عبدالله گل: خطر حمله به ایران جک نیست - ویدیو


عبدالله گل: خطر حمله به ایران جک نیست

ترکیه به عنوان کشوری که روابط افتصادی و سیاسی خود را با همسایگانش گسترش داده، بیش از پیش هدف انتقادهای غرب قرار گرفته است.عبد الله گل، رییس جمهور ترکیه در مصاحبه ای با یورو نیوز به تشریح این موضوع و همچنین موضع کشورش در قبال سیستم دفاع ضد موشکی ناتو پرداخته است.

یورو نیوز: آقای رییس جمهور به یورو نیوز خوش آمدید

عبدالله گل: متشکرم

یورو نیوز: در غرب بحثی در مورد گسترش روابط ترکیه با همسایگانش آغاز شده است.آیا ترکیه در حال دور شدن از غرب و ایجاد محوری با همسایگان شرقیش است؟

عبدالله گل: اخیرا صحبتهای زیادی در این زمینه صورت گرفته و من آنها را از نزدیک دنبال می کنم. من همیشه گفته ام که این حرف اشتباه است.بعضی ها از قصد این صحبتها را می کنند و بعضی دیگر از روی نا آگاهی.اهداف ترکیه بسیار مشخص هستند.ترکیه در تلاش است تا به بالا ترین استانداردهای دموکراتیک و اقتصادی دست یابد.

به همین دلیل ترکیه در حال تغییر قانون اساسی خود است ولی هم زمان سعی می کند از موقعیت ژئوپولیتیک خود نیز بهره گیرد. ترکیه همچینن از مزایای تاریخی خود نیز بهره مند شده و یک سیاست چند جانبه را به پیش می برد.

یورو نیوز: شما گفتید بعضی از روی قصد این حرفها را می زنند، منظور شما چیست؟

عبدالله گل: سیاست های خارجی سابق ترکیه، سیاستهای غلطی بوده اند.ترکیه همواره با همسایگانش مشکل داشت. روابط تجاری و اقتصادیش با همسایگانش درسطح پایینی بود، در حالی که نباید این طور باشد.

اگر به روابط ما با آلمان، فرانسه، کانادا و آمریکا نگاه کنید، می بینید آنها در سطح بالایی بودند در حالی که روابط تجاری ما با همسایگانمان خیلی پایین بود. این سیایت اشتباهی بود، ولی الان دیگر این گونه نیست.

یورو نیوز: در اجلاس اخیر سران ناتو در لیسبون، از کشور خاصی که هدف ایجاد سپر دفاع ضد موشکی ناتو باشد نام برده نشد. اما نیکولا سرکوزی رییس جمهور فرانسه در این زمینه تلویحا گفت هدف مقابله با ایران است.

نظر شما در این زمینه چیست؟

عبدالله گل: موضع ما در این زمینه موضعی اخلاقی است. همان طور که می دانید، ناتو یک سازمان تدافعی و نه تهاجمی است. سپر دفاع ضد موشکی ناتو کشور خاصی را هدف قرار نداده است. هر کشوری که موشکهای بالیستیک خود را گسترش دهد، می تواند هدف این سیستم قرار گیرد. البته در این اجلاس بر آوردی کلی از تهدیداتی که پیش روی کشورهای عضو ناتو است صورت گرفت. اما درست نیست که نام کشورهایی یک به یک برده شوند.

یورو نیوز: نظر شما در مورد اینکه کشورهایی زیر چتر حمایت ناتو قرارگیرند که عضو آن نسیتند چیست؟ مثل اسرائیل .

عبدالله گل: هرگز این اتفاق نخواهد افتاد زیرا اسرائیل عضو ناتو نیست. اسرائیل حتی با ناتو همکاری هم نکرده است. من صریحا گفته ام که اسرائیل نباید از امکانات ناتو بهره مند شود.

یورو نیوز: بعد از حادثه کشته شدن اتباع ترکیه در ماجرای غزه، آیا ترکیه همچنان دوست و متحد اسرائیل است؟

عبدالله گل: صادقانه بگویم که بعد از ماجرای هدف قرار دادن اتباع ترک در کشتی کمک رسانی که به غزه می رفت، خیلی چیزها تغییر کرد. زیرا ارتش اسرائیل یک کشتی حامل کمکهای بشر دوستانه را در حالی که در آبهای بین المللی در دریای مدیترانه حرکت می کرد را هدف قرار داد. متاسفانه تعدادی در این حادثه کشته شدند و فراموش کردن آن برای ما مشکل است.

