افتخاری که جهان عرب با دلار خرید!

 
افتخاری که جهان عرب با دلار خرید!

شکست شگفت‌انگیز انگلیس و آمریکا در برابر روسیه و قطر برای میزبانی بازی‌های نهایی جام جهانی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، بازگشایی مباحث تازه‌ای پیرامون نحوه مدیریت سازمان بین‌المللی فدراسیون‏های فوتبال یا همان FIFA، روال واگذاری امتیاز پخش برنامه‌های فوتبال و همچنین اعطاء میزبانی بازی‌ها در پنج قاره جهان را اجتناب ‌ناپذیر ساخته است اما در عین حال این اتفاق که با انتشار خبر فساد در فیفا توسط انگلیس یکی از رقبای میزبانی گره خورد، گلایه بسیاری از قدرت ها را نسبت به این سیاست در پیش داشت.

به گزارش سرویس ورزشی آینده به نقل از رسانه های خارجی؛ شبکه تلویزیون بی‌بی‌سی سه روز پیش از برگزاری جلسه انتخاب میزبان‌های جام جهانی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ در زوریخ، محل فیفا، در برنامه‌ای تحقیقی به نام «پانوراما» مدعی شد که سه عضو کنفدراسیون جهانی فوتبال به نام‌های نیکولاس لئوز، اموس ادامو و ریکاردو تیکزییرا، از یک شرکت بازاریابی ورزشی، که امتیاز پول‌ساز پخش برنامه‌های جام جهانی را به دست آورده، رشوه دریافت کرده‌اند.

مدارک بی‌بی‌سی
کمیته بین‌المللی المپیک بعد از پخش برنامه بی‌بی‌سی خواستار ارسال مدارک پیرامون رشوه گرفتن آقای هایاتو به آن سازمان شد. هایاتو از جمله قدیمی‌ترین اعضاء کمیته اجرایی فیفا است. آدامو، معاون رئیس کل فیفا و نماینده آفریقا در کمیته اجرایی فیفا است.

آفریقای جنوبی با حمایت وی میزبان دوره قبلی بازی‌ها بود. مدارک منتشره از سوی بی‌بی‌سی حاوی ۱۷۵ فقره پرداخت‌های محرمانه به مبلغ صد میلیون دلار است. یکی از این مدارک مدعی است که نیکولاس لئوز از کشور پاراگوئه و رئیس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی در یک فقره ۱۳۰ هزار دلار و در مرحله‌ای دیگر مبلغ ۶۰۰ هزار دلار طی سه فقره، دریافت داشته است.

مطابق مدارک انتشار یافته، ریکاردو تیکزییرا، رئیس فدراسیون فوتبال برزیل، از یک موسسه صوری که در لیختن‌اشتاین به ثبت رسیده طی ۲۱ فقره ۹.۵ میلیون دلار دریافت کرده است. برزیل میزبان بازی‌های جام جهانی ۱۰۱۴ و آقای تیکزییرا مسئول برگزاری آن مسابقات است.

تحقیقات مجلس سنای برزیل نیز حاکی است که تیکزییرا با وساطت یکی از شرکت‌های متعلق به خود این مبالغ را پیشتر دریافت داشته است. بی‌بی‌سی مطابق اظهارات ادوارد، مدارک خود را در ۱۰ نوامبر گذشته به فیفا ارسال داشته است. فیفا در رسیدگی به شکایات و طرح دعواها متکی به رسیدگی‌های داخلی است و از حضور در دادگاه‌های عادی در هر کشور خود‌داری می‌کند.

یکی دیگر از اعضاء کمیته اجرایی که مورد اتهام قرار گرفته، جک وارنر، نماینده کشور ترینیداد و توباگو و یکی از نایب رئیس‌های فیفا، است. مدارک منتشر شده حاکی از مداخله وارنر در ارسال بلیت‌های مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ به بازار سیاه به ارزش ۸۴ هزار دلار است. وارنر بعد از پخش برنامه اظهار داشت که علاقه‌ای به شنیدن این مسائل ندارد. روسیه در برابر انگلیس دو روز پیش از برگزاری جلسه رای‌گیری در زوریخ، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، دیوید بکهام، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال انگلیس، و شاهزاده ویلیام، فرزند چارلز ولیعهد بریتانیا، به عنوان تیم مدافع پیشنهاد میزبانی انگلیس راهی زوریخ شده بودند.

