پیشنهادی برای یک سفر مخصوصاً برای تهرانی ها

 
پیشنهادی برای یک سفر مخصوصاً برای تهرانی ها

سفر یک روزه به روستای شهرستانک، به اندازه ای زیبا و خاطره انگیز است که وسوسه انجام آن اصلا عجیب نیست.


نشریه ی «سرزمین من» در ابتدای گزارش خود نوشته است : پاییز که بشود، شهرستانک می‌شود یک جعبه مداد رنگی، از زرد و نارنجی گرفته تا قرمز و سبز؛ خاک خاکستری می‌شود و آسمان همچنان آبی. رنگ‌های اینجا تا آمدن زمستان دوام دارند تا قبل از آمدن اولین برف. به همین‌خاطر است که پاییز شهرستانک را نباید از دست داد. شهرستانک روستایی است در 84 کیلومتری تهران و آن‌قدر زیباست که حتی ناصرالدین شاه هم نتوانست از آن بگذرد و تقریبا 120 سال قبل قصری ییلاقی در آنجا برپاکرد تا حداقل سالی یک‌بار بساط آشپزی درباری را در آنجا راه بیندازند.


روستای خوش‌منظره شهرستانک در54 کیلومتری شمال غربی کرج با آنکه روستایی ییلاقی است، پاییزش از تابستانش هم معروف‌تر و زیباتر است. به نیمه آبان که برسید بهترین زمان برای گشت و گذار پاییزی در شهرستانک است، چون ترکیب رنگ‌ها به زیباترین شکل ممکن می‌رسد. می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که صبح آنجا باشید و تا بعد از ظهر هم در روستا و طبیعت اطرافش بچرخید.


عکس های بسیار زیبای حسین کریم‌زاده از روستایی که واقعا در پاییز ، شبیه یک جهبه مدادرنگی است در این شماره «سرزمین من» واقعا دیدنی است که علاقه مندان می توانند آن را در شماره آبان و آذر ملاحظه کنند.

بخش هایی از این گزارش در ادامه می آید.

چطور برسیم؟

خودروی سواری: بهترین حالت برای رسیدن به شهرستانک این است که صبح زود راه بیفتید تا قبل از هشت صبح آنجا باشید. می‌توانید صبحانه را هم همان‌جا بخورید. در جاده چالوس بعد از حدود 44کیلومتر رانندگی و بعد از عبور از روستای آسارا، درسمت راست جاده به دو راهی شهرستانک می‌رسید. یک تابلوی بزرگ سبزرنگ مسیر روستا را نشانتان می‌دهد. از اینجا تا خود روستا حدود ده کیلومتر راه آسفالته دارید.


اتوبوس یا تاکسی: اگر وسیله شخصی ندارید، می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس‌هایی که از جاده چالوس راهی شهرهای شمالی می‌شوند راه بیفتید و دوراهی شهرستانک پیاده شوید و منتظر خودروهای عبوری شوید. ممکن است مخصوصا وقت برگشت، وسیله گیرتان نیاید. به همین خاطر توصیه ما این است که با تورهای مسافرتی یا وسیله شخصی  به شهرستانک بروید، مگر آنکه بخواهید از لب جاده تا روستا را هم پیاده بروید.


مسیر کوه‌پیمایی: اگر دوست دارید تا شهرستانک کوهنوردی کنید، می‌توانید از قله توچال هم به شهرستانک برسید. از سمت غرب توچال به سمت پایین که سرازیر شوید، بعد از یک ساعت پیاده‌روی به قله شاه‌نشین در شهرستانک می‌رسید.


های مسیر حدود یک ساعت و نیم پیاده ‌راه دارید. مسیر راحت و سبک است. بعد از حدود 20 دقیقه از روستا خارج و وارد راه ییلاقی بیرون روستا می‌شوید. می‌توانید وارد کوچه‌باغ‌های اطراف شوید و گشتی بزنید اما مسیر مستقیم به کاخ ناصری می‌رسد.

