تهرانی ها سه روز در هفته می توانند از خودروی شخصی استفاده کنند

 
تهرانی ها سه روز در هفته می توانند از خودروی شخصی استفاده کنند

همزمان با تشدید آلودگی هوای شهر تهران، پلیس راهنمایی و رانندگی از احتمال دائمی شدن تردد خودروها بر اساس طرح زوج و فرد خبر داده است.

آلودگی شهر تهران که از هفته گذشته تشدید شده، همچنان وضعیت هوا در برخی مناطق نظیر میدان آزادی، پارک سلامت و پارک قائم در شرایط اضطرار قرار دارد و در بقیه مناطق نیز در وضعیت هشدار است.

تعطیلی مدارس و ادارات نتوانسته از میزان آلودگی بکاهد و برای همین تصمیم گرفته شد تا طرح زوج و فرد تردد خوردوها که از چند سال پیش در بخشی از مناطق مرکزی تهران اجرا می شد، به سراسر این شهر گسترش یابد.

این طرح از هفته گذشته در تمام مناطق شهر تهران به اجرا گذاشته شد و سرتیپ حسین رحیمی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران می گوید که با اجرای این طرح آلودگی کم شده و ترافیک نیز بین 35 تا 40درصد کاهش پیدا کرده است.

طرح زوج و فرد خودروها پنج سال پیش بعد از افزایش آلودگی در محدوده مرکزی شهر تهران به اجرا گذاشته شد که از شمال به بزرگراه رسالت، از شرق به خیابان آیت، از غرب به بزرگراه چمران و نواب و از به جنوب بزرگراه بعثت ختم می شود.

در طرح تردد زوج و فرد، خودروهایی که رقم سمت راست آنها زوج است در روزهای زوج و خودروهایی که رقم سمت راست آنها فرد است در روزهای فرد مجاز به تردد در این محدوده بودند که اکنون با گسترش این طرح به سراسر شهر تهران، عملا نیمی از خودروها حق عبور و مرور ندارند.

سرتیپ رحیمی می گوید که "مردم تهران مشکلی با دائمی شدن طرح سراسری زوج و فرد ندارند."

تجریه تاریخی محدودیت رفت و آمد

اما در سال 1377 ایران در بزرگترین مواجهه با بحران آلودگی هوا که تعطیلی چند روزه مدارس را درپی داشت یکبار به این تجربه ناموفق دست زد.

در آن سال راهنمایی و رانندگی تهران با تشدید آلودگی هوا بی مقدمه طرح زوج و فرد کردن خودروها را در تمام سطح شهر تهران اجرا کرد اما این طرح از بیم پیامدهای اجتماعی به سرعت از سوی شورای تامین استان تهران لغو شد.

شورای تامین استان که بالاترین مرجع تصمیم گیری در سطح شهر تهران به حساب می آید با هدف پیشگیری از بروز تنش های اجتماعی ادامه این طرح را به مصلحت ندانست و اجرای آن را لغو کرد

این شورا کوتاه زمانی بعد با صدور اطلاعیه ای در باره علت لغو این طرح اعلام کرد: "به دلیل عدم پاسخگویی ناوگان اتوبوسرانی شهری جهت جابه جایی اقشار مختلف، ادامه طرح ممنوعیت تردد زوج و فرد توسط راهنمایی و رانندگی یقینا عوارض اجتماعی، سیاسی، امنیتی و عکس العمل های گسترده مردم را به دنبال خواهد داشت."

اکنون دولت محمود احمدی نژاد که با انتقاداتی زیادی در باره کوتاهی در پرداخت بودجه به مترو و بی توجهی به بازسازی خودروهای عمومی رو به روست سعی دارد تا همان طرح سیزده سال زوج و فرد کردن خودروها را به طور همیشگی در پایتخت اجرا کند.

سرتیپ رحیمی می گوید که دائمی شدن طرح زوج و فرد آثار مطلوبی دارد و "به نظر می رسد که مردم تهران با این امر که تنها سه روز در هفته از خودروهای شخصی خود استفاده کنند، مشکلی ندارند."

هوای تهران از سالها پیش با مشکل آلودگی مواجه است و هر ساله در اواخر فصل پائیز و اوایل زمستان آلودگی به اوج خود می رسد به طوری که بارها دولت ناچار شده تا مدارس را به خاطر بالا بودن آلودگی تعطیل کند.

برای مقابله با بحران آلودگی هوا ده سال پیش برنامه ای به عنوان "برنامه جامع آلودگی هوای تهران" تهیه شد که بر اساس آن باید ظرف مدت ده سال کیفیت هوای پایتخت به شرایط قابل تنفس و سالم می رسید اما گزارشها نشان می دهد که وضعیت هوای تهران به مراتب بدتر از ده سال پیش است.

بر اساس این برنامه، تولید خودروهای استاندارد و از رده خارج کردن خودورهای فرسوده در دستور کار قرار گرفت و قرار شد تا ضمن بالا بردن کیفیت سوخت، وضعیت حمل و نقل عمومی نیز بهبود یابد اما شواهد نشان می دهد که هیچکدام از این برنامه ها به درستی اجرا نشد و پس از یک هفته آلودگی شدید، نشانه از بهبود وضعیت هوا نیز به چشم نمی خورد.

