واکنش بحرین به افشای اظهارات پادشاه بحرین علیه ایران در ویکی‌لیکس


واکنش بحرین به افشای اظهارات پادشاه بحرین علیه ایران در ویکی‌لیکس

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین

وزیر خارجه بحرین در نخستین واکنش آشکار به اسناد منتشر شده در ویکی‌لیکس گفت که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، میان مواضع علنی بحرین و آنچه حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین به طور خصوصی گفته و در این اسناد بازتاب یافته «تضادی وجود ندارد».

به نوشته روزنامه واشینگتن پست، شیخ خالد بن احمد آل‌خلیفه، وزیر خارجه بحرین این مطلب را روز جمعه در یک نشست خبری مشترک با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی خود در منامه، پایتخت بحرین اظهار کرد.

بنا بر اسناد تازه افشا شده وزارت خارجه آمریکا توسط وب‌سایت ویکی‌لیکس، پادشاه بحرین در سال ۲۰۰۹ به ژنرال دیوید پتریوس گفته‌بود که آمریکا باید برنامه هسته‌ای ایران را «از هر راهی که لازم است» متوقف کند. بنا بر این سند، حمد بن عیسی آل خلیفه هم‌چنین گفته‌است که «خطر رها کردن مسئله هسته‌ای ایران بیشتر از خطرات متوقف کردن آن است.»

وزیر خارجه بحرین روز جمعه در واکنش به افشای این یادداشت دیپلماتیک افزود: «هر کشوری در خاورمیانه حق برخورداری از نیروی هسته‌ای برای کاربردهای صلح‌آمیز را دارد اما وقتی که قرار باشد از این نیرو برای ایجاد چرخه‌ای از مواد هسته‌ای تسلیحاتی استفاده شود ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم چنین چیزی را بپذیریم و ما هرگز نمی‌توانیم با چنین چیزی در منطقه کنار بیاییم.»

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه از توضیح در مورد جزئیات سند افشا شده خودداری کرد اما در ادامه سخنانش افزود که «ما این مطلب را به ایران گفته‌ایم و همین مطلب را از همه شنیده‌ایم.»

وب‌سایت ویکی‌لیکس به تازگی هزاران صفحه دیگر از «اسناد محرمانه» ایالات متحده را منتشر کرد که
برپایه این اسناد چند کشور عربی و از جمله عربستان سعودی از آمریکا خواسته‌اند به ایران حمله نظامی کند. به‌جز بحرین، کشورهای عربی تاکنون واکنشی رسمی به محتوای این اسناد نشان نداده‌اند.

هیلاری کلینتون در نشست خبری مشترک روز جمعه در منامه اظهار داشت که نظرهای خصوصی مقامات عرب که در این اسناد دیپلماتیک بازتاب یافته نشان‌دهنده اتحاد بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «هماهنگی با سیاست ایالات متحده در سیاست‌های تک‌تک کشورهای منطقه به‌جز ایران دیده می‌شود و به نظر من می‌شود گفت که در این خصوص در جامعه بین‌الملل بحثی وجود ندارد.»

نشست امنیتی منامه از سوی مؤسسه مطالعات راهبردی لندن برگزار می‌شود و مسئولان بلندپایه کشورها اعم از سران، وزیران امور خارجه، دفاع و کشور از بیش از ۲۵ کشور جهان به همراه نماینده‌ای از سازمان ناتو و سازمان ملل متحد شرکت دارند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران نیز جمعه شب در صدر هیئتی برای شرکت در نشست امنیتی منامه وارد بحرین شد و همان شب در ضیافت شام امیر سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد بحرین شرکت کرد.

بنا بر گزارش‌ها، هیلاری کلینتون روز جمعه در منامه
خطاب به هیئت ایرانی گفت که وی امیدوار است تهران با «حسن نیت» با گروه ۱+۵ درباره برنامه‌ هسته‌ای خود به گفت‌وگو بنشیند. وی همچنین تأکید کرد پیشنهاد باراک اوباما برای همکاری با ایران همچنان به قوت خود باقی است.
bache shapoor - سوئ - یوسدال
این عربهای سوسمار خور و ملخ خور از اون خلقت تاریخ مثل سگ از ایران و ایرانیها می ترسیدن.
شنبه 13 آذر 1389

saman911 - ایران - تهران
محمد رضا شاه خائن اگه این بحرین نمی بخشید الان این دهات(استان چهاردهم) واسه ایران شاخ نمی شد,شرم بر این شاه خائن.
شنبه 13 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
به موقعش گوشه جگر مام وطن رو به مادر ایران برمی گردونیم.گوشه جگری که خائن وطنفروشی به اشاره چشم وابروئی بخشیدش.
شنبه 13 آذر 1389

