تاج: قطبی از روزی که به ایران آمد فکر رفتن بود

 
تاج: قطبی از روزی که به ایران آمد فکر رفتن بود

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال گفت: قطبی از روزی که به عنوان سرمربی به ایران آمد، به رفتن هم فکر می‌کرد.

پیوستن افشین قطبی به شیمیزو اس پالس ژاپن و زمزمه‌های جایگزین شدن اریکسون به‌جای این مربی روی نیمکت تیم ملی ایران و مباحث مختلف در چند روز اخیر توجه اهالی فوتبال را به خود معطوف کرده است.
خبرنگار فارس برای روشن شدن مباحث مطرح شده مصاحبه‌ای را با مهدی تاج نایب رئیس اول فدراسیون انجام داد.
گفت‌وگوی فارس با تاج را در زیر می‌خوانید.

نظرتان درباره عقد قرارداد سرمربی تیم ملی با باشگاه شیمیزو اس‌پالس ژاپن چیست؟
قطبی حق دارد این کار را بکند و از طرفی فدراسیون هم حق دارد پس از جدایی وی سرمربی جدیدی برای تیم ملی انتحاب کند. قطبی روحیه خوبی برای جام ملت‌های آسیا دارد. با این حال از نظر قوانین فیفا نه خود قطبی می‌تواند قبل از خاتمه قراردادش با تیم ملی، خبر عقد قراردادش را منعکس کند و نه فدراسیون ژاپن، اما گمانه‌زنی ممکن است رخ دهد. همچنین تا قبل از خاتمه قرارداد با تیم ملی از طرف خود مربی نباید قراردادی منعقد و منعکس شود.

حضور قطبی در لیگ ژاپن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
احساسم این است که قطبی از زمانی که آمده به فکر رفتن بود و برای ماندن نیامده بود، اما به فوتبال ما هم کمک کرد. اینکه یک مربی ایرانی برود و در لیگ ژاپن هم فعالیت کند بسیار خوب است.

علاوه بر قطبی، دیگر مربیان ایرانی هم توانایی مربیگری در خارج کشور را دارند؟
بله. تمامی مربیان ایرانی این پتانسیل را دارند تا مانند قطبی به لیگ‌های معتبر بروند، اما عیب فوتبال ما خودزنی است و همواره این موضوع بخش عمده فوتبال ما را تشکیل می‌دهد. اگر مربی را تیمی بخواهد همه در خصوصش اظهار نظر می‌کنند که این کار اشتباهی است. اگر خودزنی را از بین ببریم می‌توانیم مربیان بزرگی را به فوتبال آسیا ارائه دهیم.

صحبت آمدن و رفتن مارادونا و بحث قرارداد با اریکسون در تیم ملی چیست؟
ما حق داریم که سرمربی جدیدی را برای تیم ملی انتخاب کنیم. حدود یک سال پیش هم که وقتش بود احساس کردم اگر به سمت مربی صاحب سبک برویم به فوتبال ایران کمک خواهد شد. اگر تاریخ را نگاه کنیم متوجه می‌شویم دوره‌هایی که اوفارل و رایکوف وارد ایران شدند کمک‌های زیادی به ما کردند و دوره‌هایی هستند که همواره از آن به عنوان دوره‌های خوب فوتبال ایران یاد می‌کنیم. رایکوف فضای ایران را فوتبالی کرد.
در اصفهان و در دوره‌ای که لیادین آمد این استان رشدی جدی کرد و بسیاری از این مربیان و بازیکنان فعلی محصول کار وی هستند. در گذشته دچار اشتباهاتی شدیم و از مربیانی استفاده کردیم که از مربیان ایرانی برتر نبودند و در برخی از موارد از ایرانی‌ها هم پایین‌تر بودند در حالی که هم پول دادیم، هم نامش مربی خارجی بود و هیچ دانشی را وارد کشور نکرد.
همه موافق یک مربی با دانش هستند، چیزیی که همه با آن مخالف هستند این است که ما مربیان کوچک و بی‌دانش را وارد فوتبال خود می‌کنیم. در بحث انتخاب مربی باید با لابی‌گری مخالفت کنیم و جلوی این کار را بگیریم و تنها راه محقق شدن آن هم مذاکره مستقیم کمیته بین‌الملل فدراسیون با مربی مدنظر است. برای مثال فاتح تریم که قرار بود کمیته‌بین‌الملل مذاکراتش را انجام دهد.