چه می بینیم؟

2. کاخ ناصری: انتهای شهرستانک بن بست است و به قله شاه‌نشین می‌رسد که اگر از توچال کوهنوردی کرده باشید، از اینجا پایین خواهید آمد. اطراف کاخ محوطه‌ای پر از درخت دارد و رودخانه‌ای کم عمق هم از کنار کاخ می‌گذرد. می‌توانید وارد محوطه کاخ شوید. این کاخ درحدود سال‌های 1295 قمری به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد و امروز در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. این کاخ غیرمسکونی است و درِ اتاق‌ها بسته است؛ تقریبا تمام کاخ دوره ناصری تخریب شده و فقط یک ساختمان که در دوره پهلوی دوم مرمت شده بود سرپا است. قرار است این کاخ  مرمت و بازسازی شود. در این کاخ فقط روزهای صبح جمعه برای بازدید باز می‌شود.

3. کتیبه قجری: در ضلع شرقی کاخ یک سنگ بزرگ قرار دارد که ارتفاعش بیشتر از چهار متر است و کتیبه‌ای روی آن کنده‌کاری شده. اگر از مردم روستا بپرسید، می‌گویند زمانی ناصرالدین شاه اینجا مشغول استراحت بوده که این سنگ از کوه روبه‌رو پایین می‌آید و متوقف می‌شود. بعد شاه قاجار دستور می‌دهد شرح این ماجرا را روی این سنگ بکنند. اما نوشته‌های روی سنگ دیگر خوانا نیست و می‌توانید فقط کنارش عکس بگیرید. عکس‌های خوانا از کتیبه در اداره میراث فرهنگی شهر کرج نگهداری می‌شود.

4. چشمه گُله گیله: اگر کاخ را رد کنید و به سمت شمال آن بروید به چشمه‌ای می‌رسید که از زیر سنگی بزرگ می‌جوشد. آب چشمه زلال است و  به رودخانه می‌ریزد.  نزدیک چشمه درختان خودروی گردو، گیلاس و آلبالو درآمده که در فصل تابستان معمولا میوه دارند.

5. قلعه دزدبند (قلعه راهداری): بعد از تماشای کاخ می‌توانید به روستا برگردید یا به سمت کوه و قلعه دزدبند بروید. مسیر سمت چپ کوه شاه‌نشین به سمت قلعه می‌رود. حدود نیم ساعت تا بالای قلعه راه دارید. البته فقط چند دیواره از این قلعه باقی مانده و اگر تجربه چندانی در کوهنوردی ندارید، بهتر است بالا نروید.

6. درخت اورس: اگر از پیاده‌روی بازگشتید و وقت داشتید، بد نیست به درخت کهنسال سرو سری بزنید که محلی‌ها آن را به اسم «هورست» می شناسند. این درخت حداقل چندصد سال عمر دارد، ارتفاعش حدود 17 متر و عرضش تقریبا 14 متر است. باید از سمت جنوب‌شرقی روستا از یک مسیر خاکی بالا بروید. حدود20 دقیقه تا رسیدن به درخت زمان لازم دارید. اگر از روستاییان بپرسید راه رسیدن به آن را نشانتان می‌دهند. دهیاری شهرستانک در حال ساخت یک مسیر مناسب‌تر برای دسترسی به این درخت تاریخی است. این درخت از درختان حفاظت شده

چه بخوریم و کجا بمانیم؟

برای ناهار حتما یادتان باشد که وسایلش را پیش از آنکه وارد شهرستانک شوید تهیه کنید یا از منزل همراه خود بیاورید، چون در روستا و مسیر پیاده‌روی تا کاخ هیچ امکانات رفاهی‌ای وجود ندارد.


البته بهترین غذا بعداز پیاده روی یک غذای سالم و سبک است. در خود روستا چند بقالی وجود دارد که می‌توانید چیزهایی را که فراموش کرده‌اید از آنها بخرید. سوغات اینجا گردو، عسل و لبنیات است. بقالی‌های روستا ماست محلی خوبی دارند که نباید آن را از دست داد. آقای غلامی یکی از معروف‌ترین و بهترین ماست‌های شهرستانک را دارد.
البته تمام روستاییان شهرستانک ماست و پنیرهای محلی خوبی دارند که اگر به آنها آشنا باشید به شما با تخفیف خواهند فروخت.

