وزارت امور خارجه ایران سفیر سوییس را احضار کرد

 
وزارت امور خارجه ایران سفیر سوییس را احضار کرد

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه با احضار سفیر سوییس به استفاده از نام دیگری به جای «خلیج فارس» توسط نیروی دریایی آمریکا «به شدت» اعتراض کرده است.

مدیرکل حقوقی بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران  در دیدار با سفیر سوییس (سفارت خافظ منافع آمریکا در ایران) «مراتب اعتراض شدید و ناخشنودی جمهوری اسلامی ایران از این اقدام نسنجیده دولت آمریکا را به سفیر سوییس ابلاغ کرد.» 
وب‌سایت رسمی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا اخیرا از پرسنل و افسران خود خواسته است تا به جای استفاده از «خلیج فارس» از عبارت «خلیج عربی» استفاده کنند. این در حالی است که آمریکا در کنار سازمان ملل، همواره به نام خلیج فارس در مکاتبات رسمی‌اش، پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، مدیرکل حقوقی بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه با تسلیم یادداشت اعتراض به سفیر سوییس گفته است: «واقعیت‌های تاریخی و بلامنازع بیانگر آن است که نام خلیج فارس برای مشخص کردن پهنه آبی واقع بین جمهوری اسلامی ایران و شبه جزیره عرب استفاده می‌شود.»

طبق این گزارش، لیویا لئو اگوستی، سفیر سوییس در تهران، اعلام کرده است که مراتب را به دولت آمریکا منعکس خواهد کرد.

طی هفته های اخیر این دومین باری است که استفاده از نام دیگری به جای خلیج فارس باعث واکنش در بین ایرانیان می شود.

در افتتاحیه پر زرق و برق بازی‌های آسیایی آن هم در حضور بالاترین مقام‌های ورزشی و سیاسی جمهوری اسلامی از نام «خلیج عربی» به جای «خلیج فارس» استفاده شد.

این در حالی است که برخی تحلیلگران، اعمال نفوذ رئیس اماراتی بازی‌های آسیایی را دخیل دانستند. چینی‌ها هیچ پوزش رسمی در این باره نخواستند و واکنش جمهوری اسلامی در این باره بسیار کم‌رنگ بوده است.

مهرداد خوانساری، کارشناس خاورمیانه و عضو مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن، درباره دلایل مطرح شدن این مساله به رادیو فردا گفته بود:«عرب‌ها بدون تردید در این داستان همیشه کوشش می‌کردند. ولی به نظر من بزرگترین عاملی که باعث شده است که این عمل صورت بگیرد، دولت آقای احمدی‌نژاد و سیاست‌های نابخردانه‌ای است که از سوی دولت جمهوری اسلامی در ارتباط با آمریکا و غرب در این سنوات به اجرا درآمده و این زمینه را در اذهان عمومی آنها فراهم آورده است.»

وی افزوده بود: «تنها جایی که می‌توانند از نظر روانی مردم را تحت فشار بگذارند و در اصل دولت ایران را در یک موقعیت ضعیف قرار دهند این نوع ابتکارات است. البته این یکی از کارهایی است که در گذشته اما به نفع دولت ایران انجام شده است.»
abia7532 - ایران - تهران
مرگ بر امریکا
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

مهرداد2538 - ایران - تهران
وقتی توی کنفرانس جهانی زبان فارسی در تاجیکستان دعای فرج می خونید و از ملت فلسطین حرف می زنید همین می شه دیگه.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

sobhanjan - امارات - ابوظبی
این کثافتهای حرامی اینقدر دنیا را انگل کردند که بعید نیست اسم ایران را هم بخواهند عوض کنند اون آشغال انتری نژاد که میره زیر تابلو خلیج عربی میشینه کثافتهای جمهوری آشغالی و دنیا بدانند خلیج ایرانـــــــــــــــــی فارس همیشــــــــــــــــــــــه فارسو فارســـــــــــــــــــــــــــی باقی می ماند
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
ای مموتی بیشرف اخر همه ایران رو به باد میده! ای نامرد سوسمار خور عرب!!!!
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
این دولت امریکا یک دولت کثیف و نون رو به نرخ روز بخوره. لابد اره اوره های عرب که با مریض بودن اون مرتیکه عبدالله همه تعجیل در این دارند که کدوم بقدرت برسه و نوکری امریکا رو بکنه, عبدالله هم گفته: من بشرطی انتخاب فرد بعدی رو باختیار شما دولت امریکا میذارم, که نام فرودریای پارس رو عربی کنید. و احتمالآ همون نوکر سرسپردشون که الان فرماندار مدینه هست و مهرۀ سر سپردۀ امریکاست به قدرت میرسه.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

amirpersia - سوئد - استکهلم
هرچی بدبختی داریم از شورش احمقانه ی 57 داریم!. از اصل و نسل افتادیم وبه خاک سیاه نشستیم!.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

black chador - امریکا - ولدن
قوانینتون عربی. زبانتون عربی. دینتون عربی. دولتتون عربی. زبان خداتون عربی. کتاب اسمانیتون عربی. پیغمبرتون عرب.خب مردم دنیا فکر کردند ایران شده عرب پس خلیج فارسهم بشه خلیج عرب تا با هاتون هماهنگی داشته باشه.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
ما اگه بتوانیم اتحادیه persiaرا در منطقه بنیان نهیم (ایران-تاجیکستان-افغانستان)واحتمالا پاکستان و 2کشور دیگر براحتی میشود از این ادعای اعراب جلوگیری کرد من نمیدونم چرا این سیاستمدارا یه چنین کاری نمی کنند پس همه برای طرح این موضوع زنده باد اتحادیه پرشیا
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

artosh - ایران - تهران
a.ahooraei - المان - کلن/ دوست عزیز همه میدانیم که هر کشوری تنها و تنها و تنها به دنبال منافع خودش هست. امریکا وقتی میبینه با به کار بردن این واژه میتونه امتیازی از اعراب بگیره، این کار رو حتماً میکنه. نمیگم حق داره خلیج همیشه فارس رو چیز دیگه ای عنوان کنه، اما اینا همش تقصیر حکومت بی کفایت و نالایق ایران ماست که باعث شده گامبیا و کومور و . هم واسه ایران شرایط تعیین کنن، چه برسد به امریکا...!
جمعه 12 آذر 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
این افت الله های اسهالی چندان اعتراض نمیکنند چون ریشه اکثرشان عرب هست.
جمعه 12 آذر 1389

antibasij - بریتانیا - گلاسگو
مرده شور سران عرب پرست مملکت عزیزمان ایران همیشه پارسی را ببرند. وقتی شما عربزادها به کشورهایی مثل لبنان و فلسطین باج میدهید معلوم است این کشورها که به اندازه کوچکترین استانهای ایرانمان هم نمیشوند برایمان دم در میاورند وقتی شاه بر ایران حکومت میکرد این خرده کشورها جرات نطق نداشتند چه برسد که به خواهند اسم خلیج همیشه فارس را عوض بکنند. مرگ بر حکومت عربپرست ملازاده.
جمعه 12 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.