عقرب زدگی


عقرب زدگی

آیا تا به حال در سفر به برخی از شهرهای جنوبی یا کویری کشور عقرب را دیده‌اید؟ آیا می‌دانید که اغلب عقرب‌ها سمی مهلک دارند و می‌توانند بوسیله گزش، یک کودک یا فرد بالغ را به راحتی از پا ‌درآورند؟

عقرب‌ها از جمله جانورانی هستند که اگر وارد حریم آنها شویم، برای دفاع از خود اقدام به گزش می‌کنند.

این موجودات گزنده بیشتر در مناطق گرم ایران مانند خوزستان، ‌کاشان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان دیده می‌شوند.

90 درصد مرگ و میر ناشی از گزش عقرب در کودکان گزارش شده است.

عقرب‌ها دمی بلند دارند که به طرف بالا تاب خورده و در انتهای آن یک نیش زهرآلود وجود دارد.

خطرناک ‌ترین عقرب نوع زرد آن موسوم به عقرب زرد است. بدنی باریک و ظریف، دمی بلند و رنگی زرد دارد.

چون عقرب‌ها روز به استراحت و شب‌ها به شکار می‌پردازند، اغلب کسانی که در شب کار می‌کنند، بیشتر در معرض نیش عقرب هستند.

علائم و نشانه‌های عقرب‌زدگی

محل گزش عقرب بر خلاف مار، یک نقطه است. شایع‌ترین نشانه عقرب‌زدگی درد سوزاننده آنی، تورم در حال پیشرفت، تغییر رنگ در محل گزش و در مراحل بعدی تهوع و استفراغ، آبریزش از دهان، بی‌قراری و اضطراب، تشنج، بی‌حسی، گزگز انگشتان، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع و اختلال هوشیاری است.

 

معمولا سم عقرب زرد در محل گزش باعث زخم ، تاول و التهاب شدید می گردد که شبیه سوختگی درجه 3 است. این زخم به راحتی قابل ترمیم نیست و اگر فرد آسیب‌دیده تحت مداوا قرار نگیرد، این سم می‌تواند موجب تخریب خون، نارسایی کلیه ، مشکلات روانی و مرگ شود.

فردی که دچار گزش با عقرب زرد می‌شود، لازم است ضمن تزریق پادزهر، خون وی نیز تعویض شود که در خیلی موارد مؤثر واقع نشده و منجر به مرگ می‌شود.

امروزه پادزهر سم عقرب زرد کیفیت لازم را برای کاهش اثرات مهلک سم این عقرب ندارد و استفاده زیاد از حد آن نیز می‌تواند در مفاصل فرد آسیب دیده رسوب نماید و دردهای مفصلی را ایجاد کند.

البته اخیرا محققان ایرانی توانسته‌اند از زهر عقرب زرد، پادزهری تولید نمایند تا با تزریق آن به فرد آسیب‌دیده، علاوه بر درمان وی، مانع گسترش عوارض مربوط به گزش شوند.

توصیه‌ ها

هنگامی که به شهرهای کویری و جنوبی به ویژه خوزستان سفر می‌کنید، از افراد بومی منطقه بخواهید تا برای دوری و پیشگیری از گزیدگی عقرب‌ها به شما کمک کنند.

هرگز پابرهنه روی زمین راه نروید و لباس‌های پوشیده و آستین بلند بپوشید.

کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف‌تر در مقایسه با بزرگسالان زودتر به سم عقرب واکنش نشان می‌دهند، بنابراین کودکان خود را هنگام بازی در سفر کنترل کنید.

توجه:

اگر عقرب شما را نیش زد، خونسردی خود را حفظ کنید.

به آرامی محل گزش را با آب و صابون بشویید یا با الکل مالش دهید.

عضو آسیب‌دیده را به دلیل جلوگیری از گسترش سم به سمت قلب، در سطحی پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید و فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

porharfi - هلند - آرنم
در جبهه جنگ عقرب برادر مرا نیش زده بود!.."ماجرا از این قرار بود که او با چندی. از همرزمان در استراحت و به حالت دراز کشیده بود که:یکی از سربازان بهش. گفت: حرکت نکن یه عقرب برروی بدنت داره راه میره!!..اما عقرب ِ محترم !. ماموریتشان را ("زمانیکه برادرم از ترس از جا پریده و با دست بر عقرب زده تا. آنرا از بدنش دور کند ")انجام دادن !!و انگشت برادرم را *ادب* کردند.!"زدی ضربتی؟ضربتی نوش کن!!....
جمعه 19 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
یادش بخیر, با این عقربها در سومار و قصرشیرین شام و نهار میخوردیم و مهمان ناخوانده نیشدار ما در رختخوابمان بود °! جنگ عقرب و رطیل, خیلی مهییجه ! عقرب, که قدرت پیروزی بر رطیل را نداشت, در پایان نبرد , بخودش نیش میزد و خودکشی میکرد !°
جمعه 19 آذر 1389

amirpersia - سوئد - استکهلم
میگن اگر عقرب رو که نیش زده بگیری و روی جای گزیدگی خودش له کنی, اثر مهلک نیشش رو خنثی میکنه!. در حد شنیدن, جالبه ولی صحتشو نمیدونم!.
جمعه 19 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
به برکت رژیم آخوندی لباس های مردم که همگی ضخیم و مثل ماکسی عربها بلنده ,,, حتی اگر هم عقرب نزند خود آخوندها از همه حیوانات وحشی و گزنده هم بدتر نیش میزنند .
جمعه 19 آذر 1389

