وای اگر گامبیا با ایران قطع رابطه کند!


وای اگر گامبیا با ایران قطع رابطه کند!

آینده نیوز , امیرهادی انواری: اصولا وقتی یک کشور قدرتمند و تاثیر گذار در عرصه بین الملل علیه کشورمان سخنی می گوید، احتمالا حس منطقی خسارت در بین ایرانیان پدید می آید، اما وقتی یک زائده باریک درست در میانه سنگال که باید با ذره بین آن را روی اطلس دنیا پیدا کرد علیه کشورمان داد سخن سر می دهد، افسردگی و خشم یکجا به هر ایرانی هجوم می آورد!

هفته گذشته در پی برخی رخدادهای خاص در قاره سیاه، دولت «گامبیا» تصمیم خود را در خصوص قطع یک طرفه روابط سیاسی و اقتصادی با ایران اعلام کرد!

البته این اولین بار نیست که کشوری این چنینی اینطور با اعلام موضع خود علیه ایران اینطور ایرانیان را متاثر می کند. تالم خاطر نه از باب از دست دادن بازاری پر سود یا هم پیمانی ارزشمند و تاثیر گذار در عرصه بین المللی ـ که صادرات یا عدم صادرات 9 تن پوشک بچه و نیم تن رب گوچه فرنگی آنچنان لطمه ای به اقتصاد ایران وارد نمی کند ـ  رنجی که ایرانیان می برند از آنجاست که اصولا رابطه با چنین کشورهایی که در جغرافیای بین الملل باید با ذره بین از زیر نقشه پیدایشان کرد چه فایده دارد که بعد اینطور با اعلام قطع رابطه ایران را تحقیر می کنند.


پیش از این نیز سفیر کشور جدید التاسیس کومور که برخی از دخترانشان از صدقه سری خیرخواهی مردم ایران و کمیته امداد رنگ کلاس کامپیوتر دیده اند، در مصاحبه ای مدعی شد، کشورش با ایران رابطه برقرار کرده است، تا کشورمان از انزوا خارج شود!

چه منافع بزرگی را از دست می دهیم...


دلایل توجیهی قطع ارتباط را که کنار بگذاریم، به منافع اقتصادی ایران از گامبیا می رسیم. چنان وزارت امور خارجه این کشور فقیر از قطع ارتباط اقتصادی با ایران داد سخن سر داده، که گویی اقتصاد ایران وابسته به گامبیاست.

اگر چه این کشور ذره بینی در شرق قاره سیاه یکی از مقاصد صادرات ایران است، اما فراموش نکنیم که از ابتدای دولت احمدی نژاد تا پایان سال 88 کل صادرات ایران به گامبیا و به عبارتی سود ایران از رابطه اقتصادی با این کشور جهان سومی، 2.9 میلیون دلار بوده است.

موقعیت گامبیا در نقشه جهان

این در حالیست که فقط در یک فقره براساس گزارشی که در 12 دی ماه 86 در مطبوعات ایران منتشر شد ایران 2 میلیون دلار به گامبیا فقط برای تامین کشتی صیادی و تهیه و اجرای طرح های کشاورزی به عنوان کمک بلاعوض داده بود.


البته این فقره اعلام شده و احتمالا سفرهای دیگر ایرانیان به گامبیا و سفرهای گامبیایی ها به ایران که کم هم نبوده و در ادامه در مورد آن می خوانید، حتما پیشکشی ها و سوغاتی هم داشته!
ایران در حالی به سراغ گامبیا رفته و به این کشور کمک بلاعوض می کند که متحدان اصلی اقتصادی این کشور و صادرکنندگان عمده کالا به این کشور را  سنگال ، ایالات متحده امریکا، دانمارک، چین و ژاپن تشکیل می دهند.

روزشمار سفرهای ایران و گامبیا
گامبیا نیز چون سایر کشورهای فقیر و بایر آفریقایی که نه صنایع آنچنانی دارند و نه معادن خاصی، از کمک های کشورهای خارجی سود می برد و به اندازه کمکی که می گیرد هم در صحنه بین الملل به نفع کشور کمک کننده خودنمایی می کند.

کل کمک هایی که در سال های اخیر به گامبیا شده است، برابر با 15 میلیون دلار بوده، که اگر ماحصل هر بار سفر مقامات ایران و گامبیا را برای این کشور فقیر 2 میلیون دلار در نظر بگیریم، لااقل 6 میلیون از جمع کمک های بین المللی به این کشور از طریق ایران بوده است.


شهریور 85: احمدی نژاد با رئیس جمهور گامبیا دیدار و با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از گسترش مناسبات و روابط با کشورهای اسلامی و آفریقایی حمایت می کند تاکید کرد: آینده از آن آفریقاست و ایران آماده انتقال تجربیات و دستاوردهای خود به کشورهای این قاره به ویژه گامبیا به منظور کمک به توسعه و ترقی این کشورهاست.

 

دیدار در سال 85

 

احمدی نژاد  در دیدار وزیر امور خارجه گامبیا با اشاره به حمایت رئیس جمهور گامبیا از حقوق ملت خود، ملت های مسلمان و آزاده جهان گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در گسترش روابط با گامبیا در زمینه ها و عرصه های گوناگون ندارد و آماده است در زمینه تولید برق، کشاورزی و فروش نفت با گامبیا همکاری کند.


در این دیدار وزیر امور خارجه گامبیا ضمن تاکید بر حق مسلم ایران در دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای، پیشرفت ایران را پیشرفت همه کشورهای آزاده و مستقل دانست و تصریح کرد: گامبیا خواستار گسترش همکاری ها و مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های گوناگون از جمله تامین انرژی، کشاورزی و فرآورده های نفتی است.

