علی لاریجانی: تخلفات دولت از قانون، نگرانی اصلی مجلس ‌در کارگروه حل‌ اختلاف است

 
علی لاریجانی:
تخلفات دولت از قانون، نگرانی اصلی مجلس ‌در کارگروه حل‌ اختلاف است

 

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نگرانی اصلی مجلس در کارگروه حل اختلاف میان دولت و مجلس را «تخلفات دولت از قانون» عنوان کرده و گفته است مجلس استدلال کافی برای مسائل مطرح شده دارد و به شورای نگهبان نیز ارائه کرده است.

به گزارش وبسایت خانه ملت، علی لاریجانی گفت: «قوه مجریه در مورد برخی اصول قانون اساسی برداشت‌هایی را مطرح می‌کند که نظر مجلس به عنوان قوه مقننه کشور با این برداشت‌ها متفاوت است و از سوی دیگر مجلس در مورد تخلفات دولت از قانون دغدغه‌‌هایی دارد که این دغدغه‌ها اصلی ترین نگرانی مجلس در کارگروه حل اختلاف دولت و مجلس است.»

آقای لاریجانی همچنین از سخنگوی شورای نگهبان انتقاد کرده و گفته است: «ما از رسیدگی به اختلافات دولت و مجلس در شورای نگهبان استقبال می‌کنیم، اما ایرادی که در چند روز اخیر نوساناتی را در مجلس بوجود آورد به نحوه بیان سخنگوی شورای نگهبان بر می‌گردد چراکه وی نتیجه‌ای را اعلام کرد و گفت این نتیجه کارگروه حل اختلاف است در صورتی که سخنان و برداشت وی نتیجه کارگروه حل اختلاف نبود.»   
 
در جریان تشکیل کارگروه مجلس و شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به نتایج و محورهایی اشاره کرد که با واکنش نمایندگان مجلس روبرو شد و به آن اعتراض کردند.

سخنگوی شورای نگهبان، شماری از «پیشنهاد» های این کارگروه را برشمرده بود که از اختیارات قانونگذاری و نظارتی مجلس خواهد کاست.

عباسعلی کدخدایی همچنین گفته بود نتایج بررسی کارگروه حل اختلاف مجلس و دولت برای رهبر جمهوری اسلامی فرستاده شده تا «هرچه ایشان تصمیم گرفته و اعلام نمایند در دستور کار» قرار بگیرد.

از جمله نکاتی که عباسعلی کدخدایی، از آن به عنوان پیشنهاد کارگروه یاد کرده بود، شرایط فرستادن مصوبه‌های مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان، به مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان بر اساس این پیشنهاد در صورتی که مجلس و شورای نگهبان در مورد مصوبه‌ای به تفاهم نرسند، هیات رئیسه نمی‌تواند به طور خودکار آن را به مجمع تشخیص مصلحت بفرستد و لازمه فرستادن این مصوبه به مجمع تشخیص، رای‌گیری مجدد در صحن مجلس است.

علی لاریجانی در واکنش به این گفته ها، به سایت خانه ملت گفته است: « آیت الله جنتی (دبیر شورای نگهبان) یا آقای کدخدایی می‌توانستند بگویند ما نظرمان این است و این هیچ اشکالی نداشت ما هم مستدل و با مدرک جوابشان را می دادیم.»

نگرانی از تخلفات دولت جدی است

علی لاریجانی گفته که نظر مجلس در مورد برخی تخلفات قانونی مستدل است و نگرانی هایی که از این ناحیه وجود دارد «جدی» است.

رییس مجلس گفته است: «ما در برخی موارد مطرح شده در کارگروه حل اختلاف که آقایان (دولت و شورای نگهبان) نظر خودشان را مطرح کرده‌اند، به صورت جدی نظر داریم و معتقدیم اصول قانون اساسی چنین برداشت‌هایی را اجازه نمی‌دهد.»
hassan5 - ایران - تهران
اقای لاریجانی شما و نگرانی از تخلفات دولت؟؟؟جل للخالق..؟؟بقول رشتی ها بوشو بابا سر و ته یک کرباسین
شنبه 20 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.