بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۸ آذر


بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 18 آذر

تیترهای اول

"سهم خصوصی ها از دلار نفتی" تیتر اول دنیای اقتصاد است، جهان صنعت از قول مدیرکل هواشناسی استان تهران خبر داده "آب پاشی هوایی باعث بارش های اسیدی می شود"، ابتکار در گزارشی مرتبط نوید داده " باد و باران در راه است" و همشهری هم نوشته "آسمان از 22 آذر می بارد".

"قانون شکنی بزرگترین منکر است" نقل قولی از رییس سازمان بازرسی کل کشور عنوان نخست آرمان است، "تفاهم در ژنو، مذاکره برای همکاری در استانبول" در صدر گزارش های ایران قرار دارد و سیاست روز هم در گزارشی "دست های پر جلیلی از مذاکرات ژنو" را برجسته کرده است.

سایر روزنامه ها همگی تیتر نخست شماره امروز خود را به اظهارات رییس قوه قضاییه اختصاص داده اند. کیهان، رسالت، جام جم و جمهوری اسلامی از قول صادق لاریجانی نوشته اند" سارقان مسلح و متجاوزان به عنف در اسرع وقت اعدام می شوند" ، حمایت این گفته او را برجسته کرده که "فلسفه نظارت جلوگیری از طغیان اقتدار است" و مردم سالاری نیز به نقل از رییس قوه قضاییه نوشته "دستگاه های امنیتی حق ورود به پرونده ها را ندارند".

گزیده مقالات

حریف خلیج فارس و منافع ملی

آفرینش در سرمقاله امروزش موضوع تغییر نام خیلج فارس از سوی آمریکا و چین و عملکرد ضعیف دولت در واکنش به این موضع را دستمایه کرده و نوشته ما شاهد دو رفتار از سوی دو قدرت بزرگ شرقی و غربی در تحریف نام تاریخی خلیج فارس بوده ایم از یک سو دولت آمریکا که تا کنون در روابط دیپلماتیک خود از خلیج فارس یا کلمه خلیج استفاده می کرده است در اقدامی عجیب در وب‌سایت رسمی نیروی دریایی این کشور نام عربی را جایگزین خلیج فارس کرد و از سوی دیگر نیز در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی گوانگجو چین نام خلیج فارس در واقع جعلی نشان داده شد.

علی رمضانی در این مقاله با اشاره به عذرخواهی نصفه نیمه چینی ها و احضار سفیر سویس در ایران برای اقدام آمریکایی ها افزوده آنچه مشخص است عدم توجه دقیق و کافی دولت و اعتراض های حداقلی به این مساله در مورد پاسداشت نام خلیج فارس نه تنها می تواند ایران را در موقعیت ضعیف‌تری از گذشته قرار دهد بلکه همسایگان جنوبی و عربی را برای ایستادگی بیشتر در جعل حقوق تاریخی ایران تشویق و تشجیع خواهد کرد.

نویسنده مقاله همچنین نوشته در گذشته هرگاه که در انجام واکنش به جعل خلیج فارس تعلل ورزیده شده و یا واکنشی حداکثری از سوی رسانه ها، افکار عمومی و دولت به میزان لازم انجام نشده است بر قدرت جعل کنندگان افزوده است... در این راستا لازم است که با در نظر گرفتن راهبردی ویژه و انجام واکنش هایی مناسب در برابر حامیان جعل عنوان خلیج فارس از یک سو مانع از تحریف منافع ملی کشور شده و از سوی دیگر نیز هشداری به کشور هایی که با حمایت های دیپلماتیک و مالی اعراب دست به تحریف نام تاریخی خلیج فارس می‌زنند، داده شود.

