شرکت کانتیننتال، مسئول سقوط کنکورد شناخته شد


شرکت کانتیننتال، مسئول سقوط کنکورد شناخته شد

۱۰ سال پیش در حادثه سقوط کنکورد در فرودگاه پاریس ۱۱۳ نفر کشته شدند

دادگاهی در پاریس خطوط هوایی کانتیننتال را مسئول سقوط یک هواپیمای کنکورد در سال ۲۰۰۰ میلادی شناخته و این شرکت هوایی آمریکایی را ۲۰۰ هزار یورو جریمه کرده است.

بنا بر حکم دادگاه، شرکت کانتیننتال همچنین موظف شده مبلغ یک میلیون یورو به شرکت ایرفرانس که هواپیما را در آن زمان در اختیار داشته، بپردازد.

یک مکانیک خطوط هوایی کانتیننتال به نام جان تیلور نیز به پانزده ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

در واکنش به اعلام حکم، شرکت کانتیننتال اعلام کرد که تقاضای تجدید نظر خواهد کرد و حکم دادگاه را "تنها تامین کننده منافع فرانسه" دانست.

در جریان دادرسی، یک شرکت هوایی دیگر به نام استنلی فورد و سه مقام فرانسوی تبرئه شدند.

هواپیمای کنکورد در ماه ژوییه سال ۲۰۰۰، بلافاصله بعد از بلند شدن از باند فرودگاه شارل دوگل پاریس دچار آتش‌سوزی شد. در اثر این حادثه ۱۱۳ نفر کشته شدند.

مقصر: قطعه فلزی

بنا بر تشخیص دادگاه، یک قطعه فلزی که بعد از جدا شدن از یک هواپیمای شرکت کانتیننتال در باند فرودگاه رها شده، باعث وقوع حادثه کنکورد شده است.

بازرسان پرونده گفته‌‎اند که این قطعه باعث ترکیدن لاستیک چرخ هواپیما و در نهایت سوراخ شدن مخزن بنزین کنکورد شده است.

بنا بر حکم دادگاه، اشتباه جان تیلور استفاده از قطعه‌ای از جنس پلاتینیوم، برای تعمیر هواپیمای کانتیننتال بوده است.

این فلز برای لاستیک هواپیما خطرناک است و به جای آن باید از فلزی نرم‌تر مانند آلومینیوم استفاده می شده است.

اما شرکت کانتیننتال این تشخیص دادگاه را نمی‌پذیرد و می گوید که هواپیمای کنکورد متعلق به شرکت هوایی ایرفرانس پیش از برخورد با قطعه فلزی آتش گرفته است.

سخنگوی شرکت کانتیننتال در بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: "مقصر دانستن شرکت کانتیننتال و یکی از کارمندان آن و شناسایی قطعه فلزی به عنوان دلیل حادثه، نشان‌دهنده اراده مقام‌های فرانسوی برای منحرف کردن توجه‌ها و برداشتن تقصیر از گردن ایرفرانس و همین طور مقام‌های فرانسوی مسئول ایمنی کنکورد است."

به گفته کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در پاریس، آنچه در این میان مهم است نه جریمه مالی، بلکه خدشه‌دار شدن اعتبار شرکت مقصر است.

بعد از جلسه دادگاه روز دوشنبه، ۶ دسامبر (۱۵ اذر) شرکت ایرفرانس که ۱۰۰ میلیون یورو به عنوان خسارت به بازماندگان قربانیان این حادثه پرداخته است، برای گرفتن این مبلغ از شرکت کانتیننتال احتمالا دست به اقدام قانونی خواهد زد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.