آلودگی هوای تهران؛ وضعیت هشدار یا مضحکه؟


آلودگی هوای تهران؛ وضعیت هشدار یا مضحکه؟

هوای تهران همچنان در وضعیت "هشدار" قرار دارد و کارشناسان و شهروندان اظهارات و اقدام‌های مسئولان را در مرز "مضحکه" ارزیابی می‌کنند. آبپاشی با هواپیماهای سم‌پاش و انداختن گناه آلودگی به گردن بخاری‌های خانگی ازاین جمله‌اند.

تداوم افزایش کم‌سابقه‌ی انواع آلاینده‌ها در هوای تهران سلامت شهروندان را با خطر جدی روبرو کرده است. در شرایطی که خانه‌نشینی از مهمترین توصیه‌ها به ساکنان تهران است، برخی از سخنان مسئولان درباره منشا آلودگی و "تدبیرها"ی مقابله با آن دستمایه‌ی طنز تلخی شده که در گوشه و کنار به گوش می‌رسد.

بارور کردن ابرهایی که وجود ندارند

مسئولان محیط زیست هفته‌ی گذشته از بررسی راهکارهای مختلفی برای کاهش آلودگی هوای تهران خبر دادند. یکی از این تدبیرها ایجاد باد مصنوعی و دیگری بارورکردن مصنوعی ابرها بود. مجید عباسپور رئیس دانشکده محیط ‌زیست و انرژی دانشگاه علوم تحقیقات تهران می‌گوید «هنگامی که ابری وجود ندارد چگونه می‌خواهیم ابرها را بارور کنیم تا باران بیاید؟»

یکی دیگر از تدبیرهایی که اخیرا از سوی محمدجواد محمدی‌زاده رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست اعلام و از ظهر سه‌شنبه ۱۶ آذر به اجرا درآمد پاشیدن آب با هواپیماهای سم‌پاش بر فراز شهر تهران بوده است. عباسپور به خبرگزاری ایلنا گفت «اقداماتی مانند ایجاد باد مصنوعی و یا پاشش آب بیشتر جنبه تخیلی دارد تا علمی.» او معتقد است «این گونه اقدامات اگر هم کمکی به کاهش بار آلودگی هوا بکند، بسیار مقطعی و ناچیز است.»

۶۴۰هزار پرواز برای یک میلی‌لیتر باران

ظهر سه‌شنبه پنج هواپیمای سم‌پاشی متعلق به جهاد سازندگی بر فراز تهران به پرواز درآمدند. قرار است فردا پنج فروند هواپیمای دیگر به این ناوگان افزوده شود. خبرگزاری فارس همزمان با آغاز این عملیات از قول رسول‌علی اشرفی‌پور مدیر کل محیط زیست استان تهران نوشت قرار است هر فروند از این سم‌پاش‌ها هشت بار بر فراز تهران آب بپاشند. محاسبات برخی از منابع خبری نشان می‌دهد این اقدام نمی‌تواند تاثر محسوسی در کاهش الودگی داشته باشد.

هر یک از هواپیماهایی که امروز بر سر تهران دود گرفته آب پاشیدند حداکثر ظرفیت حمل دو متر مکعب آب را دارند. سایت تابناک در گزارشی نوشت یکی از این هواپیماها باید ۶۴۰ هزار بار به پرواز درآید تا معادل یک میلی لیتر باران بر شهر تهران آب پاشیده شود. به عبارت دیگر برای این حجم باران، اگر ده هواپیما به کار گرفته شود، و با احتساب هشت پرواز در روز چند سال فرصت لازم است. عباسپور می‌گوید «در تهران اگر دو ساعت تا سه ساعت باران طبیعی بیاید میزان آلودگی هوا در حد ۷۰ - ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.»

«به مردم دروغ می‌گوییم»

مقام‌های مسئول می‌گویند تدبیرهایی نظیر آب‌پاشی هوایی برای جلوگیری از تعطیل کردن اداره‌ها و سازمان‌های دولتی است. هم اکنون نیز به حدود نیمی از کارمندان دولت امکان داده شده تا با ماندن در خانه به شیوه‌ای که "دورکاری" خوانده می‌شود وظایف خود را انجام دهند. به رغم تمام تدبیرها و چند روز تعطیلی در هفته‌ی گذشته وضعیت هوای تهران امروز نیز در بسیاری از مناطق در وضعیت هشدار قرار داشت.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی آلودگی هوا، در روز سه شنبه از میزان غلظت آلاینده‌های منو اکسید کربن نسبت به روز گذشته کاسته شده اما بر غلظت ذرات معلق افزوده شده است. مهدی چمران رئیس ‌شورای شهر تهران می‌گوید «آلودگی هوا عامل مرگ تدریجی شهروندان پایتخت نشین است.» جانشین او حسن بیادی نیز ضمن انتقاد از عدم پاسخگویی مسئولان در مورد آلودگی هوا می‌گوید «در حال دروغ گفتن به مردم هستیم چرا که به جای پیشگیری از معضل آلودگی هوا، دائم پیشگیری کرده‌ایم.»

