آقای دکتر، کاش فرصت یک تکذیب خشک و خالی به اعراب می دادید!

 
آقای دکتر، کاش فرصت یک تکذیب خشک و خالی به اعراب می دادید!

آینده نیوز : اظهار نظرهای دکتر احمدی نژاد در کنفرانس خبری روز یکشنبه خود درباره موضوعات مختلف سیاست خارجی، بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشته است.

به گزارش خبرنگار «آینده»، اظهار نظرفوری و صریح رییس دولت درباره ساختگی بودن اسناد افشاشده توسط سایت ویکی لیکس، بویژه درباره مواضع گستاخانه دولتهای عربی علیه ایران، موجب شگفتی کارشناسان شده است.

در این اسناد اظهار شده است که برخی از مقامات عربی، از جمله پادشاه عربستان خواستار حمله آمریکا به ایران شده بودند.

اینکه این سند و 250 هزار سند دیگر افشاشده تا چه میزان اعتبار دارد، موضوع پیچیده ای است که حتی کشورهایی مانند چین و فرانسه که کارشناسان دیپلماتیک و امنیتی بیشتری از ایران دارند، هنوز به نتیجه‌ای درباره آن نرسیده اند و به طور مثال دولت چین حتی یک روز پس از افشای اسناد نیز با وجود آنکه در آنها مطالبی درباره عدم حساسیت چین به فروپاشی متحد این کشور، کره شمالی قید شده بود، درباره اعتبار آن سکوت کردند.

به نظر می رسد در این شرایط، حتی قبل از آن که دولت عربستان نقل قول انجام شده از پادشاه این کشور علیه ایران را تکذیب کند، این که رییس جمهور ایران این اسناد را بی اعتبار بداند، به معنای دادن امتیازی رایگان به عربستان بدون عذرخواهی و تکذیب این کشور است.

این تازه در شرایطی است که برخی کشورهای متحد ایران در آمریکای لاتین با حمایت از این افشاگریها، به مسئول سایت مذکور پناهندگی داده اند و در روز نخست افشای این اسناد، تنها مقامات ایران و آمریکا علیه این اقدام موضع گیری کرده اند که البته دلیل خشم و نارضایتی آمریکا از افشای این اسناد که بی اعتبار شدن دستگاه دیپلماسی آمریکا وتیره شدن روابط این کشور با متحدانش می باشد، معلوم است.

اما دلیل موضعگیری فوری ایران درباره این گزارش مشخص نیست، بویژه اینکه بسیاری از اسناد افشاشده همسو با مواضع رسمی کشور است و اگر کل اسناد را جعلی اعلام کنیم، طبیعتا این اسناد نیز بی اعتبار خواهند شد.

درباره مذاکرات هفته آینده با 5+1 نیز با وجود آن که دکتر احمدی نژاد اظهار کرده بود ترکیه وبرزیل در مذاکرات حضور دارند، دفتر دبیر شورای عالی امنیت ملی تنها یک روز پس از این موضعگیری با اعلام پذیرش زمان و مکان پیشنهاد داده شده از سوی اشتون که محل مذاکرات را از کشور ترکیه  که مورد نظر ایران بوده، به سویس تغییر داده و همچنین با حضور برزیل و ترکیه نیز مخالفت کرده بود، عملا حذف ترکیه و برزیل از مذاکرات ایران با 1+5 را تایید کرد.

اگرچه موضوعاتی نظیر اختلاف با مجلس، ازدیاد نسل و وجود مونوکسید کربن در بازدم تهرانی‌ها می تواند در محافل داخلی مورد توجه قرار گیرد، اما به نظر می رسد در موضوعات بین المللی احتیاج به تامل بیشتری وجود دارد.

جالب اینجاست که پس از گذشت 3روز از افشای این اسناد تاکنون تنها کاردار عربستان آنهم با عباراتی مبهم این موضوع را تکذیب کرده است:کاردار سفارت عربستان در پاسخ به خبرنگار مهر اظهار داشت: این مسائل حاوی نکته جدیدی نیست که ما درباره آن موضع رسمی اتخاذ کنیم. پادشاهی عربستان به طور کلی این خبر را تکذیب می کند و این نخستین بار نیست که این گونه مسائل در رسانه ها مطرح می شود.