روسیه تا دو ماه قبل از رای‌گیری نهایی کمیته اجرایی فیفا، برای میزبانی جلوتر از انگلیس قرار داشت. دو نامزد دیگر میزبانی بازی‌های ۲۰۱۸ اسپانیا و پرتقال بودند. در صورت گذشتن از مرحله اول رای‌گیری، انتظار می‌رفت کشورهای اروپایی از نامزدی انگلیس در مقابل روسیه پشتیبانی کنند. در نهایت شگفتی انگلیس در مرحله اول رای‌گیری تنها دو رای به دست آورد و حذف شد، در حالی که طی دو روز آخر گزینه برتر به نظر می‌رسید. 

فیفا ضمن عدم قبول دعوت شرکت در مصاحبه با تلویزیون بی‌بی‌سی، دو متهم اصلی این پرونده را اخراج کرد و و در مرحله نخست اعلام میزبانی های جام جهانی ضمن اشاره به رای کمیته انضباطی دلیل اخراج دو عضو کمیته اجرایی فساد مالی و خیانت به فیفا عنوان شد.

دو روز قبل از انجام رای‌گیری، ولادیمیر پوتین اعلام داشت که در جلسه رای‌گیری شرکت نخواهد کرد. در تیم مدافع نامزدی روسیه ابراموویچ، میلیاردر مشهور روسی و صاحب تیم چلسی و ارشاوین، فوروارد تیم ارسنال انگلیس، شرکت داشتند. بعد از اعلام برنده شدن شگفت‌انگیز روسیه و شکست انگلیس، پوتین با هواپیمایی که از پیش آماده شده بود راهی زوریخ شد و یک راست به مقر فیفا رفت! آیا پوتین از تاثیرگذاری آبراموویچ و پیروزی غیابی خود علیه کامرون از پیش مطمئن بود؟

شکست آمریکا از قطر انتخاب قطر در رقابت با آمریکا از شکست انگلیس در برابر روسیه نیز تعجب‌برانگیزتر بود و شوک اصلی را به خصوص برای آمریکا که میزبانی المپیک 2016 را هم در رقابت با برزیل از دست داده بود، محسوب می‏شد و شعارهای ورزشی باراک اوباما را از واقعیت دورتر ساخته بود. فوتبال در آمریکا ورزش نوپایی است. در صورت میزبانی جام جهانی انتظار می‌رفت فوتبال در کنار فوتبال آمریکایی، بیس‌بال و بسکتبال، یکی از چهار رشته پرطرفدار ورزشی در آمریکا بشود. هم اکنون نیز میلیون‌ها جوان آمریکایی در کالج‌ها فوتبال بازی می‌کنند و صدها آمریکایی در تیم‌های حرفه‌ای جهان استخدام شده‌اند.

انتخاب قطر برای میزبانی بازی‌های ۲۰۲۲ به عنوان کشوری که کلاً اندازه شهر شیراز خودمان است و کوچک ترین میزبان تاریخ این بازیها محسوب می شود، از جمله شگفت‌انگیزترین تصمیمات کمیته اجرایی فیفا بود. جمعیت قطر یک میلیون و مقام تیم فوتبال آن کشور در رده‌بندی جهانی ۱۱۳ است، در حالی که برای تماشای بازی‌های جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان ۳.۵ میلیون نفر به استادیوم‌ها رفتند!

مسابقات جام جهانی قرار است در ماه‌های ژوئن و ژوئیه در قطر برگزار شود. در این ماه‌ها معمولا درجه حرارت در این کشور کوچک کویری بالاتر از ۴۵ درجه سانتی‌گراد است. قطر وعده داده است که برای برگزاری این بازی‌ها ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند. از جمله این هزینه‌ها هزینه ساخت استادیوم‌های متعددی است که بعد از انجام بازی‌ها بی‌مصرف باقی خواهند ماند. قطری‌ها همچنین وعده داده‌اند که برای خنک کردن هوا در میدان‌ها و سکوها از تکنولوژی بدیعی استفاده خواهند کرد. بخشی از این برنامه شامل نصب پرده‌های انعکاس حرارت، خنک کردن آب در اطراف استادیوم‌ها و انتقال هوای خنک به داخل آنهاست.

درآمد سرانه مردم قطر در بالاترین حد در جهان و محل تامین آن گاز صادراتی استخراج شده از منبع مشترک پارس جنوبی در خلیج فارس بوده و از این جهت دست اعراب برای خرج کردن خالی نیست. محمد بن همام، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، که عامل ارتباطی قطر با اعضاء کمیته اجرایی بوده، یک ثروتمند قطری است. قطر که حدودا ۳۰ سال است به استقلال رسیده در ده سال اخیر ورزشکاران متعددی از کشورهای خارجی وارد کرده و به تابعیت خود درآورده است، از جمله دونده‌هایی از آفریقا (اتیوپی) و وزنه‌بردارانی از بلغارستان (جابر السالم). برای ارتقاء سطح فوتبال و قرار گرفتن در سطح بقیه شرکت‌کنندگان در بازی‌های نهایی نیز مجبور به واردات فوتبالیست از برزیل و آرژانتین خواهد شد.

