چهارمین سفر آیت الله خامنه‌ای به قم طی دو ماه اخیر


چهارمین سفر آیت الله خامنه‌ای به قم طی دو ماه اخیر

گزارش‌ها حاکی است که آیت الله علی خامنه‌ای برای دیدار با علمای قم به این شهر سفر کرده است. این سومین سفر غیر رسمی رهبر جمهوری اسلامی به قم، پس از دیدار رسمی ۱۰ روزه وی از این شهر طی  کمتر از دوماه اخیر است.
به گزارش وب‌سایت، آیت الله مسلم ملکوتی، از روحانیون بلندپایه قم، آیت الله علی خامنه‌ای شامگاه جمعه با حضور در منزل آیت الله ملکوتی با وی دیدار کرده است.

این وب‌سایت توضیح بیشتری درباره این دیدار ارائه نکرده است. تاکنون وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی یا خبرگزاری‌های ایران در این زمینه خبری را منتشر نکرده‌اند.

آیت الله خامنه‌ای از ۲۷ مهرماه ماه سال جاری به مدت ده روز به قم سفر کرد و مراجع و روحانیون ارشد نیز با حضور در محل سکونت وی با رهبر جمهوری اسلامی دیدار کردند. پس از این سفر آیت الله علی خامنه‌ای تاکنون طی دو سفر غیر رسمی در
اواسط و اواخر آبانماه به بازدید از مراجعی که به دیدار ایشان در قم آمده بودند، رفتند.

آیت‌الله خامنه‌ای در سفر دوم خود به قم در بیوت مرجع تقلید نزدیک به محافظه‌کاران، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله جعفر سبحانی حاضر شد. وی همچنین در سومین سفرش با آیت الله موسی شبیری زنجانی و آیت الله عبدالله جوادی آملی، از مراجع تقلید شیعه در قم، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

کارشناسان مسایل ایران یکی از دلایل سفرهای آیت الله خامنه‌ای به قم  را به حوادث خونین انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته  نسبت می دهند و می گویند  پیامدهای مقابله نظام جمهوری اسلامی با این حوادث از نظر مشروعیت جایگاه سیاسی و فقهی آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام مهم بودند.

پیشتر محمدجواد اکبرین، کارشناس مسائل حوزوی، گفته بود، به دلیل سرکوب و بازداشت‌های گسترده پس از انتخابات و بی‌پاسخ ماندن نامه‌های برخی از علمای به رهبر در این زمینه، مساله «عدالت» رهبر جمهوری اسلامی در نگاه جامعه متدینین مورد تردید قرار گرفته بود به همین دلیل این سفرها هم از بعد فقهی و حوزوی برای او به عنوان ولی فقیه مهم است.

 به دنبال برنده اعلام شدن محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری  و سرکوب گسترده اعتراضات به نتیجه انتخابات،  آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع منتقد جمهوری اسلامی که در آذرماه سال گذشته در گذشت، با انتشار بیانیه‌ای با ابراز تأسف و ناراحتی از این برخوردها، اعلام کرده بود، «اسلام و سیره نبوی و منش علوی» با رفتار حاکمان فعلی ایران تفاوتی آشکار دارد.

آیت الله سید علی محمد دستغیب، از مراجع منتقد و همچنین عضو مجلس خبرگان رهبری،  نیز در شهریور ماه سال جاری در نامه از اعضای مجلس خبرگان رهبری خواسته بود که وظیفه خود را درباره اجرای قانون اساسی و نظارت بر رهبر جمهوری اسلامی پیگیری کنند.

براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس خبرگان رهبری در صورتی که رهبر جمهوری اسلامی یکی از شرایط خود را از دست بدهد، می‌تواند وی را از کار برکنار کند.

آیت الله سید علی محمد دستغیب همچنین پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری از مجلس خبرگان خواسته بود که برای رسیدگی به شکایت و اعتراضات مردم تشکیل جلسه بدهد.

 مراجعی که با رهبر دیدار نکردند

در جریان سفر مهرماه برخی از مراجع سنتی قم و نیز مراجع تقلید نزدیک به اصلاح‌طلبان به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای نرفتند که در این میان می‌توان از آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله موسوی اردبیلی و آیت‌الله صانعی یاد کرد.

