر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
احمدی نژاد متکایش را پرت کرد.
دوشنبه 22 آذر 1389

khosrow60 - سوئد - سوئد
داماد یامتکی جنایتکاری که دختران باکره راقبل از اعدام بعقد اودر میاوردند واو بعداز تجاوز به ادمخواران میسپارد واعدام میکنن وفردایش یک چادور ومبلغی به عنوان مهریه به خانواده ان عزیز تحویل میدهند .نمونه اش درشهر ما هست وبادختر 18 ساله اش این عمل جنایتکارانه انجام شده بزودی چندبار این ادمکش محاکمه خواهد شد.درود به همه جانباختگان راه ازادی ومرگ برارتجاع .
سه‌شنبه 23 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
خاج منوچ تر زدی حاجی . خراب کردی حاجی یا ریق زدی حاجی . این چه ادب دیپلماسی که شما دارید . من بخانم سلام نمیکنم . میگه میشه چنین تفکری داشت . خانم بمن سلام کرد من جواب انرا ندادم .مگر در عالم سیاست چنین چیزی ممکنه . انهم تو جمع و جلسه یک مشت عرب . نکنه از اینکه داد میزنید مرگ بر امریکا باورتان شده . نکنه راستی راستی باور مند تشریف دارید. تا تو باشی الفبا دیپلماسی را بدانی و یادت باشد در دنیای سیاست اولین شرط ان جنتلمن بودن است . اره عزیز اولین شرط . حالا برو خونه پیش حاجیه خانم یک پیش بند ببند . یک مقدار سبزی پاک کن . تا ببینیم چه میشه . ولی خاجی انطور که بوش میاد . در حال ماموریت ترا معلق کردند . وضعت خیلی خرابه برو فعلا تا ببینیم چه میشه . انطور یکه شنیدم اینها پارتی . مارتی هم قبول نمیکنند . رشوه ای هم نیستند . خیلی خراب کردی . تر زدی
سه‌شنبه 23 آذر 1389

saaali - ایران - ایرانشهر
فکر کنم کار هیلاری خوشگله بوده.آدمی که شعور جواب دادن به سلام رو نداره حقشه
سه‌شنبه 23 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.