آمریکا: تحریم‌ها دهها میلیارد دلار به ایران زیان وارد می‌کند


آمریکا: تحریم‌ها دهها میلیارد دلار به ایران زیان وارد می‌کند

ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا

ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفته است، تحریم‌های اعمال شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم‌های یکجانبه آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دستیابی ایران را به خدمات مالی بین‌المللی دشوار کرده و ممکن است ده‌ها میلیارد دلار به این کشور زیان وارد کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفته است،‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران ممکن است، باعث شود این کشور ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری‌های در بخش انرژی خود را از دست داده و نتواند به فناوری‌های حساس و دانش فنی شرکت‌های بزرگ بین‌الملل دست یابد.
وی که در جمع شماری از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا سخن می‌گفت در این باره اظهار داشته است: «تحریم‌ها از یک سو مانع از آن شده است که ایران بتواند به قابلیت لازم برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای دست یابد و از سوی دیگر باعث شده است که دیگر این کشور نتواند به راحتی به فعالیت‌های خود برای بر هم زدن ثبات در منطقه ادامه دهد.»

این سخنان در حالی بیان شده است که مقام‌های جمهوری اسلامی بارها ادعا کرده‌اند، تحریم‌ها هیچ اثری بر این کشور نداشته است و حتی برخی از مقام‌های ایرانی نیز از تحریم‌های بیشتر استقبال کرده‌اند.

چند روز پیش محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، با استقبال از تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی گفته بود: «خدا را شکر می‌کنم که کشورمان در تحریم است. دعا کنیم که هر روز تحریم‌ها بیشتر شود.»

همچنین مجتبی ثمره‌هاشمی، مشاور ارشد محمود احمدی‌نژاد و از نزدیکان وی نیزبا «بی‌فایده» توصیف کردن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی،‌گفته بود، این تحریم‌ها تاکنون «اثر قابل توجهی» بر ایران نداشته است.

به دنبال تصویب آخرین قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران که در خرداد ماه سال جاری صورت گرفت، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ دیگری علیه ایران اعمال کرده‌اند که به مراتب فراگیرتر از تحریم‌های شورای امنیت است.

ایالات متحده آمریکا و سایر متحدان این کشور بر این باور هستند که جمهوری اسلامی ایران در پوشش برنامه هسته‌ای خود به دنبال دستیابی به توان لازم برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای است.

هر چند تهران همواره چنین اتهام‌هایی را رد کرده است، اما در تازه‌ترین گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تصریح شده است که مقام‌های ایرانی همچنان از ارایه توضیحات بیشتر درباره سوال‌های باقی مانده به ویژه در باره ماهیت احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای خود سرباز می‌زنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با تصویب چهار قطعنامه، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده و از این کشور خواسته است، به فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود که قابلیت استفاده در تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای را نیز دارد، پایان بخشد.

تاثیر تدابیر مالی بین المللی

در این میان استیوارت لوی،‌ هماهنگ‌ کننده تحریم‌ها علیه ایران در وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز که روز چهارشنبه در جمع اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا سخن می‌گفت،‌ درباره تاثیر تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی گفته است: «به نظر می‌رسد، رهبران ایران شدت و تاثیر تدابیر مالی بین‌المللی (علیه ایران) را دست کم گرفته‌اند،‌ امری که انتقادهای داخلی از آنها را به دنبال داشته است.»

وی در تشریح کارآیی تحریم‌های جهانی علیه ایران گفته است: «شرکت‌های بزرگ بین‌المللی یکی پس از دیگری اعلام می‌کنند،‌ که از سطح مبادلات خود با ایران می‌کاهند یا روابط خود را با این کشور به طور کامل قطع می‌کنند.»

ایالات متحده آمریکا در آخرین اقدام خود برای تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه نام ۱۰ شرکت دیگر را در لیست سیاه تحریم‌ها علیه ایران قرار داده است.
zananeh - دانمارک - اهوس
مردم بدبخت تاوان اینها رو باید پس بدن. ما نسل سوخته انقلاب ننگین ایران هستیم.نسلی که نه لذت دوران شاه را برد نه خیری از خمینی بیسواد دید....
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

raisjomhur - ایران - مشهد
این امریکایی ها عجب خرهایی هستند فکر کردید روس و چین بیکار نشسته کل دنیا اروپا و امریکا است؟ روس پیرو قطع نامه اس 300 نداد اما چند روز بعدش تکنولوژی ساخت اس 300 را مخفیانه به ایران داد :-)
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

مهرداد2538 - ایران - تهران
تعطیلی های احمقانهء چهار شنبه تا جمعه, بعلاوهء شنبه و یکشنبه که تعطیلات آخر هفتهء بین المللی است و می افتد در ادامهء تعطیلات اینها, بعلاوهء مسخره بازیهای یارانه ای شان که در زمان افزایش بیکاری بجای اینکه کار عرضه شود پول عرضه می شود و باعث بالا رفتن همزمان تورم می شود و هزاران بلای دیگر که اینها خودشان به سر ایران و اقتصادش می آورند بیشتر از تحریمها بلای جان اقتصاد ما شده است.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

