پارس جنوبی، تنها شرط قطر برای همکاری در حمله به ایران


پارس جنوبی، تنها شرط قطر برای همکاری در حمله به ایران

عصر ایران : قطر حاضر است برای حمله به ایران، پایگاه های خود را به طور مجانی در اختیار آمریکا قرار دهد.


به گزارش عصر ایران، براساس اسناد ادعایی سایت ویکی لیکس ، قطر از هر گونه حمله نظامی علیه ایران استقبال می کند.

براساس یکی از این اسناد محرمانه مربوط به گزارش های وزارت امور خارجه آمریکا، قطر خواهان حمله نظامی آمریکا به ایران است و تمامی تسهیلات را برای این حمله نظامی در اختیار آمریکا قرار می دهد.
 
البته قطر تنها شرط خود را برای همکاری گسترده با مهاجمان به ایران، حفاظت آنها از میدان گازی مشترک میان ایران و قطر یعنی پارس جنوبی اعلام کرده بود.

این سند مدعی است : قطر به استفاده آمریکا از خاک این کشور برای حمله به ایران راضی نخواهد شد مگر بعد از اینکه همه تضمین های امنیتی را از دولت آمریکا درباره حفاظت از حق قطر در بهره برداری از میدان گازی مشترک پارس جنوبی دریافت کند.
 
میدان گازی پارس جنوبی که قطری ها آن را الشمال می نامند واقع در خلیج فارس و میان ایران و قطر، مشترک است و هر دو کشور در حال برداشت از آن هستند.
 
با این حال هم اکنون محور درآمدهای قطر، صادرات گاز است و این موضوع به موتور محرکه توسعه این کشور تبدیل شده است.

قطر بزرگترین صادرکننده گاز مایع شده (ال ان جی) جهان است وهمواره با ایران بر سر میزان برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی رقابت دارد. قطر هم اکنون نسبت به ایران، میزان بیشتری از گاز را از این میدان مشترک، برداشت می کند.
 
قبل از این نیز براساس دیگر اسناد ادعایی، سران عربستان ، اردن، بحرین و مصر نیز خواهان حمله آمریکا به ایران شده بودند.
 
همچنین، آمریکا در صورت استفاده از پایگاه هوایی العدید قطر برای حمله نظامی به ایران، هیچ هزینه ای را به دوحه نخواهد پرداخت همچنین در صورت اعمال تغییرات یا به روز سازی این پایگاه، 60 درصد هزینه ها با قطر و 40 درصد باقی مانده با آمریکا خواهد بود.
 
در این سند همچنین به میزبانی قطر از مقامات ارشد فرماندهی نظامی آمریکا در منطقه و واگذاری بی قید و شرط پایگاه هوایی العدید به آمریکایی ها در حملات گذشته آنها به افغانستان و عراق اشاره شده است.
 
قطر هم اکنون میزبان فرماندهی نظامی آمریکا در منطقه و نیروی هوایی این کشور است.
 
این اسناد در حالی منتشر می شوند که ایران در میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بالاترین سطح همکاری ها را با عمان و قطر دارد و سطح مناسبی از اعتماد میان مقامات تهران و دوحه وجود دارد.

براساس متن سند محرمانه دیگری که به تازگی فاش شده است ، کویت برای تضمین امضای توافقنامه با ایران برای برداشت گاز از میدان مشترک با ایران یعنی آرش (الدره) تلاش می کند و دربرابر تهران سیاست موازنه دقیقی را اعمال می کند. شیوه تعامل کویت در برابرایران بسیار دقیق و نیازمند تحرکات بررسی شده است.

این سند اضافه می کند: شیخ ناصر المحمد نخست وزیر کویت که پیش از این در تهران ، سفیر کویت بود در زمینه توانایی خود برای تعامل با ایران، اعتماد به نفس زیادی دارد و نیازی به آمریکا در این زمینه نمی بیند.

در همین باره، سعد حریری نخست وزیر لبنان که در روزهای گذشته مهمان ایران  بود در جدیدترین اظهاراتش مطالب مطرح شده در اسناد وزارت خارجه آمریکا را رد کرد.

براساس این اسناد، حریری حمله نظامی به ایران را تایید کرده بود.
 
نخست وزیر لبنان که هم اکنون در پاریس به سر می برد با تکذیب تایید حمله نظامی به ایران، گفت که مخالفت اعمال فشار بر ایران به دلیل برنامه هسته ای آن هستم.