بنابر ادعای یکی از مشاوران خارجی تیم میزبانی قطر، پیشنهاد شده بود که آن کشور برای جلب پشتیبانی آرژانتین یک کمک ۸۷.۴ میلیون دلاری در اختیار فدراسیون فوتبال آرژانتین قرار دهد. فدراسیون فوتبال آرژانتین ورشکسته و لیگ برتر آن در شرف تعطیلی است. خولیو گوروندونا، رئیس فدراسیون فوتبال آرژانتین، یکی از اعضاء هیات اجرایی فیفا است.

واکنش ‏ها به انتخاب های فیفا: افتخاری برای جهان عرب  با حضور اسرائیل!
باراک اوباما در قبال عدم انتخاب آمریکا عنوان کرد: «فیفا اشتباه کرد که قطر را به آمریکا ترجیح داد. به نظرم تصمیم اشتباهی است اما مطمئنم که آمریکا بدون توجه به اینکه جام جهانی در کجا برگزار می‌شود، به این مسابقات صعود خواهد کرد.» اما دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس برخلاف رئیس جمهور آمریکا موضع گیری تندتری انجام داد و در این باره گفت: «این مساله کاملا ناگوار و ناراحت‌کننده است، انگلیس در طول دوران زندگی من میزبان جام جهانی نبوده و امیدوار بودم که بتوانم جام جهانی را به کشورم بیاورم، اما موفق نشدم. کاملا نا امید و ناراحت هستم، بر اساس اظهارات مقامات فیفا پیشنهاد ما از هر نظر کامل و فنی بود. برگزاری جام جهانی در انگلیس هیچ ریسکی به دنبال نداشت. اما نمی‌دانم در نهایت چه اتفاقی رخ داد که باعث شد میزبانی به انگلیس نرسد.»

ولادیمر پوتین نخست وزیر و تصمیم گیر اصلی روسیه نیز در قبال این موفقیتش اظهار داشت: «در جام جهانی 2018 بالاترین استانداردها را می بینید. مدرن ترین ورزشگاه ها در این مدت ساخته شده و به بهره برداری می رسند. ما مصمم هستیم همه تلاشمان را برای آسایش و امنیت میهمانانمان به کار گیریم. مردم روسیه به خود افتخار می کنند. از ته قلبم از همه متشکرم. فوتبال در سراسر دنیا محبوب است. به خصوص در روسیه.»

زین الدین زیدان که هنوز به رگ عرب و الجزایری اش عرق دارد و از این حیث عضو کمیته میزبانی قطر نیز بود، گفت: «به نظر من منطق جالبی در پشت این تصمیم وجود دارد و این خبر خوبی برای هر دو کشور است. از اینکه توانستم سهمی در انتخاب کشوری داشته باشم که تاکنون در عرصه جام جهانی عملکردی نداشته خوشحالم. قطر و کل خاورمیانه شایسته چنین انتخابی بودند و این مساله من را خوشحال می‌کند. این پیروزی متعلق به جهان عرب است. قطر برای میزبانی رقابتها پیشنهاد داده بود از حمایت تمام کشورهای عربی برخوردار بود.»

 شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر هم پس از انتخاب آب پاکی را روی دست همه ریخت تا مشخص شود این افتخار همه جهان عرب نیست و بر این اساس در جمع خبرنگاران گفت: «اسراییل در صورت کسب پیروزی در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022می‌تواند در مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر آزادانه شرکت کند! ما در قطر سیاست تبعیض را دنبال نمی‌کنیم به‌ویژه در زمینه ورزش هیچ تبعیضی را قائل نیستیم، اگر اسراییل خود را برای جام جهانی آماده کند می‌تواند در مسابقات جام جهانی بدون کمترین مشکلی در قطر شرکت کند و اسراییلی‌ها نیز می‌توانند بدون هیچ مشکلی دراین مسابقات شرکت کنند.»