ویکی لیکس؛ ابعاد و زوایای پنهان

آرمان در مقاله ای به ابعاد و علت های انتشار اسناد ویکی لیکس پرداخته و نوشته در مورد گردانندگان اصلی سایت ویکی لیکس و حامیان اصلی انتشار این اخبار در مطبوعات و خبرگزاری‌های مختلف جهان اختلاف نظر وجود دارد. طبق نظر برخی از متخصصان فناوری اطلاعات و نیز دستگاه امنیتی و اطلاعاتی آمریکا، دلیل درز این اطلاعات و دستیابی کاربران اینترنتی و سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف، وجود اختلاف میان هیات حاکمه آمریکا و تسویه حساب درون حکومتی بوده است.

دکتر محمد مهدی مظاهری در این مقاله اضافه کرده البته برخی نیز بر این عقیده‌اند که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی آمریکا با خارج کردن برخی از اطلاعات سری و اسناد خویش به شکل برنامه ریزی شده در صدد ایجاد فشار بر برخی از دولت‌ها و امتیازگیری دیپلماتیک و سیاسی است. نکته مهمی را در این مورد نباید فراموش کرد و آن عدم اشاره به رژیم صهیونیستی و تجاوزات مکرر آن در منطقه است. این در حالی است که این رژیم از عوامل اصلی بحران و تنش در منطقه است.

نویسنده مقاله سپس نوشته بدون شک اهداف چندگانه‌ای در انتشار این اسناد وجود دارد، ممکن است در آمریکا دموکرات‌ها پس از شکست در انتخابات کنگره و ناکامی در دیپلماسی عمومی برای پیشبرد اهداف خویش در سطح داخلی و خارجی برای منتسب کردن مشکلات سیاسی و اقتصادی به جمهوری خواهان این اطلاعات را منتشر کرده باشند. البته در صورت واقعیت داشتن این موضوع این امر می‌تواند یک رسوایی برای آمریکا محسوب گردد. با این وجود تمرکز اصلی اسناد ارائه‌شده توسط ویکی‌لیکس بر حوزه خاورمیانه و برجسته کردن اختلاف میان کشورهای منطقه نشانگر این است که این اسناد بخشی از سناریوی آمریکا برای ایجاد تنش و بدبینی بین کشورهای همسایه با یکدیگر است.

نویسنده در پایان با اشاره به موضع گیری کشورهای مختلف منطقه درباره اطلاعات افشا شده افزوده آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی در این موضع‌گیری‌های کشورهای منطقه علیه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران مانور می‌دهند و گویا در صددند که با برجسته سازی این اطلاعات به قول خود کم اهمیت، تنور اختلافات و درگیری‌ها را در منطقه همچنان گرم نگه دارند. البته این مسئله نیازمند عقلانیت و تدبیر لازم از سوی دستگاه سیاست خارجی ایران است که ممکن است تحت تاثیر همین تبلیغات و اطلاعات به اصطلاح فوق سری منتشر شده از سوی سایت ویکی‌لیکس شاهد کشمکش و جدال‌های سیاسی تازه‌ای در منطقه باشیم.

مذاکرات ژنو 3 و چند علامت سؤال

دکتر علی خرم در سرمقاله قدس مذاکرات اخیر ژنو بین نماینده ایران و کشورهای غربی را یک گام مثبت ارزیابی کرده و نوشته مذاکرات ژنو 3 پس از حدود پانزده ماه توقف گفتگوها یک گام مثبت بود؛ زیرا هر نوع مذاکره ای می تواند به بهتر شدن شرایط و پرهیز از تشنج و حفظ صلح و امنیت بین المللی کمک کند. از این نظر، همین که مذاکرات از سر گرفته شد، یک گام رو به جلو بود و اینکه طرفین توافق کردند ماه آینده بر مبنای تفاهم صورت گرفته دور دیگری از گفتگوها را در ترکیه انجام دهند، از نظر ماهوی باز شدن مسیر دیپلماسی تعبیر می شود و اینها وجوهی است که نباید در تحلیل مذاکرات ژنو 3 و دستاوردهای آن نادیده گرفته شود.

