سیف الله کامبخش فرد، باستان شناس ایرانی درگذشت


سیف الله کامبخش فرد، باستان شناس ایرانی درگذشت

سیف الله کامبخش فرد (1389-1308)

سیف الله کامبخش فرد، باستان شناس و رئیس پیشین موزه ایران باستان در سن 81 سالگی در تهران درگذشت.

او چند روز پیش به علت ناراحتی قلبی و ریوی در بیمارستان بستری شد، اما پس از مرخص شدن از بیمارستان عصر روز یکشنبه، 8 آذر در خانه خود درگذشت.

سیف الله کامبخش فرد در سال 1308 در تهران به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلاتش در رشته باستان شناسی در دانشگاه تهران، در مراکز مختلف باستان شناسی از جمله موزه ایران باستان و موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران مشغول کار شد.

آقای کامبخش به مدت 7 سال در موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران فعالیت داشت و در سال 1358 ریاست موزه ایران باستان را بر عهده گرفت و پس از آن تا زمان بازنشستگی از مشاغل اداری در سال 1365 به عنوان کارشناس در مرکز باستان‌شناسی‌ ایران‌ مشغول بود

عضویت در هیئت کاوش های تپه های مارلیک، چراغعلی تپه در گیلان، محوطه های پیلا قلعه و بیجار و همچنین سرپرستی هیئت کاوش های نیشابور، تپه های قیطریه و محوطه آناهیتا در کنگاور از جمله فعالیت های میدانی آقای کامبخش بوده است.

سفالگری‌ نیشابور در سده‌های‌ پنجم‌ و ششم‌ هجری، تهرانِ‌ سه‌ هزار و دویست‌ ساله‌، آثار تاریخی ایران، معبد آناهیتا، گور خمره‌ای‌ اشکانی‌ در گرمی‌ مغان، سفال‌ و سفالگری‌ در ایران‌ از ابتدای‌ نوسنگی‌ تا دوران‌ معاصر از جمله کتاب هایی است که از آقای کامبخش در حوزه باستان شناسی منتشر شده است.

پیکر سیف الله کامبخش فرد، صبح روز سه شنبه از مقابل موزه ایران باستان در تهران تشییع شد.

bache shapoor - سوئد - یوسدال
دا بیامرزتش. یادم نیست یک روز برای کدوم یکی از بچه ها نوشتم که تاریخ تهران بیش از 3000 سال است. هر چی گشتم نام کاربر را پیدا نکردم. کاربر عزیز اگه خودت متوجه شدی اینه جواب.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.