باراک اوباما انتشار اسناد ویکی‌لیکس درباره اردوغان را تاسف بار خواند


باراک اوباما انتشار اسناد ویکی‌لیکس درباره اردوغان را تاسف بار خواند

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه

در پی ابراز خشم رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه نسبت به انتشار یادداشت‌هایی حاوی ادعاهایی در مورد وضعیت مالی او در اسناد ویکی‌لیکس، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه در تماس تلفنی با آقای اردوغان این اقدام ویکی‌لیکس را به شدت محکوم کرد و آن را «تاسف بار» خواند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، یک سخنگوی کاخ سفید روز شنبه گفت که باراک اوباما و رجب طیب اردوغان در این گفت‌وگوی تلفنی توافق کردند که اقدامات ویکی‌لیکس تأثیری بر همکاری نزدیک میان ایالات متحده و ترکیه نگذارد.

در مکاتبات محرمانه سفارت‌های آمریکایی که به تازگی از سوی وب‌سایت ویکی‌لیکس منتشر شده از ترکیه ۱۱ هزار بار نام برده شده و از آن جمله در یکی از این اسناد مربوط به سال ۲۰۰۴، اریک اِدِلـمَن، سفیر وقت آمریکا در آنکارا می‌نویسد: «ما از دو منبع شنیده‌ایم که اردوغان هشت حساب در بانک‌های سوئیس دارد.»

این یادداشت می‌افزاید: «توضیح اردوغان مبنی بر اینکه ثروت او تشکیل شده از هدایای عروسی که میهمانان به پسرش داده‌اند و خرج تحصیل چهار فرزند اردوغان را نیز یکی از تاجران ترک با فداکاری کامل می‌پردازد ناموجه است.»

نخست‌وزیر ترکیه روز چهارشنبه در واکنش به این خبر که در رسانه‌های ترکیه بازتاب گسترده‌ای یافته‌است گفت: «من یک سنت هم در بانک‌های سوئیس ندارم و اگر این اتهام‌ها ثابت شود از منصبم کناره می‌گیرم.»
توضیح اردوغان مبنی بر اینکه ثروت او تشکیل شده از هدایای عروسی که میهمانان به پسرش داده‌اند و خرج تحصیل چهار فرزند اردوغان را نیز یکی از تاجران ترک با فداکاری کامل می‌پردازد ناموجه است.

یادداشت دیپلمات آمریکایی

علاوه بر این، یادداشت‌های دیپلماتیک منتشر شده در ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که دیپلمات‌های آمریکایی رجب طیب اردوغان را به عنوان شخصی «ناآگاه» ترسیم می‌کنند که «حتی به خود زحمت نمی‌دهد اسناد و یادداشت‌های وزارتخانه‌های خود را بخواند.»

بر پایه اسناد ویکی‌لیکس دیپلمات‌های آمریکایی معتقدند که نخست‌وزیر ترکیه، اطلاعات خود را تنها از طریق خواندن روزنامه‌های اسلامگرا به‌دست می‌آورد و این دیپلمات‌ها، رجب طیب اردوغان را فردی می‌دانند که به خاطر مسائل مذهبی «کاملاً از اسرائیل متنفر است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از یکی از اسناد مورخ اکتبر ۲۰۰۹ که به تازگی از سوی ویکی‌لیکس منتشر شده چنین برمی‌آید که ایالات متحده آمریکا، ترکیه را از روابط تجاری با ایران برحذر داشته‌است.

بنا بر این سند، دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در جلسه‌ای با ارائه این درخواست از مقام‌های ترک، اطلاعاتی را مربوط به «سوءاستفاده ایران از نظام مالی ترکیه برای دور زدن تحریم‌ها» به آنها تحویل داده‌بود.

به نوشته این سند، محمد سیسمَک، وزیر دارایی ترکیه نیز در پاسخ قول داد که بانک‌های ترکیه به هشیاری خود نسبت به «ایرانیانی که ممکن است از روش‌های فریبکارانه استفاده کنند» خواهند افزود ولی در ادامه گفت که روابط تجاری ترکیه و ایران ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر هفته‌نامه «اشپیگل» آلمان روز یکشنبه خبر داد که یکی از اسناد ویکی‌لیکس نشان می‌دهد مقام‌های آلمانی معتقدند کشور ترکیه بزرگ‌تر از آن است که بتوان آن را در اتحادیه اروپا پذیرفت و این کشور برای پیوستن به اروپا به اندازه کافی مدرن نیست.

