تحقیقات پلیس لندن در ارتباط با انفجار در پایتخت سوئد


تحقیقات پلیس لندن در ارتباط با انفجار در پایتخت سوئد

گفته می شود عامل بمب گذاری انتحاری در جریان انفجار کشته شده است

در ارتباط با انفجارهای روز شنبه در پایتخت سوئد، پلیس بریتانیا تحقیقاتی را در نزدیکی لندن آغاز کرده است.

روز دوشنبه، 22 آذر (13 دسامبر)، گزارش شد که ماموران پلیس لندن بررسی خانه ای واقع در نقطه ای در شمال این شهر را آغاز کرده اند که دلیل آن ظاهرا اخبار تایید نشده ای حاکی از اقامت عامل انفجارهای روز شنبه استکهلم در این ناحیه بوده است.

در این گزارش آمده است که ماموران پلیس لندن با استناد به قانون مقابله با اقدامات تروریستی از ساعات آخر شب یکشنبه به بازرسی این خانه پرداخته اند اما تا بامداد روز دوشنبه، کسی در این رابطه دستگیر نشده است.

همچنین به نظر نمی رسد که تا بامداد روز دوشنبه، آثاری از مواد منفجره و تجهیزات مربوط به ساخت بمب در این محل یافت شده باشد.

تحقیقات پلیس لندن پس از آن آغاز شد که یک سایت اینترنتی که معمولا اخبار اسلامگرایان تندرو را منتشر می کند، در اطلاعیه ای نوشت که عامل انفجارهای استکهلم، شخصی به نام تیمور عبدالوهاب بوده است.

در این اطلاعیه، تیمور عبدالوهاب یک دانشجوی ساکن شهر لوتون، واقع در استان بدفوردشایر در شمال لندن، معرفی شده است.

منابع پلیس لندن در مورد نشانی محلی که مورد بازرسی قرار داده اند جزئیاتی منتشر نکرده و از تایید اینکه این محل در شهر لوتون واقع است هم خودداری ورزیده اند.

در عین حال، روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، تیمور عبدالوهات را متولد عراق و شهروند سوئد معرفی کرده و افزوده است که خانواده این مرد در شهر لوتون سکونت دارند و به گزارش برخی دیگر از رسانه های خبری بریتانیا، وی دانشجوی دانشگاهی در لوتون بوده است.

به گزارش این رسانه ها، عبدالوهاب حدود هجده سال پیش از عراق به سوئد مهاجرت کرد و ده سال پیش برای تحصیل به بریتانیا آمد.

این اطلاعات از سوی منابع رسمی در بریتانیا یا سوئد تایید نشده است و پلیس لندن و دانشگاه مورد اشاره در سایت اسلامگرایان نیز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

انفجار 'انتحاری'

روز شنبه این هفته، وقوع دو انفجار در یکی از محله های پر ازدحام در استکهلم یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت.

این انفجارها زمانی روی داد که تعداد قابل توجهی از شهروندان برای خرید کریسمس به فروشگاه های این محله مراجعه کرده بودند.

به گفته برخی منابع خبری، انفجار دوم، که چند دقیقه پس از اولین انفجار روی داد، ناشی از بمب گذاری انتحاری بود و مسئول این بمب گذاری هم در جریان انفجار کشته شد.

انفجار روز شنبه در یکی از مناطق پر رفت و آمد پایتخت سوئد روی داد

گزارش های تایید نشده همچنین حکایت از آن دارد که اگرچه عامل این بمب گذاری مقدار قابل توجهی مواد منفجره همراه خود داشت، اما ظاهرا تنها مقداری از این مواد منفجر شد.

قبل از وقوع انفجار، شخص ناشناسی با ارسال ئی میل برای یک خبرگزاری سوئدی و همچنین اداره پلیس امنیتی این کشور، اخطار کرد که سوئد به خاطر اعزام نیرو به افغانستان و "تحقیر مسلمانان" تنبیه خواهد شد.

به نظر می رسد که ارسال کننده این ئی میل به مشارکت سوئد در اقدامات پیمان ناتو در افغانستان اشاره داشته است.

همچنین، انتشار برخی از کاریکاتورهای یک نقاش سوئدی، حاوی تصاویری از پیامبر اسلام، با انتقاداتی از سوی مسلمانان و اظهارات تهدید آمیز برخی گروههای اسلامگرای تندرو مواجه بوده است.

اگرچه سوئد پیش از این هم شاهد اقدامات خشونت آمیزی بوده که اسلامگرایان تندرو عامل آنها معرفی شده اند، اما این نخستین باری است که وقوع یک عملیات انتحاری در این کشور گزارش می شود.

در پی انفجارهای روز شنبه، تظاهراتی در مرکز استکهلم در اعتراض به این بمب گذاری و حمایت از صلح برگزار شد که گروهی از مسلمانان ساکن سوئد در آن شرکت داشتند.

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
بوگندوهای افراطی اسلامی اروپا رو به لجن کشیدن پول مفت هارشون کرده .
دوشنبه 22 آذر 1389

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
جون به جونشون کنن نمک به حرومن اینا. از کشورهای درب داغون خودشون فرار میکنن میان اینجا راحت زندگی میکنند و درس میخونن بعدش هم ترور میکنن عربها رو باید همه رو از اینجا بیرون ریخت
دوشنبه 22 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
یه مشت وحشی و افراطی های مذهبی که از پول مالیات دهنده ها شکمشونو پر میکنند بعدیک عده زن و مرد و بچه های بی ازار رو به کشتن میدن . برگردین تو همون غارهایی که پیغمبرتون بقول خودش زبون به خوندن باز کرد. ننگ و نفرین به این مذهب که مدام مبلغ کشت و کشتار و خونریزی است .
دوشنبه 22 آذر 1389

love-iran - ایران - مشهد
کار خوبی کردن همین اشغال ها هستن که وهابیت را درست کنن اتشی هست که خودشان درست کردن پس باید خودشان هم بسوزن امیدوارم همه اروپا انتحاری بشه مرگ بر اخوند مرگ بر امریکا
دوشنبه 22 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.