یورو نیوز: آیا اسرائیل روابط دوستانه خود با ترکیه را از دست داده است؟

عبدالله گل: البته، اسرائیل روابط دوستانه خود را با ترکیه و شهروندان ترک نیز از دست داده است.

یورو نیوز: آقای رییس جمهور، ظاهرا اختلافاتی بین ترکیه و غرب بر سر برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

در حالی که غرب بیش از پیش نگران این موضوع است، ترکیه همچنان بر راه حل دیپلماتیک تاکید دارد.

آیا برداشت ترکیه و غرب در قبال موضوع امنیت متفاوت است؟

عبدالله گل: البته که نه، ترکیه در قبال هر مشکلی که در کشورهای همسایه اش وجود داشته باشد، حساسیت دارد. این جک نیست، اگر راه حل دیپلماتیک پیدا نشود، خطر بروز جنگ وجود دارد. مگر در عراق همین طور نشد؟

دیپلماسی شکست خورد و جنگ آغاز شد. چه کسی هزینه این جنگ را پرداخت کرد؟ مسلم است که مردم عراق و همسایگانش.

یورو نیوز: سوال بعدی من در مورد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپاست.

بیش از نیمی از مذاکرات در این زمینه متوقف شده اند و حمایت کشورهای عضو اتحادیه اروپا از این موضوع از 70 به کمتر از 40 درصد تنزل کرده است.

آیا در چنین شرایطی شما همچنان به پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا اعتقاد دارید؟

عبدالله گل: ما به اتحادیه اروپا همانند یک سیاست دولتی نگاه می کنیم. این موضوع ماورای یک موضوع جناحی است و برای ما اهمیت استراتژیک دارد. به علاوه مذاکراتی در سال 2005 انجام شدند. اکثر رهبرانی که موافقت نامه کلی را در این زمینه امضا کردند هنوز زنده اند و در راس قدرتند. لذا هیچ کس تعهد آنها را فراموش نکرده است.

یورو نیوز: اگر ترکیه نتواند به اتحادیه اروپا بیوندد، آیا طرح دیگری را مد نظر دارد؟

عبدالله گل: ترکیه طرح دیگری مد نظر ندارد. اما حتی اگر ما با موفقیت این روند را پشت سر گذاریم وکمیسیون اروپا هم تایید کند که ترکیه آماده پیوستن به اتحادیه اروپاست، هنوز راه طولانی باید پیموده شود. بعضی دولتهای اروپایی می خواهند این موضوع را در کشورشان به همه پرسی بگذارند. ما در مورد آن چیزی نمی دانیم، ما حتی نمی دانیم در آن زمان شهروندان ترکیه هم چه خواهند گفت. ممکن است مردم ترکیه هم مثل مردم نروژ نخواهند کشورشان عضو اتحادیه اروپا شود. اما در هیچ شرایطی نباید مذاکرات متوقف شوند. متاسفانه بعضی کشورها بدون دید استراتژیک در این زمینه عمل می کنند. آنها بیشتر بر روی مسائل جزئی و روزمره تمرکز دارند.

یورو نیوز: ترکیه در سالهای اخیر و بخصوص با به همه پرسی گذاشتن قانون اساسیش، گامهای زیادی را به سوی دموکراسی برداشته است. اما با این حال در زمینه آزادی مطبوعات، مشکلات زیادی وجود دارد. همان طور که می دانید آزادی مطبوعات بخش اجتناب ناپذیر دموکراسی است. وضعیت رسانه ها در ترکیه خیلی بد است.

شما در این زمینه چه فکر می کنید؟

عبدالله گل: البته آزادی مطبوعات یکی از پایه های دموکراسی است. آزادی مطبوعات کشورها را شفاف تر کرده و عملکرد دولت ها را بهتر نشان می دهد. لذا آزادی مطبوعات برای ما بسیار مهم است و اصلاحاتی هم در این زمینه صورت گرفته است. اما متاسفانه بسیاری از خبر نگاران بنا به دلایل مختلفی مورد پیگرد قضایی قرار گرفته اند. لذا من از وزارت خانه مربوطه خواستم که در این زمینه احتیاط کند.تا آنجایی که من می دانم مطالعاتی در دست بررسی است تا تغییراتی در قانون صورت گیرد.