دیوید بکام عضو کمیته میزبانی انگلیس هم در واکنش به شکست انگلیس در رقابت با روسیه اظهار داشت: «انتخاب روسیه ناعادلانه نبود. فکر می‌کنم امروز به آخرخط رسیدیم و اکنون باید شکست را بپذیریم. باید تلاش کنیم تا در چند روز آینده این مساله را ارزیابی کنیم اما فعلا در حال حاضر تنها چیزی که برای ما باقی مانده نا امیدی مطلق است. ما تلاش زیادی انجام داده بودیم و انرژی زیادی برای پیشنهادمان صرف کرده بودیم و باور داشتیم که می‌توانیم میزبان جام جهانی باشیم. اما در پایان به آن نرسیدیم و اکنون دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. با این وجود به کشور روسیه و قطر که توانستند از سایر رقبا پیشی بگیرند و میزبان جام جهانی شوند تبریک می‌گویم.»

رود گولیت دبیر کمیته میزبانی هلند که حتی به عنوان گزینه اصلی نیز جدی گرفته نشد، اظهار داشت: «با انتخاب روسیه، کاملا ناامید شده‌ام. حس خوبی داشتم و فکر می کردم پیشنهاد کشور ما پذیرفته خواهد شد، اما وقتی متوجه شدم انتخاب نشده‌ایم و روسیه میزبان جام جهانی خواهد بود، کاملا ناامید شدم. ما پیشنهاد خوبی ارائه داده بودیم و امیدوار بودیم بتوانیم رضایت فیفا را جلب کنیم، اما ظاهرا پیشنهاد ما در رقابت با سایر کشورها به اندازه کافی متقاعدکننده نبوده است.»
DrPhil - دانمارک - نوبغو
دیگه دوران این که چه کشوری قدرت مند تره پس باید اون میزبان باشه به سر رسیده. اگرچه من از اوباما خوشم میاد ,ولی باید این نکته رو به اوباما یادآور شد که امریکا یک بار دیگر نیز در سالهای 90 میزبان شده بود و همین نکته رو اعلام کرده بودن که با میزبانی امریکا, فوتبال به عنوان یک ورزش پرطرفدار در امریکا معرفی خواهد شد. ولی عملا دیدیم که اینطور نشد و حتی امریکایی های کمی به ورزشگاه ها اومدن. انگلیس مغرور هم در برابر روسیه سر خم کرد. واقعا صحنه ی زیباییست که پلاتر سعی می کنه که تمام کشورها رو در این امر مهم و تاریخی شریک کنه. البته احساس می کنم نویسنده ی این مطلب کمی با حسادت این مطلب رو نوشته ,ولی به هر حال این امر تفاوتی در قضیه ایجاد نخواهد کرد. به امید پیروزی ایران در جام جهانی قطر و روسیه.
دوشنبه 15 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
در اینکه رشوه داده اند شکی نیست اخر قطر فوتبال درست و حسابی ندارد و در دنیا صفر است! اینها را چه به میزبانی بازیهای جهانی! ولی بهرحال غربیها تنها فکر چاپیدن این نادانها هستند.
دوشنبه 15 آذر 1389

daniall - فرانسه - نانت
یک عمر ثروت و تکنولوژی دست غربیهاست و اونها برای جهان سومیها تعیین تکلیف میکنن ولی اگه قطر رشوه هم داده نوش جونش که همه ی اینها رو چزوند.الان به همه برخورده حتی به استرالیا تمام روزنامه ها و خبرهاشون تخریب روسیه و قطر شده.
دوشنبه 15 آذر 1389

shomali - ایران - لاهیجان
خداوند قدری به ما ایرانیان عقل عنایت فرماید!
دوشنبه 15 آذر 1389

آینه - انگلیس - لندن
هاها انگلیس حقش همین هست وقتی که دلارها رو از ین عربها میگیره و حقیقت رو که خلیج فارس هست رو عوض میکنه به ...شعر دیگه میخواستن عربها جای دیگه پول خرج نکنند?? این عربها رو خدا هم نشناخت که چه جاه طلبهای هستن
دوشنبه 15 آذر 1389