در این میان دیدار نکردن آیت‌الله وحید خراسانی با رهبر جمهوری اسلامی خبرساز شد چراکه به گفته کارشناسان مسائل حوزوی این مرجع تقلید ساکن قم از مراجع طراز اول جامعه دینی سنتی ایران است و علاوه بر آن با صادق لاریجانی، رئیس کنونی دستگاه قضایی ایران که منصوب آیت‌الله خامنه‌ای است، نیز پیوند سببی دارد.

همچنین آیت‌الله موسوی اردبیلی و آیت‌الله صانعی گرچه هر دو از مراجع نزدیک به اصلاح‌طلبان به شمار می‌آیند اما به لحاظ نقشی که در دوران شکل‌گیری و ثبیت نظام جمهوری اسلامی داشتند، تا پایان دوره ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای همکاری نزدیکی با وی داشتند.
farhad352 - ایران - تهران
. این مردک الدنگ نمیداند که سایر ملا ها و آخوند های درباری خمس و زکوت بگیر هم همانند او در مقابل مردم پشیزی نمی ارزند و کل نظام جمهوری تازی از چشم تمامی مردم افتاده است.پس زمان ریختن نقشه ای درست و حسابی برای فرار دسته جمعی این ملا های دزد و متجاوز و درروغگو فرارسیده است و در ایران هیچ جای امنی برای تحمل گفتار مضحک و مسخره در مورد دین و آئین و چرندیات مشابه وجود ندارد چون در این سی و سه سال مردم ایران ماهیت دغلکار و سالوس صفت و متجاوز شما را به خوبی شناختند. مرگ بر آخوند مخصوصا وقیحان و طلبکاران ارث پدری از خزانه ملی , جان و مال ایرانی. درود بر تمامی وطن پرستان به پا خاسته که به چیزی جز سر نگونی حکومت ننگین اسلامی رضایت نمیدهند
یکشنبه 14 آذر 1389

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
خب چرا اینقدر شلوغش می کنید، طرف داره دنبال سوراخ موش میگرده دیگه!
یکشنبه 14 آذر 1389

black chador - امریکا - ولدن
رفته به ساختن قبرش نظارت کنه ....
یکشنبه 14 آذر 1389

koorosh-ir - ایران - تهران
اشتباه نکنم یک خبرهایی هست
یکشنبه 14 آذر 1389

parsik - ایران - تهران
من که میگم اخرای عمرشه داره واسه جانشینش تلاش میکنه.
یکشنبه 14 آذر 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
مثل اینکه اطلاعات ویکی لیکس در مورد خ.ر درست از آب در اومده.
یکشنبه 14 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
سفر 7 براش *آمــــد* داره!!..سفر به *جهنم *داره!!..
یکشنبه 14 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
سفر 7 براش *آمــــد* داره!!..سفر به *جهنم *داره!!..
یکشنبه 14 آذر 1389

antidictatour - فرانسه - پاریس
بوی الرحمن میاد.
یکشنبه 14 آذر 1389

8pa - ایران - تهران
علی روزه خون 5 زاری،می خوای آب رفته رو به جوی برگرده،زهی خیال باطل،بیعت گرفتن به روش خلفای راشدین؟مالیدی داداش.
دوشنبه 15 آذر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
واقعا که سد علی گدا اسم مناسبی برای این ولی وقیحه!!! چه التماسی برای لقب آیت الله عظمایی میکنه!!!
دوشنبه 15 آذر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
باز پوشک خیس کرد, علی گدا ادم دیکتاتور وترسوئی هست و برای همین دنبال ... این استفراق الله ها افتاده, چلاغ علی وحشت کرده چون خوب حالیشه روی چه انبار باروتی نشسته, علی سگ دست میتونه این انفجار رو به تاخیر بندازه ولی نمیتونه مانعش بشه.....مرگ بر جد و اباد اخوند و مذهب
دوشنبه 15 آذر 1389

hafeze shirazi - ایران - تهران
این سفر ها حاکی از مشکلات و مخالفت هاست
دوشنبه 15 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.