جنجال بر سر اعدام زن مسیحی در پاکستان


جنجال بر سر اعدام زن مسیحی در پاکستان

دادگاهی در پاکستان، آسیه را به اتهام توهین به مقدسات به اعدام محکوم کرده است

اختلاف برسر سرنوشت یک شهروند مسیحی در پاکستان، این کشور را دو دسته کرده است. سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواهان آزادی "آسیه بی‌بی" اند که به اتهام اهانت به مقدسات دینی به اعدام محکوم شده، اما گروه‌های مذهبی بر اجرای حکم پافشاری دارند.

دادگاه محلی این زن 45 ساله را که مادر پنج فرزند است، به جرم بدگویی به حضرت محمد، پیامبر مسلمانان، به مرگ محکوم کرده است.

ماجرا حدود هجده ماه پیش وقتی شروع شد که آسیه با زنان مسلمان هم‌روستایی‌اش در مزرعه‌ای در روستای شیخ‌پورا در پنجاب کار می‌کرد که به ‌گفته مقام‌های محلی بر سر آب با هم درگیر شدند.

مقام‌های محلی می‌گویند زنان مسلمان از آسیه آب خواسته بودند اما عده ‌ای از نوشیدن آب از دست آسیه به این دلیل که نوشیدن آب از دست یک غیرمسلمان، نجس است، خودداری کردند.

زنان مسلمان اما شکایت کردند که در جریان این بگو مگو، آسیه به پیامبر اسلام توهین کرده است. ملای مسجد بعد از درگیری، او را برای توبه کردن به مسجد برد.

اما پلیس محلی در این ماجرا دخالت کرد و برای حفاظت از جان آسیه، او را به بازداشتگاه انتقال داد. گروهی علیه این زن تظاهرات کردند.

دادگاه و حکم کفر گویی

چندی بعد دادگاهی برگزار شد و بر اساس قانون مجازات "اهانت به مقدسات"، آسیه تکفیر و به مرگ محکوم شد.

این حکم اعتراض‌های گسترده جهانی را به دنبال داشت. پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار رهایی آسیه بی بی از زندان شد.

سازمان نظارت بر حقوق بشر، خواهان لغو قانون توهین به مقدسات شد که بر اساس آن این زن حکم اعدام گرفته است.

قانون موسوم به "توهین رسالت" در زمان حکومت ژنرال ضیاءالحق، حاکم نظامی پاکستان در دهه 1980 میلادی بخشی از "قانون جزایی" پاکستان شد و مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری باور دارند که به ابزاری برای سرکوب اقلیت‌های مذهبی در پاکستان بدل شده است.

سه میلیون مسیحی

عاشق مسیح، شوهر آسیه و پنج فرزند او حالا از ترس تهدید و خشونت، مخفی شده اند

سه میلیون شهروند پاکستانی، مسیحی اند که حدود پنج درصد جمعیت ۱۷۵میلیونی این کشور را تشکیل می دهند. آنها بارها به تبعیض علیه خود اعتراض کرده اند.

دولت‌های پیشین پاکستان و همچنین دولت فعلی آصف‌علی زرداری برای اعمال تغییرات در این قانون، تلاش کرده اند. اما با مخالفت گروه‌های مذهبی روبرو شده و سعی شان بی‌ثمر مانده است.

رئیس جمهوری پاکستان که صلاحیت صادر کردن حکم عفو خانم بی‌بی را دارد، دستور بازنگری این پرونده را صادر کرده است.

شهباز بهاتی، وزیر امور اقلیت ها در پاکستان که این پرونده را بررسی کرده می‌گوید که او شخصا قانع شده است که آسیه بی گناه است.

اما یک روحانی تندرو در پیشاور که از "سهل انگاری دولت" خشمگین است، برای قتل این زن مسیحی، شش هزار دلار پاداش تعیین کرده است.

عاشق مسیح، شوهر آسیه و پنج فرزند او حالا از ترس تهدید و خشونت، مخفی شده اند.

