کشف موجود زنده در محیطی که هیچ جاندار دیگری در آن شانس حیات ندارد!


کشف موجود زنده در محیطی که هیچ جاندار دیگری در آن شانس حیات ندارد!

دانشمندان ناسا موفق به کشف جانداری شده اند که می تواند در محیطی که هیچ جاندار دیگری در آن شانس حیات ندارد، به زندگی ادامه دهد، کشفی که می تواند شانس تکامل حیات را در سیاره های دیگر افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این موجودات که دانشمندان از آن به عنوان حیاتی عجیب یاد می کنند قادرند در آرسنیک رشد کرده و حتی این ماده را در دی ان ای خود ترکیب کنند. این در حالی است که آرسنیک یکی از سمی ترین موادی است که تا کنون شناخته شده است. این ماده معمولا مسیرهای متابولیکی را مختل کرده و امکان ادامه یافتن حیات طبیعی را غیر ممکن می کند.

اما این میکروبهای عجیب که در گل و لای اعماق دریاچه ای در کالیفرنیا کشف شده اند، نه تنها می توانند در محیطهای آرسنیکی به بقای خود ادامه دهند بلکه این ماده شیمیایی را به بخشی از ساختار مولکولی خود تبدیل می کنند.

گفته می شود این کشف می تواند بر وجود حیاتهای فرا زمینی استدلال داشته باشد زیرا نشان می دهد حیات بسیار سازگار پذیرتر از چیزی است که در گذشته تصور می رفت و حتی می تواند در سخت ترین شرایط نجات پیدا کند.

دانشمندان دانشگاه آریزونا می گویند در صورتی که چیزی بر روی زمین می تواند کاری به این میزان غیر عادی و به دور از انتظار انجام دهد، اکنون زمان آن فرارسیده تا دریابیم حیات از چه توانایی های دیگری برخوردار بوده که انسان از آن بی خبر مانده است.

زمانی که دانشمندان درباره حیات سخن می رانند به استفاده از مفهوم "حیات به شکلی که ما می شناسیم" گرایش دارند زیرا حیات بر اساس ساختارهای بیولوژیکی پایه گذاری شده که تنها بر روی زمین وجود دارند. اما برخی دیگر از متخصصان باور دارند که احتمال وجود حیاتهای دیگر، حیات غیر عادی، نیز در دیگر نقاط جهان هستی وجود دارد.

با این همه کشف جدید از فرضیه ای پشتیبانی می کند که احتمال کشف سیاره های همسایه زمین از جمله مریخ و ماه و دیگر اجرام کیهانی در سامانه خورشیدی را غیر ممکن نمی داند.

تمامی گونه های شناخته شده حیات نیازمند 6 عنصر بنیادین هستند: کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و سولفور که بخشهای اصلی و سازنده دی ان ای، پروتئین و چربی ها به شمار می روند و بدون آنها حیات هرگز شکل نمی گرفت.

اما جاندارانی که به تازگی کشف شده اند از توانایی غیرعادی در جذب فسفر از ارسنیک برخوردارند. دانشمندان با استفاده از ردیابهای رادیواکتیو ارسنیک را پس از اینکه به بخشی از ساختار حیاتی سلولی جاندار از جمله غشای سلول، پروتئین و دی ان ای  تبدیل می شد تحت نظر گرفته و موفق به کشف این رفتار شدند.

باکتری های جدید با نام Halomonadaceae در اعماق دریاچه مونو در نزدیکی کالیفرنیا کشف شده اند، دریاچه ای که به شدت شور و مملو از آرسنیک است. دانشمندان دریافتند در زمانی که پای بقا در میان باشد این جاندار از توانایی دوگانه ای برای نجات خود برخوردار است.

بر اساس گزارش تلگراف، در واقع این موجود در حالت معمولی زندگی عادی را در پیش گرفته و از فسفر موجود در مولکولهای خود استفاده می کند اما هر موقع که نیاز پیش بیاید می تواند به مدل حیات غیر عادی روی آورده و از آرسنیک برای ادامه حیاتش استفاده کند.

Afshin London - انگلستان - لندن
عجب موجود ناقلایی
جمعه 12 آذر 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
خدا رحم کنه تو این دنیای پر از همه چیز همین یکی رو کم داشتیم فقط ای میکروب عزیز جان هر کس برات عزیزه تو بدن و لباس و عمامه خامنه ای و طرفدارانش نرو که کار دنیا تمومه
جمعه 12 آذر 1389

iranian boy - ایران - بجنورد
براتون واقعا متأسفم که اینقدر لوس ، بی معنی و غیر مرتبت با مطلب نظر میدید. آدمهای امثال شما هستند که، آزادی و دموکراسیو لکه دار کردند. فقط بخاطر اینه که مسائلو با هم قاطی میکنید، چون افکارتون تک بعدیه و فقط از یک بعد به دنیا نگاه میکنید.
شنبه 13 آذر 1389

بی خیال - ایران - کرمان
آخوندها هم با همه چیز سازگارند
شنبه 13 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
قابل توجه علما اعلام وفضلا عالیقدر حوزه علمیه فم و نجف و ومخصوصا اخیرا در حوزه علمیه اراک. لطفا بشتابید و یک شناسنامه ممهور بمهر اسلام عزیز ناب محمدی برای این جناب جاندار تهیه و غفلت موجب پشیمانی است . از ما گفتن . بقیه را خود دانید . حالا فردا بما نگوئید . بما نگفتی باوفا. که این جانور از دست ما در رفت . چون مدرک لیز بود
شنبه 13 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.