حجت‌الاسلام علیپور: برخی کارشناسان به خاطر زدوبند، پنالتی واضح را مردود اعلام می‌کنند


 حجت‌الاسلام علیپور: برخی کارشناسان به خاطر زدوبند،
پنالتی واضح را مردود اعلام می‌کنند

دبیر ستاد منشور اخلاقی سازمان لیگ فدراسیون فوتبال گفت: برخی کارشناسان به علت اینکه با باشگاه خاصی زدوبند دارند پنالتی‌ای که به وضوح درست است را مردود اعلام می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علیرضا علیپور، دبیر ستاد منشور اخلاقی سازمان لیگ فدراسیون فوتبال در نشست خبری صبح امروز درباره ساختار ستاد منشور اظهار داشت: شرایط را بررسی می‌کنیم و برخلاف آنچه که برخی کارشناسان قبلا می‌گفتند که ستاد منشور اخلاقی درست نیست کار خود را ادامه می‌دهیم. از سال 83 فیفا این اقدام را آغاز کرده و به نام میثاق شرف به زبان عربی و یا همان منشور اخلاقی ما آغاز به کار کرد.
وی ادامه داد: همان اختلاف اندکی که بین ستاد و فدراسیون وجود دارد در فیفا نیز مطرح می‌شد. فیفا به جمع‌بندی رسید که سه کمیته انضباطی، اخلاقی و استیناف را راه‌اندازی کند و در رأس آنها کمیته اخلاقی حکم صادر می‌کند و سپس استیناف مورد بررسی قرار می‌دهد.

علیپور با اشاره به جواز فعالیت ستاد منشور اخلاقی به مدت دو سال خاطرنشان کرد: پس از اتمام جواز ستاد کار منشور اخلاقی مجددا در تاریخ 24 مهر 1389 جلسه‌ای برگزار و با تصویب آیین‌نامه، آن را بار دیگر اجرایی کردیم. تمام بخش‌های تشویق‌ها و معرفی برترین‌ها توسط ستاد منشور پیگیری می‌شود و تخلفات برخورد با بازیکنان را کارگروه کمیته اخلاق انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: تاج، نایب رئیس فدراسیون فوتبال به عنوان رئیس کمیته رسیدگی، بهروان و عزیز الله محمدی و سه تن از اعضای هیات رئیسه در کنار شریفی و من در این کارگروه حضور داریم.
علیپور با اشاره به تعهد نسبت به فیفا گفت: ما نسبت به فیفا موظفیم که دولت در مسائل فوتبالی و لیگ دخالت نداشته باشد، نتایج مسابقات براساس تبانی مشخص نشود و همچنین بازیکنان و مربیان از مواد نیروزا استفاده نکنند. ستاد منشور اخلاقی براساس این سه وظیفه کار خود را دنبال می‌کند. ما اگر موردی در این باره ببینیم برخورد می‌کنیم.

وی افزود: براساس سابقه‌ای که از گذشته افراد وجود داشته، پرونده آنها را نیز بررسی می‌کنیم و اجازه سوءاستفاده از موقیعت را به هیچ شخصی نمی‌دهیم. ما براساس تعهدی که داریم و هم‌چنین به علت ترس از برخورد فیفا با چین به صورت اساسی با اشخاص متخلف برخورد می‌کنیم و حساسیت‌مان بیشتر شده است. سال گذشته برخی از اشخاص بودند که اجازه فعالیت به آنها را ندادیم.

علیپور یادآور شد: تاکنون ما در لیگ برتر این عوامل را اجرا می‌کردیم، اما براساس قانون فیفا،‌ در لیگ یک نیز باید این قوانین را اجرایی کنیم. بر همین اساس اجازه حضور برخی از افراد را در لیگ یک ندادیم. البته برخی شرایط را قرار دادیم تا افراد در صورت قبولی در آن بتوانند فعالیت خود را در لیگ یک آغاز کنند.
دبیر ستاد منشور اخلاقی عنوان کرد: هر باشگاهی که بخواهد با چنین مربیانی فعالیت کند باید تعهد دهد و تمام مسائل را برعهده بگیرد تا در صورت بروز چنین مسائلی باشگاه بدون هیچ قید و شرطی به یک دسته پایین‌تر سقوط کند و یا از حضور در کل رده‌ها محروم شود. ما باید به شدت با این موضوع برخورد کنیم تا فیفا ایرادی در این موضوع از ما نگیرد.