نویسنده این مقاله اما ادامه داده گروه 1 + 5 تنها هدفش از حضور در این نشست، تمرکز بر موضوع هسته ای کشورمان بود و شاید علاقه مند بودند حتی درباره جزئیات و بند بند خواسته هایشان در این زمینه با ایران گفتگو کنند، اما در عمل چون ایران از پیش اعلام کرده بود به هیچ وجه در این حوزه وارد نخواهد شد و مذاکره نمی کند، آنها ناگزیر و به صورت تاکتیکی به شنونده بودن اکتفا کرده اند، با این امید که پس از عبور از کلیات در جلسه بعدی که به خواست ایران در ترکیه برگزار می شود، بتوانند مسأله برنامه هسته ای ایران و جزئیاتی از آن را نیز مطرح کرده و به بحث بگذارند و با این نیت دستور کار «مذاکره برای همکاری حول نقاط مشترک» را برای نشست ترکیه پذیرفته اند.

علی خرم با اشاره به تفاوت فاحش اظهارات جلیلی درباره ماحصل این اجلاس با بیانیه کاترین اشتون پس از پایان مذاکره ژنو نوشته این بیانیه یک تست از سوی گروه 1 + 5 و برای این بود تا رفتار ایران را بسنجد و نباید فراموش کرد با این اتفاق دو طرف مذاکره به طور تلویحی برای مذاکره بعدی پیش شرطی را تعیین کرده اند. از این رو، انجام مذاکرات در ترکیه شاید هم قطعی و حتمی نباشد و طرفین تصمیمهای جدیدی بگیرند، از جمله اینکه جمهوری اسلامی ایران به این نتیجه برسد که گروه مقابل تنها خواهان مذاکره بر سر مسائل هسته ای اوست و از شرکت در این گفتگو ها انصراف دهد و یا برعکس گروه 1+5 به این نتیجه برسد که نمی تواند ایران را به پذیرش این دستور کار وادار کند و چون مأموریتی غیر از این ندارد، به مذاکره تن ندهد.

هدفمندی یارانه ها و آمادگی مردم

مردم سالاری در سرمقاله امروزش بر لزوم آمادگی مردم برای اجرای هدفمندی یارانه ها تاکید کرده و نوشته اجرای چنین طرحی، نیازمند تحقق پیش شرط هایی است که عدم زمینه سازی برای اجرا می تواند تبعات فراوانی به همراه داشته باشد که جبران ناپذیر است. آمادگی مردم یکی از مهم ترین شرط های اجرایی این طرح بزرگ است چرا که هدفمندکردن یارانه ها با زندگی روزمره مردم به صورت مستقیم در ارتباط است و همین امر علت مهمی است تا به این نکته توجه شود که باید افکار عمومی از هر نظر توانایی پذیرش چنین تحولی در نحوه زندگی شان را داشته باشند.

مهدی عباسی سپس نوشته مهم ترین بحث در ایجاد آمادگی در مردم ارائه توضیحات کافی و شفاف سازی درباره زوایای مختلف طرح است. نکته ای که هنوز به صورت کامل تحقق نیافته و این طرح، همچون جعبه ای دربسته است که مشخص نیست پس از باز شدن آن به صورت دقیق و علمی چه خواهد شد؟ لذا دولت بهتر است، قبل از اجرای مرحله نهایی طرح، به صورت علمی و با ارائه آمار به مردم توضیح دهد، که چگونه می تواند تورم پیش بینی شده برای این طرح را کنترل کند؟ قطعا اگر مردم آمادگی ذهنی لا زم برای اجرای طرح را پیدا کنند، دولت در اجرا با کمترین مشکل روبرو خواهد شد.

