ویکی لیکس: سعودی ها حامیان مالی اصلی پیکارجویان سنی


ویکی لیکس: سعودی ها حامیان مالی اصلی پیکارجویان سنی

در این یادداشت از برخورد مقام های سعودی با مشکل تامین تروریسم انتقاد شده است

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا سال گذشته در یادداشتی محرمانه که اکنون افشا شده اخطار داده بود که عربستان سعودی "مهم ترین منبع تامین مالی گروه های تروریست سنی در سراسر جهان است."

او نوشته بود که راضی کردن مقام های سعودی به برخورد با چنین فعالیت هایی به عنوان یک اولویت استراتژیک یکی از "چالش های جاری" برای آمریکاست.

او افزود که گروه هایی که مورد حمایت مالی قرار می گیرند شامل القاعده، طالبان و لشکر طیبه است.

در این یادداشت که توسط وبسایت ویکی لیکس فاش شده همچنین از تلاش های امارات متحده عربی، قطر و کویت در زمینه مقابله با پیکارجویان انتقاد شده است.

در یک مکاتبه محرمانه به تاریخ دسامبر 2009، خانم کلینتون دیپلمات ها را تشویق کرد که تلاش های خود برای جلوگیری از رسیدن کمک های پولی به پیکارجویان را مضاعف کنند و نوشت که این کمک ها "ثبات در پاکستان و افغانستان را تهدید می کند و به حمله به سربازان نیروی ائتلافی منجر می شود."

او نوشت "درحالی که پادشاهی عربستان سعودی تهدید تروریسم را در داخل عربستان جدی می گیرد، راضی کردن مقام های سعودی به برخورد با تامین مالی تروریست ها توسط شهروندان این کشور به عنوان یک اولویت استراتژیک همچنان مشکلی مستمر است."

او افزود که دولت عربستان سعودی پیشرفت های مهمی را شروع کرده است، اما "اهداکنندگان در عربستان سعودی تشکیل دهنده مهم ترین منبع مالی برای گروه های تروریستی سنی در اطراف جهان هستند."

به گفته او القاعده، طالبان و لشکر طیبه سالانه "احتمالا میلیون ها دلار" اغلب در جریان حج و همچنین ماه رمضان، از منابع خود در عربستان سعودی، جمع آوری می کنند.

خانم کلینتون گفت که اصلاحات برای جرم شناختن تامین مالی تروریست ها و محدود کردن جریان منابع مالی از موسسات خیریه عربستان موثر بوده است، اما "سازمان های چندجانبه" که به همان اندازه مظنون هستند را در بر نمی گیرد.

ویکی لیکس هم اکنون سرگرم انتشار بیش از 250 هزار مکاتبه دیپلماتیک آمریکاست که انتشار آنها باعث سرافکندگی دولت این کشور شده است.

آمریکا افشای این اسناد - از جمله توصیف های صریح از رهبران جهان و دستورهایی برای جاسوسی در سازمان ملل - را به عنوان حمله به جامعه جهانی محکوم کرده است.

در تازه ترین اسناد افشا شده از سه متحد دیگر آمریکا در منطقه خلیج فارس به عنوان منابع تامین مالی پیکارجویان یاد شده است.

خانم کلینتون نوشته بود که القاعده و سایر گروه ها همچنان از "کویت به عنوان یک منبع مالی و یک گذرگاه کلیدی بهره برداری می کنند" که تا حدودی ناشی از این موضوع است که کویت تنها کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که تامین مالی تروریستی را جرم محسوب نکرده است.

این انتقاد نیز به قطر وارد شد که رویکردی "منفعل" در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم در پیش گرفته و همکاری اش با آمریکا در این زمینه "از همه کشورهای دیگر منطقه بدتر است."

از امارات متحده عربی نیز به عنوان یک "شکاف استراتژیک" که پیکارجویان می توانند از آن بهره برداری کنند نام برده شده است.

طراوت - ایران - تهران
خب معلومه اونا وهابیند شک داشتی؟فکرکنم میگند با کشتن هر شیعه یه درخت بهشون میدن تو بهشت یا تو این مایه ها..
دوشنبه 15 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
این را که همه میدانستند وهابی های سعودی پشتیبان تروریسم هستند. مشتی ساده لوح ایرانی نما که میگویند اعراب پیشرفت! کرده اند و چه چه. افتضاح از این بالاتر? پیشرفت در ادمکشی و بربریت مدرن! تا پنجاه سال پیش با شتر اینور انور میرفتند حالا با بنز. درحالیکه همان بدوی هایی هستند که بودند.
دوشنبه 15 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
بیشتر درگیریهای داخل عراق از سر نعمت وهابیون هست که بحق هم ترس دارند که نفوذ ایران = شعیه در عراق افزایش پیدا کنه که بعد مدتی این موج شعیه اتش به عباشان بکشه °!°
دوشنبه 15 آذر 1389

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
اینو که مش رجبعلی بقال سر کوچه ما هم میدونست!!!
دوشنبه 15 آذر 1389

bluestar - ایران - تهران
قابل توجه ((علیرضا نوریزاده)) تحلیلگر قلابی و دروغپرداز و خاله زنک صدای آمریکا که میگفت دولت ایران از القاعده حمایت مالی میکند.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

m73ir - ایران - تهران
اگر واقعا هدف ختم به خیر شدن و ایجاد صلح در منطقه و فرونشاندن آتش در منطق باشد - که ممکن است نباشد- در این مقطع مردمی مومن تر از مردم ایران در منطقه به آرمانها و تئوری های اعلام شده حقوق بشر توسط غرب و آمریکا وجود ندارد. بهترین گزینه بازگشت ژاندارم وفادارو متمدن ایرانی به منطقه جهت ثبات اوضاع است. کشورهای منطقه فعلا تشنه اسلام ریای تبلیغ شده توسط جمهوری اسلامی است. بهترین گزینه برای سرو سامان دادن به منطقه بها دادن به ایرانیان است.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
1-این قابل درک است که سعودیها که محمد و اسلام محمدی به انها تعلق داشته و به ان معتقدند از هم مسلکان تروریست وحشی خود حمایت کنند. اما چیزی را که نمیشود درک کرد سینه چاک کردن ایرانیها برای حسن و حسین وعلی محمد همین عربهاست که با حمله و تسخیر مملکت ما و از بین بردن تمدن و فرهنگ چند هزار ساله مان کشورمان را به نابودی کشاندند. مگر نه اینکه در هر سال ملیونها دلار از پول ما بنام حج به جیب همین سعودیها ریخته میشود.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

doost-ir - فرانسه - پاریس
اینهاکه جدید نیست این بادیه نشینهای بدو نسل اندر نسل تروریست بوده اند هر چی که بدبختی در دنیاست از همین هاست و دینشون
سه‌شنبه 16 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.