بنزین غیر استاندارد پتروشیمی‌ها

در روزهای گذشته بحث در مورد منشا و علت افزایش الودگی هوا فراوان مطرح شده است. عده‌ای معتدقند بنزین‌های تولید داخل به دلیل استاندارد نبودن از عوامل موثر در افزایش آلودگی بوده است. ایران پس از تشدید تحریم‌ها که واردات بنزین را با مشکل روبرو کرد مقداری از نیاز داخلی را از طریق تغییر کابری شش مجتمع پتروشیمی تامین می‌کند.

محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ضمن تکذیب استاندارد نبودن بنزین پتروشیمی‌ها، "افزایش مصرف گاز طبیعی به ویژه در بخاری و آب گرم کن‌های خانگی" را از عوامل اصلی افزایش آلودگی معرفی می‌کند. او در گفتگو با خبرگزاری مهر مدعی شد «هم اکنون بنزین تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی از درجه آرام سوزی (اکتان) نزدیک به ۱۰۰ برخوردار است.»

اعتراف به نازل بودن کیفیت بنزین

به رغم تکذیب رویاتیان بحث در مورد بنزین غیر استاندارد که بعضا سرطان‌زا نیز خوانده می‌شود بالا گرفته است. مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات سرگرم تهیه‌ی گزارشی در مورد کیفیت بنزین‌های تولید داخل هستند. از سوی دیگر شماری از نمایندگان مجلس بیماری‌زا بودن بنزین داخلی را تایید می‌کنند. دولت تولید بنزین در داخل را یکی از نشانه‌های بی‌اثر بودن تحریم‌ها و توان فنی کشور برای مقابله با فشارهای خارجی عنوان می‌کند.

به نظر می‌رسد وضعیت کیفی بنزین تولید داخل به حدی نامناسب است که رویانیان نیز به رغم تکدیب‌های مکرر قادر به پنهان کردنش نیست. او اعتراف می‌کند «اخیرا به وزارت نفت تکلیف شده است که عدد اکتان بنزین عرضه شده را افزایش دهد.»

باروری ابر در ایران، بارش باران در ارمنستان!

در روزهای گذشته استهزاء "تدابیر" دولت برای مقابله با آلودگی هوا از "اس ام اس" و لطیفه‌های شفاهی گذشته و در اظهارات مقام‌های رسمی نیز منعکس می‌شود. حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همزمان با آغاز عملیات آبپاشی بر فراز تهران می‌گوید «این قبیل راهکارها جواب نمی‌دهد.» به گزارش خبرگزاری مهر شهریاری به کنایه می‌افزاید «البته راهکاری مثل باران مصنوعی می‌تواند موثر باشد، در یک نوبت هم اجرا شد ولی متاسفانه باران مصنوعی سر از ارمنستان در آورد.»

رئیس کمیسیون بهداشت معتقد است «دولتمردان باید اعتقاد راسخ به وجود مشکل داشته باشند و تنها در زمان حاد شدن مشکل به فکر حل آن نباشند.» رئیس‌ شورای شهر تهران نیز در مورد غلفت دولتمردان در اقدام به موقع و موثر می‌گوید «طرح پیشگیری از آلودگی هوای تهران باید دنبال شود تا مردم به مرگ تدریجی دچار نشوند چرا که با سپری شدن این ایام به طور حتم معضل آلودگی هوا فراموش می‌شود.»

