تست هواپیمای کنکورد برای خرید توسط محمدرضا شاه - ویدیو


تست هواپیمای کنکورد برای خرید توسط محمدرضا شاه

تلاش بریتانیا برای فروش هواپیماهای کنکورد و اتومبیل کرایسلر به ایران:

اسناد ایران و جهان از آرشیو ملی بریتانیا :

از آخرین روزهای سال 1974 به مدت بیش از دو سال، بریتانیا در تلاش بود ایران را ترغیب کند تا چند فروند از هواپیماهای مسافربری مافوق صوت «کنکورد» محصول مشترک فرانسه و بریتانیا را به ایران بفروشد.

واقعیت امر این بود که با وجود ویژگی‌های یگانه این هواپیما، به دلیل مشکلات تعمیر و نگهداری و هزینه‌های بالای آن هیچ یک از کشورهای جهان علاقه‌‌ای به خرید آن نشان نداده بودند و مسؤولان ایرانی نیز با وجود اصرار بریتانیایی‌ها چندان علاقه‌ای به این کار نداشتند. تنها انگیزه‌ای که ممکن بود ایران را به چنین خریدی ترغیب کند، علاقه شاه به ابراز برتری نسبت به کشورهای منطقه بود.

یا این وجود با اشکال تراشی‌های متعدد ایران در مورد طراحی کنکورد، عدم تطابق باندهای پروازی بسیاری از کشورها با این هواپیما و مخالفت پنهانی آمریکا (به دلیل آن که ایران مشتری شرکت بوئینگ، رقیب آمریکایی کنکورد بود) این قرارداد هیچ‌گاه قطعی نشد، ولی در بحبوحه چانه‌زنی بریتانیایی‌ها برای فروش کنکورد به ایران، در آوریل 1976 شرکت بوئینگ موفق به فروش و انتقال نخستین موارد از هواپیماهای جدید جمبوجت به ایران شد.

شاه در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی در دهم می‌ (21 اردیبهشت) با مسؤولان باشگاه خبرنگاران بریتانیا ایرادهای متعددی به کنکورد گرفت، از جمله این‌که نگهداری این نوع هواپیما مقرون به صرفه نیست و در صورت خرید این هواپیماها ایران طی 10 سال آینده باید 600 میلیون دلار هزینه کند و ایران ایر در صورت خرید این هواپیماها نیازمند نصب یک باک اضافی و یا افزایش 50 درصدی باک فعلی این نوع هواپیما برای پرواز بدون توقف از تهران به نیویورک است. شاه افزود ایران علاقه‌مند به کنکورد است، ولی برای خرید این نوع هواپیما مایل است تا زمان انجام اصلاحات و اقتصادی‌تر شدن هزینه‌های آن صبر کند.

علاوه بر مشکلات فنی و طراحی، شاه علاقه داشت که در ازای خرید دو فروند کنکورد به جای پول یا استفاده از اعتبارات بین‌المللی به صورت تهاتری به بریتانیا نفت بدهد، ولی این اقدام مورد موافقت شرکت کنکورد قرار نگرفت.

مشابه این وضع در مورد خودرو کرایسلر نیز رخ داد و تلاش‌هایی برای فروش کارخانجات ساخت این اتومبیل بریتانیایی دچار مشکلات اقتصادی به ایران انجام شد، ولی نهایتاً این معامله صورت نگرفت و طرفین راضی به امضای قرارداد انتقال کارخانه کرایسلر به ایران نشدند.