Makao3000 - ایران - قم
بادرود به هم میهنان گرامی. تف به منوچهرمتکی این ولگرد روسیاه شده بی رگ وبی غیرت که باپول خزانه مردم به این سو آنسوی جهان ول میگردد و درمهمانی های دشمنان مردم ایران شرکت کرده و دست دوستی و ارادت به مشتی پست و فرومایه میدهد تف تف برتو این پاپی
شنبه 13 آذر 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
جناب شیخ مگر خبر نداری که دکتر احمدی نژاد که استاد دانشگاه هم هستند حرف های شما راتکذیب کرده اند، ایشان ظرف دو ساعت دویست و پنجاه هزار برگه سند را مطالعه کردند و اظهار نظرشان قطعی است. حالا هر قدر می خواهی بگو من این حرف را زده ام ولی فایده ندارد. کی میاد حرف دکتر را بگذاره زمین حرف تو را قبول کنه.
شنبه 13 آذر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
saman911 - ایران - تهران . آدم مگرچندبار به دنیا می آید؟جدا شدند راحت شدند. کشورما مگرچه گلی به سر ساکنانش زده؟بجز جنگ،فقروفحشاواعتیاد، ما چه دستاوردی داشته ایم؟تازه اگرشانس بیاوریم بتوانیم همین راحفظ نماییم!. روزهای افتضاح تر و بدتری درپیش است! منتظرباشید. .
شنبه 13 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
توی بشکه بدترکیب همان تریاکت را بکشی بهتر است. دهاتی ها عقب مانده خوب شد انگلیسی ها نفت براتون کشف کردند وگرنه مانند پنجاه سال پیش هنوز زیر چادر دربیابان بودید.
یکشنبه 14 آذر 1389

kasra persia - انگلیس - لندن
این کشور های عربی که از بدو اغتشاش سال ۵۷ مورد حمایت سران غاصب ایران بوده اند و لقمه دهان را از ملت ایران گرفته تا اعراب لبنان و باقی کشورها بتوانند در سواحل دریا دقایقی را ....... کنند .اگر از اینها بپرسند از بین ایران و اسرائیل کدام را میخاهان که از صفحه روزگار محو شوند ، خواهند ایران ایران ایران .اعراب هرگز چشم دیدن ایرانیان را نداشته و نخواهند داشت. برای سران غاصب ابایی نیست که زنان ایرانی از فقر دست به خود فروشی بزنند .سران غاصب ماموریت دارند که جان ،مال ،ناموس و خاک ایرانیان را بر باد فنا دهند .
یکشنبه 14 آذر 1389

love-iran - ایران - مشهد
هیچ کشوری جرات حمله به ایران رو نداره با اینکه از هر چی اخونده بدم میاد ولی اگه جنگ بشه اولین نفرم که میرم جبه و مرگ بر امریکا در ظمن اون اقایی که لاهیجان پیام دادن خواستی زحمت بکشی مثل من درس بخونی تا تو ایران مثل من ماهی 2 ملیون حقوق باشه تازه با مدرک لیسانس عزیز جان همیشه بقه رو گناه کار ندونید
یکشنبه 14 آذر 1389

bluestar - ایران - تهران
((بینوایان)) جوابت رو تحویل بگیر.
یکشنبه 14 آذر 1389

mehraeen - ایران - تهران
saman911. برو جمع کن ! یکی اشتباه میکنه یکی خیانت ! در مورد میهن پرستی شاه شک نداشته باش گرچه در مورد بحرین اشتباه کرد. ولی یک چیزی رو بدون خیانتی که آخوندها کردند نه تنها در مورد مسائل ارضی همچون دریای مازندران بلکه در مورد فرهنگ ایران نیز خیانت بی شماری کردند . خیانت و عرب پرستی و اولویت دادن به منافع اعراب همچون فلسطین و لبنان و غزه و اولویت دادن به زبان و فرهنگ عرب بر فرهنگ ایران همچون بی توجهی به آثار تاریخی پیش از اسلام و ترجیح دادن نامهای عربی بر نامهای ایرانی و گذاشتن نامهای ایرانی بر شخصیتهای منفی و شروز فیلمها و سریالها و برعکس نامهای عربی بر شخصیتهای قهرمان و مثبت فیلمها و همه و همه باعث شده اند که این کشورها برای ما شاخ شوند . مگر فقط بحرین شاخ شده است . امارات - عربستان - قطر - یمن و ... همه اینها که شاه به باد نداد. فکر کن بعد بنویس
یکشنبه 14 آذر 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
برو دهن کثیفت رو ببند عرب کثیف پابرهنه بوگندو ! شما عربهای بی ناموس همیشه دستمال و روغن بدست اماده به خدمت غربیهاهستید ! ایران وایرانی مثل خاری همیشه در چشماتون بوده
یکشنبه 14 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
kasra persia - انگلیس - لندن _ حالا جمهوری اسلامی به عربها خدمت کرد 8 سال باهاشون جنگید؟؟ raha1984 - المان - هامبورگ _ اگه از غرب بدت میاد چرا رفتی المان؟ درضمن همین عربهای بوگندو الان پول یه عطرشون اندازه کل زدگیت میشه
یکشنبه 14 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
red.boy - حزب اله لبنانی، از کدام عرب حرف میزنی؟ عرب مصری؟ یمنی؟ اردنی؟ سوریه ای؟ تونسی؟ الجزایری؟ مراکشی؟ و ... بیشترشان نان شب ندارند بخورند جای درستی برای زندگی ندارند، خوشبو کننده پیشکش! بیخود اینجا عرب عرب راه نینداز تو خودت عرب جیره خوار رژیم هستی پول نان و زندگی و خانه تان را ایران میدهد.
دوشنبه 15 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.