هجوم نیروهای امنیتی به روزنامه شرق و بازداشت سردبیر و برخی از روزنامه نگاران


هجوم نیروهای امنیتی به روزنامه شرق
و بازداشت سردبیر و برخی از روزنامه نگاران

عصر امروز ١٦ آذر، مأموران امنیتی با هجوم به دفتر روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» در تهران، سردبیر، سرمایه‌گذار و دو دبیر سرویس این روزنامه را بازداشت کردند.

به ترتیب از راست: احمد غلامی، فرزانه روستایی، کیوان مهرگان

بنا به گزارش‌های رسیده به زمانه، نیروهای امنیتی پس از ورود به روزنامه شرق، تلفن‌های همراه روزنامه‌نگاران این روزنامه را جمع‌آوری و احمد غلامی، سردبیر، کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی و فرزانه روستایی، دبیر سرویس‌ بین‌الملل این روزنامه را بازداشت کردند. مأموران پس از دقایقی تلفن همراه روزنامه‌نگاران را برگرداند و این سه نفر را با خود بردند.

مأموران امنیتی پس از دقایقی دوباره به روزنامه شرق برگشتند و علی خدابخش، مدیرعامل و سرمایه‌گذار روزنامه را نیز بازداشت کردند. مقام‌های رسمی هنوز علت این بازداشت‌ها را اعلام نکرده‌اند اما تارنمای رجانیوز از وب‌سایت‌های حامی دولت خبر داده که این روزنامه‌نگاران به دلیل «مسائل امنیتی» بازداشت شده‌اند.

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ٨٨، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران در این کشور بازداشت شدند. سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی بین‌المللی در دفاع از آزادی مطبوعات است، ایران با ٢٦ روزنامه‌نگار، ٩ وب‌نگار و یک همکار مطبوعاتی زندانی، «بزرگترین زندان حرفه‌کاران رسانه‌ها در خاورمیانه» است.

این انجمن بین‌المللی در تاریخ ٢٩ مهر ٨٩ با ارسال نامه‌ای به وزرای خارجه کشورهای گروه ۱+۵ ( آمریکا، چین، فرانسه، انگلستان، روسیه و آلمان) «نگرانی عمیق» خود را از وضعیت آزادی بیان در ایران اعلام کرد و خواهان توجه کشورهای مذاکره کننده با جمهوری اسلامی ایران به «دستگیری و صدور احکام سنگین زندان برای وب‌نگاران و روزنامه‌نگاران و شرایط نابسامان بازداشت زندانیان» شده بود.

روزنامه شرق تاکنون سه بار در سال‌های ٨٢، ٨٥ و ٨٦ توقیف شده است. روزنامه شرق، ۱۵ مرداد ۸۶ به اتهام انتشار مطالب «خلاف عفت عمومی» از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده بود.

شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، ۲۴ شهریور ماه با نقض حکم هیات نظارت، رای به رفع توقیف روزنامه شرق داده بود.

روزنامه شرق، ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۸۵ به خاطر انتشار کاریکاتوری که در آن در یک صفحه شطرنج، اسب و الاغی ترسیم شده بود و بر گرد سر الاغ، هاله‌ای از نور مشاهده می‌شد، توقیف شد که پس از مدتی به حکم دادگاه، انتشار خود را از سر گرفت.

این روزنامه سال ٨٢ نیز با چاپ مطلبی در صفحه تاریخش (ویژه مشروطه) درباره ستارخان که از نظر هیات نظارت «توهین‌آمیز» تلقی شده بود، تا پای توقیف پیش رفت، اما در نهایت، حکم توقیف به حکم تغییر مدیر مسئول تبدیل شد.

انتشار دور تازه روزنامه شرق از اسفند ٨٨ آغاز شد.

Pezhman - اتریش - وین
مموتی روز محاکمه ات جشن ایرانیان است.مادران دانشجو از دست داده در دادگاه خواهان قصاص تو و امثال تو خواهند بود.شایدهم به خاطر کهریزک بخواهند به روش پاکستانی باخانواده ات بروند سفر
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.