هواپیمای کنکورد یک هواپیمای فراصوت است که می تواند با سرعتی معادل 2 ماخ پرواز کند که ساخت کشور های فرانسه و انگلستان است . البته این هواپیما هم اکنون دیگر هیچ کاربردی در صنایع مسافرتی هوایی ندارد چراکه این هواپیما با اینکه سرعتی بالایی داشت ولی در هر سفر نقص و اشکلاتی را به وجود می اورد . بهتر است بگوییم که این هواپیما در سال 2001 بازنشسته شد البته با طول عمری کم . این هوایپما اشکالاتی زیادی را در بر داشت . از این اشکالات می توان به صدای زیاد از موتور ها و هنزیه های زیاد برای نگهداری این هواپیما اشاره کرد . این هواپیما از چهار موتور جت استفاده می کرد و همین دلیل زیاد بودنصدا از موتور ها بود . در کنار این هواپیمای فراصوت می توان به هواپیمای TU-144 اشاره کرد که شباهت های بسیار زیادی به این هواپیما دارد . یکی دیگر از اشکالات این هواپیما مصرف سوخت بیش از حد بد که همین امر کمپانی های سازنده رو مجبور به بازنشسته این هواپیما کرد .
کشور های سازنده : انگلستان ، فرانسه
سال ورود به خدمت : 1976
سال بازنشستگی : 2003
قیمت : 46 میلیون دلار در سال 1977
سرنشینان : 130 نفر
طول : 61.66 m
طول بال ها : 25.6 m
ارتفاع : 12.2 m
وزن خالی : 78,700 kg
وزن با بار : 111,130 kg
وزن بار های قابل حمل : 95,680 kg
سرعت : 2,330 km در ساعت
نیوری حرکت : 7,250 km بدون سوختگیری
لازم بذکر است در زمان حکومت محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران هنگامی که کنکورد پا به عرصه جهان نهاد شاه ایران صحبت از خرید این نوع هواپیما برای هواپیمائی ملی ایران هما می نمود ولی با توجه به اینکه کنکورد فقط با باند نشست و برخاست خاص خود می توانست مورد بهره برداری قرار گیرد و از آنجائیکه اکثر غریب به اتفاق باند فرودگاه های دنیا بطور معمول و برای نشست و برخاست هواپیماهای معمول ساخته شده بودند لاجرم کنکورد نمی توانست آنچنان که مورد نیاز هما بود مورد بهره برداری قرار گیرد از اینرو شاه ایران تسلیم نظرکارشناسان هما گردید و از وارد کردن کنکورد به سیستم هوائی ایران صرف نظر کرد . 
در فیلم زیر شما شاهد آن خواهید بود که محمد رضا شاه پهلوی چنین هواپیمایی رو خلبانی می کنه
:


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=0BLWQbFxZy0

تست هواپیمای جنگی اف 4

محمد رضا پهلوی پس از پرواز با جنگنده بمب افکن اف4 فانتوم در محل کارخانه مک دانل داگلاس،مورد استقبال رئیس کارخانه قرار گرفته است

aria-aria-nl - هلند - روتردام
ای بابا این چیزها را نذارید یکسری جنبه ندارند به اون خدابیامرز فحش میدن برای اون یکسری می نویسم خر چه داند قیمت نقل و نبات.
یکشنبه 14 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
الانم احمدی نژاد خودش شخصا تمام فرغون های ساخت داخل رو تست میکنه. ایشون یکی از معدود دارندگان مدرک بین المللی هدایت حرفه ای فرغون هستند.
یکشنبه 14 آذر 1389

Rouzbeh1602 - انگلستان - لندن
کنکرد یکی‌ از شگفتیهای دست بشر است، پرواز با کنکرد مهارت، تخصص و آموزش خاص خودش رو طلب می‌کنه هر خلبانی‌ نمیتونه بدون آموزشی‌ که هفته‌ها طول میکشه با کنکرد پرواز کنه، اگه به فیلم هم نگاه کنیم میبینیم که میگه پادشاه برای لحظاتی بیشتر در اتاق خلبان حضور نداشتند آن هم به عنوان ناظر. خواهش می‌کنم از پرواز با کنکرد فیلم هندی و فیلم رامبو نسازین لطفا.
یکشنبه 14 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
چند سال بعد کنکورد از رده خارج و به موزه سپرده شد. روح و روانت پدر خوب ایران زمین شاد که به خدا بی نظیر بودی. آیا وقت آن نرسیده که خداوند از سر تقصیرات ما در گذرد و پسر شازده اش را به ایرانیان هدیه داده و ارزانی کند؟ چفدر دیکه از هر قشر و رده ای بگویند خوردیم غلط کردیم.
یکشنبه 14 آذر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
در باره شاه این جمله کافی است اگر شاه مذهبی ، مستبد ، ترسو ودیکتاتور نبود که الان این آخوند ها حاکم بر ایران نبودند. طرفداران استبداد سابق لطفا بر اعصاب خود مسلط باشید.!!! و ناراحت نشید.
یکشنبه 14 آذر 1389

