آتش سوزی وسیع جنگل ها و عذر بدتر از گناه مسوولان


آتش سوزی وسیع جنگل ها و عذر بدتر از گناه مسوولان

عصرایران- خبرهایی که از جنگل های استان های گلستان، مازندران، سمنان و کردستان می رسد به هیچ روی امیدوار کننده نیست. آتش همچنان در بیش از یکصد نقطه ادامه دارد و آن طور که صبح امروز در صدا  و سیما نیز اعلام شد، جنگل های اولنگ شاهرود نیز طعمه حریق شده اند و در حال سوختن هستند.

گروه های اطفای حریق، شامل نیروهای امدادی، جنگلبانی، نیروهای نظامی و مردم مناطق مذکور از آغاز آتش سوزی ها با امکانات اولیه مانند کپسول های آتش نشانی، دبه های آب، بیل و ... در حال تلاش برای اطفای حریق هستند.

البته چند فروند هلی کوپتر که تعداد آنها گویا به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد هر از گاهی پروازی می کنند و آب مخازن کوچک شان را بر روی مناطق بحرانی می پاشند. با این حال آتش، دست بردار نیست و هر روز خبرهای جدیدی از آتش سوزی های جدید می رسد.

نکته تاسف انگیز آن است که مسوولان کشور یا در این باره اساسا سکوت کرده اند به طوری که گویا بحرانی به وسعت آتش سوزی در جنگل های غرب و شمال و شمال شرق ایران وجود خارجی ندارد و همه جا امن و امان است ، یا آنکه اگر هم صحبتی می کنند، آن را ناچیز و کم اهمیت جلوه می دهند ؛ کما اینکه صبح امروز، استاندار گلستان در برنامه رادیویی "جوان ایرانی سلام" گفت که تنها برگ ها دارند می سوزند و درختان مشکلی ندارد و البته حداکثر ممکن است لابلای برگ ها، چند درخت هم آسیب ببیند!

حتی اگر اصل را بر صحت حرف های استاندار گلستان بگذاریم و بپذیریم آنچه می سوزد، فقط برگ های پاییزی هستند و درختان، سرحال و استوار به جای خود باقی اند، باید بگوییم که در این صورت، با "عذر بدتر از گناه" مواجهیم.

معنای سخن آقای استاندار این است که مسوولان مربوطه تاکنون نه در اطفای حریق درختان جنگلی، که در خاموش کردن برگ های آتش گرفته، ناکام بوده اند!

واقعا اگر خاموش کردن برگ های خشک پاییزی بیش از یک ماه است که ادامه دارد و به گفته خود استاندار تا روز گذشته 110 نقطه دچار آتش سوزی بوده اند، وای به حال روزی که درختان آتش بگیرند! در چنان صورتی چه باید کرد؟ واقعا ساختاری که نتواند از عهده خاموش کردن برگ ها برآید، چگونه درختان تنومند آتش گرفته را خاموش خواهد کرد؟!

همچنین گفته شده که نیروهای مسوول اطفای حریق با امکانات لازم در حال انجام وظیفه اند؛ واقعا جا دارد بپرسیم کدام امکانات لازم؟!

هر آنچه تاکنون از امکانات ادعایی در رسانه ها منتشر شده چیزی جز وسایل اولیه اطفای حریق مانند دبه های آب و بیل وحداکثر خودروهای آتش نشانی نیستند که البته این خودروها هم در اعماق جنگل و ارتفاعات اساسا ورودی ندارند!

اما چند هلی کوپتر آبپاش هم با مخازن سه تا پنج هزار لیتری خود، کار چندانی از پیش نمی برند که اگر غیر از این بود، حتما تاکنون فرجی حاصل می شد نه اینکه هر روز خبر برسد جای جدیدی آتش گرفته یا آتش برخی نقاط مهار شده، بار دیگر احیا شده است.

باید گفت روند آتش سوزی ها مشکوک است و  تاکنون سابقه نداشته این حجم بزرگ از مناطق جنگلی دچار حریق شوند و آتش سوزی هم مدت ها ادامه داشته باشد. از این رو، جا دارد علاوه بر مسوولان مربوط به محیط زیست و جنگل ها، دستگاه های امنیتی هم وارد گود شوند تا مشخص شود علت این آتش سوزی ها و نیز دلیل تداوم آن چیست.

و البته در پایان باید باز دست به دامان خدا شد، چه آنکه با این وسایل ابتدایی و مدیریت های فشل نمی توان آتش را از جنگل های کشور زدود و از سوی دیگر هم اراده ای برای کمک گرفتن از جامعه جهانی برای اطفای حریق وجود ندارد.

