شائول موفاز از احتمال اتحاد اعراب و اسرائیل علیه ایران می‌گوید + ویدیوشائول موفاز از احتمال اتحاد اعراب و اسرائیل علیه ایران می‌گوید

شائول موفاز، سیاستمدار اسرائیلی متولد تهران، خواهان اتحاد جهان عرب با اسرائیل علیه ایران شده است.

آقای موفاز که زمانی رئیس ستاد ارتش اسرائیل و بعد وزیر دفاع این کشور بود، اخیرا به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی و دفاع مجلس اسرائیل، کنست، انتخاب شد.

او در تائید اطلاعات منتشر شده در وب سایت ویکی لیکس می گوید که رهبران عرب در خفا نسبت به ایران و "دست نشاندگانش" عمیقا ً ابراز نگرانی می کنند.

در واکاوی تز وحدت اعراب و اسرائیل در تقابل با ایران، گفتگویی اختصاصی با آقای موفاز انجام دادم که چکیده آن بدین شرح است:

آقای موفاز! منطق و مبنای استدلال شما برای ایجاد جبهه واحد اعراب و اسرائیل در مقابل ایران چیست؟

به اعتقاد من، کشورهای میانه روی عرب یعنی مشخصا ً کشورهای سنی -مصر، اردن و عربستان سعودی- ایران را جدی ترین تهدید خود می بینند، این با نقطه نظر اسرائیل همخوانی دارد. ما ایران، هلال شیعی و برنامه هسته ای ایران را یک خطر بنیادی علیه موجودیت اسرائیل می بینیم. ما هدف مشترکی داریم، منظورم اسرائیل و کشورهای میانه رو عرب است. حال برای آنکه پیوندمان را در مواجه با برنامه هسته ای ایران و هلال شیعی تقویت کنیم، باید موضع مشترکی داشته باشیم و وجود یک فرایند صلح با فلسطینیان موضع مشترک ما را تحکیم خواهد کرد.

اما در خصوص توقف شهرک سازی، ما باید زمانی آن را آغاز کنیم که به توافق برسیم. بعد از ۱۰ ماه توقف، مخالفت با یک توقف ۳ ماهه اشتباه بزرگی است. اما باید بگویم این آخرین بار است و ایالات متحده باید طرف فلسطینی را تحت فشار بگذارد تا قبل از توافق بر سر مرزهای نهایی و سازوکارهای امنیتی، با یک توافق انتقالی، طبق رویکرد اسرائیل موافقت کند.

شما بر وجود وجوه مشترک راهبردی بین کشورهای سنی منطقه و اسرائیل تاکید دارید و می گویید این مجموعه، یعنی اسرائیل و کشورهای سنی منطقه، باید برای مقابله با تهدید هلال شیعی ایران با یکدیگر متحد شوند. آیا به نظر شما واقعا ً جامعه اسرائیل وجوه اشتراک بیشتری با به عنوان مثال جامعه عربستان سعودی دارد؟ حکومتی وهابی که حتی با رانندگی زنها مشکل دارد، تا با جامعه ایران که حداقل به نسبت، از نهادها و حرکت های مدنی توسعه یافته تری برخوردار است؟

شما باید بین رهبران و مردم ایران تفاوت قائل شوید، مردم ایران می خواهند که پیوند نزدیکی با اسرائیل داشته باشند و روحیه ای غربی دارند. اما رژیم آیت الله ها کاملا ً دشمن اسرائیل است و خواستار نابودی این کشور است. اما وضع در عربستان سعودی فرق می کنند. من نمی خواهم راجع به سبک زندگی روزمره آنها صحبت کنم، اما اعتقاد دارم رهبران عربستان سعودی و حتی مردم عربستان سعودی خواستار صلح هستند. آنها می خواهند شاهد پیوستن کشورهای میانه رو دیگر به خود باشند و کیفیت زندگی بهتری داشته باشند. اعتقاد دارم که آنها از روند صلح در منطقه حمایت خواهند کرد و مخالف هلال شیعی هستند. آنها مخالف برنامه هسته ای ایران هستند چون می دانند که ایران تلاش خواهد کرد جای پایی در کشورهای آنها ایجاد کند تا آنها را به کشورهای شیعه تبدیل کند. این یک خطر عظیم و راهبردی برای کشورهای سنی است. در نتیحه ما باید تفاوت های سبک زندگی و نگرش بین ایران و اعراب را کنار بگذاریم و بر مسائل راهبردی متمرکز شویم. ایجاد هلال شیعی در منطقه ما و توسعه نفوذ شیعیان در کشورهای سنی یک تهدید بنیادی علیه موجودیت کشورهای سنی در آینده است و من معتقدم نسبت به این خطر، اسرائیل و اعراب متحد هستند.