علیپور اظهار داشت: در حوزه‌های مختلفی تخلف داشتیم. هم‌اکنون برخی خبرنگاران هستند که از آنها شکایت شده و برای جابجایی بازیکنان پول‌هایی را دریافت کرده‌اند که ما این موضوع را استعلام و در صورت ثابت شدن با آنها برخورد می‌کنیم. برخی بازیکنان هم هستند که از مدیرعامل شکایت دارند. در تلویزیون هم چنین اشخاصی حضور دارند و در قشر داوری نیز پدیده جابجایی بازیکنان دیده می‌شود.وی ادامه داد: برخی کارشناسان هستند که با چند باشگاه قرارداد دارند و مبالغ 12 تا 15 میلیون دریافت می‌کنند. همین افراد در برنامه‌های تلویزیونی مانند 90 و ورزش از نگاه 2 حاضر می‌شوند و به علت اینکه با باشگاه خاصی زد و بند دارند نمی‌توانند به درستی قضاوت کنند و پنالتی که به وضوح درست است را مردود اعلام می‌کنند. ما تمام این مسائل را در نظر داریم و با آنها برخورد می‌کنیم. زمانی که مایلی کهن اعلام کرد خرید و فروش میکروفن وجود دارد این مسئله را پیگیری کردیم و همان موقع نیز متذکر شدیم که صدا و سیما باید این موضوع را پیگیری کند.

علیپور گفت: مدیران باشگاه‌ها پرونده‌هایی دارند که آنها را بررسی می‌کنیم و در صورت ثابت شدن آنها را از حضور در باشگاه محروم می‌کنیم. مواردی وجود داشت که بازیکن اعلام می کرد مدیرعامل از او پول گرفته تا وی را در لیست بازیکنان لیگ برتری قرار دهد. ما با تمامی این تخلفات به طور قاطع برخورد می‌کنیم.

به گزارش فارس دبیر ستاد منشور اخلاقی در ادامه نشست خبری خود گفت: هرکجا که بازیکنی در رفتار عمومی خود مرتکب خطایی شود براساس ماده 3 فیفا که متذکر می‌شود بر عدم سوء استفاده از موقعیت شغلی با بازیکن برخورد می‌کنیم. بازیکن نباید به علت محبوبیت و یا مشهور بودن از موقعیت خود سوء استفاده کند. برخی اشخاص اعتقاد داشتند که ما نباید به زندگی شخصی افراد وارد شویم اما موضوع ما شخصی نیست و در هر جای دنیا که بازیکنی به فوتبال آن کشور خدشه وارد کند با آن برخورد می‌شود.

وی تأکید کرد: با هر شخصی برخورد قاطع خواهیم کرد و هیات رسیدگی به تخلفات از مدیرعامل گرفته تا بازیکن، کارمند صدا و سیما و هر شخص دیگری که از او شکایت شود موضوع را بررسی می‌کند تا احقاق حق کند. سیاست ما در این نیست که چهره افراد را مشخص کنیم بلکه می‌خواهیم فوتبال پاکی داشته باشیم. ما اسامی افراد را ذکر نمی‌کنیم تا به آبروی اشخاص خدشه‌ای وارد نشود. به دنبال مخدوش شدن چهره افراد نیستیم و تا وقتی که به جمع بندی نهایی نرسیده‌ باشیم هیچ چیزی را اعلام نمی‌کنیم.

