تهیه دوغ گازدار ۲


تهیه دوغ گازدار 2

ابتدا شیر رو توی قابلمه بزرگی می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم. مواظب باشید سر نره. یه جوش که خورد، بسه. قابلمه رو از روی گاز بر می داریم و یه جا می ذاریم (!) مثلاً روی کابینت. صبر می کنیم تا از اون داغی بیفته. حرارتش باید ولرم باشه. نه گرمتر نه سردتر. وقتی به این مرحله رسید، به میزان هر لیتر شیری که داشتیم، یه قاشق ماست اضافه می کنیم. مثلاً اگر پنج لیتر شیر داشتیم، پنج قاشق ماست می ریزیم توی یه کاسه و مقداری از شیر ولرم رو روش می ریزیم و با هم مخلوط می کنیم. سپس اینها رو به همه شیرها اضافه می کنیم و حسابی مخلوط می کنیم.

بعد، در قابلمه رو می بندیم و روی قابلمه رو ملافه ضخیم یا پتوی نازک می اندازیم و حسابی قابلمه رو با اینها می پوشونیم. یکی دو ساعت صبر می کنیم. حالا دیگه ماست به اصطلاح « گرفته » است. ولی نباید بخوریمش. پتو و ملافه رو از روش بر می داریم و می ذاریمش توی یخچال. تا 24 ساعت طرفش نمی ریم. بعد از این مدت، گوشه ماست رو با یک نعلبکی به اصطلاح می شکنیم. یعنی با یک نعلبکی گوشه ای از ماست رو برمی داریم و اون تیکه از ماست رو روی بقیه ماست ها می گذاریم. نعلبکی رو هم می ذاریم همون گوشه ماست بمونه. این کار باعث می شه که آب ماست توی اون قسمت از ظرف جمع بشه. باید به ماست سر بزنیم و آب ماست رو از ماست جدا کنیم. با این کار هم ماست سفت تر می شه، هم آب ماست به این دردی که می گم می خوره. تا اینجا ماست حاضره.

آب ماست ها رو توی یه شیشه یا بطری می ریزیم. وقتی همه اش یه جا جمع شد، در بطری رو سفت می کنیم و می ذاریم یکی دو روز در دمای آشپزخونه بمونه. البته وقتی که داریم آب ماست رو توی بطری می ریزیم، قطعاً مقداری ماست هم واردش می شه. دوغ بعد از یکی دو روز آماده است.

دوغی که در تصویر ملاحظه می فرمایید را باید قبل از مصرف تکان دهید.

نکته 1 : اون چند قاشق ماستی که به شیر اضافه می کنیم، مایه ماسته. هرچی اون مرغوبتر باشه، ماستی که درست می شه هم بهتره.

نکته 2 : وقتی که بعد از دو روز خواستید در بطری دوغ رو باز کنید، خیلی مواظب باشید. آخه خیلی گاز داره !

منبع : وبلاگ میز غذا

pelle - سوئد - استکهلم
کی میره این همه راهو ، آدم حسابی این دوغ که هیچی هم از دستورش سر در نیاوردیم چند روز وقت آدم را میگرد تا آماده شود این چه کاریه ،آب معدنی گازدار را با ماست مناسب مخلوط میکنیم میشود دوغ آبعلی فوری و بدون اینهمه زحمت.
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
مسئولان سایت, خیر ببینید, دمتون گرم °!° داریم خودکفا میشیم با این دستورات دوغ گازدارتان !° حالا قسمت سوم طرز تهیه دوغ گازدار سوم کی میاد بیرون !?
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
من هنوز دوغ گازدار 1 را هضم نکردم, چرا اینقدر عجله دارید *!*
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

sanama - امریکا - سیاتل
من توی اینجا هر کاری می کنم نه می تونم ماست درست کنم نه دوغ اگه کسی راهکاری دارد دوست دارم بشنوم . البته فکر کنم به خاطر مواد نگهدارنده ا ی که به شیر می زنند.
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

jp55 - ژاپن - توکیو
طرز تهیه دوغ گاز دار 3 اول شئلنگ گاز بخاری را باز میکنیم میچپونیم تو سطل ماست بعد شیلنگ اب میگیریم روش عزیزان دوغ ما اماده است در جای خنک دور از نور خورشید نگهداری شود مصرف این دوغ به افراد سیگاری توسیه نمیشود گروه اشپزئ هوالباقی در خدمت شما دوستان
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

chiman.ara - فنلاند - هوینگا
جالب بودو دور و دراز /مرسی. هوینگا
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

cyrus0007 - استرالیا - بریزبن
بابا دوغ رو همین جوری بخورید خودش اون داخل گاز دار میشه! اینم روش سوم, کاملا طبیعی و بی ضرر
جمعه 19 آذر 1389

Felfel GHermez - جمهوری چک - پراگ
khosh bavar - ایران - کرمان جالب گفتی
جمعه 19 آذر 1389

maryamafghan - اتریش - سالزبورگ
سومی رو من میدم دوستان بعد از اینکه ماستتون درست شد‌ بهتره اون رو بذارید توی جای گرم یا آشپزخونه یا بالکن که آفتاب باشه بعدش اون رو بریزید توی یه بشکه کمی‌ هم آب اضافه کنید بهتره یه قاشق آنعانعاه هم اضافه بشه اینجوری دوغ با طعم آنعانعاه می‌شه البته قابل استفاده بهتره ۳ روز بمونه تا گاز بگیر ما هروقت درست می‌کنیم حداقل چند بشکه درست می‌کنیم کم کم هم استفاده می‌کنیم هم گاز میگیره . ا
جمعه 19 آذر 1389

shahab46 - المان - هانوفر
انتری نژاد دم از خودکفایی میزنه همینه دیگه. باور کنید اخر انرژی اتمی هم یه همچینین چیزی در میاید می گویید نه میبینیم.
جمعه 19 آذر 1389

shahab46 - المان - هانوفر
sanama - امریکا - سیاتل میتونی چندتا پاکت شیر را با کمی ماست زده شده قاطی کنی بگذاری روی و یا کنار شوفاژ با همون گرما درست میشه. این کار را از زمانی که اینجا امدم تا الان نتیجه داده.تازه بریز داخ کیسه اویزانش کن تا اب ان بچکد ماست کیسه ای باحالی میشه.بعد هم مصرف کن.بعد اگر ماست خیکی هم میخواهی میتوانی داخل کیسه که هست بخوابانی روی سینی یا بشقاب به روی کیسه نمک بزنی تا بخوردش بره
جمعه 19 آذر 1389

surrena - ایران - ایران
مفید و عالی بود
جمعه 19 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.