به نوشته اشپیگل، این سند نشان می‌دهد که گوئیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان نسبت به پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا بیشتر از آن شک دارد که پیش از این تصور می‌شد.
artosh - ایران - تهران
آره جون عمت، 1 سنت هم در بانکهای سوئیس نداری...! اسلامگرا باشی، حکومت دستت باشه، چپاول و سرقت نکنی؟!!!! راههای اثباتش چجوریه؟ آیا به جز برملا کردن توسط خود بانکهای سوئیسه؟ اونها هم برای منفعتی که از اون سرمایه میبرن به هیچ عنوان اجازه نمیدن کسی بویی از این دزدی ها ببره.
دوشنبه 22 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
حقیقت تلخ است. اخوندها هم ضد اطلاعات اینترنتی و ماهواره ای هستند. قابل توجه هست که از طریق افشاگری Whistleblowing در زمان نیکسون باعث برکناری او شدند °!° افشاگری اینده Wikileaks در مورد اختلاس سیستم بانکی USA هست و در مورد UFO هم اسناد Top Secret دارد و و و ! از چه زمانی افشاگری و حقایق تاریخی جرم محسوب میشه ?! ایا غیر از این است که حکومتهای دمکراسی در جهان اول اسناد محرمانه را بعد از 80 سال افشا میکنند و مورخین و قشر عوام حق بازرسی و دیدن اینگونه جنایات تاریخی را دارند ?! Assange لطف کرد و وظیفه انسانی و تاریخی خود را اثبات کردند. ایا تمام کشورها جاسوسهای اقتصادی و نظامی خود را ندارند!? زیرا از طریق " اطلاعات " میتوانند واکنش و جواب مناسبی به کشور مد نظر خود بدهند. گاهی پشت به زین, گاهی زین به پشت °!°
دوشنبه 22 آذر 1389

بی خیال - ایران - کرمان
همون 18 ملیارد دلار ملت بیچاره ایران رو برده تو بانک های سویس. خودش گفته بود در این شرایط بد اقتصادی پول خوبی دستمون رسیده
دوشنبه 22 آذر 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
گاهی پشت به زین, گاهی زین به پشت °!° . خوش باور جان اینکه جفتش یکیه ، "گهی پشت زین و گهی زین به پشت" بهتره ، نه؟
دوشنبه 22 آذر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
همه سران کشورهای دیکتاتوری و دزد مال مردم همین حرف رو میزنند که ما پولی نداریم . مموتی هم همین رو میگه میاد ماشین قراضه ای رو میاره و برای فروش می زاره میگه بدیش به مردم و 300 ملیارد هم میدزده. دزد های بی شرف دیکتاتور های بی سر و پا یه روزی باید حساب پس بدید.
دوشنبه 22 آذر 1389

بهدین - آمریکا - نشویل
هدفهای ایدەئولوژیکی و منافع اقتصادی ، حزب عدالت و توسعە ترکیە را دچار دوگانگی کردە است. خلافت عثمانی ایدەآل فلسفی این حزب و سودبردن در جوار کشورهای اروپایی هدف اقتصادی این حزب است کە هر یک از ایندو مستلزم سیاستهای داخلی و خارجی کاملا متفاوت هستند.
دوشنبه 22 آذر 1389

shafag - ایران - تبریز
به نظر من آقای اردوغان نخست وزیر دلسوز و کار آمد برای کشور ترکیه است.من در سفری که به تازگی به ترکیه داشتم .کارهای اساسی که دولت اردوغان انجام داده بسیار مشهود بود.چه از نظر اقتصادی و دمکراسی و چه از نظر مبارزه با فساد اداری.آقای اردوغان نه تنها افتخار ملت ترکیه است. بلکه افتخار کشور های اسلامی .و در کنار آن ملتهای ترک زبان است.
دوشنبه 22 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.