علی‌دیان حسن، از سازمان حقوق بشر می‌گوید: "آسیه خیلی مشکلات را تحمل کرده و دیگر باید از پشت میله‌ها بیرون شود."

هارون نجفی زاده - بی بی سی

datam - ایران - تهران
دین سیاه ، چرا که بر آن دیواری کشیده اند و هر آن کس بخواهد از این دیوار عبور نماید دستور قتلش را میدهند و هر آن کس بخواهد از این دیوار خارج شود باز هم حکم قتلش را. میدهند آیا منطق الله آنقدر ضعیف است که نمیتواند هیچ دگر اندیشی را تحمل نماید؟. با آن چهره مردانه اش جز قتل و زن بازی و برده داری هیچ نمیداند. درود بی پایان به یزدان راستگو و خرد مند
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

dokhteiran - دانمارک - و ایله
لعنت به همه این ادیان که به جای اینکه رحم وشفقت الهی را اشائه دهند فقط دنبال خون و خونریزی هستند خدا این ادیان را فرستاده تا مردم صفات خوب انسانیشان راپرورش دهند نه برعکس کاش ما بهتر دلیل وجود ادیان را بفهمیم
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

delmorde - سوئد - یوتوبوری
این هم یکی از قوانین ظالمانه اسلام. توهین به مقدسات. به کدام مقدسات. اول باید کلمه مقدس یا پاک را معنا کرد. وقتی خدیجه از محمد که الان او را مقدس می نامند سوال کرد از خداوند بخوا گناهان مرا ببخشد. جواب شنید که من مطمئن نیستم که خداوند گناهان خود مرا ببخشد. انوقت این ملت نادان او را ... مقدس می نامند و بخاطرش می خواهند جان یک انسان را بگیرند فکری احمقانه نیست.شانزده زن. ازدواج با دختر هفت ساله تعداد بسیاری صیغه.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
خود احمقشون که به این بیچاره توهین کردند و گفتن نجس هست ایرادی بهشون وارد نیست؟؟؟. امان از جهل بشر. اگر عقل داشتن بجای این خرافات احمقانه به زندگی شون میرسیدن.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
حالم از اسلام به هم میخوره این چیزها رو که می بینم فقط در حال کشت و کشتارن و بعد هم اصرار دارن که اسلام دین محبت و عشق و بردباریه
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

zoroye iran - اتریش - وین
زندگی کردن اقلیتهای مذهبی در ایران و کشورهای مسلمان مساوی با خودکشیه.شخصی رو بخاطر فحش اعدام کنند شاهکار عدل الهیه
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

omid74 - سوئد - مافیاها
بگو ظعیفه تو چکار به بعث مذهبی داری اونم با مسلمانها که دینشون ناموسشونه و اونم تو پاکستان دیگه نمیتونم خودمو کنترل کنم ای ناقص العقل.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
طبق قوانین شرع انور اسلام آدم فقط مسلمون بقیه هم برن جلو تا اسلام دنیاشون رو مثل آخرتشون آباد کنه همون کاری که تو کشورهای اسلامی کرده وهمه آباد هستند اگر قبول ندارید برید به سودان - افغانستان - پاکستان - ایران - بنگلادش و....... ببینید آبادی رو ودست از مخالفت بردارید تا شامل رحمت اسلام بشید واگرنه خونتون پای خودتونه
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

persisk - نروژ - اسلو
لعنت بر این به اصطلاح دین ،وقتی تو خیلی از سوره های وهم نامه مسلمونا دستور کشتن و کشتن میدن اوضاع بهتر از این نمیشه.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

persisk - نروژ - اسلو
لعنت بر این به اصطلاح دین ،وقتی تو خیلی از سوره های وهم نامه مسلمونا دستور کشتن و کشتن میدن اوضاع بهتر از این نمیشه.لعنت بر سازنده مروجین این افیون.
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.