سرمقاله نویس این روزنامه همچنین در پایان یادآورشده آمادگی گروه های مرجع از دیگر پیش زمینه هایی است که باید تحقق یابد تا دولت در اجرای این طرح بزرگ با کمترین مشکلات روبه رو شود. برگزاری جلسات توجیهی با اصناف و گروه های مختلف اجتماعی و اقتصادی می تواند هدفمند کردن یارانه ها را با بیشترین دستاورد همراه کند اگرچه سلسله نشست هایی با اصناف در حال برگزاری است اما به دلیل آنکه در این نشست ها همان اطلاعات کلی که دراین طرح در اختیار جامعه است بازخوانی می شود، نمی تواند نتایج مطلوبی داشته باشد. باید با برگزاری جلسات باگروه های صنفی و صنعتی و ارایه اطلاعات دقیق آنها را در اجرا همراه طرح کرد... تصور نمی شود اعلام ضربتی در این طرح کار ساز باشد.

آینده خاکستری پایتخت نشین ها

سیاست روز در مقاله ای موضوع آلودگی هوای تهران و واکنش های مسئولان را مورد توجه قرار داده و نوشته این روزها شهروندان یک سوال اساسی دارند و از آنجا که دسترسی به مسئولان کار آسانی نیست این پرسش را به ناگزیر از خودشان می‌پرسند. چرا پایتخت گاهی به دلیل آلودگی هوا تعطیل می‌شود و گاهی نمی‌شود؟ این سوال منطقی تاکنون بی‌پاسخ مانده است. وضعیت هوای تهران هر روز نامناسب‌تر از روز پیش است اما به نظر می‌رسد در اعلام زمان تعطیلی تا حدی سلیقه‌ای عمل می‌شود.

علیرضا بندری سپس نوشته آنچه مسلم است شهروندان پیش از آنکه تعطیلات ناگهانی را یک عامل تشویقی بدانند از این رهگذر متضرر می‌شوند اما سوال اساسی این است که در صورت تعلل تصمیم گیرندگان برای اعلام منطقی تعطیلی‌ها چه کسی جوابگوی مشکلات شهروندان خواهد بود و آلودگی هوا چند قربانی دیگر می‌گیرد؟

نویسنده گزارش همچنین اضافه کرده وقتی موضوعی آن قدر به شرایط بحرانی نزدیک می‌شود، رسانه‌ها می‌توانند با خاطری آسوده به کارشان برسند چرا که دیگر جوابیه‌ای در کار نیست و هیچ کس نمی‌تواند به بهانه تشویش افکار عمومی، رسانه‌ها را تهدید کند... خوشبختانه اکثر مسئولان مرتبط با موضوع آلودگی هوا، عمق فاجعه را درک کرده‌اند و با فاصله گرفتن از حرکات و سخنان شعاری تلاش می‌کنند امر مدیریت بحران در مسیر کارشناسی قرار بگیرد.با این همه تهرانی‌ها این روزها با نگرانی اخبار مربوط به آلودگی هوا را دنبال می‌کنند و روزهای پاک را به انتظار نشسته‌اند.

یارانه بخش تولید را هم واریز کنید

جمهوری اسلامی از پیشنهاد تازه دبیر کل اتاق تهران به دولت درباره هدفمندی یارانه ها خبر داده و از قول او نوشته همانطور که برای بخش مردمی یارانه‌ها واریز شده است، برای بخش تولیدی هم این اتفاق بیفتد.

به گزارش این روزنامه یحیی آل اسحاق رییس اتاق تهران در توضیح علت این پیشنهاد گفته آقای راسخ دبیرکل اتاق تهران پیشنهادی داشتند مبنی بر اینکه همانطور که برای بخش مردمی حساب‌های بانکی باز شد و یارانه‌ها را واریز کردند در بخش تولیدی نیز باید اینگونه باشد.

او سپس با اشاره به برخی اخبار درباره تاخیر اجرای هدفمندی یارانه ها در بخش تولید توضیح داده که در بخش تولید نگرانی‌هایی وجود داشته است که برای رفع این نگرانی‌ها نیازمند شفافیت هستیم و به نظر من باید راه‌حل‌هایی دیگری غیر از به تاخیرانداختن اجرای قانون برای بخش تولیدی وجود داشته باشد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.