بچه شمرون - هلند - روتردام
لعنت بر کسانی که قدر شاهانشاه رو ندونستن, لعنتی ها با خرج شاهانشاه رفتن به بهترین کشورا و بهترین دانشگاها از بهترین امکانات و بهترین احترامات برخوردار بودن بعد بر ضدش شدن تف به ضات ضایع و بی معرفت یه سری ایرانیا که جواب خوبی رو با بدی میدن. حالا ضایع ها و بی معرفتاش بیان ضدش بنویسین که ای کاش کمیش صحت داشت.
یکشنبه 14 آذر 1389

vaghe bin - ایران - تهران
ایران فقط با شاه پهلوی ایران بود.به قول این دوست گرامی خر چه داند قیمت نقل و نبات...حسن نصرالله هم از سر این مردم ناسپاس زیاد است...از ایرانیان اصیل و واقعی پوزش میخواهم...به یزدان قسم که ایران این نبود..
یکشنبه 14 آذر 1389

odin - بلژیک - انتورپن
naslesookhteh - ایران - تهران -فراموش نکنید که ایشون یعنی حاج مموت مدرک خلبانی T14 رو هم داره. در دوران زندگی سپاهی ایشون اسایشگاه های بسیاری را با این روش T کشیده و در راهروهای شهرداری این بهترین کاری بود که انجام میداد.
یکشنبه 14 آذر 1389

kafechi - ایران - تهران
خالییی بندیه
یکشنبه 14 آذر 1389

ukguy4u - بریتانیا - لندن
چی بگم جز اینکه مردم ایران لیاقت چنین رهبران میهن پرست و با پرستیژی رو نداشتند و باید کسی مثل خامنه ای و ان بر اونها حکومت کنن.
یکشنبه 14 آذر 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
این هواپیما آنقدر پر هزینه بود که حتی کشورهای غربی بعد از چندین سال آن را کنار گذاشتند. آنوقت ایرانی که در فقر و بدبختی غوطه می خورد. نه جاده حسابی داشت، نه روستاهایش آب و برق داشتند، نه کشاورزانش امکانات کافی داشتند و جنوب شهر مرکز فقر و فحشا بود....(وخیلی از این شرایط الان هم هست) چنین کشوری کنکور می خواهدچکار؟
یکشنبه 14 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
شاه بودن چه بهش می اومد!!! خدا بیامز همه کاره بود. هفت زبان مرسوم دنیا رو حرف میزد, یکه تاز منطقه و خاورمیانه با روش مصالمت امیز و دوستی نه با جنگ و خونریزی! راستی شاه بودن چه بهش می اومد!!!
یکشنبه 14 آذر 1389

echose. - انگلیس - منچستر
خدا رحمت کنه شاه رو که تنها افتخار ایرانیان او و در زمان او بود
یکشنبه 14 آذر 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
این کجا و ان کجا!
یکشنبه 14 آذر 1389