payamak - انگلستان - منچستر
ادمو عقرب بزنه علاف نزنه.
جمعه 19 آذر 1389

yassen_uae - امارات - شارجه
بهترین درمان این است که ابتدابالای محل گزیده شده راباطنابی کوجک بست سبس بصورت ضرب محل کزىده شده راتیغ زد وفردی که دهانش زخمی نباشد مک بزندوتف کندوبهترین کاری که می تواند انجام دهداین است که عقرب رابکشد وله کندوروی قسمت گزیده شده ببندد.
جمعه 19 آذر 1389

aria-aria-nl - هلند - روتردام
بنده هم در مناطق عملیاتی غرب تا دلتان بخواه عقرب و مار و رطیل دیدم یادم شبی در تپه بالای سنگرمون سربازی برای لحظه ای کلاه خودشو زمین گذاشته بود و عقرب ناقلا رفته بود تو کلاهش و تا کلاه رو گذاشت سرش پیشانی بنده خدا را نیش زد منطقه عملیاتی سومار.
جمعه 19 آذر 1389

pelle - سوئد - استکهلم
نمیدانم چرا با دیدن این عکسها بیاد علی چلاق افتادم .
جمعه 19 آذر 1389

smartrun - کانادا - تورونتو
اگر خمار باشی خیلی حال می ده ... کانادا تورونتو
شنبه 20 آذر 1389

Hasselt - بلژیک - هاسلت
نیشه عقرب نه از ره کین است عقتضایه طبیعتش این است. اینجانب شخصن 2 بار در سن هفت سالگی و ده سالگی مورده انایت این موجوده موزی و خبیس واقع شدم. یکبار در جیب شلوارمان و یکبار در کفش اینجانب کمین کرده بود و معموریتش را به نحوه احسند انجام داد. دفه های دیگر اینجانب تمامیه اعضایه خانواده این عقربه زرد را جستجو کرده و انحدام نمودم.
شنبه 20 آذر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
ما را باش که در کودکی فکر میکردیم عقرب زرد مثل همشهری سبزش بی خطره. چه خدا رحم کرد بلایی سرمون نیومد. هرچی زمین خاکی بود شد برج و آسمون خراش. عقرب نموند تو تهرون جز این مداح های امل که از بالای منبر به بهانه امام فلانی به همه بیراه میگند!(به بهانه عقرب نیشمو زدم!)
شنبه 20 آذر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
Hasselt - بلژیک - هاسلت طوریکه شما نوشید:. نیشه عقرب نه از ره کین است عقتضایه طبیعتش این است. اینجانب شخصن 2 بار در سن هفت سالگی و ده سالگی مورده انایت این موجوده موزی و خبیس واقع شدم. یکبار در جیب شلوارمان و یکبار در کفش اینجانب کمین کرده بود و معموریتش را به نحوه احسند انجام داد. دفه های دیگر اینجانب تمامیه اعضایه خانواده این عقربه زرد را جستجو کرده و انحدام نمودم. و طوری که باید مینوشتید:. نیش عقرب نه از ره کین است اقتضای طبیعتش این است. اینجانب شخصا 2 بار در سن هفت سالگی و ده سالگی مورد عنایت این موجود موذی و خبیث واقع شدم. یکبار در جیب شلوارمان و یکبار در کفش اینجانب کمین کرده بود و ماموریتش را به نحوه احسن انجام داد. دفعه های دیگر اینجانب تمامی اعضای خانواده این عقربه زرد را جستجو کرده و انهدام نمودم. دیکطه ات سفر شد خلاس!
شنبه 20 آذر 1389

Emam Zaman - ائران - قئم
. فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ. Hasselt - بلژیک - هاسلت طوریکه شما نوشید:. نیشه عقرب نه از ره کین است عقتضایه طبیعتش این است. اینجانب شخصن 2 بار در سن هفت سالگی و ده سالگی مورده انایت این موجوده موزی و خبیس واقع شدم. یکبار در جیب شلوارمان و یکبار در کفش اینجانب کمین کرده بود و معموریتش را به نحوه احسند انجام داد. دفه های دیگر اینجانب تمامیه اعضایه خانواده این عقربه زرد را جستجو کرده و انحدام نمودم. و طوری که باید مینوشتید:. نیش عقرب نه از ره کین است اقتضای طبیعتش این است. اینجانب شخصا 2 بار در سن هفت سالگی و ده سالگی مورد عنایت این موجود موذی و خبیث واقع شدم. یکبار در جیب شلوارمان و یکبار در کفش اینجانب کمین کرده بود و ماموریتش را به نحوه احسن انجام داد. دفعه های دیگر اینجانب تمامی اعضای خانواده این عقربه زرد را جستجو کرده و انهدام نمودم. دیکطه ات سفر شد خلاس!. بصیئار الی نوشته کرده اید,مقبول مئباشد.م.
یکشنبه 21 آذر 1389

Hasselt - بلژیک - هاسلت
فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ دمت گرم.من فارسیم زیاد خوب نیست.تو هم ما رو چوب کاری کن. من تا دوازده سالگی تو ایران بودم. العان بیستو شش سالمه.همه اصول فارسی روکه یادم نمونده رفیق.تو هم عین عقربی
یکشنبه 21 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.