دبیر ستاد منشور اخلاقی با اشاره به محرومیت مدیرعامل یکی از باشگاه در فصل گذشته عنوان کرد: در فصل گذشته دو حکم منجر به محرومیت داشتیم که یکی مدیرعامل محترم یکی از باشگاه‌ها بود به علت اینکه او به باشگاه خود کاری نداشت و بیشتر فعالیت رسانه‌ای داشت. ضمن اینکه او را به خاطر اینکه به تصمیم ستاد منشور اخلاقی و همچنین هیات رئیسه فدراسیون فوتبال اعتراض داشت و این اعتراض را به دادگاه قضایی مطرح کرد و این موضوع تخلف به حساب می‌آید او را محروم کردیم.
وی ادامه داد: فدراسیون به دنبال مصونیت قضایی نسبت به خود نیست. من شش بار به دادگاه رفتم و تمام افراد فدراسیون نیز این کار را انجام دادند. هر کسی حق شکایت از رأی صادره را دارد اما اگر از حوزه فوتبالی خارج شود او محروم خواهد شد.

دبیر ستاد منشور اخلاقی در توضیح پرونده مصطفوی تصریح کرد: مصطفوی رئیس اسبق فدراسیون فوتبال ادعایی کرده که در زمان ریاستش مخارجی را خرج کرده اما این موضوع روشن نبود و اسناد و مدارکی در این موضوع دلالت نمی‌کرد. این موضوع مربوط به سال 76 می‌شود و به علت ارتباطی که با علی آبادی داشت او مطرح کرد که علی آبادی اعلام کرده که این شکایت را مطرح کند.
علیپور افزود: زمانی که کفاشیان ریاست فدراسیون را بر عهده گرفت بحث 220 میلیون تومان مصطفوی را پیگیر شد. در زمان گذشته بنا به تأییدیه‌های صورت گرفته و عدم بررسی لازم هزینه خرج شده مصطفوی مورد تأیید قرار گرفت اما با پیگیری‌هایی که انجام دادیم این موضوع را با اسناد و مدارک لازم قبول خواهیم کرد. فدراسیون فوتبال حکم خود را صادر کرد و به علت اینکه مصطفوی شکایت خود را خارج از فدراسیون انجام داد او را از حضور در فوتبال منع کردیم.

علیپور خاطرنشان کرد: مصطفوی باید اسناد خود را ارائه کند و تمام اشخاصی که در این پرونده شاهد هستند مانند فائقی و زارع باید اسناد تأییدیه خود را ارائه کنند که تاکنون هیچ کدام این امر را انجام نداده‌اند. باتوجه به مصوبه مجمع هیات رسیدگی به تخلفات اگر شکایتی خارج از فوتبال صورت گیرد شخص را از حضور در عضویت و یا شرکت در فعالیت های فوتبالی منع می‌کنیم. ما منتظر مستندات مصطفوی هستیم تا بتوانیم در مورد او تصمیم بگیریم.
وی ادامه داد:‌ تمام کسانی که در این پرونده حضور دارند باید مستندات خود را به درستی ارائه دهند و اگر چنین اقدامی صورت نگیرد با آن افراد نیز برخورد می‌کنیم و پرونده آنها به بازرسی کل کشور ارجاع داده می‌شود.

به گزارش فارس دبیر ستاد منشور اخلاقی درباره برخورد با بازیکنان متخلف خاطرنشان کرد: فوتبال ما در یک موقعیتی قرار دارد که خیلی به سمت مسائل پولی رفته است و اگر شخصی پول نداشته باشد نمی‌تواند در آن فعالیت کند. ما به دنبال احقاق حق بازیکنان هستیم تا تمام افراد شرایط یکسان داشته باشند. البته در لیگ برتر این موضوع کمتر نمایان است اما در لیگ‌های پایین‌تر شاهد چنین تخلفاتی هستیم.