 می‌توانید در روستا ناهار بخورید یا وسایلتان را تا نزدیک کاخ ناصری ببرید. نزدیک کاخ، محوطه باز و مسطحی وجود دارد که از کنارش رودخانه هم عبور می‌‌کند. اینجا چادر هم می‌توانید بزنید اما اگر هوا خیلی سرد باشد، بهتر است فکر چادر نباشید. روستا دو مسجد دارد که برای نماز و استفاده از سرویس‌های بهداشتی می‌توانید آنجا بروید.

Afshin London - انگلستان - لندن
قربون ایرانم برم که همه جاش زیباست. ایکاش این حکومت اشغالگر جمهوری اسهالی هرچه زودتر به درک واصل بشه که مردم هم نفسی بکشند
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
یه روستای کوچولو ! و 2 مسجد؟!. ازدبستان و درمانگاه چه خبر در روستا؟؟!.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

reza.paris - ایران - تهران
با کدام بنزین?
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

haghighatgo - آلمان - برلین
قربون شکل ماهت برم من با اون پیشنهاد یه سفر برای تهرانی ها !!. تو روزنامه های تهرون وقتیکه صفحه حوادث رو ورق بزنی میبینی که از یه سفر ساده دوتا سفر ازش درست میشه. سفر اول که با خوشحالی و انتظار شروع میشه ولی طولی نمیکشه که یه تریلی ساخت چین که ترمز بریده و یا یه راننده اتوبوس خواب آلود و یا تریاکی و یا یه الاغ سوار که رانندگی با پراید رو بیشتر دوست داره و یا یه وانتی با بار گوسفند میزارن دنبالت و هلت میدن تو قبرستون و اون سفره دومه !!رو سنگ قبرهای تو قبرستون بهشت زهرا همش از سفر دوم نوشته !!
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

Anarchist - ایرلند - دبلین
متنفرم از فرق گذاشتن بین تهرانیها و شهرستانی ها..!. همیشه تو ایران مردم شهرهای دیگه بجز تهران شهروند درجه دوم محسوب میشدند وهنوزم میشند,از زمانی که یادمه تو ایران همین داستان شهرستانی-تهرانی بوده و حالا اینجا تو خارج از کشور هم ادامه داره ..! واقعا جای تاسف داره!
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