چند روز پیش سایت اینترنتی ویکی لیکس 250 هزار سند از گزارشات دیپلمات های وزارت خارجه آمریکا را درباره موضوعات مختلف روابط بین الملل منتشر کرد.
بسیاری از کارشناسان در صحت ادعاهای ویکی لیکس تردید دارند و این اسناد را آمیزه ای از راست و دروغ های هدفمند می دانند.
dkdk - دانمارک - اسلیس
immortal1977 - هلند - امرسفورت . . اگر توهین نمیکردی مطمئنا نشان میدادی از شعور و شخصیت برخورداری اما متاسفم.ضمنا چرا جوابی برای کامنت منطقی نداری مرا به سپاهی و چرت پرتهای دیگر متهم میکنی.به لطف خداوند 15 ساله در سرمای شدید دانمارک از 6 صبح تا 2 بعد از ظهر در گمرک کار کردم و مردانه زحمت کشیدم و مثل بعضیها عادت به مفت خوری نداشتم.در اخر سئوالت اصلا پایه منطقی ندارد.مقایسه کشور 5 ملیونی با 85 ملیونی کمی ابله هانه است.در ضمن ملت ایران مردمی با عواطف و احساس و باغیرتیند و همین سه صفت باعث درگیری و قتل میشود.اما در دانمارکی که عاطفه و غیرت معنایی ندارد و مسئله ناموسی کاملا در اینجا منتفی است خودبخود نیمی از جرایم و قتل در اینجا رخ نمیدهد.اگر تو کمی فقط کمی مطالعه کنی و مودب باشی بهتر میفهمی که احترام بدیگران در واقع محترمی خودت را نشان میدهد.لااقل اگر بدیگران احترام نمیگذاری برای خودت احترام قائل باش.امیدوارم هم جوابت را گرفته باشی و هم دیگه نه تهمت ناروا بزنی ونه بیحرمتی کنی.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
این عربها همیشه دنبال ضربه زدن به ایرانی هستند اونا پایگاهاشونا در اختیار امریکا قرار بدند اما باید بعد عوض شدن دولت تو ایران یه70میلیون از تعداد مسلمونای جهان کم کنند
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
کثفتهای عربهای سوسمار خور ایران اگر شعور داشت البته دولت بشما کمک نمیکرد.خودتون که هیچی نیستید در مقابل ایران گدای کمک امریکائید.ایران توی ایکه ثانیه میپکوندتون.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

dana2 - مجارستان - بوداپست
ببین دیگه چی شده که این عرب ها هم شاخو شونه میکشن...
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

oghab - .فنلاند - هلسینکی
dkdkدوست من .بنده کامنت شما را خواندم وکاملا باشما موافقم .من مدت 20 سال است در فنلاندم و اینجا هم مردمانی بسیار بی عاطفه .بی ادب .کثیف .وحسود داره کلا اسکاندیناویا مردمان خوبی نیستند .خوب /خیلی ها نظر دیگری دارند .به عقیده من چشم بصیرت ندارند .در ضمن به حرف ان تعدادی که حیف نون هستنداهمیت نده /پاینده باشی .
جمعه 12 آذر 1389

bluestar - ایران - تهران
با شروع کوچکترین جنگ در خاورمیانه میزبانی جام جهانی فوتبال رو از قطر میگیرند.
جمعه 12 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
خدایی اگر باشه, گواست که اگر هیچ عرب غیر ایرانی بخواد سر بتن ایرانی باشه, البته وطن فروش هایی هم توی خود ایران هست که در اثنای جنگ خودشون رو نشون دادن اما قلیلند.
جمعه 12 آذر 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
امریکا هیچگاه به ایران حمله نخواهد کرد....اخه چه رژیمی مثل این این رژیم میتونه اینهمه به غرب خدمت کنه...هر چی مغز متفکره که از ایران فرار میکنند.//ثروت مملکت هم که تو کانادا ودبی لندن وامریکا خوابیده..
جمعه 12 آذر 1389

parang - سوید - سوندسوال
dkdk - دانمارک - اسلیس اقای محترم, به قول خودتون 15 ساله دانمارکین?! و تو سرمای شدید?!!! دانمارک کار کردین.. 1-دانمارک 2 ساله که سرماش از اون ملایمت در اومده و بقول شما شدید شده (اونم بعد از 16 سال). 2-این غیرت غیرت که میگین چی هست? همونیکه مرد هر کاری کرد خوبه ولی زن نباید? برو عزیز من انقدر خودتو با کلمه های قلنبه درگیر نکن, اصلا غیرت هیچ معنی مشخصی نداره که بخواد کسی داشته باشدش یا نه!. 3-اینجا همه چی سر جاشه, اگه واقعا 15 ساله اینجایی میدونی چی میگم..عاطفه و احساس هم زمان و جای خودشو داره عقل هم همینطور... اینو بهت میگم چون همسرم دانمارکیه و الانم ساکن دانمارکم!. 4-تو کشور دانمارک نشستی, از امکاناتشون استفاده میکنی, تازه بدگوییشونم میکنی???? واقعا شما نوبری! (مطمئنا بعد از ورودت به دانمارک مستقیما کار نگرفتی?!). 5-اگرم این چیزایی رو که نوشتین, بهش ایمان دارین! چرا برنمیگردی اقا? اینقدر نمک نخورین و نمکدون نشکنین.........
جمعه 12 آذر 1389