محمد منظرپور - بی بی سی فارسی، بیت المقدس

khosh bavar - ایران - یزد
مردم نژادپرست اسرائیلی, این مرد یهود متولد شده ایرانی را مسخره میکردند در زمانی که رئیس دفاع رژیم صهونیستی بود و او را به " بچه دهقان " میشناختند که سواد سیاسی و نظامی نداره !? و به نظر سیاسی و نظامیش اهمیتی قائل نبودند °!
جمعه 19 آذر 1389

salad shirazi - امارات - دبی
گور پدر تو و خامنه ای و عربا و هر چی اخونده . بیچاره مردم بدبخت ایران که بازنده همیشگی ای بازیها هستند.
جمعه 19 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
مردک خائن. کشور ما ایران میان یک مشت تروریست وحشی عرب و یهودی گیر افتاده است. این موجودات بی تمدن هزاران سال است دارند همدیگر را میکشند. حالا با هم متحد! شده اند؟! تا دیگران را تکه پاره کنند؟!
جمعه 19 آذر 1389

cyrus0007 - استرالیا - بریزبن
اگه همین عربها ما رو از دست خودشون نجات بدن. 1400 سال پیش هم این اجدادشون بود که علیه ما متحد شدن!
جمعه 19 آذر 1389

piade - ایران - تهران
چه غلطها! اسرائیل از ترسش میخواد از طریق متحد شدن با عربها که دشمن ایران هستند جلو بیاد . اما ایران همشون و با خاک یکسان میکنه ، آخوندها رو دست کم گرفتن. آخوند برای پائین نیامدن از تخت حکومت از هر ترفندی برای نابودی آنها استفاده میکنه.
جمعه 19 آذر 1389

bluestar - ایران - تهران
قابل توجه خودفروخته های طرفدار رابطه با اسراییل
جمعه 19 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
خوب درسته احتمالش هست .ولی اعراب منظور حاکمان کشورهای عربیست .نه مردمانشان .مصر اتش زیر خاکستراست .عربستان بسیاری مخالف حکومت هستند و... پس اتحاد اعراب با اسرائیل هم زرررررت خواهد بود .
جمعه 19 آذر 1389

horshid - ا یران - تهران
میدونسید که این اقا متولد تهران هستش!
جمعه 19 آذر 1389

bg_m - بلغارستان - صوفیا
جالبه امریکا که خلیج فارس رو کرد خلیج ع رب ی اینها هم که آخر سر با پسر عمو هاشون جم شدن . دیروز هم که از ایران خاستن که جزایر ۳ گانه رو به امارات بدن حتما فردا پس فردا هم آذربایجان و خوزستان رو میخوان بعدش هم که نوبت خود مختاری بلوچستان و کردستان میرسه ..... خدا به داد ملت برسه
جمعه 19 آذر 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
! ببین حال روز ایران رو به چه روزی کشوندند که هر ننه قمر بی سروپایی برای ما خط نشون میکشه !با تنفری که از رژیم دارم ارزو میکنم که بتونه تمام این کشورهای چوس مسقالی رو بزنه و با خاک یکسان کنه تا بفهمن برای ایرانی چه بدش چه خوبش هیچ وقت شاخ و شونه نکشن
جمعه 19 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
گور پدر همشون از اون ملک عبدلله تا زاید و اون یهودیهای نکبت که با ترور و وحشت کشورشون را تاسیس کردم .تمام اینها از بیداری ملت ایران میترسند همونطوری که از زاپن هم میترسیدند و آن را بمباران اتمی کردند همونطور که آلمان بین خود تقسیم کردند و اقتصاد آن را نابود کردند و تمام دانشمندانش را به کشورهایشان منتقل کردند.تنها راه قطع دست این آشغالها اتحاد مردم و نابود کردن دینی است که انگلیس سالهاست برای آن در خاورمیانه ملیاردها دلار خرج کرده و آن را به نفع خود به هر شکلی خواسته در آورده
جمعه 19 آذر 1389

saaali - ایران - ایرانشهر
نبرد آرماگدون نزدیکه..!!
شنبه 20 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.