اولین کپسول بخش خصوصی به فضا رفت و برگشت


اولین کپسول بخش خصوصی به فضا رفت و برگشت

پرتاب روز چهارشنبه انجام شد و کپسول همان روز به زمین بازگشت

یک کپسول ساخته شده توسط بخش خصوصی آمریکا که ممکن است به زودی بار و حتی فضانوردان را به ایستگاه فضایی ببرد پس از اولین پرواز در اقیانوس فرود آمده است.

این کپسول موسوم به "دراگون" در ساعت 15:43 به وقت گرینویچ (10:43 محلی) روز چهارشنبه از فلوریدا با موشک فالکون 9 پرتاب شد.

کپسول حدود 10 دقیقه پس از پرتاب از راکت جدا شد و به فاصله کوتاهی پس از آن به مداری در ارتفاع 300 کیلومتری رسید.

کپسول بعد از کامل کردن چند مانور در این مدار در اقیانوس آرام به آب نشست.

دراگون و موشک فالکون 9 هر دو محصولات شرکت خصوصی "اسپیس اکس" در کالیفرنیا هستند.

این شرکت یک قرارداد یک میلیارد و 600 میلیون دلاری با سازمان فضایی آمریکا، ناسا، بسته است تا 12 فضاپیما با ظرفیت حمل 20 تن بار را برای ارسال تدارکات به ایستگاه بین المللی فضایی تا 2016 تامین کند.

این ابتکار عمل بخشی از یک سیاست گسترده دولت آمریکا برای واگذاری مسئولیت حمل بار و خدمه به ایستگاه فضایی به بخش خصوصی است.

این اولین مورد از سه پرتاب آزمایشی این کپسول بود تا ثابت شود که سیستم "اسپیس اکس" قابل اعتماد است. دراگون اجازه نزدیک شدن به ایستگاه فضایی تا زمانی که از ایمنی آن اطمینان حاصل شود را نخواهد داشت.

مقام های اسپیس اکس و ناسا پیش از پرتاب انتظارات خود از آن را پایین دانستند، و به رسانه ها یادآوری کردند که پیچیدگی ماموریت های فضایی اغلب به اشتباهات اولیه منجر می شود و مهندسان برای عادت کردن به فناوری های تازه زمان می خواهند.

هرچند که موشک فالکون 9 قبلا با موفقیت پرتاب شده بود، گوئن شاتوِل رئیس اسپیس اکس گفت خیلی خوب می داند که ممکن است مشکلاتی برای برنامه پیش آید.

او گفت: "تاریخ به ما می گوید که در یکی از سه پرواز اول مشکلات جدی خواهیم داشت. این یک اصل مبتنی بر تجربه است، ربطی به فرآیند کاری یا امیدهای ما ندارد."

این کپسول دو بار دور زمین گشت تا سیستم های موجود در آن آزمایش شود.

کپسول سپس با کمک سه چتر در آب های اقیانوس آرام در فاصله 800 کیلومتری غرب سواحل مکزیک فرود آمد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا امیدوار است که بخش خصوصی بتواند به پر کردن شکافی که از سال آینده به دلیل بازنشستگی ناوگان شاتل به وجود خواهد آمد کمک کند.

او امیدوار است که امکان انتقال تجاری فضانوردان و تدارکات به مدارهای کم ارتفاع فراهم شود و همزمان ناسا بر یک موشک و فضاپیماهای خیلی قدرتمندتر برای انجام سفرهایی در منظومه شمسی تمرکز کند.

پرتاب نمایشی دراگون بخشی از برنامه "خدمات تجاری حمل و نقل مداری" (کاتس) بود که در آن ناسا منابعی را در اختیار اسپیس اکس می گذارد تا یک سیستم قابل استفاده عرضه کند.

ezatdf - ایران - تهران
عجیبه که سپاه نتونسته قرارداد 600 میلیون دلاری رو بگیره!
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.