آنتی اسلام - ایران - اهواز
مملکت گوسفندی؛ لایق حکومت گرگی است.
یکشنبه 14 آذر 1389

esfahan - انگلیس - لندن
احمدی نژاد سوار دیوار که تکون نمیخوره هم نمیتونه بشه
یکشنبه 14 آذر 1389

orel - اسرائیل - نتانیا
خدا رحمتش کنه کلاسی داشت واسه مملکت .... اما حالا چی؟؟؟.
یکشنبه 14 آذر 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
خدائیش عجب کلاسی داشته این شاه...خلبان..مسلط به انگیسی و....رئیس جمهور فعلی که در جوابhow r u ولادمیر پوتین گفت yes
یکشنبه 14 آذر 1389

sarbaz007 - المان - المان
چه افتخاری روحت شاد نیستی ببینی به کجا رسیدیم
یکشنبه 14 آذر 1389

esfahan_20 - ایران - اصفهان
حق مردم ایران همین فلسطینیها و غزه ایهاست ...شاه از سرشون زیاد بود ...ادم نفهم میخواهند ملت ایران
یکشنبه 14 آذر 1389

olagh3kaleh - انگلیس - منچستر
کاش مرد به این بزرگی و وطن پرستی دیکتاتور نمیشد تا ما دچار این نکبت اخوندی نمیشدیم روحش شاد.
یکشنبه 14 آذر 1389

afsaneh2010 - فرانسه - نیس
یکی بیاد اینجا بگه اخه چه مرگتون بود? الان اسلامیها و کمونیست ها میان اینجا سفسطه می کنند ولی هیچ جواب منطقی نخواهند داشت. خدا تمام کسانیکه زمانی عزت به ملت ایران دادند را بیامرزد و دشمنان را نابود.
یکشنبه 14 آذر 1389

Richard - المان - کان
خدا بیامرزت.این مردم بدبخت را ببخش اه تو بدجور دامنشون را گرفته.دیگه بستشونه روحت شاد که همه انهای که تضاهرات کردند پشیماند.
یکشنبه 14 آذر 1389

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
زمانه را می بینید :. آن روزگار آنان التماس می کردند به ما هواپیما و ماشین بفروشند. حالا ما ما التماس می کنیم هواپیما و ماشین بخریم آنان می گویند به شما اعتماد نداریم ممکن است این ادوات را برای تولید بمب هسته ایی استفاده کنید .
یکشنبه 14 آذر 1389

iran love - ایران - تهران
خدا بیامرزتش اون برای ایران آبرو میخرید این آخوندا هم آبرو میبرن.شاه به فکر آبادانی ایران بود هتل می‌ساخت توریست میومد ایران الان چی‌ این آخوندا فقط با فلسطین لبنان افریقا رفت آمد می‌کنن تازه از افریقا هم انداختن بیرون آخوندارو
یکشنبه 14 آذر 1389

parham_persia - هلند - امستردام
با از بین بردن اسلام و دین و قران ومحمد واخوند هراسلام گرای داخل هرلباسی روحت و شاد میکنیم پدر دلسوز ایران تو بودی که دلت فقط برای کشورت میزد. مرگ براسلام و عرب وحشی.
یکشنبه 14 آذر 1389

ahriman46 - ایران - تهران
جاوید شاه
یکشنبه 14 آذر 1389

حامیان موسوی - امارات - دبی
وای داغ دلم تازه شد
یکشنبه 14 آذر 1389

tumba - استکهلم - سوئد
اینها هم چاه جمکران تست میکنند روحت شاد و ماهارو بابت خریتمان ببخش
یکشنبه 14 آذر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
naslesookhteh - ایران - تهران دوست عزیز. شما مطمئن هستید که مدرک بین المللی هدایت حرفه ای فرغون مموتی مثل مدرک دکتراش جعلی نیست؟!!! آخه اگه این جانور عرضه کار کردن داشت که تیر خلاص زن زندان اوین نمیشد!!! شاد و سربلند باشید
یکشنبه 14 آذر 1389

oldboy - انگلستان - لندن
فقط میتونم بگم خاک عالم بر سر مردمی که مثل قاطر 30 سال پیش ریختند تو خیابون و انقلاب کردند.به هر دلیل.اون نفهم ها باعث وضع فعلی هستند.
یکشنبه 14 آذر 1389