به نظر می رسد با تکرار و تشدید هر ساله بحران آلودگی هوا و بی برنامگی مسئولان، مردم تهران با ادامه این وضعیت، فقط باید به آسمان چشم بدوزند، به امید این که باد و باران بیاید و هوای آلوده را با خود ببرد و بشوید.

youtopia - کانادا - کانادا
یه روزم زیادشون همه باید با وسیله عمومی رفت و امد کنند.کانادا
یکشنبه 14 آذر 1389

mahyar1212 - ایران - تهران
اقا تهران رسما شده پارکینگ اتفاقا طرح خوبیه خیلیا الکی ماشین بیرون میارن یارو از بقالیه محلشونم میخواد نوشابه بخره ماشین میاره ولی ای کاش میشد این جمعیت که این خمینی لعنتی گقت بزایید خونه بهتون میدیم به جاهای دیگه انتقال داد من که اگه کار اینجا نداشتم نفر اول اینجا ترک میکردم آرزوم اینه که یه ویلا تو رامسر بخرم
یکشنبه 14 آذر 1389

a persian - سوئد - استکهلم
mahyar1212 - ایران - تهران همه حرف شما رو برای نرفتن از تهران میزنن.بنظر من مشکل از خود مردم هم هست که اصرار دارن در تهران زندگی کنن و هر چیزی رو بهونه می کنن برای موندن در این شهر.خیلی ها رو من می شناسم که می تونن در شهرستان تجارت بهتری داشته باشن اما بازم از تهران تکون نمی خورن چنان دخیل بستن فکر می کنن چه خبره توی این شهر.الان دیگه امیدی به خروج جمعیت فعلی تهران نیست و فقط باید از مهاجرت های بعدی جلوگیری کرد.بهترین راه بومی کردن دانشگاه های تهرانه.تقریبا همه شهرستانی ها که بخاطر دانشگاه میان تهران دیگه بر نمی گردن و تازه کلی از فک و فامیلاشونم میارن.مشکل مردم ما اینه همش انتظار دارن یکی بیاد مشکلاتشون رو حل کنه و خودشون نمیخوان کاری کنن.اگه یه سری که واقعا بدون ضرورت در تهران هستن رضایت بدن برن شهراشون هم برای خودشون بهتره هم برای کسائی که مجبورن در تهران زندگی کنن.ولی متاسفانه خودخواهی اجازه نمیده.
یکشنبه 14 آذر 1389

artosh - ایران - تهران
youtopia - کانادا - کانادا / عزیزم حرفت توهین آمیزه. زیادشونه چیه؟! ما مردم چه گناهی کردیم که پول یک ماشین استاندارد رو میدیم، اما اتومبیلی بهمون میدن که نصف ارزش پولی که دادیم رو هم نداره و از اونور هم فاقد استانداردهای لازم هست که آخرش میشه همین آلودگی هوا. کدوم وسائل نقلیه؟! نشستی تو کانادا، کشور مدرن و از نظر حمل و نقل بدون مشکل، حرف بیجا میزنی..! یه سر بیا وضعیت مترو و صفوف مترو رو ببین. یه سر به حمل و نقل عمومی شهر بزن بعد اینجوری کامنت بده. با عذابی که ما تو این تهران میکشیم در جواب این حرفت که زیادشونه باید تندتر بهت پاسخ میدادم، اما ادب حکم میکنه که در همین حد بهتون بگم.....................! یه نکته: نیویورک چند برابر تهران اتومبیل داره؟ آیا نیویورک هم طرح زوج و فرد داره به اینگونه که ما در تهران داریم؟ چرا خبری از آلوده بودن هوای نیویورک و نزدیک به هشدار بودن نمیشنویم؟!!!!!!! خیلی از مردم بیچارهء این شهر با اتومبیل شخصی و مسافرکشی نان شب به خونشون میبرن................
یکشنبه 14 آذر 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
دوستان حالا متوجه میشیم که دور زدن تحریم ها چطوری صورت میگیره ! به ایران (یکی از بزرگترین دارنده های ذخائر نفتی )بنزین نمیفروشند -ایران احتیاج به بنزین داره -ادرار گاومیش(بنزین ساخت ایران ) رو میریزه تو باک ماشین های ایرانی -بنزین ایرانی استاندارد نیست و سمی هستش -این سم تو موتور ماشین ها ی غیر استاندارد تو ایران دود میکنه و مردم چشاشون و ریه هاشون میسوزه و خفه میشن (عملا)- بعد دود سمی تهران رو میگیره -دولت هم به خاطر رفاه مردم و سلامتی اون ها اجازه رفت و آمد رو به خود روها نمیده و مردم رو ساکن میکنه - ماشین ها کمتر میان تو خیابون ها و کمتر دود میکنند یعنی اینکه مردم نمیتونند تردد و مسافرت روزانه شون رو به درستی انجام بدن و دقیقا در همین وقت هستش که تحریم ها با مختل شدن سیستم نقل و انتقالات شهری و شخصی در تهران دور زده میشه....!!! راستی از غدیر قم چه خبر !؟.
یکشنبه 14 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
mahyar1212 - ایران - تهران_ حمل و نقل عمومی ب شکلی نیست که بخوای بدون ماشین شخصی جایی بری. نه مترو به اون شکل هست نه اتوبوس نه حتی تاکسی.پس با خودروی شخصی تردد کردن بصرفه تره. درضمن ما جوانای ایرانی تفریحی نداریم یه ماشین بازی و دور دور تو خیابونا رو هم میخوایین ازمون بگیرین؟؟؟
یکشنبه 14 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
یکی نیست به این احمقی نژاد بگه مردتیکه حالا که 75میلیون هستیم این وضع مردم وای به روزی که به 150 میلیون برسیم انوقت باید تمام ایران را تعطیل کنید. لااقل از چین درس عبرت بگیرید.
دوشنبه 15 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.