DADA_ST - هلند - آمستردام
کشوری که خودش ۱/۵ میلیون جمعیت دارد چگونه میتواند پذیرای جمعیتی نزدیک به ۴ میلیون نفر باشه . این همه هوادار فوتبال کجا جا بشن تو کدوم هتل‌ها بخوابن ؟ واقعا قطر این همه جا برای این مقدار هوادار فوتبال دارد ؟ یا اینها فقط فکر همین ۹۰ دقیقه تو استادیوم رو کردند ؟ من که تا به هم به قطر نرفتم و هرگز هم نخوام رفت . اما کسانی‌ که رفتن نظر بدن قتر توان پذیرایی از این مقدر جمعیت در زمانی‌ حدود ۴۰ روز را دارد ؟
دوشنبه 15 آذر 1389

mehr47 - ایران - تهران
افتخاری رو که مموتی خرید. قیافه رئیس فدراسیون قطر هم اخر خنده ست.
دوشنبه 15 آذر 1389

soroush m - ایران - اصفهان
نوش جونشون. پول دارنو استفاده می کنن. شما هم دارین بدین!
دوشنبه 15 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
BBC با ان افشاگریهایی که در مورد رشوه FIFA کرده بود, دیگر واسه Blatter دل و دماغی باقی نگذاشت, که به انگلیس رای بده ! در ضمن Blatter چندین بار با هواپیمای شخصی شیخ نشیان به کارها و سفرهای فدراسیونی خود استفاده کرد ! ولی, چرا نه !? هرکسی کارش را با کمک پول در بازار سیاست به پیش می برد, و حالا نوبت این شیخ نشینهای پولدار هست که چنین مظهر بین المللی را برای کشورشان مهیا ساختند ! و از طرفی , ایا این عربها نبودند که با پولهای انچنانی شان سهام شرکتهای اتومبیلسازی ورشکسته شده را خریدند و انها را از بدبختی نجات دادند ?! و حالا هم دارند خستگیشان را اینطور از تن بدور میکنند !? اخوند شپشی یاد بگیر از شیخ عرب, که برای مردم 200.000 هزاری قطر چکار دارند میکنند ?!
دوشنبه 15 آذر 1389

Kili_patilaki - قطر - دوحه
میزبانی جام جهانی 2022 حق قطر بود.مبارکشون باشه.حالا چه با رشوه چه بی رشوه.
دوشنبه 15 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
حالا کی میدونه تا اونوقت دنیا باقیست یا نه .دوما اقتدار سیاسی افتخار برای یک کشوری که هنوز مستعمراست. مهم تر است.همین قطراگر بر خلاف منافع غرب حرکت کنه میشه سومالی دوم .یا عراق .افتخار زررررررررت به هرچی عرب بی مایه.
دوشنبه 15 آذر 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
صرف نظر از مناسب و خوب و بد و مسائل سیاسى کشور هاى عربى٬ باید این حق را به همه داد که بتوانند میزبان جام جهانى باشند وانگهى به جز کره جنوبى و ژاپن کدام وقت آسیا میزبانى داشته است اکثرا در کشورهاى اروپائى انجام شده بعلاوه انگلیس و امریکا که اظهار افسوس و چه و چه مى کنند یکبار میزبانى داشته اند
دوشنبه 15 آذر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
از کنار این مسائل که بگذریم قطر میزبان شایسته ای برای مسابقات ورزشی است.حتی اعلام کرده که هوای استادیوم ها و زمین های تمرین را هم به اندازه هوای اروپا خنک خواهد کرد. یک افتخار مجانی برای خاور میانه و از جیب قطر. ایرانی های بسیاری هم میتوانند جام جهانی را از نزدیک ببینند.و البته نقشه های من برای جام جهانی در انگلیس نقش بر دلار های اعراب شد!
دوشنبه 15 آذر 1389

rezafox - امارات - دبی
اخه یه کمی غیر معقوله که قطر با پول و نفوذ امریکا را شکست داده و میزبانی را به دست آورده. قطعا اگر قرار به نفوذ و پول باشه انگلیس از روسیه جلوتره و امریکا رو هم نمیشه با قطر مقایسه کرد.
دوشنبه 15 آذر 1389

cyrus0007 - استرالیا - بریزبن
عکس پنج - عرب بوگندو چه نازی میاره. انگار دختر شایسته سال شده!
دوشنبه 15 آذر 1389

yeki-2 - قطر - دوحه
اقا چرا حسودی می کنی قطری ها حداقل از پولشون واسه یک کار بزرگ سرمایه گذاری می کنند ولی ما چی که جام ملتهای اسیا که یک ماه دیگه بازم تویه قطر هم نمتونیم برگذار کنیم
دوشنبه 15 آذر 1389