piade - ایران - تهران
zagros_finland - فنلاند - هلسینکی. تو اگر از این جمله های کافی نگی بخدا همه مشکلات عالم و آدم حل میشه. آخه تو کی هستی که از یک پادشاه ایراد میگیری جناب اعتماد به نفس کاذب . خوب شد اون خدا بیامرز مرد و این جملات کافی تو رو ندید وگرنه حتما خود کشی میکرد.
یکشنبه 14 آذر 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
سیدابولقاسم واعظ ساندیس خور مزدور کشوری که مردم در فقر و بیکاری بیچاره گی زندگی میکنند انرژی هسته ای رو میخوان چکار?
یکشنبه 14 آذر 1389

amirpro - بلزیک - استنده
شما ها هیچکدوم خبر ندارید.الان تمام ...... دنیا رو همین پروین خانم احمدی نزاد خودمون اول تست میکنه
یکشنبه 14 آذر 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
مطئنم شاه خائن کلی از این ابو طیاره که امروز اسغاطی حساب می شه تعریف و تمجید کرد و انها غربیها را از ما بهتران مینامید .بعد از ان بود که قانون نحس کابتولاسیون را شاه امضاع کرد. ودست کثیفشان را بیشتر در ایران باز کرد.ننگ بر شاه.
دوشنبه 15 آذر 1389

ایرانی300 - ایران - طهران
شاه احمق بود که میخواست کنکورد بخرد کنکورد هم گران بود هم باند مخصوص لازم داشت و هم نمیسرفید برای ایران چون هر کسی توان مسافرت با این هواپیما را نداشت جز خانواده سلطنتی که پولشون از پارو بالا میرفت . همین اشرف پهلوی که منو یاد دختر رفسنجانی میندازه به راحتی با هواپیماهای گران به پاریس سفر میکرد. البته فکر نکنید من ضد نظام پادشهای هستم نه ولی شاه هم اشتباهات زیادی کرد بجای خرید هواپیماهای مسافربری میتونست هواپیماها رو در ایران بسازه و ساختش رو بومی کنه قبول دارین؟ شاه نه تنها هواپیمای مسافربری میخرید بلکه جنگنده های اف4 و اف14 از آمریکا میخرید ولی هرگز حاظر نشد چند ایرانی به خارج بفرسته تا در زمینه ساخت هواپیما تخصص کسب کنن و به ایران برگردن. خوب اگه کمی حقل تو کله شاه بود میفهمید که بجای خرید باید خودشون تولید کنن
دوشنبه 15 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
شاه بودن چه بهش می اومد!!! برای چندمین بار است که نگاه میکنم و گریه میکنم. راستی شاه بودن بهش می اومد!!!
دوشنبه 15 آذر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
عوض کردن بزرگ مردی چون محمد رضا پهلوی با یکعده اخوند دزد و شپشو بی وجدان اخر مفت بازی بود که نسل قبلی انجام داد . خدایا توبه .
دوشنبه 15 آذر 1389

8pa - ایران - تهران
من نمی دونم محمد رضا پهلوی کی بود؟ولی به جرات می تونم بگم بدون هیچ گونه تعصب یا غرض ورزی از همه کسانی که بعد از 57 حکومت کردند با سواد تر بود.واقعاً چه کسی مقصر است؟دارم می سوزم.
دوشنبه 15 آذر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
piade - ایران - تهران پیاده دور خودت بچرخ تا یه کم حالت جا بیاد. من کسی هستم که از هر چی دیکتاتور و مستبد متنفرم. درد ایران تا بوده نبود آزادی بوده تو کی هستی که از یه دیکتا تور دفاع میکنی اگر شاه دیکتاتور نبود الان ایران ویرانه نبود . شاه باعث شد که خمینی و دارو دسته اش بیان بر ما حکومت کنند. بهتر تو بری مطالعه کنی و به مغز کوچکت فشار بیاری . این که شاه انگلیسی بلد بوده و کراوات میزده نشانه تمدن و خوبی نیست پرویز مشرف هم انگلیسی بلده. چه دلیل نابخردانه ای
دوشنبه 15 آذر 1389

