گفت و گوهای هسته ای ایران و ۱+۵ در ژنو آغاز شد


گفت و گوهای هسته ای ایران و ۱+۵ در ژنو آغاز شد

کاترین اشتون (راست)، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا همراه با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ژنو

گفت و گوهای ایران و کشورهای گروه پنج به علاوه یک در ژنو آغاز شده است و ساعاتی پیش از این مذاکرات، رییس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای چینی خود درباره موضوع ایران و همچنین بحران شبه جزیره کره گفت و گو کرد.

سعید جلیلی به نمایندگی از ایران و کاترین اشتون، نماینده شش کشور عضو گروه ۱+۵ شامل آمریکا، فرانسه، روسیه، بریتانیا، چین همراه با آلمان در مذاکرات ژنو سوئیس حضور دارند و قرار است روز سه شنبه این گفت و گوها در باره فعالیت های هسته ای تهران ادامه یابد.

در این دور از گفت و گوها نمایندگان ارشد شش کشور گروه یاد شده نیز حضور دارند.

این مذاکرات پس از ۱۴ ماه توقف گفت وگو میان طرفین انجام می شود و آنچنان که خبرگزاری های بین المللی گزارش داده اند انتظار پایینی وجود دارد که به نتیجه مشخصی برسد.

یک هفته پیش از نشست ژنو ایران اعلام کرد که یک دانشمند هسته ای به نام مجید شهریاری بر اثر انفجار بمب در خودروی وی کشته شده است.

همچنین یک روز مانده به آغاز مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک، تهران اعلام کرد که در زمینه تولید کیک زرد- ماده اولیه برای تولید اورانیوم- به خودکفایی رسیده است و اولین محموله این ماده از معدن گچین در بندرعباس به تاسیسات اتمی نظنز منتقل شده است.

در واکنش به این خبر، سخنگوی کاخ سفید تولید کیک زرد از سوی ایران را باعث ایجاد «نگرانی‌های بیشتر» دانست.

یک دیپلمات مقیم وین که آشنا به مسائل اتمی است به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که اقدام ایران یک حرکت سمبولیک در آستانه مذاکرات ژنو است.

به نظر می رسد ایران در صدد است تا این پیام را منتقل کند که تصمیم ندارد به هیچ رو فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از ژنو گزارش داده که در هیئت ایرانی یک دیپلمات به نام علی باقری - معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی- حضور دارد که بیانگر مهم بودن نشست ژنو از سوی ایران است.

به گفته این خبرگزاری، آقای باقری رابطه بسیار نزدیکی با آیت الله علی خامنه ای، رهبری جمهوری اسلامی ، دارد که حرف نهایی را درباره موضع هسته ای ایران می زند.

تماس تلفنی رییس جمهور آمریکا و چین

در همین حال کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که رییس جمهور آمریکا با همتای چینی خود درباره ایران مذاکره کرده است.

کاخ سفید می گوید: در تماس یکشنبه شب باراک اوباما با هوجینتائو، وی از چین خواست تا همراه با آمریکا و سایر کشورها «پیام روشنی به کره شمالی ارسال کند مبنی بر اینکه تحریکات این کشور غیر قابل پذیرش است.»

کاخ سفید بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرده است که رییس جمهور آمریکا همچنین موضوع ایران را مورد بحث قرار داده است.

قدرت های بین المللی از ایران خواسته اند تا به نگرانی های جامعه جهانی درباره ماهیت برنامه هسته ای خود توجه کرده و به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا درباره اهداف این فعالیت ها راستی آزمایی کند.

روز شنبه، لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا، گفت که گفت و گوهای ژنو باید آغازی جدی برای حل و فصل این مسئله باشد.

وی با رد حمله نظامی به ایران اظهار داشت :«ما خواهان یک راه حل از طریق مذاکره هستیم و نه از طریق نظامی. اما ایران باید برای دستیابی به نتیجه با ما همکاری کند.»

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز گفته است: این به عهده ایران است تا درباره مقاصد برنامه اتمی خود اعتماد سازی کند.

وی از تهران خواست تا در مذاکرات ژنو، «قاطعانه موضوع پیگیری ساخت سلاح هسته ای را رد کند.»

کشورهای غربی نگران ساخت سلاح اتمی از سوی ایران در پوشش برنامه اتمی خود هستند ولی تهران این ادعا را رد می کند.
alexxx - اتریش - وین
کاملا"طبیعی است , اگر یک دیوانه زنجیری با یک چاقو و یا یک اسلحه گرم در خیابان جولان بدهد تمام ادمهای عاقل سعی میکنند از او فاصله بگیرند, و به او نزدیک نمیشوند. دلیل این کار پر واضح است. ولی اون دیوانه احساس قدرتمندی میکند. خداوند دیوانه ها را شفا دهد یا اینکه از روی زمین بردارد.
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.