Fareed - ایران - تهران
oghab - .فنلاند - هلسینکی . سلام دوست عزیز میدونم حتما برای رفتن به اون کشور زحت زیادی کشیدی و میدونی که خیلی ها برای اومدن به اونجا جونشونو هم از دست دادن و خیلی ها منتظرن برن تو اون کشورهای عوضی.بیا لطف کن جاتو با این بیچاره ها عوض کن اون کشور کثافتو بده به این بیچاره ها خودت بیا اینجا زندگی کن که مردمش خوبن. حسود نیستن. دولتش نوکر مردمه و....
جمعه 12 آذر 1389

potatis - سوئد - مالمو
oghab - .فنلاند - هلسینکی . من معمولا نظر نمی ذارم ولی وقتی دیدم که شما مردم اسکاندیناوی را اینجور خطاب کردین خیلی ناراحت شدم مردمی که حتی واسه حیواناتم ارزش قائلند نباید اینجور راجع بشون صحبت کرد به قول دوستمون خیلی ناراضی هستی تشریف ببر ایران زندگی کن
جمعه 12 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
. parang - سوید - سوندسوال . . هر کس به اندازه شعور و ادراکش میفهمد نه بیشتر.بنابراین من نمیتوانم از شما بیشتر از این توقع کنم.گفتی غیرت چیه غیرت اینه که اگر با ماشینت داری میری و در راه پیرمردی یا بیماری دیدی که کنار خیابان منتظر کمکه غیرتت اجازه نده بی تفاوت عبور کنی و بری بلکه تا یک مسیری انها را برسانی.اما در دانمارک یکهفته کنار خیابان وایسی هرگز ماشینی برایت توقف نخواهد کرد.جالبه که برداشت تو از غیرت اینقدر حقیرانه است که که زورگوئی مرد به زن را غیرت مینامی جدا متاسفم برات.غیرت یعنی اینکه تا پدر و مادرت پیر شدند انها را بخانه سالمندان نبری و غیرت داشته باشی و بگوئی یک عمر انها مواظب من بودند حال وظیفه منه که مواظبشان باشم.به اینها غیرت و مردانگی میگن که در کشورهای اسکان دیناوی وجود ندارد.لطفا دیگه مزخرف ننویس و بفهم چی مینویسی.ضمنا اگر من از امکاناتی بهرمند میشوم بجایش 37 تا 45 درصد اسکت یا مالیات میدم شیر فهم.
شنبه 13 آذر 1389

Makao3000 - ایران - قم
بادرود به هم میهنان گرامی. عربهایی مانند قطر پایگاه که هیچ ....شان را هم میدهند . اما تف براین رژیم ناایرانی و بی رگ جمهوری اسلامی که دربرابر چند صباحی بیشتر ماندن جلوی همین عربهای بی مایه چه اندازه کرنش و التماس کرده و باج میدهند
یکشنبه 14 آذر 1389

parang - سوید - سوندسوال
dkdk - دانمارک - اسلیس مثل اینکه خودتو زیادی جدی گرفتی, نه?اخه باشعور!!! من هیچ جای کامنتم بی ادبی نکردم, که اینقدر مودب!!! جواب دادی. اونی هم که شما گفتی, وجدانه عزیز من نه غیرت! ضمنا الان ایرانم از این خبرا نیست. راستی الان که 37 یا 45 در صد اسکت میدی?! به موقش خوبم خوردی, پس دیگه منت چی میذاری, بماند سهم بیشتر همین اسکت هم برای تامین رفاه مردمه.شاید بقول شما برداشت من از غیرت حقیرانه ست?!ولی باید بدونین برداشت شما از زندگی حقیرانه ست..حالا بشین با سایه ت!!!! مشورت کن شاید فهمیدی مزخرف گو کیه?بعد بیا هی بنویس تا ببینیم به کجا میرسی.یه بار دیگه هم میگم انقدر خودتو درگیر کلمات قلنبه نکن, عوضش برو یکم ادب یاد بگیر..خیلی هم ناراحتی از اسکاندیناوی و مردمش, بفرما برگرد ایران, که نه تو خیابون معطل بمونی نه ببرنت خونه سالمندان .. شیرفهم
یکشنبه 14 آذر 1389

hassan5 - ایران - تهران
احمدی نژاد برعکس هم نژادان خودش علاوه بر انکه جای دوست و دشمن خودش را نمیداند دوست و دشمن خودش را هم تشخیص نمیدهد.
یکشنبه 14 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.