گوجه‌فرنگی کیلویی۲۲۰۰ تومان در اراک و رکورد شکنی قیمت گوجه در بازار شیراز


گوجه‌فرنگی کیلویی2200 تومان در اراک

به راستی قیمت واقعی گوجه فرنگی چه قدر است و این محصول با چه قیمتی به دست فروشنده می‌رسد؟ 1000، 1100، 1500 و یا حتی2200 تومان؛ آیا اطلاع دارید گوجه فرنگی با چه قیمتی در میدان میوه و تره‌بار اراک عرضه می‌شود؟

قیمت گوجه فرنگی مدتی است که در بازار اراک با نوسان قیمت مواجه شده است؛ از اینرو در نگاهی تحقیقی درپی چرایی عامل این افزایش قیمت هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی،" اصغر عالیخانی"، رییس سازمان بازرگانی استان مرکزی، با اشاره به قیمت امروز صبح گوجه فرنگی در میادین میوه و تره‌بار شهر اراک، اظهار می‌کند: صبح امروز گوجه فرنگی بین قیمت 1000 تا 1100 تومان در میدان میوه و تره‌بار به دست فروشنده‌ رسید. با احتساب وجود دلالان، باید انتظار داشت قیمت گوجه فرنگی در کف بازار با افزایش 20 درصدی به دست مصرف‌کننده برسد.

وی تنها علت گرانی قیمت گوجه فرنگی را توزیع نکردن محصول تازه در بازار برمی‌شمارد و می‌افزاید: طی چند روز آینده، گوجه فرنگی دزفول در سطح بازارهای استانی توزیع می‌شود و این مهم می‌تواند سبب ثبات و کاهش قیمت این محصول در بازار شود.

عالیخانی نظارت‌های بازرسان بازرگانی را عاملی برای توزیع این قیمت در بازار می‌داند و خاطرنشان می‌کند: بازرسان سازمان بازرگانی ساعت چهار صبح با حضور در میادین میوه و تره‌بار و کنترل قیمت‌ها، اجازه افزایش قیمت‌ها را نمی‌دهند.

وی گرانی گوجه فرنگی را در این فصل، معقول و منطقی عنوان می‌کند و می‌افزاید: تا رسیدن گوجه تازه به بازار، وضعیت به این منوال ادامه دارد.

به گزارش ایسنا،" محمدعلی آقاخانی"، رییس اتحادیه خرده‌فروشان میوه اراک هم به ایسنا در خصوص قیمت امروز گوجه فرنگی در میدان تره‌بار می‌گوید: امروز صبح گوجه فرنگی بین قیمت 1200 تا 1500 تومان در میدان میوه و تره‌بار بین فروشندگان توزیع شد حال آنکه این محصول با افزایش 20‌درصدی قیمت به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی به مانند رییس سازمان بازرگانی استان مرکزی، تنها علت این افزایش قیمت را کاهش گوجه گل‌خانه‌ای و هم‌چنین عدم توزیع گوجه فرنگی در بازار می‌داند.

هم‌چنین باقر مروجی، رییس تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان مرکزی دراین‌باره اظهار می‌کند: فصول زمانی و تغییرات آب ‌و هوایی عامل اصلی برای کشت محصولات کشاورزی است. از این‌رو بدون احتساب محصولات گلخانه‌ای، با تغییر فصول، تغییری در وضعیت بازار ایجاد می‌شود.

مروجی گوجه‌های موجود در سطح بازار را گوجه‌های انباری و بعضاً گلخانه‌ای می‌داند و می‌گوید: گوجه‌های انباری به انتها رسیده و این در حالی است که گوجه‌های تازه جیرفتی طی 10 روز آینده در بازار توزیع می‌شود.

وی با تاکید بر قیمت گوجه خاطرنشان می‌کند: همین گوجه 1800 تومانی بازار، به قیمت 800 تومان از تولیدکننده به نخستین خریدار می‌رسد که متاسفانه این دلالان هستند که با خدانشناسی خود، قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

مروجی به وجود دلالان بی‌شمار درمیدان میوه و تره‌بار اراک اشاره می‌کند و می‌افزاید: متاسفانه به علت وجود عوامل نامشخص و یا نظارت ناکافی، دلالان در سطح میدان میوه و تره‌بار، پیش از توزیع محصول در بازار، قیمت آن را حتی تا چندین برابر قیمت واقعی افزایش می‌دهند.

وی با بیان اینکه قیمت توزیع این محصول صبح امروز در بازار تره‌بار به دست فروشنده 1100 و برای مصرف‌ کننده 1500 تومان بوده است در ادامه می‌گوید: به علت وجود دلالان، این محصول در برخی نقاط شهر حتی به قیمت 1800 تومان نیز عرضه می‌شود.

براساس این گزارش، قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر در بازار اراک به 2200 تومان هم رسید.