gogoli - ایران - تهران
آنتی جان - ایران! - اهواز! .. باز که تو پیدات شد! مگه اون قضیه (پناهندگی به یک کشور اروپایی و عشق و حال و ...) جور نشده هنوز؟! بازم که داری به هموطنات توهین میکنی. مگه تو "جمهوری خواه" نبودی؟ چرا باز رنگ عوض کردی؟! تازه مگه قرار بود پولشو از جیب خودش بده؟ مگه خرید از جیب ملت هم افتخار داره؟ (راستی نگفتی تو خوزستان به گاومیش چی میگن؟!). .
دوشنبه 15 آذر 1389

farzad_s - ایران - تبریز
اون موقع ایران از بهترین وسایل نقلیه سواری میگرفت ولی الان سواری میده به این واون-----این کجا و اون کجا
دوشنبه 15 آذر 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
خدائیش ماشین پیکان و خیلی تیز به چنگ زد رانندگیش هم خوب بود با پیکان .کنکورد که دیگه نگو قرقی .
دوشنبه 15 آذر 1389

salt - سوئد - استکهلم
اون کسانی که مخالف شاه فقید هستند, بدونند که شاه هر چی که بود به فکر پیشرفت ایران و ایرانی بود این هم نمونش. حالا هم با تپلف از رده خارج روسی داریم پز میدیم
دوشنبه 15 آذر 1389

آنتی اسلام - ایران - اهواز
gogoli - جاسوس-روسیه توی خوزستان به گاومیش میگن گوگولی راستی نگفتی چطور مثل اولیا الله «طی الارض» میکنی و از روسیه میای تهران؟ توی روسیه هم بپا گرفتار مافیا نشی چون شنیدیم میبرن و از ملت سوء استفادهء میکنند. خیلی حواست جمع باشه نگرانتم. :-)). https://img124.imageshack.us/img124/6323/53012970.jpg. چطور بود؟! حال کردی؟ نوش جوووووووووووونت. راه برو تا هضم شه
دوشنبه 15 آذر 1389

canada-mashhad-mahyar - کانادا - تورنتو
شاهنشاها,الاحضرت,اریامهر بزرگ, ..خوردیم 31 سال بس است,ما را ببخش
دوشنبه 15 آذر 1389

Afshin London - انگلستان - لندن
آنتی اسلام-ایران-اهواز- کجایی پسر؟ خیلی مخلصیم.همیشه برات آرزوی سلامتی و پیروزی دارم.
دوشنبه 15 آذر 1389

