صدور حکم اعدام برای یوسف ندرخانی، کشیش نوکیش مسیحی


صدور حکم اعدام برای یوسف ندرخانی، کشیش نوکیش مسیحی

یوسف ندرخانی؛ کشیش نوکیش مسیحی

یوسف ندرخانی، کشیش نوکیش مسیحی، که از ۱۴ ماه پیش در زندان رشت به سر می‌برد، توسط شعبه ۱۱ دادگستری استان گیلان، به اتهام ارتداد به اعدام محکوم شد.

آقای ندرخانی ۳۵ ساله متهم است که در سن ۱۹ سالگی از دین اسلام خارج شده و به مسیحیت روی آورده و به گفته مقامات قضایی جمهوری اسلامی در این سال‌ها برای دین مسیحیت تبلیغ کرده است.

حکم صادره برای آقای ندرخانی به ‌تازگی به صورت کتبی به او و وکیلش ابلاغ شده است.

محمد سیف‌زاده، وکیل دادگستری و حقوقدان در این مورد می‌گوید که برابر قانون مجازات اسلامی، ارتداد به عنوان جرم تعریف نشده است:

«در مقررات کیفری در قانون مجازات اسلامی ارتداد جرم نیست و قانونگذار آن را جرم ندانسته اما اینکه اگر جرم نیست پس چرا بعضی از دادگاه‌ها به آن عمل می‌کنند؟ بعضی از دادگاه‌ها و به ندرت تعداد بسیار کمی از قضات به استناد اصل ۱۶۷ قانون اساسی که به قاضی این حق را داده که در موارد سکوت و ابهام و اجمال، به فقه مراجعه کند و آرای فقها را مورد حکم قرار دهد، به مبحث ارتداد مراجعه می‌کنند و مجازات ارتداد را برای متهم در نظر می‌گیرند. اما از لحاظ اصولی با توجه به اینکه در قانون مجازات اسلامی این جرم شناخته نشده، بنابر این نمی‌توانیم به استناد به اصل ۱۶۷ قانون اساسی، به فقه مراجعه کرده و حکم صادر کنیم. بنابر این کسانی که به استناد فقه، مجازات ارتداد را برای متهمان به چنین افعالی تعیین می کنند، قطعاً خلاف قانون عمل کرده‌اند.»

یکی از نزدیکان آقای یوسف ندرخانی در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که دادگاه تجدید نظر این حکم را تأیید کرده و هم اکنون وکیل او تقاضای فرجام کرده و قرار است دیوان عالی کشور، این پرونده را بررسی کند.

دروری دایک؛ مسئول خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل نیز در گفت‌وگویی با رادیو فردا از دیوان عالی کشور خواستار لغو حکم اعدام یوسف ندرخانی شد:

«تحت یکسری قوانین فعلی جمهوری اسلامی، در قانون مجازات اسلامی ارتداد وجود ندارد و متأسفانه این اتهام خلاف قانون اساسی است. و قضات محترم می‌توانند که با عنایت به اصل ۲۳ قانون اساسی ایران که بر اساس آن عقاید هر ایرانی را نباید مورد بررسی قرار داد، عمل کنند. پس این حکمی که صادر شده خلاف حاکمیت قانون اساسی ایران است و امیدوارم که دیوان عالی کشور این نظر را درک کرده و حکم را بشکند.»

کمیته گزارشگران حقوق بشر اعلام کرده است با اینکه آقای ندرخانی پدر دو فرزند خردسال است اما مقام‌های قضایی در زندان به او اجازه ملاقات نداده‌اند و او در این مدت فقط سه بار با خانواده خود تماس تلفنی برقرار کرده است.

یکی از نزدیکان یوسف ندرخانی گفته است که او در ابتدای سن قانونی، مسیحی شده و برابر قوانین بین‌الملل تا قبل از آن نمی‌توانسته دینش را انتخاب کند. بر این اساس اتهام ارتداد در مورد آقای ندرخانی را رد می‌کند.

دروری دایک از سازمان عفو بین‌الملل در مورد قوانین بین‌الملل دراین مورد این طور می‌گوید: از نظر دیگر البته اجرای حکم اعدام برای عقاید مذهبی صد در صد خلاف قوانین بین‌المللی است. البته هر حکمی که در آن کسی به سبب ایمانش و عقایدش محکوم به اعدام شود، محکوم می‌شود و خلاف قانون بین‌الملل و حقوق بشر است. من خواهان لغو این حکم توسط دیوان عالی کشور هستم.

یوسف ندرخانی، تنها نوکیش مسیحی بازداشت شده در ایران نیست. بهروز خانجانی، نوکیش مسیحی دیگری است که به گفته خانواده‌اش از ماه‌ها پیش بازداشت شده و در زندان تحت فشارهای روحی و جسمی قرار گرفته است.

