رییس جمهوری منتخب برزیل: باید علیه ایران رأی می دادیم


رییس جمهوری منتخب برزیل: باید علیه ایران رأی می دادیم

خانم دیلما روسف رییس جمهوری منتخب برزیل که تا چند هفته دیگر جانشین لوییس ایناسیو لولا داسیلوا رییس جمهور محبوب برزیل می شود در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی درباره مناسبات آینده کشورش با ایران اظهار نظر کرد .

به گزارش
عصر ایران خانم روسف که پیش از این رییس دفتر داسیلوا بود و از ژانویه سال 2011 ( کمتر از  4 هفته دیگر) جانشین رییس جمهوری فعلی این کشور می شود در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست آمریکا به صراحت مخالفت خود را با "رای مخالف کشورش به قطعنامه محکومیت حقوق بشر در ایران" اعلام کرد .

خانم روسف که توسط خبرنگار واشنگتن پست از زاویه مسایل حقوق بشری به موضوع ایران هدایت شد در پاسخ به سوالی درباره دلایل رای مخالف برزیل به قطعنامه حقوق بشری سازمان ملل در محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران گفت : " من هنوز رسما رئیس جمهور برزیل نیستم، ولی به عنوان زنی که به این مقام انتخاب شده است، اگرعلیه سنگسار موضعی نگیرم ، احساس ناراحتی خواهم کرد. با شروع دوران ریاست جمهوری ، موضع من عوض نخواهد شد. من با روشی که برزیل رای داد موافق نیستم. این روش، موضع من نیست."

وی درباره تعهد خود به دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی در سرتاسر جهان با اشاره به تجربه شخصی خود گفت : " من خود از وضعیت یک زندانی سیاسی تجربه دارم و احساس می کنم در برابر  کسانی که صرفا به خاطر ابراز عقاید شخصی یا عمومی شان زندانی شده اند ، تعهدی تاریخی دارم ".

 روسف افزود : " به گمان من ضروری است هنگامی  که ما به ایران اشاره می کنیم تفاوتی قائل شویم که چه منظوری داریم. از نظر من  ایجاد صلح در خاورمیانه بسیار مهم است .هم اکنون آنچه  ما در خاورمیانه می بینیم ورشکستگی سیاست جنگ (آمریکا) است. ما راجع به افغانستان و فاجعه ناشی از حمله به عراق صحبت می کنیم. ما در تامین صلح در این منطقه شکست خورده ایم  و نتوانسته ایم از عهده برطرف ساختن مشکلات عراق بر آییم .  عراق امروز درگیر یک جنگ داخلی است وهر روز نظامیانی از هر دو طرف کشته می شوند. بهترین راه  احتراز از جنگ و تلاش برای ایجاد صلح است. اما من سنگسار را تائید نمی کنم و در این مورد حاضر به هیچگونه سازشی نیستم."

 روسف در پاسخ به سوالی درباره تفاوت های احتمالی سیاست های خود در قبال ایران با دوران لولا داسیلوا گفت : " لولا کارنامه خاص خودش را دارد. او رئیس جمهوری است که از حقوق بشر دفاع کرده و همواره مدافع ایجاد صلح بوده است."

رییس جمهوری منتخب برزیل همچنین درباره آینده مناسبات کشورش با دولت ایالات متحده آمریکا گفت : " من مناسبات با آمریکا را برای برزیل بسیار مهم می دانم و سعی به ایجاد مناسباتی نزدیک تر با آمریکا خواهم کرد."

وی افزود : " انتخاب اوباما برای من مایه تحسین بزرگی بود. از نظر من ،آمریکا در آن هنگام با ظرفیتی فوق العاده نشان داد که کشوری با عظمت است، و جهان را به شگفتی کشاند. انتخاب رئیس جمهوری سیاه پوست برای آمریکا می تواند به همان اندازه دشوار باشد که انتخاب یک رئیس جمهوری زن در برزیل."
 
 گفتنی است دولت برزیل در هفته جاری با حمایت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مرزهای سال 1967 انتقاد گسترده آمریکا و اسراییل را سبب شد . وزارت خارجه برزیل با ارسال نامه ای به تشکلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد که دولت برزیل کشور مستقل فلسطینی را به طور رسمی مورد شناسایی قرار می دهد.

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
این احمدی نژاد ابله فکر می کنه با باج دادنهای کلان از جیب مردم و با بردن دستهای رئیس جمهور ترکیه و برزیل بالا در مقابل عکاس ها مثلا سیاست توپی به خرج داده. باج دادن ها چپ و راست و پایین بالا هب کشورهای همسایه کم نبود که برزیل و بولیوی و ونزوئلا وچین هم اضافه شد که هر موقع هم که حرف ایران میشه بدتر از فلسطینی ها و اعراب رهبر و انترش رو خورد خاکشیر کنن. حماقت تا چه اندازه؟؟ احمدی برو ببین تو خرانه دیگه چی مونده که این رئیس جمهور جدید برزیل هم به لیست باج بگیرهایی که باید راضیش کنی اضافه شد. بنازم به سیاست خارجی آخوندها
سه‌شنبه 16 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
دیلما روسف در دهه ۷۰ دستگیر شد و تحت شکنجه‌های شدیدی قرار گرفت و بعد از آزادی از انجام فعالیت‌های سیاسی منع شد. بعد از آن وارد دانشگاه شد و در رشته اقتصاد مدرک کارشناسی را کسب کرد . او به دلیل مبارزات سیاسی که در خلال سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ انجام داده بود، ۳ سال را در زندان به سر برد و متحمل شکنجه نیز شد. پس از سقوط دیکتاتوری نظامی در برزیل، او به عنوان یکی از بنیانگذاران حزب کارگر این کشور شروع به فعالیت کرد. و امیدواریم این شخص مبارز, تحت تاثیر فشار سیاسی جهان اول قرار نگیرد و به ارمانش که همان " ازادی " سیاسی اجتماعی مردم است, زیر پا نگذارد !?
سه‌شنبه 16 آذر 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
فشار امریکا بالا سرشه بدبخت تازه به دوران رسیده .چی می تونه بگه غیر از این.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

love-iran - ایران - مشهد
چرت میگه بابا میخواد فعلا که سر پناه نداره ترور نشه هه هه هه هه به درک تو هم بشو دشمن واسه ما چه فرقی میکنه ما که تو بدبختی هستیم دیگه از وقتی قطر شده میزبان جام جهانی از خودم خجالت میکشم وای خدا بابا یک کاری کنید قطر اون موقع وجود نداشته باشه ما ابرو داریم
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.