علیپور گفت: استعدادهای ناب شاید به علت فقری که داشتند نتوانند به فوتبال راه یابند. ما تمام این مسائل را در نظر می‌گیریم تا حق هیچ کسی ضایع نشود اما در لیگ برتر کمتر شاهد این موضوع هستیم و همانطور که می‌بینیم علی پروین و حجازی اگرچه سابقه دارند اما به هر دلیلی که هست نمی‌توانند در مسابقات شرکت کنند.

iman.germany - المان - اشتوتگارت
اخه انتر تو رو چه به فوتبال. مملکت رو به ........کشیدید
سه‌شنبه 9 آذر 1389

mehr47 - ایران - تهران
حاج اقا اظهار نظر جنابعالی در مورد فوتبال مثل اینه که حسین رضازاده به جای پای راست با کله بره تو توالت!!!!
سه‌شنبه 9 آذر 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
این آخوندها کارشناس فوتبال نبودند که به برکت جمهوری اسلامی شدند تا نکنه یک وقت دره .. باقی مونده باشه. تو برو روضه ات را بخون، پول گریه انداختن مردم را بگیر و زحمت را کم کن. آخه فوتبال به تو چه؟
سه‌شنبه 9 آذر 1389

rezanl - هلند - امستردام
حاجی چند رکعت نماز بخون حله یا بقولی صلوات بفرس عمو. البته متنو نخوندم چون ارزش نداره!
سه‌شنبه 9 آذر 1389

Hoja Verde - ایران - تهران
عجب. اینقدر آخوند زیاد شده که تو فوتبال هم نفوذ میکنه.
سه‌شنبه 9 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
میگن شهر که شلوغ شه قورباغه ابو عطا میخونه.اخه یکی نیست به این مردک سیرابی بگه تو را چه به فوتبال؟پررویی هم حدی داره.مردک مفتخور تاحالا پاش به توپ که چه عرض کنم به قوطی کنسروم نخورده حالا آدم شده کارشناسی فوتبال میکنه...اینقدر پرو شدند که راجع به هر چیزی اظهار فضل میکنن.همینهان که باعث شدن فوتبال ما 10 ساله داره درجا میزنه.حالم بهم میخوره از این پارتی بازی وباند بازی که تو ایرانه.همه چیزو سیاسی کردن.اه اه اه...
سه‌شنبه 9 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
ببین خاجی . اصلا شوت زدن شما کلا غلطه و اصلا بازی شما غلطه و اگر بهتر بخوای حضور شما در این جمع غلطه . پدر جان گوش کن هر که را از بهر کار ی ساختند . شما اصلا اول بفرمائید تا حالا و چه زمانی فوتبال کردی . شما اصلا از فوتبال چه میدانی . فوتبال شما مثل فوتبال این مرتیکه الدنگ ناصره که معتاد بتریاک بود و جوانان مملکت ما را هم در فوتبال سرپرستی میکرد . ان فوتبالیست بود اما در پای منقل فوت میکرد .خالا شما هم تماما اظهار نظر میفرمائید بر خورد میکنیم . پیگیری میکنیم . دستگیر میکنیم. اخراج میکنیم . این که شد هم حرف . ان هم چه حرفی. تماما حرف مفت. این مرتیکه فاتل در 8 سال قبل ان زن بدبخت تو دادگاه داد کرد که من تریاک برای این الدنگ میخریدم . اصلا شما وسازمان شما گوش برای شنیدن نداشتید یعنی شما کر تشریف دارید. شما از کجا دارید حرف میزنی حاجی
شنبه 13 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
سازمان ورزش ایران کوچکترین حرکتی در رابطه با این اعترافات زن بیچاره نکرد. اصلا وجدان مرده شما ها تکان نخورد که یک معتاد در میدان ورزش جوانان ما را هدایت میکند . اعتیاد در وطن ما یا هر جای دیگر دنیا برای افراد معمولی مطلبی نیست . اما یک ورزشکار معتاد و یک سرپرست ورزشی معتاد یک فاجعه است . یک طاعون است . تو از کجا داری حرف میزنی حاجی . تو تماما فقط از پول و از زدو بند و باند بازی حرف میزنی که همه انها حرف است اما این اعتراف تکاندهنده ان زن بیچاره در دادگاه شما را و یا سازمان ورزش شما را تکان نداد . راحت بگو و خیال همه راهم راحت کن . بگو در ورزش ایران کو حرکت .باششششششششششفففففففاااااااااا بیچاره جوانان مملکت ما که اسیر شما ها هستند
شنبه 13 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.