Pezhman - اتریش - وین
وقتی مموتی میگه از تهران بروید.خب به زبان خوش نرفتید , این هم نتیجه اش.لااقل برید از آب چاه جمکران بپاشید روی تهران.بعد معجزه میشه.(غشغش)
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

ashkan53 - ایران - تبریز
کی میگه تکلیف شده عدد اکتان رو بالاببرن؟؟. دقیقا برعکس این موضوعه از 2 ماه پیش اکتان بنزین از 87 به 85 کاهش داده شده. و عملا اکتان بنزین در جایگاهها کمتر از 83 هست. بنزین تولید پتروشیمی ها حاوی مقادیر بسیار بالا و غیر استاندارد آروماتیک می باشد که در طولانی مدت سرطانزا بوده و آلودگی شدید بهمراه دارد و باعث ایجاد صمغ در موتور اتومبیلها می شود
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

barbodm - ایران - تهران
چرا نماینده خدا در روی زمین دعا نمی کنه بارون بیاد . حتما حکمتی در کار است . تو کار خدا و نائبش دخالت نکنم بهتره . والا سنگ میشم. چرا اروپاییها نماینده ندارند برف و بارون دارند اه ه ه ه ه ه ه ه ه امان از این افکار شیطانی. خدایا منو ببخش
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

yashainiran - ایران - ایران
این قبیل کارهای مضحک تعجبی ندارد چون هر آدم بیسوادی سرکار بیاد از این ایده های درپیتی دارد . همان روزی که من پیشنهاد خنده دار رئیس سازمان محیط زیست را شنیدم کلی خندیدم البته از ناراحتی که چه بر سر ایران عزیز می آورند. اگر آلودگی از بنزین نیست پس چرا در بالای تمامی شهرها حتی شهرهای کوچک! ابر تیره ای از آلودگی وجود دارد؟ فقط کافی است از شهر بیرون رفته و از بالای یک بلندی به شهر نگاه کنید در آن موقع عمق فاجعه را خواهید دیدکه آلودگی از بنزین غیر استاندارد است یا سوختن گازها در بخاری ها. مگر قبلاً در فصل سرما از دودکش بخاری ها دود بیرون نمی آمد پس چرا اینطوری هوا آلوده نمی شد؟ دروغگویی تا کی و تا کجا؟
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
عباسپور به خبرگزاری ایلنا گفت «اقداماتی مانند ایجاد باد مصنوعی و یا پاشش آب بیشتر جنبه تخیلی دارد تا علمی.» او معتقد است «این گونه اقدامات اگر هم کمکی به کاهش بار آلودگی هوا بکند، بسیار مقطعی و ناچیز است.». اونوقت این پاشش آب اصطلاح جدیده؟؟. خاک بر سرتون، هواپیما میفرستین بالا که آب بپاشه آلودگی‌ کم بشه؟ اونم با این اماری که خودتون دادین. حجم ۲ لیتر مکعب واسه هر هواپیما و تعداد زیاد پرواز هاشون، یعنی خاک بر سرتون، خاک بر سرتون با این مدیریتتون، کاشکی‌ از مدیریت جهان زر نمیزدین.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

Ayub p - سوئد - گوتنبرگ
آقای Pezhman - اتریش - وین . انگار وین خیلی خوش میگذاره که اینجوری به دردی که هموطنات میکشان میخندی. ای کاش همه مصداق بنی آدم اعضای یکدیگرند بودیم. ای کاش به اسم اسلام اینطور ناجوانمردانه با زندگی میلیونها نفر بازی نمیکردیم. اینسان میتونه تا ون حد پست باشه که برای قدرت زندگی میلیونها نفر و کشورشو تباه کنه .
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

vida_d39 - المان - مونیخ
بهتر لاقل سینه زنی کم میشخه برای نمایش عوضش یه عده سیر سر شام حاضر میشند. حمله برای شفا.........
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

اسالم تالش - ایران - تالش
یعنی خاک بر سر دولت، یعنی خاک بر سر حکومت . این ها عرضه کنترل قیمت گوجه فرنگی رو ندارن ! باروون مصنوعی !!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینا ! حمدی نژاد ؟!!!! خامنه ی ؟! ه ؟! من کجام ؟! اینجا کجاست ؟! اینجا هلنده ؟!
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
Ayub p - سوئد - گوتنبرگ هم زبان گرامی.نمیدانم بخاطردست انداختن احمدی نژاد و یا چاه جمکران دلخور شدید واما ملت بزگوار ایران حسابش جداگانه ومحترم است.مخلص وکوچک ملت ایرانم.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

ehsanusa - ایران - تهران
شنیدم بنزین و گازوئیل را با هم قاطی کردند و به خورد خودروها دادند که چنین افتضاحی بالا آوردند شاید هم دلیلش ظلمهایی است که در زندانها به زندانیان می کنند البته تر و خشک با هم می سوزند شاید هم علت بد حجابی زنان است که دلیل اصلی تمام بلاهای طبیعی و غیر طبیعی است
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

Fareed - ایران - تهران
barbodm - ایران - تهران / vida_d39 - المان - مونیخ : با نمک نوشتید شاد باشید.
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.