حلیم بادمجان اصفهانی


حلیم بادمجان اصفهانی

بعضیها حلیم بادمجان را با عدس یا لوبیا سفید درست میکنند اما رنگ حلیم بادمجان با عدس تیره میشود و با لوبیا هم طعم چندان خوبی نخواهد داشت اما با برنج هم خوشمزه تر است هم رنگ خوبی دارد...

مواد لازم:
برنج              2 پیمانه
گوشت سردست یا گردن     500 گرم
کشک      500 گرم
پیاز سرخ شده            1 پیمانه
سیر رنده شده          2 حبه
بادمجان سرخ شده        2 کیلو
نعناع داغ      یک چهارم پیمانه
نمک، فلفل، ادویه جات و آب زعفران  به میزان لازم

طرز تهیه:
برنج را 2 - 3 ساعت قبل میگذاریم بپزد. برای هر 1 پیمانه برنج 7 پیمانه آب در نظر میگیریم.
بعضیها حلیم بادمجان را با عدس یا لوبیا سفید درست میکنند اما رنگ حلیم بادمجان با عدس تیره میشود و با لوبیا هم طعم چندان خوبی نخواهد داشت اما با برنج هم خوشمزه تر است هم رنگ خوبی دارد.
برنج باید آنقدر بپزد تا آبش کشیده شده و غلیظ شود و برنج کاملاً له شود مثل شله زرد.
دقت کنید وقتی برنج را میگذاریم بپزد وقتی برنج شروع به جوشیدن کرد تا وقتی کامل پخته نشده هم نمیزنیم چون اگر در این موقع قاشق داخل ظرف کنیم و هم بزنیم برنج ته میگیرد و مجبوریم مدام هم بزنیم.
گوشت را با پیاز و ادویه جات میگذاریم پخته شود زمانی که پخته شد آخر سر نمک اضافه میکنیم. گوشت کمی چربی داشته باشد بهتر است.
یا بادمجان را پوست کنده از همان ابتدا به برنج اضافه میکنیم و میگذاریم با برنج بپزد یا اینکه آنها را مقداری سرخ میکنیم و سرخ شده آن خوشمزه تر است.
بادمجانها را لازم نیست ورق کنیم بلکه به صورت درسته پوست میکنیم چند ساعت میگذاریم نمک بخورد تا تلخی آنها گرفته شود و بعد با مقداری روغن سرخ میکنیم.
گوشت پخته شده و بادمجان سرخ شده را به برنج اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم. مواد باید کمی سفت باشد. اگر برنج آب داشته باشد بعد از اضافه کردن مواد هر چقدر روی حرارت بماند آبش خشک نمیشود.
در یک ماهی تابه روغن میریزیم و روی حرارت میگذاریم وقتی روغن گرم شد نصف پیاز سرخ شده را اضافه میکنیم بقیه آن را برای تزئین نگه میداریم. سیر رنده شده را اضافه میکنیم تفت میدهیم. نباید سیر بسوزد فقط نرم شود کافی است.
هر چیزی که زیاد سرخ شود هم عطرش کم میشود هم خشک میشود.
ادویه خورشتی و زردچوبه را به مواد اضافه میکنیم و تفت میدهیم وقتی ادویه ها خوب تفت داده شد و عطر آنها بلند شد مواد را به حلیم اضافه میکنیم.
ادویه جات را حتماً تفت میدهیم.
میتوانیم وقتی برنج را میپزیم زردچوبه هم اضافه کنیم.
مقداری نعنا داغ و آب زعفران به حلیم اضافه میکنیم زمانی که همه مواد پخته شد و با هم مخلوط شد ظرف را از روی حرارت برمیداریم مواد را با گوشت کوب برقی یا با هر وسیله دیگری کامل له میکنیم تا حالت کشدار پیدا کنند نیاز نیست مواد شل شود فقط حالت کشدار پیدا کند کافیست.
بعد کشک را که با مقداری آب مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه جوشانده ایم اضافه میکنیم و حلیم را روی حرارت میگذاریم تا 15 دقیقه بجوشد.
حلیم باید زیاد روی حرارت بماند تا حلیم خوبی شود.
برای تزئین روی حلیم میتوان از گردو هم استفاده کرد.
روی حرارت خیلی ملایم میگذاریم اما بعد از اضافه کردن کشک نباید حلیم زیاد بجوشد چون ته میگیرد.
روی حلیم را با پیاز داغ و نعنا داغ و کشک تزئین میکنیم.