مذاکره با اریکسون را تایید می‌کنید یا خیر؟
یک سال پیش فدراسیون مذاکره‌ای با وی داشته و اریکسون هم کاملاً رزومه فوتبال ایران را گرفته بود، اما در دوره جدید این موضوع را تایید نمی‌کنم.

فدراسیون در مورد حضور اریکسون در فوتبال ایران نظر مساعد دارد؟
بحث نظر نیست؛ باید کارنامه مربی مدنظر بررسی و سپس نتیجه‌گیری شود. منتظر بررسی کارشناسی انتخاب مربی جدید هستیم و کمیته فنی باید در این مورد به جمع‌بندی برسد.

ارزیابی شما از حضور 4 نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا چیست؟
سازمان لیگ و مسئولان فدراسیون فوتبال تلاش زیادی کردند تا سهمیه ایران کم نشود و با همان 4 نماینده به این مسابقات برویم چون هدف ما توسعه فوتبال است. هرچند که پرسپولیس در این هفته‌ها شرایط خوبی ندارد، اما هر 4 تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را مدعی می‌دانم.
اعتقاد ندارم که فوتبال ایران دچار رکود شده و فکر می‌کنم تیم‌های باشگاهی ما می‌توانند مدعی باشند، اما باید توجه بیشتری کنیم و خودزنی نکنیم. فکر می‌کنم فینال را هم 2 تیم ایرانی می‌توانند برگزار کنند. در دوره گذشته هم دو تیم ایرانی به هم خوردند و به ناچار یکی از آنها حذف شد.

سرانجام شرایط غلامحسین پیروانی در تیم امید به کجا انجامید؟
موضوع وی در کمیته فنی فدراسیون فوتبال و هیأت رئیسه مورد تایید بوده و باید به وی کمک کرد، اما پیروانی کمی نگران است. وی فرصت خواسته و باید حرف‌های پیروانی را شنید. از هفته آینده صحبت‌های نهایی را آغاز خواهیم کرد.

رای بازیکنان دستگیر شده در پارتی شبانه به کجا رسید؟
با آقای علیپور و برخی از مسئولان دیگر صحبت و فعلاً آنها را ممنوع‌الفعالیت کردیم، اما قوه قضاییه باید نظر خود را اعلام کند تا تصمیم‌گیری شود. در حال حاضر پرونده مختومه شده و از طریق نیروی انتظامی به ما منعکس شده است.
فدراسیون فوتبال که بحث اخلاق برایش بسیار مهم است با جدیت تمام دنبال رسیدگی به آن است. تخلف این چند نفر نباید وسیله‌ای برای حمله به فوتبال باشد.

poriyaye_vali - قطر - دوحه
باید فکر رفتن میبود ..مرتیکه الدنگ کی تونسته با این مسخر ه بازیهای شما کنار بیاد که قطبی بتونه...مسخره ترین فدراسیون جهان..از ابتدا اومدن قطبی به ایران اشتباه بود..
جمعه 19 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
تاج .تاج ِ مَردُم فریبی رو از سرت بردار ..!!آخه با اون سیستم خراب ِ ورزشی. در حکومت ملایی ..کی تونسته به فوتبال سر و سامان بده ؟ که افشین. قطبی که دور از ایران زندگی کرده بتونه آنرا روبراه کنه؟؟...
جمعه 19 آذر 1389

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
آخه ایران کشور خوبیه برای رفتن (در رفتن!) - پس چی فکر کردید؟ بمونه با یک مشت دایناسور آدم خوار و فدراسیونی که تقویم کاری آن در سررسید رییس فدارسیون خلاصه شده کار بکنه. ژاپنیها با افشین قرار داد دو ساله بستند. اگر بد بود که اونها بیشتر از شما عقلشون میرسید. جمهوری نکبت بار اسلامی = ویرانی و جنایت و خرافه و فساد و سرکوب و فریب
شنبه 20 آذر 1389

esfahan_20 - ایران - اصفهان
کی نیست بگه اخ تاج تو که بوقچی سپاهان بودی به رئیس فوتبال چه مربوطس ککه بیسواد
شنبه 20 آذر 1389

1983 - ایران - تهران
همین توی .... تا چند روز پیش قطبی رو بهترین مربی برای ایران می دونستی
سه‌شنبه 23 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.