فروردین 88: متکی پس از ترک کاراکاس عازم بانجول پایتخت گامبیا شد. در این سفر متکی را هیأت عالیرتبه سیاسی و اقتصادی همراهی کردند.

آذر 88: احمدی نژاد طی سفری به قاره آفریقا به گامبیا سفر کرده و طی نشست های مشترک خبری، از افزایش سطح همکاری ها با گامبیا استقبال می کند.

دیدار در سال 88

 

آذر 89: گامبیا علیه ایران رسما موضع گیری کرده، دیپلمات های ایرانی را اخراج و تهدید به قطع رابطه سیاسی و اقتصادی می کند!


وای اگر گامبیا ما را تحریم کند!

نقشه گامبیا(زائده کرم کمرنگ گامبیاست)


خرید چهار قلم پوشک بچه و رب گوجه فرنگی و پشم شیشه، در مقابل کمکهای نقدی و غیر نقدی و گاه بلاعوض ایران گویی آنچنان بزرگ است که این طور روی سر ایران منت گذاشته می شود!

کل خرید گامبیا از ایران طی تمام دهه 80 برابر با 4.5 میلیون دلار است، که این رقم تنها 14 هزارم درصد ارزش واردات ایران از جهان طی شش ماهه اول امسال و 30 هزارم درصد ارزش صادرات ایران در نیمه اول امسال است. 

بدون شرح اضافه توجه شما را به جداول معاملات بزرگ و پیچیده(!) گامبیا با کشورمان ایران جلب می کنیم.

طی سال 88 کل کالاهایی که گامبیا از ایران خریداری کرده است از قرار زیر است

 

طی شش ماهه اول امسال نیز کل کالاهایی که گامبیا از ایران خریداری کرده است از قرار زیر است


ارزش کل صادرات ایران به گامبیا از سال 1380 تا کنون

ای کاش مسئولان کشور کمی در انتخاب متحدان بین المللی دقت بیشتری به خرج بدهند، تا چنین رخدادهایی موجب تالم خاطر بیش از پیش مردم و ضربه خوردن غرور ملت ایران نشود.

koorosh-ir - ایران - تهران
کار بسیار هوشمندانه ای کردند زیرا کشور خود را از بلایای بعدی نجات دادند معمولا هر جایی که اخوند جماعت پا بگذاره اسایش وامنیت فرار میکنه.
یکشنبه 14 آذر 1389

alireza_pa - ایران - تهران
شمعی که به خونه واجبه تو مسجد حرومه جناب انتری نژاد
یکشنبه 14 آذر 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
همچین میگه ای وای اگر گامبیا قطع رابطه کند که انگار تمام کشورهای درجه یک جهان دوست و متحد ایران هستند و ما از اینکه گامیا رفته عین خیالمان نیست. نه داداش این خبرها نیست ما که غیر از ونزوئلا و گامبیا و سودان جزایر قمر کسی را نداریم!!! البته اگر جاهل نگوید به ...مم دلش می ترکد.
یکشنبه 14 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
نقشه شون مثل آپاندیس میمونه. یک چیز زاید.
یکشنبه 14 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
چرا انتقادتان به *سیـــاهی ِ* پوست آفریقاست؟؟چشم ها را به حقیقت ِ. سفید پوستانی !باز کنید .که:شلـــوارشان را پایین کشیده اند و نه تنها. سراسر ایران که روابط بین الملل را *"قهـــــوه ایی"* کرده اند..!!وتازه به. غیرتمان هم بَرمیخورد!وجنایتکاران و سوداگران ودزدان و سیاستمداران به قهقرا. بَرندِگان سرزمینمان را هم برتر از *سیاهــــی ِ پوستها * میدانیم!!
یکشنبه 14 آذر 1389

milad_v v v - ایران - تهران
ما قیافه ی رئیس جمهور محبوب رو میبینیم. افسردگی و خشم از سر و کولمون بالا میره . چه برسه اون هنوز به دوران نرسیده ها!!!!
یکشنبه 14 آذر 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
اینهمه اسلحه واسۀ یک همچین جائی فرستادیم خدا وکیلی یکیاز برادرا با یک قبضه کلت میفرستادین بعد هم سودان یک سرزمین پهناور پر از بیابون داره جون میده واسۀ صدور انقلاب محیطش هم مثل صحرای عربستانه پر از چلپاسه و رمل بعد هم اونا سهم نفتشونو گرفتن به فکر جاهای دیگه باشین راستی کشور از قلم افتاده برای کمک سراغ ندارین ؟ اگه دارین به آقا محمود گرا بدین خدا عمرتون بده
دوشنبه 15 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
والا اگر این کشورها را نتوانید دوست خود نگه دارید. افت الله علی مانده و حوضش
دوشنبه 15 آذر 1389

alexxx - اتریش - وین
حالا اینکه اینقدر کوچیک و ناچیزه ببین چه اتشی به نشینگاهتون زده, تا چشمتون کور و پوزه تون هم نرم که پولهای بی زبون رو از خزانه ملی ایران برندارید و اینجوری زیر دست و پای عربا و سیاها بریزید. که چی? تا حالا کدوم یک از این لاشخورا وفادار بودن? یکی بعداز دیگری پس از دریافت مایه به ریشتون خندیدند و ر....دند. نه? ابلهان بدبخت و روسیاه فکر کردید هر کدوم از این کشورها رو رایشونو خریدید, هان? ارواح ننه تون. اگه بخشی از این پولهای باخته رو خرج ملت خودتون کرده بودید لااقل اینقدر مورد تنفرشون نبودید, هر چند ملت ایران هم نه شیر شتر میخواد نه دیدار عرب. فقط برید شماها, برید, برید, برید و بر نگردین.
دوشنبه 15 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.