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=8Q0oaHdoA1s

 

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
از زمان مظفرالدین شاه دلقک و خائن این ترکها به همراه روسها خون ایران رو مکیدن و آقای گل ناراحت هستند که چرا این مکش در سالهای گذشته کمتر بوده و باید وقتیکه باج دادنهای بی حساب و کتاب آخوندهای خرفت برای بقاشون ادامه داره اونها هم بیشتر بمکند. اخیرا هم خامنه ای بزغاله با باجی که به چین داد روی همه شاه های دامبول الدوله رو سفید کرد
سه‌شنبه 16 آذر 1389

youtopia - کانادا - کانادا
نه جوک نیستا اگه امسال حمله نکنند ساله دیگه اگه ساله دیگه نه ایشالا هزار ساله دیگه حتما حمله خو ا هند کرد البته اگه ستاره ها با هم جور باشند.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

آنتی اسلام - ایران - اهواز
دوستان...عرب‌ها یه صفحه تو فیس بوک باز کردند به اسم " خلیج ع.ر.ب.ی‌" . همین الان هم حداقل ۳۰۰۰ نفر طرفدار داره به لینک بروید و گزارش تخلف رد کنید. https://www.facebook.com/TheArabianGulf نحوه گزارش رد کردن:سمت چپ صفحه نوشته " report page" REPORT PAGE ---» Contains hate speech or attacks an individual ---» Targets a race or ethnicity ---» SUBMIT
سه‌شنبه 16 آذر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
نسل کش ارامنه ها شما هم از ,خورجین میخورید هم از طویله, فقط برای اینکه بتونید در اتحاده اروپا وارد شوید دست به هر نااهل کاری میزنی شرمتان باد
سه‌شنبه 16 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
من که ریپورت کردم، به نظر من به فیس بوک ای میل هم بزنیم بد نیست، زودتر برش دارند. خیلی پررو شده اند این تازیها!
سه‌شنبه 16 آذر 1389

مهرداد2538 - ایران - تهران
آنتی اسلام - ایران - اهواز _ لطفاً این کار را نکنید چون اینها سایتهای PTC یا Pay to Click هستند که خود عربها مخصوصاً راه می اندازند که ایرانیها را تحریک به رای منفی دادن بکنند تا از این طریق حسابی سرمایه دار شوند. یعنی با هر کلیک یک مقدار پول به حساب صاحب سایت ریخته می شود و شما خودتان هم نمی فهمید. آنها بار اولشان نیست.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
مهرداد2538 - ایران - تهران . بی اندازه ازشماجهت اطلاع رسانی تان سپاسگذارم. من هم به این پتیشن شک کرده , آنرا کار رژیم تصور کردم. باید از افراد معروف وسرشناس مانند دکتر علیرضا نوری زاده که با مسائل جهان عرب آشنایی کامل دارد بخواهیم این پتیشنهارا چک وصحت شان را تایید کند.تا ما ندانسته پول بحساب بمبگذاران در اهواز واریز نکنیم.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

Over Atheist - یوکی - لندن
عبدالله گل در سال 1995 در مجلس ترکیه گفته است که ترکیه اگر وارد اتحادیه اروپا نشود الترناتیوهای دیگری مثل اتحادیه کشورهای اسلامی و یا اتحادیه کشورهای ترک زبان را دارد فیلمها به زبان ترکی در youtube موجود است.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
سیاست جدید اتحادیه اروپا برگشت به شروع این طرح است .یعنی 11 عضو/پس خود بخود ترکیه .خوش گلدی.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
ترکیه 100 دیگه هم باید پشت درهای اتحادیه اروپا بماند.دمکراسی و حقوق بشر صفر
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
وقتی مصیبت اسلامی در ایران براه افتاد وقتی ماشینهای ترک میآمدند ایران ما مسخره شون می کردیم حالا به برکت مصیبت اسلامی ماشینهاشون آخرین مدل شده واز صادرات --- به صادرات جین رسیدن و دیگه ایرانیارو داخل آدم حساب نمی کنن و چنان از سفرۀ آقا سید علی بابا و 1000 دزد مسلمان به اونا میرسه که اتحادیۀ اروپا رفتن هم واسشون جذبه ای نداره چرا که بغل دریای کرامت نشستن و جاتون خالی .... خوش و حالیه
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

آنتی اسلام - ایران - اهواز
PTC یا Pay to Click چرت و پرت هستند. دوم اینکه عربها اونقدر پول دارند که نیازی به این گدا بازی ها ندارند. سوم اینکه عربها عقل و شعور اینجور کارها رو ندارند. چهارم اینکه منبع حرف شما چیه؟! پنجم اینکه این یک خبر تایید شده است. ششم اینکه این توی صفحهء فیسبوک است نازنین نه یک صفحهء تبلیغاتی یا ... و..........
جمعه 19 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.