حسین سودمند هم مسیحی دیگری است که سال‌ها پیش در شهر مشهد به اتهام ارتداد به دار آویخته شد.
reza.paris - ایران - تهران
تو ایران خیلی ها بازداشت هستند ولی اطلاع رسانی نمیشود .
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
کجاست خواهر تونی بلر و مربی فوتبالیست که مسلمان شدند, به داد این افراد برسند !? ایا ایندو شخص نامبرده بخاطر مسلمان شدن اعدام شدند ?! اسلام , دین عشق و محبت است = امام خوش باور °!
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
کی میشه این ادیان (تو همه دنیا) به کنج خونه ها برگردند و یک موضوع کاملا شخصی بشن! ایران با وجود داشتن فرهنگ غنی و باستانی ، تو این 30 سال ، به قرون وسطی و دوران تفتیش عقاید عقب گرد کرد. دورانی که اروپا با تموم شدن اون رنگ پیشرفت و ترقی رو دید و الان به این مرحله رسیده.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
مرتد آنست که به خدا و محمد بعنوان رسولش اعتقاد نداشته باشد. اما اگر کسی خدا را قبول داشته باشد دیگر مرتد نیست. محمد در اسلام فیلتری است که انسان برای رسیدن به خدا باید از او بگذرد والبته در شیعه تعداد این فیلتر ها و شرکای خدا بیشتر است. ولیکن اگر کسی مثل من باشد که به خدا و اینکه هستی خالق و آفریننده ای دارد ایمان دارد ولی محمد را بعنوان فرستاده شخص خدا! طبق اسناد و مدارک قبول نداشته باشد و اینکه چیزی نیست! اگر هیچ دینی را از طرف خدا نداند و موسی و عیسی را هم افرادی خیالی بداندحکمش چیست؟!: اعدام پای پله های هواپیما!
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

zoroye iran - اتریش - وین
هر روز خبر اعدام قتل جنایت در ایران عادی شده باور بفرمائید دیگه از این همه خبرهای بد خسته شدیم . مقوله دین از ریشه دروغ مکر و دکانه کسی که از دینش خارج بشه وارد دین دیگه بشه مثل اینکه از چاه بیفته تو چاله تمام ادیان مثل هم هستن دروغ
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

rojina9000 - ایران - تبریز
عجب .. حالا اگه منو بگیرین چیکارم میکنین؟ حالا خوبه اینا از اسلام به مسیحیت رفتند . من که از اسلام خارج شدم و هیچ دینی رو هم قبول ندارم چه؟؟ تازه همه جا هم بی دینی رو تبلیغ می کنم. پس باید کلی مواظب باشم. بحث ارتداد و اینا نیست . این جلادان به ریختن خون و خون دیدن خو گرفته اند . یه خون آشام از دیدن خون لذت می بره . اینا هم دقیقا مثل خون آشام هستند .
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

فارسی - کانادا - تورنتو
فراز نروژ، یکبار می‌شه این متن تون را بخونید و واسه ما هم توضیح بدید چی‌ نوشتید؟ من که دوبار خندم چیزی نفهمیدم. به امید رزی که آزادی عقیده و بیان برایه همه مهیا بشه.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

Felfel GHermez - جمهوری چک - پراگ
khosh bavar - ایران - کرمان منم با کامنت شما موافقم اتفاقا منم عقاید شما رو دارم
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک
khosh bavar ایران یزد زن خواهر تونی بلیر است که مسلمان شد نه خواهر تونی بلیر. ولی این حکم دین اسلام است که شخص مرتد باید کشته شود. حتی در دین یهود هم این کار رو میکنند. و ناگفته نماند دین مسیح هم این کا رو می کردند ولی همه ادیان بجز دین اسلام منحرف شدند.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

karkas - ایران - اصفهان
اسلام دینی است که در زمان ورود الت تناسلی شما را میبرند و در خروج سر شما را,
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
آقا فراز خداپرسته نه شریعت پرست و خدا در قلب آدماست نه تو مسجد ولی مسلمونا اینو قبول ندارن و معتقدن یا مسجد یا مسلخ
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
فلفلی جان, شاد و خندان باشی °! zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک : چرا شما " فقط " خواهان تبلیغ و اجرای معیار منفی بقیه دنیا هستید ?! و اگر هم انها را برای توجیه جنایت شپش ملاک عمل میگیرید, پس از معیار مثبت انها هم استفاده کنید !?
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

aria masihi - استرالیا - سیدنی
من هم مسیحی شدم خواستم بگم شما باعث دلگرمی ما شدید خدا با ماست از شجاعت و ایمانی که عیسی به شما عطا کرده تا مقاومتتان قابل تحسین است برادریوسف ما برای شما دعا میکنیم حتی دوستهای خارجیمون ...نترس برادرم .....علی fallahاسیدنی
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

pesar shoja - استرالیا - استرالیا
کرکس ایران اصفهان. اون شیعه است که با ورود به اسلام الت تناسلی مرد رو میبرند. سنی ها از مرد رو نمیبرند از زن رو میبرند که شهوت نفهمه. البته نه همه شون. ولی در خارج شدن ازاسلام هر دو می کشند
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

arian02 - سوئد - استکهلم
به خدا گفتم : « بیا جهان را قسمت کنیم, آسمون واسه من ابراش مال تو, دریا مال من موجش مال تو, ماه مال من خورشید مال تو .. » خدا خندید و گفت : « تو انسان باش ، همه دنیا مال تو ...من هم مال تو .
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

طراوت - ایران - تهران
arian02 - سوئد - استکهلم ...وای خیلی زیبا بود واقعا پراز مفهوم بود من برای تموم دوستام سندش کردم
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
فارسی - کانادا - تورنتو. قربان دهن *مشتعل - سوئد - استکهلم* که جان کلام را گفت.
جمعه 19 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.