اما سخنگوی عربستان از تکذیب صریح خودداری کرده وگفت: اسنادی که اخیراً از سوی سایت ویکی‌لیکس منتشر شده، هیچ ارتباطی به این کشور ندارد. اسامه النقلی ـ سخنگوی وزارت امور خارجه عربستان ـ با بیان اینکه مواضع این کشور همواره روشن و واضح است، اعلام کرد: اسنادی که از سوی این سایت منتشر شده و و در آن دعوت پادشاهی عربستان از واشنگتن برای حمله به ایران به منظور متوقف کردن برنامه‌ی هسته‌ای این کشور سخن گفته، ارتباطی با عربستان ندارد. و این کشور در انتشار اسناد (ی که این سایت به آن دسترسی پیدا کرده) هیچ نقشی ایفا نکرده است.عربستان چیزی درباره صحت این مطالب نمی‌داند و به همین منظور نمی‌تواند درباره آن به اظهارنظر بپردازد. همچنین باید گفت که سیاست‌های عربستان و مواضع آن همواره واضح است.

در مقابل اردن بطور تلویحی این اسناد را تایید کرده است:یک مقام دولت اردن اعلام کرد که اسناد محرمانه‌ای که توسط سایت ویکی لیکس منتشر شده است نشان می‌دهد اردن برخلاف سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با اقدام نظامی علیه ایران به‌خاطر برنامه هسته‌ای‌اش مخالف است. یک مقام دولت اردن روز دوشنبه در بیانیه‌ای رسمی گفت: موضع اردن کاملاً مشخص است. ما با اقدام نظامی علیه ایران مخالفیم. اردن بارها درباره تاثیرات فاجعه‌آمیز چنین اقدامی بر روی امنیت و ثبات منطقه هشدار داده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام اردنی که نامی از وی برده نشد به این نکته اشاره کرد که امان بارها خواستار راه‌حلی دیپلماتیک برای حل موضوع هسته‌ای ایران شده است.

نظر کاربران سایت آینده نیوز در مورد این مطلب :

*به نظر بنده بهترین و معقولترین موضع کشورمان همین بود که اقای احمدی نژاد اعلام نمودند

*بابا شما هم چه توقعاتی دارینا ، همین که موضع ایشان قاطع و کوبنده و توفنده بوده کافی است حالا هرنتیجه ای می خواهد داشته باشد، مهم نیست!

*فرص کنیم این اسناد واقعی هستند . با این اظهار نظر شتابزده ، فرصت هیچ عمل و عکس العملی را نداریم چرا که هر اتفاقی بعدا بیافتد ما متهم خواهیم بود که خودتان اعلام کرده اید که ما بی تقصیریم .

*با سلام
توطئه های امریکا و همدستان روزبروز بیشتر خواهد بود و ما باید در انتظار یک جنگ نرم که مخرب تر از جنگ سخت است آماده باشیم. افرادی که به قرآن مجید و نبی مکرم اسلام(ص) توهین می کنند و جز چند کشور اکثر کشورهای اسلامی واکنشی از خود نشان نمی دهند ایران جای خود دارد. البته این دسیسه های دشمن زمینه برای هوشیاری مسئولان کشورمان را افزون تر می کند و دشمنان اسلام و ایران را بیشتر شناسائی کنیم. البته باید با دقت و درایت کامل دشمنان ایران را بشناسیم. چه بسا بعضی از حرفها برای از بین بردن روابط دوستی با کشورهای دوست است که دشمنان ایران حاضر به تحمل آن نیستند. همان طور که مولای ما حضرت علی(ع) فرمود بین چشم و گوش چهار انگشت فاصله است. نباید هر چه را که می شنویم زود باور کرد و در مقام قضاوت قرار گیریم و حکم صادر کرد.

*بابا این ویکیلیکس هم الکی همه رو سر کار گذاشته..همین دکتر خودمون اون همه سند داره اگه منتشر کنه خیلی هم باحال تره

*در مورد عربستان که دولتش وهابیه و شیعه رو دشمن می دونه کاملا درسته اخه تا کی در مقابل اعراب سکوت

*تبل صدا وسیما چند مدت پیش خیلی وحشتناک میزد که ببینید سندهای ویکی لیکس رو در مورد امریکا حالا که نوبت به خویشتن رسید دگر شد مشکوک ؟

*ای انسان های ملعون ....مگه نمیدونید اقا دکتر قبل از انکه دکتر باشه بنده ی پاک خداست و ندیده همه رو میبخشه..حتی شما نرم تنان و مخملکیان رو!!...انشاالله همون هالش تو رو بکشه

*سلام
اتفاقا بر خلاف بعضی از نظر دهندگان بنده نظرم اینست که این اسناد و اخبار باید خیلی جدی گرفت این اسناد عمدا منتشر شده که افکار عمومی جهان و اعراب را علیه ایران به اجماع برساند
آینده روشن خواهد کرد

*آقایان سایت از خواب خرگوشی بیدار شوید همه تکذیب کردن و همه به صلح بودن و بحق داشتن هسته ائی ایران هم اعتراف کردن چه کنیم که هنوز عده ائی در مملکت خودمان هنوز خوابند یا خودشان را به خواب میزنن و هنوز اصرار به خیانت به این مملکت دارند .