bitajoon - انگلستان - لندن
خیلی خوشمزه اس
دوشنبه 22 آذر 1389

shiva safapour - ایران - تهران
دل اگر از حسین بگیرم چه کنم ؟ بی عشق حسین اگر بمیرم چه کنم ؟. فردا که کسی را به کسی کاری نیست........دامان حسین اگر نگیرم چه کنم؟ ما را فراموش نکن مولا ...ایران تهران
دوشنبه 22 آذر 1389

cat - اتریش - وین
به به به دلم اب افتاد
دوشنبه 22 آذر 1389

hamidTANTAN - اتریش - وین
من یک اصفهانی تو این سایت می شناسم که فکر نمی کنم از این هنرها اشپزی داشته باشه .تازه اگر هم هنرش را داشته باشه انقدر خسیس هست که از این خرجها نمی کنه. حد اقلش اینکه میره از همسایه بغلی دوتا بادمجون. و از همسایه پاینی دوتا قاشق کشک قرض الپسنده میگره و سر و ته کشک و بادمجون رو هم میاره. حالا این حکایت اصفهان نصف جهان بود. از هم بدتر pariha - کویت - کویت هستش. اخه من خبر دار شدم که یک بار یک سنگ ده کیلوی افتاده روی پاش انوقت خانم با صدای بلند فریاد زده اااااااااااخ (((کفشم)))ما را بگو داشتیم دستی دستی محسن را بدبختش میکردیم.والله کام نگرفته از دنیا بره بهتره از این هست که کام بگیره ولی پوستش را بکنند. انوقت که به محسن می گن جوان کام گرفته ناکام.چرا که کامش را یک دیگه برده. عجب حکایتی داریم ما تو این سایت. در خاتمه(من پول سینی ام را میخوام)
دوشنبه 22 آذر 1389

portaghal - ایران - ایران
به به اصفهان همه چیزاش خوب و خوشمزه است.
دوشنبه 22 آذر 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
وای محشره آدمو تو بهشت میبره .مخصوصا همراه با ریحان و پیاز.cat - ... دوست عزیز, bitajoon .. قول میده برامون درست کنه مگه نه bitajoon ؟
دوشنبه 22 آذر 1389

Felfel GHermez - جمهوری چک - پراگ
کلا هر غذایی که مواد لازمش بادنجان باشه بی نظیره و+فلفل و سیر
دوشنبه 22 آذر 1389

naghme 77 - سوئد - گوتنبرگ
shiva safapor منظورت چیه از این شعار توی صفحیه اشپزی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 23 آذر 1389

pariha - کویت - کویت
خیلی خوشمزه هستی حلیم خان ولی با اضافه کردن لوبیا سفید بیشتر کشدار و خوشمزه تر میشه در ضمن سیر هم نمیخواد برای اینکه چرب هم نشه خیلی کم بادمجونها را باکمی روغن تفت دهید یا اینکه از بادمجون کبابی تو فر استفاده کنید.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
امام حسین دامن پاش میکرده؟!.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

wildpiony - هند - بمبیی
به به اینجا واسه ما دانشجوهای بدبخت دور از خانواده آب جوشیده یا سنگ آب پزم بذارید میگوییم به به این که دیگر جای خود دارد. برای سلامتی این عقب ماده ی ذهنی بخش آشپزی هم صلواتی بفرستید.
سه‌شنبه 23 آذر 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا .. و wildpiony - هند - بمبیی ...وای مردم از خنده ، حقا که استاد و شاگرد شیطونی هستید ! pariha - کویت - کویت .. دوباره لوبیا نه ، اینقدر حرص نده ! برای کشدار دار شدن انواع حلیم باید از گوشت گردن استفاده کرد چرا من باید به تو دائم آشپزی یاد بدم ؟! hamidTANTAN - اتریش - وین .. دارم دنبال چند جوک با حال تهرانی میگردم تا تحویلت بدم و خوبت بشه ! یک کاری نکن یک سوت بکشم هر چی اصفهانی تو سایت هست اینجا بیان تا الان که سه تامون اعلام موجودیت کردیم. حالا تو ببین صبر کن ! صبر کن !
سه‌شنبه 23 آذر 1389

kimiana - فرانسه - پاریس
بگزریم از اینکه این حلیم بادمجان خیلی خوشمزه ست و شاهکار اصفهونی هاست / ولی اینجا مثل اینکه بازار جوک هم بد نیست اااااا/ یکروز یک زن لخت سوار تاکسی میشه . راننده تاکسی که اصفهانی بوده از توی ایینه زل زده بود به زنه و چشم ازش ورنمیداشت. زنه بهش میگه چیه انقد منو نگاه می کنی ، مگه زن لخت تا حالا ندیدی؟ راننده تاکسی با اون لهجه شیرینش میگه. چرا دیده بودم ولی می خوام بدونم کرایه من کجاتون گزاشتین.
چهار‌شنبه 24 آذر 1389

hamidTANTAN - اتریش - وین
Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین (دارم دنبال چند جوک با حال تهرانی میگردم حالا تو ببین صبر کن ! صبر کن ) تا تو پیدا کنی ما کلی حالش را بردیم.kimiana - فرانسه - پاریس وای که چقدر مردم از خنده. بزن قدش بچه محل.ااااااااخ کفشش
پنج‌شنبه 25 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.