خدایا تو خود رحمی کن. بارانی ببار تا مردمان شهرها از دود وجنگل ها از آتش خلاصی یابند که ما را به بندگان تو امیدی نیست.

نظرات کاربران سایت عصر ایران در مورد این مطلب :

*واقعا شرم اوره

*یعنی نمیشد از نیروهای بسیج و پادگان های ارتش و سپاه کمک گرفت چرا فکر میکنید طبیعت بی ارزشه همین جنگل ها هستن که به پاکی هوا کمک می کنن

*برای من هنوز جای سواله که حداقل چرا این همه هواپیماهای سم پاش وزارت جهاد کشاورزی سریعاً و در عرض کمتر از 24 ساعت برای آب پاشی به تهران آورده میشن، ولی حاضر نیستند همین هواپیماها رو برای جنگلهای در حال سوختن بفرستن به مناطق بحران زده؟!
به عنوان یک ایرانی می خواهم بدانم پشت این قضایا، چه اراده ای برای از بین بردن این منابع طبیعی نهفته هست؟!!!

*کاش از این غصه دق می کردیم میمردیم .واین روز ها را نمی دیدیم .که کشورمان در حال نابودی است و کسی خم به ابرو نمی آورد .غمگین باش ای ایران .از ما فرزندان خود شرمگین باش ای ایران

*آقا ما هم داریم می سوزیم. کسی نیست بداد مردم سوخته برسه . وای بر حال درختان

*همه چی آرومه همه هم خوشحالند

*نمی دونم چی بگم! ولی اگه توی یکی از شهرا تجمع بشه از همه جای ایران نیرو می فرستن اونجا ولی الان نزدیک یه ماهه همین چهار تا دونه درختی هم که داریم توی این مملکت , داره میسوزه و هر روز فقط می گن برگها خشکه , آتش سوزی پراکنده است , داریم خاموش می کنیم و ...

*ای بابا جنگل می خواهیم چیکار ، اینور داریم از آلودگی مرگ تدریجی رو تجربه می کنیم ، حالا یه بیست سی سالی کمتر عمر کنیم به جایی بر نمیخوره ، عمر کمتر زندگی بهتر (شعار سال بعد )

*آقایون هرروز میگن که جنگلهای فلان کشور داره تو آتیش میسوزه..با این خبرها میخوان چیو ثابت کنن؟
ناکارآمدی خودشونو تو مهار آتشسوزی با این اخبار توجیه میکنن درضمن آقای عصرایران شماهم چندتا عکس از این جنگلای خودمون نشون بدین تا مردم ببینن.

*جنگلهای مینودشت سه هفته دارند می سوزند چند هفته است که شهر مینودشت را دود گرفته بیایید نگاه کنید استاندار و همه مسولین بی کافیت را باید برکنار کرد .لطفا منعکس کنید

*سوال، در این مناطق آیا زمینی مناسب ساخت و ساز هم قراردارد؟ یا آیا قرار است مثلا مسیرهای ارتباطی در آنها ساخته شود؟ آیا این زمینها قابل خرید و فروش هستند؟

*هوای تهران رو که الحمداله شستن و هوا پاک تمیز شد !!! حالا باید این گروه قهرمانان (مجازی) به یاری جنگلهای سوزان بروند.
اصلآجنگل به چه درد میخوره باید تمام نیرو ها رو در جهت مهار موهای از زیر روسری بیرون زده متمرکز کنیم !!

*من خودم ساکن شهرستان آزادشهرم باور کنید ملت فاجعه ای درحال روی دادنه امروز صبح من از شدت دود از خواب بیدار شدم همگی دعا کنید ای هدایای خداوندی از بین نروند هرچند بی فرهنگی خودمان مسبب اصلیه.

*برادران وخواهران گرامی ببینید که چگونه گرفتار بلا شده ایم ونه از باران خبری است نه از حس مسئولیت وتعهد به مردم وطبیعت....همه ی این اتفاقات عکس العمل طبیعت به رفتارهای خودمان است...

*فعلا مسئولان دغدغه مدیریت جهان رو دارند برای همین به مسائل کم اهمیتی مثل آتش سوزی و آلودگی هوا نمی پردازند

*تا دیروز برخی از آقازاده ها که الان فراری شدن و ایران نمیان کلی این جنگل ها را ویران کردن و برای سود بسیار زیادی که داشت چندین چند سال به کار خود ادامه دادن و درختان را قطع کردن تا این که آقای دکتر احمدی نژاد جلوی انها را گرفت و حالا هم که این اتفاقات داره می افتد...
واقعا جای تاسف داره

*بله، قبلنا تقصیر هاشمی و خاتمی بود الان این "اتفاقات" در حال حاضر همین جوری خودشون دارن می افتن.