مهدیار - ایران - تهران
جان عزیزتون قیافه اون مرتیکه عرب که داره جام رو از رئیس فیفا میگیره نگاه کنید. شبیه اکبر عبدی تو فیلم مادر هست
دوشنبه 15 آذر 1389

hafeze shirazi - ایران - تهران
بهتر بود کشور ما هم به جای اینکه پولهای ما را به لبنان و فلسطین و بقیه وحشی ها بدهد, پول میداد و چنین افتخاری میخرید. البته با وضعی که ما داریم حتی اگر مسابقات جهانی هم در ایران برگزار شود هیچ توریستی جرات آمدن به ایران را پیدا نمی کند.
دوشنبه 15 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
این نیمچه کشورهای عربی خلیج فارس آخر ساده لوحی هستند. نفت و گازشان را غربی ها میخرند، بعد هم تولیدات و تکنولوژی شان را قیمت های دولا پهنا به اینها می اندازند، در واقع دوبرابر پولی را که از فروش نفت دراورده اند به خود غربیها برمیگردانند! بعد میگویند ما پیشرفت کرده ایم. اینها یا نمیدانند پیشرفت چه معنایی دارد، یا خودشان را به نفهمی زده اند. پیشرفت را امریکا و آلمان و سوئد و ژاپن و هلند و چین و فرانسه و کره جنوبی کرده اند که از هیچ به کشورهای صنعتی و سازنده ماشین آلات پیشرفته تبدیل شده و نو آوریها و اختراعات زیادی کرده اند. حتی کشورهای در حال توسعه ای مانند سنگاپور در رده های بالای نوآوری هستند. سازندگی و نو اوری دو شاخص مهم پیشرفت هستند نه پول دادن به امریکایی ها و اروپاییها و هندی ها و روسها که همه چیز را برایشان هندل کنند! حالا این جام جهانی هم بهانه ای برای خالی کردن جیب اینهاست. غربیها میدانند که اعراب خلیج فارسی حتی دو تکه کاغذ را هم نمیتوانند بهم بچسبانند، بنابراین بازار بزرگی برای ساخت و ساز ایجاد میشود.
دوشنبه 15 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
khosh bavar - آقای خوش باور اینقدر سنگ این تازیهای خلیج فارسی را به سینه نزن. مگر نخواندی که همینها تحریک کننده امریکا و اسراییل برای حمله به ایران هستند تازه خاکشان را هم در اختیار این کشورها قرار میدهند. اینها دشمنان اصلی ایران هستند، یکی به همین دلیل ، دیگر خرج کردن میلیونها دلار برای تغییر نام خلیج فارس و دیگر ادعاهای دروغ درباره سه جزیره ایرانی. بدرفتاری با ایرانیان در فرودگاهها بماند، بنابراین مردم ایران دلایل کافی برای نفرت داشتن از اینها دارند.
دوشنبه 15 آذر 1389

bluestar - ایران - تهران
برای کل کشورهای خاورمیانه خوبه. اگر در سال 2022 دولتمردان عاقلی بر ایران حکومت کنند میتونند از این طریق برای ایران جلب توریست کنند.
دوشنبه 15 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
امید است که برادران انتحاری روسیه و بحرین را از لطف خود محروم نکنند.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
arashbehdin - امریکا - اتلانتا : نه دوست عزیز, سنگ عرب به سینه زدن نیست, فقط دید سیاسیم را بیان کردم که دنیای سیاست فقط فاکتور " پول " را میشناسه و در علم اقتصاد, اولین پله و رمز پیشرفت اقتصادی, فاکتور " عرضه و تقاضا " هست ! شما هم اگر تاجر باشید, سعی میکنید , کالای خود را با بالاترین " سود و قیمت " بفروش برسانید و ان کالا را مجانی تحویل یک شخص محتاج نمیدهید !? از طرفی, شما و من در این سایت بعنوان یک خبرنگار در حد Microcosmus هستیم که تلاش داریم حقایق و وقوع بازار سیاست را " بازتاب " کنیم همانند Julian Assange رئیس Wikileaks که با افشاگریش قصد سنگ به سنیه زدن تروریستها یا جهان سومی را ندارد, بلکه میخواهد واقعیت و حقیقت را در دنیا " بازتاب " کند, شاد و واقع بین باشید °!
سه‌شنبه 16 آذر 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
افتخارش فقط مال جهان عرب نیست. مال همه خاورمیانه ای هاست و نشان می دهد دید جهان که تصور می کرد ما فقط بلدیم نفت بفروشیم و شکممان را گنده کنیم و برای غرب شاخ و شانه بکشیم، دارد نسبت به ما عوض می شود و ایمان می آورد که می توانیم کارهای جدی هم انجام دهیم. در ضمن برگزاری این مسابقات امکان بی نظیری است برای هموطنانمان که برای اولین بار مسابقات جام جهانی را از نزدیک ببینند چرا که به دلیل مشکلات ویزا و هزینه های اقامت و هواپیما هرگز نمی توانستند شاهد این مسابقات باشند. کشورهایی که از قطر و روسیه باخته اند هم به جای متهم کردن فیفا آب را بریزند همان جایی که می سوزد.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
مشگل اینه که این روش اگه باب بشه پس کشورهای که نمیتونن به اعضا رشوه بدن چکارکنن, سطح رشوه رو کی تعیین میکنه? از 11 رای که به قطر داده شده فقط برای رای فدراسیون ارژانتین 85 میلیون دلار, قطر به فدراسیون ارژانتین پرداخت کرده! برادران العربی و ایرانیهایی که سریع دشداشه پوشیدن یک کم فکر کنن میبینن کاری که قطر کرد هیچ فرقی باتروریسم نداره! کشورهای نفت فروش همهشون بدون استثناسیستمهای جهانی رو با رشوه و فساد و بمب گذاری تخریب میکنند! نفت متعلق به مردم دنیاست و باید به نفع مردم دنیا مصادره بشه!. و گرنه فساد اداری و سیاسی دنیا رو از بین میبره, نمونه اش شاه قطر!.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
وای خدا قیافه عرب شپشو رو گه داره ناز میکنه رو نگاه اون عرب مثلا رو مدشون که بالای ماشین ایستاده با دامن دراز زرد و no under pants !!!! هاهاها
سه‌شنبه 16 آذر 1389