amir_persian - هلند - اوترخت
یادش بخیر چه قدر اونجا میرفتیم ای ایرانممممممممممم که همجات زیباست
جمعه 12 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
anachistعزیز چرا ناراحت میشید, اینکه تهرانی و شهرستانی میگن باین معنی نیست که بقیه دهاتی اند عکس اون چیزی که اغلب نادانهای بیسواد و غربتی که به پایتخت هجوم آوردند بخاطر کار یا پنهان شدن در کثرت که به اهدافشون برسند ویا اعزام شدند بهر طریقی. بهر حال از آنجائیکه تهران از زمان صفویان (اگر اشتباه نکنم طهماسب صفوی) که فقط یک قریه بود و پادشاه در بهار برای شکار به این حول و حوش می اومد,پایتخت شد اونهم چون نزدیک به ری شهر بود پادشاه دستور داد که قصری واسش بسازند و بعدها پایتخت شد از زمانیکه پایتخت شد, چون هنوز شهری در حد و کلانی مثلآ اصفهان یا ری شهر یا تبریز یا حتی قزوین وخیلی از شهرستانهای دیگه نبود,اینه که کلمۀ شهرستان برای دیگر شهرستانها ماندنی شد. تهران مجموعه ای از اقشار مختلف جامعست و فکر نکنم خیلی فعال تر از شهرستانیهای دیگه بوده باشند که بفاصلۀ 200 و چند سال جمعیتش از 2000 نفز به 13 میلیون برسه, هیچکدام شبیه هم نیستند که بگیم همه تو همین قریه بودن و با هم وصلت کردن. ادامه دارد......
جمعه 12 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
anachistاغلب عزیزان تهرانی وقتی تنها میشن زبان آذری رو پرفکت صحبت میکنن اما اگه شهرستانی دیدند هممون زاییده پاییده تهران میشیم و تذکره رو کردن هم که جدیدآ مد شده که جد و بر جد آقا یا خانم تهرانیه و تهران از ماقبل تاریخ وجود داشته و اصلآ بنی آدم بچه شمرون بود که از آذربایجان به اینجا کوچ کرد.
جمعه 12 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
anarchist ایرلند/اینهم سند از تاریخ_ تهران در قدیم روستایی نسبتا بزرگ بود که بین شهر بزرگ و معروف آن زمان، شهر ری و کوهپایه‌های البرز قرار داشت. اولین بار نام آن در ذکر زندگینامه ابوعبدالله حافظ تهرانی متولد ۱۸۴ خ. آمده است. پس از حمله مغولان به ری و تخریب این شهر، تهران بیش از پیش رشد یافت و عده‌ای از اهالی آواره ری را نیز در خود جای داد و مساحتش در این دوران به ۱۰۶ هکتار رسیده بود.[۱۱]. این منطقه در زمان سلسله صفوی به علت این‌که بقعه سید حمزه جد اعلای صفویه در نزدیکی حرم شاهزاده عبدالعظیم قرار داشت و تهران نیز دارای باغ‌های خوش آب و هوا بود، مورد توجه قرار گرفت. نخستین بار، شاه طهماسب اول صفوی در ۹۱۶ خ. هنگام گذر از تهران باغ و بوستان فراوان این شهر را پسندید و دستور داد تا بارو و خندقی به دورش بکشند، این بارو که ۱۱۴ برج به عدد سوره‌های قرآن و چهار دروازه رو به چهار سوی دنیای پیرامون داشت، از شمال به میدان توپ‌خانه و خیابان سپه، از جنوب به خیابان مولوی، از شرق به خیابان ری و از غرب به خیابان وحدت اسلامی (شاپور) محدود می‌شد، مساحت تهران در این دوران به ۴۴۰ هکتار رسید.[۱۱]
جمعه 12 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
anarchist ایرلند/اینهم سند از تاریخ_ در دوره شاه عباس اول (۹۶۶ تا ۱۰۰۷ خ.) پل، کاخ و کاروانسراهای زیادی بنا شد، دربخش شمالی برج و باروی شاه تهماسبی، چهارباغ و چنارستانی ساخته شد که بعدها دورش را دیواری کشیدند و به صورت کاخ (کاخ گلستان) و مقر حکومتی درآوردند.
جمعه 12 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
anarchist ایرلند/اینهم سند از تاریخ_ اینهم تنها مرد و وکیل با اعتباری که در تمام مدت 1400 سال بعد از هجوم اعراب نمونه ای مانندش ایراندوست و آزاده و آزادیخواه در تاریخ نداریم و از قوم بختیاری تنها قوم دست نخورده از پارسهای قدیم بود: کریمخان زند به مدت ۴ سال تهران را مرکز حکومت خود قرار داد و در محوطه ارگ بناهای جدیدی احداث نمود. آغا محمدخان برابر نوروز ۱۱۶۴ خ. تهران را به پایتختی برگزید و در همین شهر تاجگذاری کرد. با گزینش این شهر به پایتختی روند گسترش کمی و کیفی آن متحول شد و در مدت ۲۲۰ سال جمعیت آن از حدود ۱۵۰۰۰ نفر در سال ۱۱۶۴ خ. به بیش از ۷ میلیون نفر در سال ۱۳۸۴ رسید و وسعتش از حدود ۴٫۴ کیلومتر مربع به بیش از ۷۳۰ کیلومتر مربع افزایش یافت.[۹]. در دوره حکومت آقا محمدخان قاجار، تهران به پایتختی برگزیده شد، روز یکشنبه ۱۱ جمادی‌الثانی ۱۱۶۴ خ. هم‌زمان با عید نوروز آغا محمد خان قاجار در خلوت کریم‌خانی تاج سلطنت ایران را بر سر گذارد و تهران را به عنوان پایتخت این کشور معرفی کرد.[۱۱]
جمعه 12 آذر 1389

mjh24 - ایران - کرج
دوستان نگران نباشید و زیادم جوش نزنید من میرم جای همتونم خالی میکتم;)
جمعه 12 آذر 1389

Anarchist - .ایرلند - دبلین
a.ahooraei - المان - کلن. مرسی از اطللاعاتتون.من واسه کریسمس میام کلن اگه خواستید ببینیم همدیگرو تو فیس بوک میتونید واسم پیام بذارید.emilkapnikareas مرسی
یکشنبه 14 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.