*اگرچه موضوعاتی نظیر اختلاف با مجلس، ازدیاد نسل! و وجود مونوکسید کربن در بازدم تهرانی‌ها!!!! می تواند در محافل داخلی مورد توجه قرار گیرد، اما به نظر می رسد در موضوعات بین المللی احتیاج به تامل بیشتری وجود دارد. اینده خیلی زبلی

*جالبه که اونطور که خودتون در خبر های قبلی گفتین عربستان صحبتهای خودش در مورد پاکستان رو تکذیب کرده بود ولی در مورد ایران چیزی نگفت........

*قابل توجه مخبر خبر فوق :
عربستان و بحرین تکذیب کرده اند.

*هر انسان عاقلی میفهمه این همه اسناد بدون برنامه ریزی دست یک سایت نمیرسه
یعنی آمریکا اینقدر هرکی هرکیه؟
تابلوء همش بازیه

*این موضوع به تائید و یا تکذیب پادشاه عربستان مربوط نیست که احمدی نژاد منتظر اون باشه ، بلکه این یک سناریوی طراحی شده بر علیه ایران است .

*حتی اگه این مسئله فیلم خود آمریکایی ها باشه، در مورد نطر عربستان کاملا صحیح ؛ چیزی نبود که قبلا ندونیم.

*کشورهایی مانند چین و فرانسه که کارشناسان دیپلماتیک و امنیتی بیشتری از ایران دارند،ولی هیچکدام دکتر ندارند.

*توقع داشتین چی کار کنه؟ به اعراب اعلام جنگ بده؟ کلیه روابطش با اون کشورها رو قطع کنه؟ خب عزیز من آمریکایی ها هم دقیقا دنبال چنین چیزی هستند و این موضع احمدی نژاد درست بود اعتراضات و تهدید ها می تونه بعدا به صورت خصوصی انجام بشه و لازم نیست جو گیر بشن و در ملا عام به همه فحش بدن چیزی که مهمه اینه که اعراب با این همه سلاحی که می خرن ولی جرات ندارن به ایران چپ نگاه کنن و فقط دست به دامن آمریکا میشن که اون هم فقط به فکر چاپیدنشونه

*ااگر دکتراحمدی نژاد این قسمت از مدارک را قبول کند باقسمتهای مربوط به انتخابات چکار کند؟

*واقعا که!

*برادر عربستان به ما حمله نمی کنه آقای دکتر...

*دم اون کسیکه این مطلب را نوشت گرم .

*اگر رئیس جمهور به علت این اسناد مشکوک کشورهای عربی را مورد نکوهش قرار می داد احتمالا مقاله می نوشتید چرا رئیس جمهور بحران آفرینی می کند.

sobhanjan - امارات - ابوظبی
این مردک الاغ کی فرصت به کسی داداه در باره روغن و دنبه هم اظهار نظرکرد مگه ندیدید؟؟؟؟
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
احمدی خیلی دوست داره جنگ بشه چون به نفع سران کثیف جمهوری اخوندی است.ایشان پاچه خوار اعراب میباشند اینکه خیلی واضح است!
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

afshin7174 - ایران - تهران
اینطور که احمدی نژاد گفت اسناد رو قبول نداره از صد تا قبول دارم بدتر بود بدبخت عربها زرد کردن جیک هم نزدن.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

hassan5 - ایران - تهران
دولت مردان نظام یک مشت کوتوله های سیاسی بیش نیستند.از این افراد انتظار بیشتری نمیتوان داشت.حتی قادر به تشخیص منافع گروهی خودشان هم نیستند
شنبه 13 آذر 1389

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
بنظر من همه مطالبی که دراسناد ویکی لیکس به اصطلاح افشا شده در لا به لای خبرها اورده شده بود و هیچ چیز جدیدی در انها یافت نمیشد. اینهم دکاتیست که زیر نظر خود امریکا باز شده برای سر پوش گذاشتن به روی مطالب مهمتر و جدی تر. والا وزارت دفاع و خارجه امریکا انقدر هم هالو پشمک نیست که اسرارش در این حجم بدست این و ان بیافته و براحتی در سایت ها درج بشه. بطور حتم برنامه های جدیتر و سری تری در راه است که فعلا نیازاست افکار عمومی دنیا بر روی حجفیات ویکی لیکس متمرکز شود. دائی جان ناپلئون/
شنبه 13 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.