Kili_patilaki - قطر - دوحه
حسادت در این مطلب از سر و کله ی نظرات بعضی ها می ریزد.85 میلیون دادن به استرالیا؟ اینو از کجات در آوردی دقیقا سپهر خان؟ حتما از روزنامه های استرالیایی خوندی باورت شد!!! لول. به هر جای اراجیف گفتن بهتره پماد طولانی مدت "تا سال 2022"بمالین به اونجاتون که داره میسوزه! و هی دم از تاریخ 2500 ساله بزن تا ببینیم آخرش به کجا میرسی!
سه‌شنبه 16 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
Kili_patilaki - قطر - دوحه . اولا کامنت بخون, استرالیا ورزش ملیش فوتبال نیست, و اصلا هم توی استرالیا مردمش نمیدونن چیه هست این بازی! برای منهم شخصا مهم نیست, اما فدراسیون فوتبال ارژاتنین که از حامیان قطر بوده و رای هم به نفع قطر داده اعلام کرده 85 میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده, قطر به عنوان کشوریکه 130 سال پیش توسط ارتش بریتانیا از ایران جدا شد جزو تاریخ ایران هست و بهرحال یه قطری باید بدونه که تاریخش باایران مشترکه. من فکر نمیکنم متوجه حجم تورمی که به اون کشور کوچک وارد میشه شده باشی?.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
kili-patilakiدوست گرامی که فارسی می نویسی .ایران تاریخ 10000ساله تمدن داره .و2500 سال شاهنشاهی .وافتخار ما این است که به تنهائی در مقابل تمام اربابان کشورهای حاشیه خلیج فارس ایستاده .افتخار ما اقتدار ماست که کل ممالک عربی فاقد ان میباشند . کمی چشماتو باز کن .پاینده باشی
سه‌شنبه 16 آذر 1389

doost-ir - فرانسه - پاریس
kili_patliaki-قطر اون پماد رو که مورد استفاده خودت و دیگر عربهای بدو بادیه نشین هست رو خودتون مشخصاتش رو میشناسید وبدرد خودتون میخوره چون سوزشتون بدجور هستش و قدتمتش به 2500 سال میرسه !
سه‌شنبه 16 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
raha1984 - واقعا معلوم نیست چند ساعت گشته این پیراهن عتیقه زرد قناری را پیدا کرده و مانند علم عباس ان بالا ایستاده! یاد پیکان های مسافر کشی جنوب شهر افتادم :)
سه‌شنبه 16 آذر 1389