gogoli - ایران - تهران
آنتی تربیت - افغانستان - تورابورا .. نه ! جدی گفتم! خیلی ناراحت شدم وقتی دیدم هنوز تو این سایت پلاسی! واقعا برات متاسفم! لا اقل بجای ملحد خودتو ...باز معرفی کن! شاید مثل پهلوی100 کارت راه بیفته! قبلا هم بهت گفته بودم که من خودم عضو مافیای روسیه هستم و دنبال فمینیسنهای ببو گلابی مثل تو میگردم! هرچقدر هم طفره بری ولت نمیکنم تا بگی که چجور خوزستانی ای هستی که نمیدونی تو خوزستان به گاومیش چی میگن؟ . .
دوشنبه 15 آذر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
روح محمد رضا شاه آریامهر شاد باد. در پاسخ برخی دوستان که حرفهای کلیشه ای رو مدام تکرار می کنند میگم- پس از گذشت سه دهه و اندی هنوز از رو نرفتید انقلاب شوم و ننگین 57 شما نسل اندر نسل ملت ایران را سوزاند , آمار بگیرید در ایران چند میلیون مادر در طول عمر نظام استبداد-دینی به عزای دلبندگان خود ننشاندند؟! پسرفت مملکت ما چی؟! چرا از غالب شدن یا تشدید رفتار و باورهای ضد فرهنگ خرافات و تبعیض جنسی و خشونت و فقر و فساد در جامعه را نمی گویید؟؟! ادامه در بخش 2
دوشنبه 15 آذر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
بخش 2- آیا زندگی مردم ما و اوضاع ایران آن روز این بوده که امروز شاهدش هستیم؟! اگر شاه خمینی رو می کشت آیا به او انگ آدم کشی رو نمی زدید؟ « به یزدان که گر ما خرد داشتیم ---- کجا این سرانجام ید داشتیم » نشانه های جامعۀ مستبد پرور این است که عکس خمینی رو در ماه دیدند و او را فرشته خواندند! زمانی که در یک جامعه فرهنگ تندروی جایگزین فرهنگ مهر و اعتدال بشود به تبع آن موازنه قدرت نیز به هم می خورد و هرج و مرج و قانون شکنی و در نهایت در آن جامعه استبداد حاکم می شود! چرا به خاطر ایدئولوژی, مصلحت و منفعت شخصی و گروهی, قلب واقعیت ها می کنید و به نقد خویش نمی پردازید! بدون اغراق همه ی حکومت ها کم و کاستی های نسبی داشته و دارند. چرا نمی گویید ما خودکشی سیاسی کردیم ؟
دوشنبه 15 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
gogoli-ایران تهران. سلام. دوست عزیز از جیب خودش نمیخواست بخره! اصلا اون خودش پولی نداشت! همانطور که همگی دیدیم وقتی رفت چیزی با خودش نبرد! و اگر چیزی هم برد اول اینکه یک شاهزاده بود و مقداری ارثیه پدری, دوم پس انداز کار و تلاش خودش را برد. در اون زمان هر کس که کار میکرد چه کارمند و چه کارگر و حتی چه فروشنده ها و کاگر دوره گرد(نمکی, اب حوضی,کاسه بشقابی و ....) همه برای خودشون یه پس اندازی داشتن. در ضمن اگر اون خدا بیامرز از جیب ملت خرید میکرد برای کی میخرید? ایا بغیر از این بود که برای مردم ایران و برای افتخار ایرانی?پول ملت را خرج ملت میکرد! نمیبرد بدهد به فلسطین و لبنان و غزه و .... حالا من یک سئوال از شما دارم, ایا تمام رهبران جهان چه پادشاه و چه رئیس جمهور و چه... وقتی میخواهند چیزی و یا کاری برای مملکتشون بخرن و یا انجام بدن از جیب خودشون این کار را میکنند یا از خزانه مملکتی?
دوشنبه 15 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
کسانی که دمکراسی , دمکراسی میکنند, هنوز نمیدانند که دمکراسی حکومت مردم بر مردم است! مردم کشوری که امام زاده(بت پرستی) جعلی میسازند و در چاه نامه میاندازن! شایستگی ودانش کافی برای زندگی ندارند! نیازمند فردی دانا و اگاه به زمان هستند که این قوم جاهل و خرافه پرست را هدایت کند! محمد رضا پهلوی درعرض 37 سال کشوری فقیر ومملو از بیماری را به کشوری ثروتمند و پیشرفته رساند,طبیعی است که بعداز30 سال بایدبازنشسته میشد( حتی حقوق بازنشستگی هم از دولت نگرفت)! خداوندهمه رفتگان خوب را قرین رحمت دارد.
دوشنبه 15 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن . پس خوب داره پیشرفت میکنه. surena1611 - آلمان - اشتوتگارت. فکر نکنم جعلی باشه. با فرغون رو تخته داربست خوب مانور میده. ولی هیچ چیز از این جونور بعید نیست.
دوشنبه 15 آذر 1389