رکورد شکنی قیمت گوجه در بازار شیراز

در آستانه فصل زمستان، قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در بازار میوه و تره بار شیراز بسته به کیفیت محصول به 1800 تا 3 هزار تومان رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه فارس، محصول گوجه فرنگی که در چند سال اخیر به دلیل افزایش عرضه نسبت به تقاضا به کمترین قیمت خود رسیده بود، امسال به دلیل کاهش سطح زیرکشت، در آستانه فصل زمستان به قیمت استثنائی 1800 تا 3 هزار تومان برای هر کیلوگرم بسته به کیفیت گوجه در بازار شیراز رسید.

احمد دزفولی، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا توضیح داد:‌ همه ساله فاصله بین تولید گوجه معمولی و گوجه گلخانه‌ای در آستانه فصل زمستان در بازار با کاهش عرضه روبرو می‌شود.

وی ادامه داد: این فاصله و کاهش عرضه همواره باعث افزایش قیمت گوجه در فصل زمستان می‌شود. با ورود محصول گوجه مناطق گرمسیری و جنوب استان فارس انتظار می‌رود قیمت گوجه در بازار تعدیل شود.

به گفته مدیر زارعت استان فارس هم اکنون 1700 هکتار از گلخانه‌های دژگام و دهرم در جنوب این استان زیر کشت گوجه قرار دارد و به زودی وارد بازار می‌شود.

feminism - انگلستان - لندن
همه چیز در اون سرزمین گرونه به غیر از جون ادمیزاد !!
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

adamhesabi_2 - ایران - تهران
سلام .امروز خود من در تهران گوجه فرنگی مثلا دست چین شده خریدم کیلویی 2500 تومان و این یعنی فاجعه
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

svenskpojke - سوئد - یمتلند
فقط بیست درصد گوجه ها را به رب تبدیل نکنند و صادر نکند نکنند قیمتش معمولی خواهد شد
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
یادم میاد کوچیک بودم از دور و وری هام میشنیدم در خارج میوه و تره بار را دانه ای میخرند! ما به همدیگر نگاه میکردیم و میخندیدیم, چون برای ما حتی شنیدنش هم خنده دار بود چه برسه به فکر کردنش!!! این بیشرفها کاری کردن که الان حتی بعضی از ما هستند که حتی نمیتونن 2 عدد گوجه فرنگی بگیرن برای مصرف خانه. دوستان بیائیم از این به بعد هر برکتی که نصیبمان شد, بجای اینکه بخندیم, بیاییم سپاسگذاری و شکرگذاری کنیم به خاطر برکت هایی که به ما اعطا میفرمایند .
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
خدا ب داد کسانی برسه که درامدشان کم هست
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

delmorde - سوئد - یوتوبوری
بدبختانه در کشورمان وقتی میری تره بار فروشی یا میوه فروشی میوه یا تره باربخری باید حتما از یک کیلو به بالا بخری وگرنه فروشنده بنوعی بتو توهین میکنه و جنس نمی فروشه اما در کشورهای اروپائی تو حتی میتونی یک دانه گوجه بخری به اندازه نیازت میتونی میوه یا سبزی بخری حتما لازم نیست کیلوئی بخری. در حالیکه اینجاها مردم وضع اقتصادی شان نسبت به کشورمان بسیار بالاتر است و در ایران اکنون وضع مالی جمعیت کثیری بد است در اثر بیکاری و گرانی . در این رابطه هم دولت بی کفایتی و عدم مسئولیت درمقابل مردم دارد و هم کاسبها اکثرا بی وجدانند بخصوص وقتی بی لیاقتی دولت را می بینند بدتر خون مردم را می مکند.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

haghighatgo - آلمان - برلین
تمام یارانه بازی ها . خیلی هاش برای جمع کردن خارجی ها دوره سفره ولایت فقیه و دارو دسته کودتاچی هستش !!. مردم ایران کالاهای روزمره را حتی گرانتر از نرخ بازار اروپا ولی در ایران میخرند و غربی ها با همین تکنیک کل بازار افریقا و امریکای جنوبی رو قیضه کردن !! سیب فرانسوی و ایتالیائی کیلوئی 20 سنت رو غربیه با گماشته گان داخلیش تو بازار ایران بیشتر 150 سنت میفروشن !! سی و یکسال از کودتای انگلیس در ایران می گذرد که اگر در این مدت طرح آبیاری دریائی بی نیاز از باران و دعا و تکبیر راه اندازی شده بود ایران خودش صادر کننده گوچه فرنگی ارزان بود !!
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
دست خدا بر سر ما . اق سید علی رهبرما.....حکایت مردم ایران با این دولت حکایت سواری گرفتن ازخر و وعده هویج است.از این بدترهم میشود.پولدارها که یا کارخانه دارن یا تاجرن یا....انها هم خدماتشونرو گرانتر میکنن و تلافی میکنن...اول و اخر قشر مردم عادی هستند که بهشون فشار میاد.خدا به داد ما برسه.مرگ بر ظالم.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

omid74 - سوید - گ ب گ
به به پس مزه گوشت میده
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

afsaneh555 - ایران - تهران
omid74-سوئد واقعا فکر کردی گوشت کیلویی 3000 تومنه؟. تهران هم گوجه کیلویی 3000تومنه !!
شنبه 13 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.