بروز درگیری های پراکنده در روز دانشجو در ایران + ویدیو


بروز درگیری های پراکنده در روز دانشجو در ایران

بی بی سی : گزارش های رسیده، از بروز درگیری های پراکنده در بعضی از دانشگاه های ایران در جریان برگزاری مراسم روز دانشجو حکایت دارد.

به گزارش منابع نزدیک به مخالفان دولت، امروز ۱۶ آذر (۷ دسامبر) به دنبال برگزاری مراسم بزرگداشت روز دانشجو، در گیری هایی میان دانشجویان معترض ار یک سو و نیروهای امنیتی و بسیج از سوی دیگر رخ داده که در مواردی به دستگیری دانشجویان پسر و دختر انجامیده است.

دانشگاه آزاد قزوین، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه آزاد واحد شرق تهران و دانشگاه رازی کرمانشاه، از جمله واحدهایی هستند که برگزاری مراسم روز دانشجو در آنها، با درگیری هایی همراه بوده است.

اخبار دیگری هم از برگزاری مراسم اعتراضی دانشجویان در دیگر دانشگاه های ایران، از جمله دانشگاه های شریف، خواجه نصیر و علم و صنعت تهران، دانشگاه شیراز، دانشگاه تبریز، دانشگاه بوعلی همدان، دانشگاه گیلان در رشت و دانشگاه های سیستان و بلوچستان گزارش شده است.

یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که پس از انتقال یک دانشجوی دختر دانشگاه هنر تهران به خارج از دانشگاه توسط نیروهای مسلح لباس شخصی، مسئولان حراست دانشگاه از قبول هر گونه مسئولیتی در این زمینه خودداری کرده اند.

از اوایل صبح امروز، حضور نیروهای پلیس در خیابان های اطراف دانشگاه های بزرگ تهران گسترده توصیف شده و به گزارش شاهدان عینی، نصب پرده های برزنتی بر روی نرده های دانشگاه تهران، مانع از دیده شدن محوطه این دانشگاه بوده است.

برگزاری دو مراسم در دانشگاه تهران

برگزاری مراسم بزرگداشت روز دانشجو توسط منتقدان دولت در دانشگاه تهران

بزرگ ترین مراسم اعتراضی به مناسبت روز دانشجو، بعد از ظهر روز دوشنبه (۱۵ آذر) و با حضور گروهی از دانشجویان و استادان دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران برگزار شد.

به گزارش سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، در این گردهمایی که تحت عنوان "امید، رساترین اعتراض" و در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد، چهره های اصلاح طلبی چون مجید انصاری، الهه کولایی، محسن رهامی و حمید رضا جلایی پور به سخنرانی پرداختند و پیام محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق، به صورت تصویری برای حاضران پخش شد.

سید محمد خاتمی در بخشی از پیام خود به گردهم آیی دانشگاه تهران، از دانشجویان خواست "امیدوار" باشند، "از دادن هزینه نهراسند" و به اعتراضات خود "از روش های مدنی و با پرهیز از خشونت" ادامه دهند.

در مقابل، هواداران دولت نیز امروز تجمع دیگری را در دانشگاه تهران برگزار کردند که اخبار آن در برخی خبرگزاری های رسمی منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، "مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر و اولین روز از ماه محرم"، امروز از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم‌ پزشکی تهران، در دانشکده فنی برگزار شده است.

به گزارش همین خبرگزاری، دانشجویان شرکت کننده در این مراسم، به عزاداری محرم و سر دادن شعار پرداخته اند و یکی از آنها در سخنانی خواستار "برخورد جدی با سران فتنه" شده است.

هواداران حکومت ایران، اعتراضات انتخاباتی سال گذشته این کشور را "فتنه" و رهبران مخالفان دولت را "سران فتنه" می نامند.

خبرگزاری فارس در اخباری جداگانه، از برگزاری مراسم عزاداری دانشجویان حامی دولت در دانشگاه های شریف و امیرکبیر خبر داده است.

این خبرگزاری همچنین گزارش کرده که در ادامه مراسم دانشگاه تهران، محمدحسین صفار هرندی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به "کیفرخواست" دانشجویان بسیجی علیه میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی، گفته است: "آنان متهمند که اعتبار مناصبی را که نظام اسلامی به آنها واگذار کرده است، به پای آمریکا نثار کرده اند، که کیفرخواست کنونی شما باید بر مبنای این اتهام باشد."

این سخنان یک روز بعد از آن منشر می شد که بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، با انتشار "کیفرخواستی در مورد اقدامات مجرمانه سران فتنه" خواستار محاکمه قضایی این سه رهبر اصلاح طلب شده بود.

در خبری دیگر، باشگاه خبری توانا، وابسته به خبرگزاری فارس، از برگزاری مراسم یادبود مهدی شریعت‌رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا (سه دانشجویی که در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ توسط نظامیان حکومت پهلوی کشته شدند) در محل آرامگاه آنان در امامزاده عبدالله شهرری خبر داده است.

توانا گزارش کرده است که در این مراسم، "جمعی از مسئولان و دانشجویان" حضور داشته اند.

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
این دانشجویان ثابت کردندتا این رژیم اسهالی را به زیر نکشند ارام وقرار نمیکیرند.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

antidictatour - فرانسه - پاریس
به خدا خیلی خ...میخواد. شیر پاک مادرتون حلالتون. شماها و فرزندانتون صاحبان ایران ازاد فردا هستید.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
همش شعار مرگ و میمیرد!! ...دانشجو میمیرد.ذل....نمی پذیرد!. واسه همینه که همه تونو در ایران به شیوه های گوناگون میکُشند دیگه!!.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.