* یادم میاد وقتی سال گذشته اون سیل عجیب و غریب در رودخانه قم هرچی در مسیرش بود جمع کرد و رفت، اظهار نظرهای متفاوتی می شد که ای کاش این کارو می کردیم و اون کارو نمی کردیم و از این صحبت ها، اما با خودم فکر می کردم آیا مثلا نمیشد اون فردی که وسط رودخانه از میله ها بالا می رفت و لحظه لحظه ارتفاع آب بالاتر می آمد رو با هیلی کوپتر امداد نجاتش بدن مثل خیلی از کشورهای دیگه، اما ی دفعه دیدم چه خیال باطلی، خدا بیامرزدش..الان هم درباره آتش سوزی ها و بحران های دیگه میشه آخر و عاقبتش رو پیش بینی کرد..فقط میشه ی نتیجه گرفت :
اینکه در مدیریت بحران ضعیفیم، ببخشید افتضاحیم!

*انگار یه عده میخوان همه چیز ایران رو نابود کنند و متاسفانه تا حالا که موفق بودن!

*بابا کلا جنگل داره از بین میره اونوقت اینا میگن داره برگ ها میسوزند!!!
کل استان گلستانو دود گرفته به جای اینکه به فکر باشند میان میگن درختان نسوختند و برگها سوختند.

*جنگلهای بلوط استان کرمانشاه وکرند غرب درحال سوختن میباشند

*بابا... چرا نمیخواهیم باور کنیم؟! چرا با خودمون تعارف داریم؟ هیچی واسمون نمونده...هیچی.. آب، هوای سالم، حیات وحش، دریای خزر،خلیج فارس،معادن،صنایع،تولید، کشاورزی،اقتصاد... جنگل،احترام،اعتبار،امنیت.... عوضش تا دلت بخواد خالی بند!!!!

*وقتی اتفاقی دست ساز می افتد و اراده ای جدی برای رفع آن صورت نمی گیرد یعنی کاسه ای زیر نیم کاسه است حالا هی توجیه کنید

*این ها همه بلا هستند که از سوی خداوند نازل شده اند، ببینید تمام دنیا را باران و برف گرفته اما مملکت ما دارد می سوزد علت چیست با این همه ادعا ما مورد غضب الهی قرار گرفته ایم ، مگر ما مسلمان نیستیم ، مگر حجاب نداریم ، مگر نماز نمیخوانیم مگر روزه نمیگیریم ، این غضب پروردگار است بیائید توبه کنیم و دست همنوعانمان را بگیریم تا خدا دست ما را بگیرد.

*بالاخره 120 میلیون جمعیت رو باید یه جایی جا داد دیگه!

*ما بیش از اونچه فکر می کنیم آسیب پذیر هستیم . چه بسا این مورد عمدی باشه تا نیروهای نظامی بیان برای مهار آتش و اونها دست به یه حرکتی بزنن .

*بعد مییان تو تلوزیون میگن : ناتوانی رژیم صهیونیستی از خاموش کردن اتش جنگلهایش. همزمان ماله ما دو هفته قبلتر البته میسوخته

*در زمان سفر استانی آقای احمدی نژاد به استان مازندران، جنگلهای شمال در حال سوحتن بودند، که متاسفانه ایشان اصلا به رویشان نیاوردند،از هر دری سخنی گفتند الا نابودی جنگلها! هیچ مصوبه ای یا اعزام گروه کارشناسی در این مموضوع نداشتند..

*به عمل کار برآید به سخندانی نیست.
متاسفانه در جامعه ما، وقتی بحث تئوریک به میان می‌آید همه مسئولان و دست‌اندرکاران مدعی هستند، ولی وقتی قرار است عملا مدیریت خود را به نمایش بگذارند، کمیت‌شان لنگ است...
متاسفم که فقط ادعایمان گوش فلک را کر کرده است

*اقای عصر خیانتکار چرا گفتهای مسعولین محترم را باور نمیکنید خود به محل حادثه بروید تا به صحت فرمیشات مسعولین محترم پی ببرید .