gogoli - ایران - تهران
bache shapoor - سوئد - یوسدال .. و علیکم السلام دوست گرامی! منظور من این بود که صرفا خرید هواپیما یا جنگ افزار از خارج اونهم با پول ملت هیچ "افتخار"ی برای شاه یا هر حاکم دیگه ای نداره. توجه کنید که تا انقلاب بهمن 57 آمار باسوادان ایران به زحمت به پنجاه درصد میرسید. من منکر برنامه های عمرانی شاه نیستم اما شاه سعی میکرد با خرید تجهیزات پیچیده و گرانقیمت که حتی خیلی از کشورهای پیشرفته هم اونها رو نمیخریدند برای خودش اعتبار کسب کنه و معایب رژیم دیکتاتوری خودشو بپوشونه. ضمنا اگر بازماندگان شاه اینقدر فقیر هستند چرا اینهمه کانال ماهواره ای سلطنت طلب وجود داره؟ . .
دوشنبه 15 آذر 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
gogoli - ایران - تهران .. زیاد حرف میزنی, خوشم نمیاد !
دوشنبه 15 آذر 1389

tanhaee - ایران - اصفهان
ای بابا شاه اگه شاه بود با مایو لبه آب نمیشدو فیلمشا برا مردم تو تیوی بذاره
دوشنبه 15 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
تاریخ همانند چکش بر مغز ایندگان فرود میاید تا گذشته را ببیننید و با حال خود بسنجند و اینده خود را درست کنند . بدبخت ان کسی که گذشته را می داند و حال خود را میبینید ونمیخواهد اینده خود را درست کند . این گروه از انسانها محکوم به فنا هستند
سه‌شنبه 16 آذر 1389

farhad_uk - انگلستان - منچستر
روح محمد رضا شاه آریامهر شاد باد.
سه‌شنبه 16 آذر 1389

ahoramazda.pers - هلند - امستردام
درود به شرفت شاه بودی و هنوز هستی روحت شاد عجب کلاسی داشت چه قدر مرتب و جنتلمن بود اما قدرتو ندونستند مردم زندگی رو ول کردن رفتن دنبال دین و از این کزاییات و چرتو پرتها ,
سه‌شنبه 16 آذر 1389

ahoramazda.pers - هلند - امستردام
به یزدان که گر ما خرد داشتیم کجا این سرانجام بدداشتیم
سه‌شنبه 16 آذر 1389

ahoramazda.pers - هلند - امستردام
چقدر مرتب و خوش تیپ بود ,با چه زیباییی نام ایران رو بر زبان می اوردند با چه عزمتی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 16 آذر 1389

ahoramazda.pers - هلند - امستردام
با درود, شاهی که به زبان فرانسوئ,انگلیسی,المانی تسلط کامل داشت حالا انتری نجاد بی سواد بی همه چیز زبان که هیچی دست چپ و راستشو بلد نیست
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

ahoramazda.pers - هلند - امستردام
شاه کجا !!!!!!! این قوادان ودزدان کجا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

وکیل دادگستری معلق سیاسی - انگلستان - لندن
فارغ التحصیل دبیرستان از اطریش و آشنای کامل به زبان آلمانی, فارغ التحصیل دانشگاه از فرانسه و آشنائی و تسلط کامل به زبان فرانسوی,فارغ التحصیل خلبانی از آمریکا و تسلط کامل به زبان انگلیسی, (آنهم نه الان که هزار تا کلاس و کالج و اینترنت و غیره است و ارتباطات و یادگیریها آسان بلکه 40 سال پیش ) هم چنین مظهر یک وطن پرست واقعی و میهن دوست .. کدام پادشاه , رهبر یا رئیس جمهوری را در دنیا این چنین سراغ دارید ؟
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

gogoli - ایران - تهران
Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین .. خدا مرگم بده! چرا آخه؟! .
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

milad_v v v - ایران - تهران
آنتی اسلام - ایران - اهواز ....gogoli - ایران - تهران ...Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین. میخواین دوا کنید چرا جلو جمع. صلوات بفرست اقا صلوات بفرست ...لول
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

gogoli - ایران - تهران
milad_v v v - ایران - تهران .. مرد حسابی! آنتی "اسلام" که نمیتونه "صلوات" بفرسته! . .
چهار‌شنبه 17 آذر 1389

+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.