ویکی‌لیکس فهرستی از تاسیسات حیاتی برای آمریکا را منتشر کرد+ ویدیو


ویکی‌لیکس فهرستی از تاسیسات حیاتی برای آمریکا را منتشر کرد

بی بی سی : سایت ویکی‌لیکس در ادامه انتشار اسناد و پیام‌های دیپلماتیک آمریکا، فهرستی بلند حاوی نام مراکزی در سراسر جهان که آمریکا آنها را برای امنیت ملی خود حیاتی می‌داند، منتشر کرده است.

در ماه فوریه سال ۲۰۰۹، وزارت خارجه آمریکا از تمام نمایندگان این کشور در خارج از خاک ایالات متحده خواست فهرستی از تاسیساتی که از دست دادن آنها امنیت ملی آمریکا را به صورت جدی به خطر می‌اندازد، تهیه کنند.

این لیست که اکنون توسط سایت ویکی‌لیکس منتشر شده، شامل مراکز مخابراتی، ارتباطی، حمل‌و‌نقل و همین طور مجموعه‌ای از خطوط انتقال گاز است.

جاناتان مارکوس، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی می گوید شاید بتوان این فهرست را یکی از جنجالی‌ترین اسناد منتشرشده توسط ویکی‌لیکس دانست.

پایانه صادرات نفتی جزیره خارک در ایران، از جمله مراکز موجود در فهرست منتشرشده است

او تعریف ارائه‌ شده از امنیت ملی آمریکا در سند منشترشده را گسترده و فراگیر می‌داند.

اهمیت استراتژیک شماری از مراکزی که در این فهرست آمده، مانند مراکز مخابراتی و خطوط لوله گاز، مشخص است.

اما تاسیسات دیگری مانند معدن کبالت در کنگو، کارخانه ساخت پادزهر مار در استرالیا و کارخانه انسولین در دانمارک نیز در این فهرست دیده می شود.

پایانه صادرات نفتی جزیره خارک در تنگه هرمز، تنها مرکز مورد اشاره در این اسناد در ایران است.

در بریتانیا هم تاسیساتی از جمله مراکز ارتباط ماهواره ای و مناطقی که کابل‌های بین قاره ای وارد خشکی می شود، در این فهرست آمده است.

'اهداف عملیات تروریستی'

به گفته خبرنگار بی بی سی، توزیع جغرافیایی تاسیساتی که در سند منتشرشده آمده، قابل توجه است.

در حالی که آمریکا خود را در "جنگ جهانی علیه ترور" درگیر می‌داند، این سند در واقع فهرستی جهانی از تاسیسات و مراکز مهم را ارائه می‌دهد که اهمیتی حیاتی برای واشنگتن دارند.

شماری از این تاسیسات، مراکز پزشکی و صنعتی هستند، اما از تعدادی از این مراکز به طور خاص مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به عنوان مثال از اتصالات خطوط لوله گاز نادیم در غرب سیبری، به عنوان "حساس‌ترین تاسیسات گازی در جهان" یاد شده است.

این تاسیسات ، مرکزی مهم در انتقال گاز روسیه به غرب است.

در بعضی موارد کارخانه‌های داروسازی و ساخت فراورده‌های خونی به دلیل اهمیت ویژه‌ای که در زنجیره تدارکات جهانی دارند، مورد تاکید قرار گرفته‌اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی سوال اساسی این است که تا چه حد می‌توان این فهرست را لیستی واقعی از اهداف احتمالی برای حملات تروریستی است.

سند منتشرشده، فهرستی ساده و سرراست ارائه داده است. در بسیاری از موارد آدرس دقیق مرکز مورد اشاره ذکر نشده و تنها نام شهر آمده است.

اما برای کسانی که به اینترنت دسترسی دارند، پیدا کردن آدرس دقیق امکان‌پذیر است.

در این فهرست جزییاتی درباره تدابیر امنیتی احتمالی برای حفاظت از این مراکز دیده نمی‌شود.

تازه‌ترین اسناد منتشرشده

  • بنا بر یکی از اسناد، کوین راد، وزیر خارجه استرالیا، در هنگام تصدی پست نخست‌وزیری، در یک مراسم صرف ناهار به هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که اگر "اوضاع خیلی خراب شد"، غرب باید آماده استفاده از زور علیه دولت چین باشد.
  • از قول دیپلمات‌های آمریکایی آمده است که دولت قطر از شبکه تلویزیونی الجزیره به عنوان نوعی اهرم فشار استفاده می‌کرده است. بنا بر یکی از اسناد، دولت قطر به مصر پیشنهاد کرده که به شرط موافقت حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر با ایجاد "یک شهرک دائمی برای فلسطینیان" در این کشور، پخش شبکه الجزیره را به مدت یک سال در مصر متوقف می کند.
  • خانم کلینتون از اقدامات عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و کویت در زمینه مبارزه با گروه‌های مسلح انتقاد کرده و گفته است که سعودی‌ها "مهم ترین تامین‌کننده مالی گروه‌های تروریست سنی در سراسر جهان" هستند.
خانه به دوش - سوئد - استکهلم
آخرش چی بدبخت تو یک مهره شطرنجی هستید که با وجود تو سایین مشغول بازی هستند این گندکاری هم که تو به اصطلاح فاش کرده ای از دروغ و ریاکاری هم دور نیست معلوم نیست آخرش چی میشود فقط این. را میتوان حدس زد که ازراییل هم نمیتونه جونت را نجات بده چون سیاست نمیذاره رنگ دادگاه را ببینی (الفاتحه....).
دوشنبه 15 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
عجب مخی!!! یه مثقال بچه دنیا را به هم ریخته!!!
دوشنبه 15 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
هر کسی که دشمنش را کم و کوچک بپندارد, محکوم به شکست است, چه در بازار سیاست و چه در مسابقه های ورزشی ! ما مردم ایران, شپشها را دست کم گرفتیم که بمدت 32 سال اسیر و گروگان این فرهنگ شپشی اسلامی هستیم, و دول اول هم طالبان و القاعده را دست کم گرفته, که بازیچه انها شده ! ایا این دشمنان وحشی, نیازی به این اطلاعات دارند و ایا انها یک قدم جلوتر از ما نیستند ?! با متمرکز کردن افکار عمومی به این نکته, که Wikileaks اسرار محرمانه را دو دستی تحویل تروریستها داده, باعث antipathy افکار عمومی نسبت به Wikileaks میباشند, یعنی دول اول, نقش مظلوم بودن بخود را گرفتن !?
دوشنبه 15 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
خوش باور جان.ترفند رسانه های غرب همیشه همین بوده:عوض کردن جای مجرم وقربانی.فیلمهای هالیوود رو که راجع به جنگ ویتنام شده رو ببین!اخبار راجع به اسرائیل وفلسطین رو گوش کن!البته اگه همه توان تجزیه وتحلیل شما رو داشتن اینقدر برده واسیر رسانه ها نبودن وشاید دنیای بهتری داشتیم.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.