Pezhman - اتریش - وین
نظرات عنوان شده بالا همه چیز راخوب بیان کردند.اما جواب ضحاک علی همیشه ابن بوده: گوش اگر گوش منو , ناله اگر ناله توست ,آنچه البته بجایی نرسد , فریاد است.
دوشنبه 22 آذر 1389

اوستا نیکو - انگلیس - لندن
بابا همه که موبایل دارین، مثل همیشه برین از دور یه کلیپسی چیزی تهیه کنید، ولی مواظب باشین جلو نرین اوف میشین، اینقدم ناراحت نباشین، فک کنین تظاهراته اینام ادمن دارن میسوزن، یا مثلا فک کنین میدون کاجه. خلایق هرچه لایق
دوشنبه 22 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
کار کار خود بیشرفهاشونه, اینو مطمئنم 100%. این توله سگها ایرانی نیستند. اون بیشرف پدر سگ داره انتقام دستش را از مردم ایران میگیره. علی گدا یه دستش را در اول انقلاب فلج کردن اون هم داره تلافی میکنه.
دوشنبه 22 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
این دبه های آب،هم ساخت چین . ای تو روح پدر هر چی آخونده این جلاغ علی اینهمه مال مفت تو گلوی این لاشخورهای کفتار صفت بسیجی. 4 پاه سمداران میریزد و هر روز مثل سگ بیشتر هار میشوند چرا از اینها استفاده نمیکند,,,این جنایتکارها فقط کاره شون دزدی اموال مردم و کشتن. ملت .
دوشنبه 22 آذر 1389

farhad352 - ایران - تهران
. این ابلهان حاکم تازی زاده فقط بفکر فراهم نمودن ابزار حاکمیت و راحتی خود هستند و در تهیه انواع و اقسام ابزار کشتار و ایذا و آزار مردم از هیچ کوششی دریغ ندارند باید بدانند که دوران لمیدن ستورانی در مرغزار سبز و خرم ایران بزودی به پایان میرسد و ملت ایران این بیگانگان فارغ از ایران ،و درد و رنج ایرانی را به سزای ایران سوزی و کشتار مردم و جپاول و غارت کشور خواهند رسانید. مرگ بر تمامی مزدوران تازی زاده و دست بوسان خود فروش آنها درود بر ایرانیان وطن پرستی که هرگز به تمکین ملایان اجنوی زاده مفت خور و صدقه بگیر تن نداده و در بر اندازی این بیشرمان وطن فروش بی تابانه در تدارکات مناسب یار یکدیگرند
دوشنبه 22 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
خدایا حق ایران و ایرانی این نبود. نسل قبلی ناشکری کرد چرا ما باید تاوانش رو بدیم؟؟؟
دوشنبه 22 آذر 1389

م ر - ایران - تهران
متاسفم واقعا متاسفم از اینکه مثل کبک سرشان را زیر برف کردن و به روی مبارکشان نمیارن آقای رئیس جمهور محبت کنید یک سفر استانی به جنگلها بروید و ببینید که چه بلایی بر سر محیط زیست و طبیعت زیبای ایران میاید . باورکنید که این حرفهایی که میگویند براثر گرما و خشک شدن برگهای درختان این آتش سوزی صورت گرفته اینها دروغ میگویند تا جرقه نباشد به این زودی آتش بوجود نمیاید چرا که همین خشکسالی و گرما را ما در سال قبل داشتیم و بی نهایت گرمتر از امسال بود ولی چطور یکدفعه امسال تمام نقاطی از کشور که دارای جنگل میباشند آتش گرفتند ای نفرین بر شما باد . چرا وقتی میخواهید و قصد ویران کردن جنگلها را دارید مثل آدم نمی گوئید . شما که ادعا دارید بیست میلیون بسیجی دارید به این بیست میلیون هرکدام یک عدد ساندیس بدهید میتواند با همان ساندیسها کل آتش را خاموش کنند پس چرا دست بکار نمیشوید و یا اگر عرضه ندارید چرا کمک از کشورهای دیگه نمیگیرید مثل روسیه که از پس این کار برمیاید بهش بگین خاموش کن نصفی تو ببر نصفی ما یاعلی .
دوشنبه 22 آذر 1389

بابک - ایران - سبزوار
خود این مسئولین بی خاصیت آتش زده اند وقتی قلب انسان های بی گناه را آتش می زنند می خواهند جنگل ها را آتش نزنند
دوشنبه 22 آذر 1389

1983 - ایران - تهران
به خدا از وقتی شنیدم این جنگلها آتیش گرفتن جیگرم سوخت چون این کثافت ها می خواهند جنگلها رو آتیش بزنند تا یه چند هزار هکتار زمین گیرشون بیاد خدا لعنتتون کنه حرومزادههای آشغال به امید روزی که دیگه شماها رو نبینیم
سه‌شنبه 23 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.