Zehna.bastas - ایران - مشهد
مدافعین حقوق آمریکا اینارو بخونن . اونا که میگن آمریکا 30 ساله به ما کار نداره و ما هر چی میکشیم از حکومت خودمونه اینارو بخونن . ما هم از حکومتمون زجر میکشیم هم بیگانه فقط خودمونیم که باید هوای خودمون رو داشته باششم
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
قمار باز اگه نگه...میترکه.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

iranynab - ایران - تهران
خیلی دوست دارم بدونم نظر این روشنفکرای عزیز در این زمینه چیه؟ این همون آمریکاییه که مدافع حقوق بشره و هزار تا شعار دیگه. هرچند کاربرای این سایت چیزی که فقط و فقط بلدن توهین و فحش و ناسزا. هر جا هم کم میارن به طرف برچسب ساندیس خور و جیره خور و این چیزا می چسبونن. ما هر چی شما بگویید هستیم آیا تو هر آنچه می نمایی هستی؟؟؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

bavaffa - اذربیجان - باکو
حرف بی خودی به خورد مردم ندید از طرفی میگید چین بازار تجارت غرب را ور شکست پس قبول کردید چین ابر قدرت اقتصادی شد حالا شریک اقتصادی ایران چین شده همیشه هر کاری غربیها کردن به نفع خودشون بوده و ه ضرر الباقی حالا ندادن سوخت به هواپیما که مسافر داره شد کار خوب دادن ویزا به احمدی شد دمکراسی و دفاع از خانم اشتیانی شد حقوق بشر اگر افریگایی باشه حالیبه ایرانی که بازم غربیهارو قبول داره.ایرانی ذکی
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
Zehna.bastas - ایران - مشهد . منظورت چیه? از دیوارسفارت کشور دیگه میرن بالا , میگن قوانین بین العملی روقبول نداریم, گرگه منطقه شدن, در نظام جهانی اخلال میکنن, به سودان و سومالی که حکومت مرکزی ضعیفی دارن قول انتقال علوم هسته ای میدن, درروز روشن اعلام میکنن که ما میخواهیم تکنولوژی هسته ای را به همه بدهیم! میگی امریکای ها چکار کنن? منتظر شن تا قاچاقچی های کلمبیا و دزدان دریایی سومالی و بقیه خل وچلهای بین الملعلی اسلحه اتمی دستشون بیفته? مگه این پاکستان نیست کلی بمب اتم داره, ازایران هم مذهبی تره, اما مسئولیت پذیره! مشگل ایران اینه که هنوز بمب نساخته سر محل چاقو کشی میکنه! یا مست این گنده لات!? یا دیوانه!? در هر دو حالت نمیشه به اسلحه اتمی مجهزش کرد!. تیغ دست زنگی مست دادن خطاست!
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

siya48 - آلمان - کلن
sepher - استرالیا - سیدنی. عزیز جان.من کاملا باهات موافقم.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

Zehna.bastas - ایران - مشهد
sepher - استرالیا - سیدنی . نه عزیز اینا میخوان دولت ایرانو تحت فشار بزارن در حالی که میدونن دولت ایران هم وقتی زیر فشار باشه مردم خودش رو رو له تر میکنه . در ضمن کشوری که سابقه استفاده از بمب اتم رو داره به نظر من صلاحیت اینو نداره که که واسه دیگران تعیین تکلیف کنه . این وسط ایرانیای داخل کشور فقط چوبشو میخورن.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
Zehna.bastas - ایران - مشهد . سپاس از نظرتون, مردم پایه های دولت هستند, و همین مردم بابت بمباران ژاپن, فلسطین, نیکارگوئه, ویتنام, کره, جنگهای دیگر و تاریخ از امریکا طلبکاران!! جالبه با مردم ژاپن حرف میزنی هیچ مشگلی ندارن بااین قضیه, اما ملت حامی جیغ کشان کل دنیا ادعا غرامت دارن! مشگل در فرهنگ و شناخت عنصر قدرت هست, اینجا فقط چوپ خوردن نیست! شما وقتی از عنصر قدرت طلب کاری, محکوم به نابودی هستی! مگر از اون بیشتر قدرت داشته باشی, مثلامیتونید ایالات متحده را محکوم کنی در ذهن خودتان البته! کشوریکه کل درامدش 50 میلیارد است مثل ایران,کشوری مثل امریکا با 3تریلیون میلیارد دلار رامحکوم میکند!. یعنی مورچه میگوید من نظر فیل را قبول ندارم! :-) و میخواهم زیر پا له اش کنم!lool
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
مردم ایران سالهاست که تحریم شده اند!!! البته نه از طرف کشورهای دیگه بلکه از طرف احمقها و جنایتکارهایی که حکومت میکنند.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
مردم را ولش کن!رژیم غاصب که باتحریمهامشکلی ندارد.مالیاتشان رامیگیرند. وحال نیز بااجرا کردن سیاست حذف یارانه چندده میلیارددلار گیرشان می آید.
جمعه 12 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.