omid-free - انگلیس - لندن
kili-patilaki قطر-دوحه دشتاشه پوشهای پابرهنه صحرا نشین برای ایرانی عددی به حساب نیامده اند و هرگز هم نخواهند امد که بخواهند حسادت بحشون بورزنند امروز هم اگر ثروتی دارنند بخاطر اینکه اجازه استفاده نه تنها کشورشون چه بسا ناموسشون رو هم به امریکایها و غربیها داده اند پس برو پاچه خواریت رو در سایت عربها به نمایش بذار نه اینجا چون فقط خودت رو بیش از اون چیزیکه هستی کوچک و ناچیز میکنی .
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
Kili_patilaki - قطر - دوحه ..1-اولا تو بهتره همون خط سوسماری خودتونو استفاده کنید2-دهنت را غسل بده بعد نام تاریخ ایران را بجو چون نمیتونی هضمش کنی3-خود فدراسیون فوتبال ارژاتنین که از حامیان قطر بوده و رای هم به نفع قطر داده اعلام کرده 85 میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده4-من تنها چیزی که خوشم نمییاد فوتبال ولی برای بعضی از بازیکنانش احترام بخصوصی قائلم.من عاشق کشتی و گشتی گیرهاهستم-شیر فهم شد. یا بازم دلت میخواد. تو فعلا برو به شکار سوسار.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
arashbehdin -امریکا الانه که عربهای دامن دراز میان و میگن اینها رو برامون DG دیزاین میکنه! حالم بهم میخوره ازشون با این لباسشون اون صندلهایی که زن و مردشون سالی 12 ماه پاشونه و پاهای سیاه و چرکشون رو به نمایش میذان !
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

Kili_patilaki - قطر - دوحه
من ایرانی ام و به ایرانی بودنم افتخار میکنم.اما از ایرانی های که نژاد پرستند متنفرم،من عرب ها رو انسان میدونم و براشون احترام قائلم،اینکه ایرانیان از نظر تاریخی از اعراب سرترند هم قبول دارم.حرف من فقط اینه که به شماها اعراب سوسمار خور رو ببینید به کجا رسیده اند و کشور خودمون رو ببینید که با آنهمه ادعا به کجا رسیده است؟ شاید اگر ما ایرانی ها هم سوسمار خور بودیم وضعمون بهتر از اینها بود. دم از تاریخ 2500 ساله یا 10 هزار ساله به چه درد میخوره وقتی در حال حاضر بدبخت ترین کشورهای جهان هستیم؟به هر حال من در تاپیک دیگری هم گفتم که قطری ها چه با رشوه چه بی رشوه میزبانی رو گرفتند و حقشونه.اما خیلی ها از اونجا که نژاد پرستند و طاقت پیشرفت اعراب رو ندارند نمیخوان این رو قبول کنند و در خواب به سر میبرند و هی دم از تمدن و هزار کوفت و زهر مار دیگه میزنند.بودم بودم نه نون میشه نه آب.اینو یادتون نره!
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
Kili_patilaki -آیا یافتن پاسخ برای ان پرسش تا این اندازه دشوار است؟! ایرانیان به این روز افتادند چون دنبال تازی و ملا راه افتاده و اصلشان را فراموش کردند. فکر میکنی این حکومت چشم دیدن فرهنگ و تاریخ و زبان ایران را دارد؟! اعراب خلیج فارس هم نمیگویم پیشرفت، چون پیشرفت نکرده اند، وضعشان دگرگون شده است، زیرا وارونه ایرانیان بدنبال غرب و امریکا براه افتادند. روشن شد؟
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
Kili_patilaki - قطر - دوحه . عزیز جان موضوع اینکه اکثریت اون جامعه خواهان پیشرفت نیستند در ایران امروز, سه گروه با تغییر مبارزه میکنن, چپها با شعارهای عوام پسند و قیافه چگواریی, اسلامیستها که خواهان خلافت هستندو بازار ( یک سویه دلال) که چون فاقد تخصص هست حاضر نیست وارد عرصه جهانی بشه و در پشت انقلاب 57 هم بیسوادن وغیر متخصصان بازاری بودن که با اسلامیستها که ما به اعراب از اونها یا میکنیم متحد شدند, این 3 نیرو هیچ ربطی به گذشته پر افتخار ایران ندارند و هر سه وارداتی هستند. مثال بزنم: برای توسعه میدین نفتی, حاضر نیستند دستمزد بالاتر از یک دلال خیابونهای تهران به کارشناسان نفت بدهند, چون نمیخواهند قشر متخصص در ان کشور پا بگیرد ! مقایسه کنید با استرالیا, که یک کارگر سکوی نفتی ازنخست وزیرش بیشتر حقوق میگیرد! . در قطر هنوز اسلامیستها قدرت ندارند اما معنی اش این نیست که ساکت میمانند تا ابد! خوشبختانه بازار قطر از متخصصان واهمه ندارد و خیلیهاشون تحصیل کرده هستند, چپها هم نفوذی ندارند چون مردمش زود به هیجان نمیایند, ایرانی نژاد پرست نیستند, از خودشیرینی حاکم لبنانی تهران ازرده اند!.
پنج‌شنبه 18 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.